15 Haziran 2021 Salı

SA9255/SD2115: İmparatorluk Siyasetçisi Joe Biden'ın Uzun Savaşı-26; 2007- Olağanüstü Transferler ve Gizli Cezaevleri, 2009-2010, Afganistan'a Asker Sevkiyatı

          Sonsuz Ark/ Evrensel Çerçeveye Yolculuk

Sonsuz Ark'ın Notu:
Çevirisini yayınladığımız analiz serisinin bu bölümündeki analizler, Afganistan, Irak, Somali, Yemen, Nijerya, eski Yugoslavya ve dünyanın başka yerlerinde savaş muhabirliği yapan The Intercept'in üç kurucu editöründen biri, kıdemli muhabiri ve Genel Yayın Yönetmeni olan Jeremy Scahill ve Murtaza Hussain'e aittir ve ABD Başkanı Joe Biden'ın 50 yıla yaklaşan siyasi hayatına, daha doğrusu 'Kirli ve Çelişkilerle Dolu Siyasi Hayatı'na odaklanmaktadır. İnsanlık dışı kanlı politikaları tasarlamak, planlamak ve uygulamak olarak özetlenebilecek bir süreç sonunda 'bunama' belirtileri gösterdiği bir dönemde ödül olarak ABD Başkanlığı'na aday gösterilen ve seçilen Joe Biden ABD'nin Kanlı Uzun Savaşı'nın sorumlularından biri olarak ABD İmparatorluğu'nun çöküşünü de hazırlamıştır. Analiz serisinin dikkatle okunması ve bu acımasız şahsın temsil ettiği satanist gücün dünyaya ve insanlara neler yaptığının detaylarıyla bilinmesi gerekmektedir. Obama yönetimindeki ABD'nin Başkan Yardımcısı Biden, 5 Ekim 2014'te Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı telefonla arayarak, 2 Ekim 2014 günü Harvard Üniversitesi’nde yaptığı, IŞİD sorunundan Türkiye’yi de sorumlu tutan açıklamaları nedeniyle özür dilemişti. Biden,“Bölgedeki müttefiklerimiz, Suriye’deki en büyük problemimizdi” demiş ve Erdoğan’ın da kendisine “Siz haklıydınız” dediğini belirtmişti. Erdoğan ise  bu sözleri söylediğini reddederek Biden’dan özür beklediğini dile getirmişti. Sonsuz Ark, (IŞİD'ın gerçek organizatörlerinden biri olduğunu düşündüğü) eski ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'in sürekli yalan söylediğine ilişkin üç ayrı analizi içeren 'SA920/ÇY4-DB17: Joe Biden Yine Yalan Söylerken Yakalandı' başlıklı yayınıyla tarihe kayıt düşmüştü. Başkanlık seçimleri sürerken, Ağustos 2020'da ortaya çıkan konuşmasında Türkiye'yi izole etmekten ve Erdoğan'a karşı muhalefeti desteklemekten söz etmişti Joe Biden: "Bir yol haritamızın olduğunu açıkça göstermemiz lazım. Düşündüğümüz şeyle ilgili sesimizi yükseltmemiz lazım, bedel ödemeli. Nasıl çalışacaklarını anlamak için çevresinde F-15 savaş uçağı uçurdukları hava savunma sistemi olduğuna göre ona belli silahları satmaya devam edip etmeyeceğimiz konusunda bedel ödemeli. Yani çok endişeliyim. Ama benim yaptığım gibi onlarla doğrudan temasa geçip Erdoğan'ı yenecek duruma gelmeleri için hala var olan Türk liderliği unsurlarından daha fazla verim almalı ve onları güçlendirmeliyiz. Darbe ile değil, seçim süreci ile... Partisi, İstanbul'dan dışarı atıldı. Peki biz ne yapıyoruz? Burada oturup boyun eğiyoruz." Türkiye, kendisine soykırım iftirası atan bu kanlı ve soykırımcı geçmişe sahip ABD'nin Başkanı'na karşı çok dikkatli olmalı, ancak cesur adımlar atmakta tereddüt etmemelidir.
Seçkin Deniz, 15.06.2021


A Half-Century of Joe Biden’s Stances on War, Militarism, and the CIA
İmparatorluk Siyasetçisi: Yarım Asırlık Siyasetçi Joe Biden'ın Savaş, Militarizm ve CIA ile İlgili Duruşları
JOE BIDEN’S LONG WAR

2007- Olağanüstü Transferler ve Gizli Cezaevleri- Extraordinary Renditions and Secret Prisons

Joe Biden, 2007'de Başkanlığa aday olurken yaptığı önemli bir Foreign Policy (dış politika) konuşmasında, işkence ve CIA'in olağanüstü yorumlama programı da dahil olmak üzere Bush döneminin “teröre karşı savaş” politikalarına yönelik eleştirisini sundu.


Demokrat başkan adayı Senatör Joe Biden, 28 Nisan 2007'de Columbia, SC'de düzenlenen Güney Karolina Demokrat Kongresi sırasında Başkan George W. Bush'un Irak Savaşı'nı ele alış biçimini eleştiriyor. Fotoğraf: Brett Flashnick/AP

Biden, “Terörle savaşta adalete teslim edilmek üzere bir zanlının yargılanmak üzere başka bir ülkeye gönderildiği bir yer olmasına rağmen, olağanüstü iadenin kullanılması veya işkence yapıldığını bildiğimiz bir ülkeye teslim edilmesi sınırları aşmaktır ve ters etki yapar.” dedi.

CIA'in "yasa dışı adam kaçırma" ve işkence programını "ulusal değerlerimize aforoz" olarak nitelendirdi. Biden, Başkan George W. Bush'a "Amerika adına kara leke olan kara bölgeleri kapatması, Guantanamo'yu kapatması ve Abu Ghraib'i yerle bir etmesi" çağrısında bulundu.

Tutsakların Guantanamo'da barınmasına yönelik verdiği ilk desteği ve onların savaş esiri statüsünü inkar etmeyen Biden, "dünyanın dört bir yanındaki uluslar Guantanamo'yu teröre karşı savaşın gerektirdiği bir tesis olarak değil, Amerika'nın hukukun üstünlüğünü hiçe saymasının bir sembolü olarak görüyor" dedi.

 Murtaza Hussain,, Jeremy Scahill, 27 Nisan 2021, The Intercept


2009-2010, Afganistan'a Asker Sevkiyatı- Afghanistan Surge


13 Haziran 2010'da Afganistan'daki Kandahar askeri havaalanının asfaltında füzeyle donanmış bir ABD Predator insansız insansız hava aracı duruyor. Fotoğraf: Massoud Hossaini/AP

Başkan Barack Obama'nın başkan yardımcısı olduğunda, Joe Biden'ın Afganistan Savaşı'na olan bağlılığı soğumuştu. Üst düzey generallerin emriyle on binlerce ek ABD askerinin Afganistan'a gönderildiği 2009 "Sevkiyat" politikasının kapsamına karşı çıkan yönetimde en önde gelen seslerden biriydi.

Biden, o yıl yazdığı bildirilen kısa bir makalede "terörle mücadele artı" olarak tanımlanan bir politika olan daha küçük bir asker konuşlandırmasını ve dronların ve özel kuvvet baskınlarının kullanılmasını tercih etti. Biden, Obama'ya Afganistan'daki tam gelişmiş kontrgerillaya karşı olduğunu belirten notu yazdı.

Gazeteci Rajiv Chandrasekaran'ın "Little America: The War Within the War for Afganistan" adlı kitabında Biden, "Tartışmalarımıza katılan herhangi birinin isyan bastırmanın uygulanabilirliği hakkında derin sorular olmadan nasıl ortaya çıkabileceğini anlamıyorum" dedi.

Chandrasekaran, Biden'ın ABD'nin hizmet verebilir bir Afgan hükümetini ayakta tutma yeteneğine sahip olduğuna şüpheyle baktığını da sözlerine ekledi. O dönemde ABD'yi temsil eden diplomat Richard Holbrooke'un günlüklerine göre Biden, Afganistan'ın ABD öncülüğünde yeniden inşasına olan inancında tamamen hayal kırıklığına uğradığını ifade ederek Holbrooke'a, "Oğlumu oraya kadın hakları adına hayatını riske atması için göndermiyorum!" Biden, "Bu işe yaramayacak, bunun için orada değiller" diye ekledi.

Bunun yerine Biden, daha küçük ölçekli bir artış olan “CT-plus”ı  ve özel harekat kuvvetleri ve CIA'den oluşan ekiplerin ülke ve bölgede terörle mücadele misyonlarını yürütmesinin yanı sıra drone saldırılarının kullanımının yaygınlaştırılmasını savundu.

Yoğun müzakereler sırasında Biden, Obama'ya ABD'nin Afganistan'daki varlığının kongre tarafından onaylanan amacının 11 Eylül ve El Kaide'yi sorumlu tutmak olduğunu hatırlattı. Biden'ın Obama için hazırladığı bir dizi notta, "Taliban'ın Peştun toplumunun dokusunun bir parçası olduğunu ve onun bir parçası olduğu için Taliban'ı yenmenin gerekli olmadığını" ve Taliban'ın yüzde 70 ila 80'inin "Afgan toplumuna entegre edilerek Afganistan'ın bir parçası olması gerektiğini" savundu. 

Biden, açıkça Taliban'ın "Amerika Birleşik Devletleri için varoluşsal bir tehdit" olmadığını değerlendirdi ve El Kaide'yi Afganistan'a geri döndürmenin "çıkarlarına aykırı" olduğunu söyledi. “Ulus inşası” olarak değerlendirdiği önerilere şiddetle karşı çıktı.

Obama'nın Afganistan Savaşı'na başkanlık etmesi için görevlendirdiği eski özel harekat komutanı General Stanley McChrystal, büyük ölçekli ABD birliklerinin “kalpleri ve zihinleri kazanmak” için konuşlandırılması çağrısında bulunan isyan bastırma doktrini olan “COIN”i kullanmak için çok zorluyordu.

Biden'ın öncelikle El Kaide unsurlarına odaklanmak için insansız hava araçları ve özel kuvvetler kullanma önerisini destekleyip desteklemediği sorulduğunda McChrystal, "Kısa, üstünkörü cevap hayır" dedi.

McChrystal, Londra'daki bir güvenlik konferansında Biden'ın fikirleriyle alenen alay etti. Rolling Stone muhabiri Michael Hastings'e göre, McChrystal "Başkan Yardımcısı Joe Biden tarafından 'ileri görüşlü' olarak savunulan terörle mücadele stratejisini bir 'Kaos-istan' durumuna yol açacağını söyleyerek reddetti."

Hastings'e göre McChrystal ve yardımcıları Biden'la sık sık alay ediyorlardı. Bir olayda, McChrystal ve danışmanları, Biden'ın Afgan savaş planına yönelik eleştirileri sorulduğunda, verilecek olası yanıtları değerlendirdiler:

Kendilerine yardım edemeyen o ve ekibi, generalin iyi bir tek cümleyle başkan yardımcısını görevden aldığını hayal ediyor.

"Başkan Yardımcısı Biden'ı mı soruyorsun?" McChrystal gülerek "Kim o?" diyor.

"Biden?" en iyi danışmanı öneriyor. "“Beni ısır” mı dedin?"

Obama, Air Force One'daki McChrystal'i Biden'a yönelik saldırıları nedeniyle duyulabilir bir şekilde azarladı. Hastings'in patlayıcı raporu yayınlandıktan sonra generali kovdu. Sonunda, Obama hem daha büyük ölçekli dalgalanmayı hem de Biden'ın tercih ettiği drone saldırıları, özel operasyon baskınları ve CIA eylemi kampanyasını etkili bir şekilde uyguladı.

Hastings'e göre, "Başkan Yardımcısı Biden, Oval Ofis'te yeni plan hakkında bilgilendirildiğinde, içerdekiler, savunduğu daha kademeli terörle mücadele planını ne kadar yansıttığını görünce şok olduğunu söyledi."

Murtaza Hussain, 27 Nisan 2021, The Intercept


<<<Önceki                  Sonraki>>>


Seçkin Deniz, 15.06.2021, Sonsuz Ark, Çeviri, Çeviri ve YansımalarSonsuz Ark'tan
  1. Sonsuz Ark'ta yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. 
  2. Sonsuz Ark linki verilerek kısmen alıntı yapılabilir.
  3. Sonsuz Ark yayınları Sonsuz Ark manifestosuna aykırı yayın yapan sitelerde yayınlanamaz.
  4. Sonsuz Ark Yayınlarının Kullanımına İlişkin Önemli Duyuru için lütfen tıklayınız.

 

Seçkin Deniz Twitter Akışı