13 Haziran 2021 Pazar

SA9252/SD2112: İmparatorluk Siyasetçisi Joe Biden'ın Uzun Savaşı-25; 2006-Ortadoğu Petrol Savaşı'ndaki Konumu, 2006-2007- Askerî Komisyon Yasası ve Guantanamo

         Sonsuz Ark/ Evrensel Çerçeveye Yolculuk

Sonsuz Ark'ın Notu:
Çevirisini yayınladığımız analiz serisinin bu bölümündeki analizler, Afganistan, Irak, Somali, Yemen, Nijerya, eski Yugoslavya ve dünyanın başka yerlerinde savaş muhabirliği yapan The Intercept'in üç kurucu editöründen biri, kıdemli muhabiri ve Genel Yayın Yönetmeni olan Jeremy Scahill'e aittir ve ABD Başkanı Joe Biden'ın 50 yıla yaklaşan siyasi hayatına, daha doğrusu 'Kirli ve Çelişkilerle Dolu Siyasi Hayatı'na odaklanmaktadır. İnsanlık dışı kanlı politikaları tasarlamak, planlamak ve uygulamak olarak özetlenebilecek bir süreç sonunda 'bunama' belirtileri gösterdiği bir dönemde ödül olarak ABD Başkanlığı'na aday gösterilen ve seçilen Joe Biden ABD'nin Kanlı Uzun Savaşı'nın sorumlularından biri olarak ABD İmparatorluğu'nun çöküşünü de hazırlamıştır. Analiz serisinin dikkatle okunması ve bu acımasız şahsın temsil ettiği satanist gücün dünyaya ve insanlara neler yaptığının detaylarıyla bilinmesi gerekmektedir. Obama yönetimindeki ABD'nin Başkan Yardımcısı Biden, 5 Ekim 2014'te Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı telefonla arayarak, 2 Ekim 2014 günü Harvard Üniversitesi’nde yaptığı, IŞİD sorunundan Türkiye’yi de sorumlu tutan açıklamaları nedeniyle özür dilemişti. Biden,“Bölgedeki müttefiklerimiz, Suriye’deki en büyük problemimizdi” demiş ve Erdoğan’ın da kendisine “Siz haklıydınız” dediğini belirtmişti. Erdoğan ise  bu sözleri söylediğini reddederek Biden’dan özür beklediğini dile getirmişti. Sonsuz Ark, (IŞİD'ın gerçek organizatörlerinden biri olduğunu düşündüğü) eski ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'in sürekli yalan söylediğine ilişkin üç ayrı analizi içeren 'SA920/ÇY4-DB17: Joe Biden Yine Yalan Söylerken Yakalandı' başlıklı yayınıyla tarihe kayıt düşmüştü. Başkanlık seçimleri sürerken, Ağustos 2020'da ortaya çıkan konuşmasında Türkiye'yi izole etmekten ve Erdoğan'a karşı muhalefeti desteklemekten söz etmişti Joe Biden: "Bir yol haritamızın olduğunu açıkça göstermemiz lazım. Düşündüğümüz şeyle ilgili sesimizi yükseltmemiz lazım, bedel ödemeli. Nasıl çalışacaklarını anlamak için çevresinde F-15 savaş uçağı uçurdukları hava savunma sistemi olduğuna göre ona belli silahları satmaya devam edip etmeyeceğimiz konusunda bedel ödemeli. Yani çok endişeliyim. Ama benim yaptığım gibi onlarla doğrudan temasa geçip Erdoğan'ı yenecek duruma gelmeleri için hala var olan Türk liderliği unsurlarından daha fazla verim almalı ve onları güçlendirmeliyiz. Darbe ile değil, seçim süreci ile... Partisi, İstanbul'dan dışarı atıldı. Peki biz ne yapıyoruz? Burada oturup boyun eğiyoruz." Türkiye, kendisine soykırım iftirası atan bu kanlı ve soykırımcı geçmişe sahip ABD'nin Başkanı'na karşı çok dikkatli olmalı, ancak cesur adımlar atmakta tereddüt etmemelidir.
Seçkin Deniz, 13.06.2021


A Half-Century of Joe Biden’s Stances on War, Militarism, and the CIA
İmparatorluk Siyasetçisi: Yarım Asırlık Siyasetçi Joe Biden'ın Savaş, Militarizm ve CIA ile İlgili Duruşları
JOE BIDEN’S LONG WAR

2006-Ortadoğu Petrol Savaşı'ndaki Konumu- Position on War for Oil in The Middle East

Joe Biden, Temmuz 2006'da bir enerji zirvesinde yaptığı konuşmada , “iç enerji politikasının dış politikamızın merkezinde olduğunu” ilan etti ve ABD petrol çıkarlarının korunmasını Irak Savaşı'nda bir faktör olarak gösterdi.


ABD'nin101. Hava İndirme Tümeni'nin 1. Tugayının askerleri, 9 Nisan 2006'da Kerkük dışında bir petrol yangınından çıkan dumanı izliyor. Fotoğraf: Paul Schemm/AFP, Getty Images aracılığıyla

Biden, “Gizli askeri maliyet ne olacak? Petrole olan olağanüstü bağımlılığımız olmasaydı, savunma bütçemizin önemli bir bölümünü CENTCOM'a ayıracağımıza inanan var mı?” dedi. “Irak Savaşı'ndan önce bile, Körfez'deki büyük askeri varlığımızı sürdürmek için yılda 50 milyar dolar harcadık. Bu harcamanın öncelikli amacı, satın aldığımız petrolün serbest akışını korumaktı.”

Ve Ekledi; "Irak'a petrol için saldırdığımızı söylemiyorum. Ancak bölgesel bir savaşa dönüşen bir iç savaşı geride bırakmamamızı sağlamak kısmen petrolle ilgiliydi. Binlerce Amerikalının hayatını kaybediyoruz ve bundan kaçınmak için yüz milyarlarca dolar harcıyoruz.”

Jeremy Scahill, 27 Nisan 2021, The Intercept


2006-2007- Askerî Komisyon Yasası ve Guantanamo- Military Comissions Act and Guantanamo 6 Aralık 2006'da Küba'daki Guantanamo Körfezi'ndeki ABD deniz üssündeki Camp Delta'nın maksimum güvenlik alanındaki yıllık İdari İnceleme Kurulu duruşmasına  götürülen bir tutukluya, ABD askeri muhafızları eşlik ediyor. Fotoğraf: Paul J. Richards/AFP aracılığıyla Getty Images

Joe Biden, Bush yönetimine verdiği Guantanamo Körfezi hapishanesini kullanmasına ve tutukluların savaş esiri statüsünün reddedilmesine yönelik ilk desteğe rağmen, 2006 Askeri Komisyonlar Yasasına karşı Senato Demokratlarının çoğunluğuyla birlikte oy kullandı.

Başkan George W. Bush tarafından kabul edilen ve imzalanan yasa, Guantanamo Körfezi'ndeki askeri mahkemelerin ve tutukluluğun devam etmesi için yasal koruma sağladı. O zamandan sonra Biden, Guantanamo Körfezi hapishanesinin tutukluları barındırmak için kullanılmasına açıkça karşı çıktı.

Biden, başlangıçta hem Guantanamo'ya mahkum gönderilmesini hem de Irak'ın işgalini desteklediğinden bahsetmeden, 2007'de Bush'a ateş püskürdü, "Başkan'ın politikası, Guantanamo ve Abu Ghraib'deki vahşetin görüntülerini yayınlayan El Kaide'nin propagandacılarına ve toplayıcılarına dünya çapında yem sağladı." dedi.

2007'de Biden Başkanlığa aday olurken, hapishaneyi kapatmak için hazırlanan yasaya destek verdi. Resmi olarak suçlanan tüm mahkumların güvenliğini sağlamak ve yargılanmayı beklemek üzere Fort Leavenworth'taki askeri hapishane de dahil olmak üzere ABD içindeki federal tesislere taşınmasını önerdi. Bu pozisyona ve kampanyada kapatma sözü vermesine rağmen, Guantanamo, Obama-Biden yönetiminin sekiz yılı boyunca ve Biden'in başkanlığında açık kaldı.

Jeremy Scahill, 27 Nisan 2021,The Intercept


<<<Önceki                  Sonraki>>>


Seçkin Deniz, 13.06.2021, Sonsuz Ark, Çeviri, Çeviri ve YansımalarSonsuz Ark'tan
  1. Sonsuz Ark'ta yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. 
  2. Sonsuz Ark linki verilerek kısmen alıntı yapılabilir.
  3. Sonsuz Ark yayınları Sonsuz Ark manifestosuna aykırı yayın yapan sitelerde yayınlanamaz.
  4. Sonsuz Ark Yayınlarının Kullanımına İlişkin Önemli Duyuru için lütfen tıklayınız.

 

Seçkin Deniz Twitter Akışı