16 Haziran 2021 Çarşamba

SA9257/SD2117: İmparatorluk Siyasetçisi Joe Biden'ın Uzun Savaşı-27; 2010- Gazze Filotilla (Mavi Marmara) Baskını, 2011- Mısır Devrimi

           Sonsuz Ark/ Evrensel Çerçeveye Yolculuk

Sonsuz Ark'ın Notu:
Çevirisini yayınladığımız analiz serisinin bu bölümündeki analizler, Afganistan, Irak, Somali, Yemen, Nijerya, eski Yugoslavya ve dünyanın başka yerlerinde savaş muhabirliği yapan The Intercept'in üç kurucu editöründen biri, kıdemli muhabiri ve Genel Yayın Yönetmeni olan Jeremy Scahill ve Murtaza Hussain'e aittir ve ABD Başkanı Joe Biden'ın 50 yıla yaklaşan siyasi hayatına, daha doğrusu 'Kirli ve Çelişkilerle Dolu Siyasi Hayatı'na odaklanmaktadır. İnsanlık dışı kanlı politikaları tasarlamak, planlamak ve uygulamak olarak özetlenebilecek bir süreç sonunda 'bunama' belirtileri gösterdiği bir dönemde ödül olarak ABD Başkanlığı'na aday gösterilen ve seçilen Joe Biden ABD'nin Kanlı Uzun Savaşı'nın sorumlularından biri olarak ABD İmparatorluğu'nun çöküşünü de hazırlamıştır. Analiz serisinin dikkatle okunması ve bu acımasız şahsın temsil ettiği satanist gücün dünyaya ve insanlara neler yaptığının detaylarıyla bilinmesi gerekmektedir. Obama yönetimindeki ABD'nin Başkan Yardımcısı Biden, 5 Ekim 2014'te Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı telefonla arayarak, 2 Ekim 2014 günü Harvard Üniversitesi’nde yaptığı, IŞİD sorunundan Türkiye’yi de sorumlu tutan açıklamaları nedeniyle özür dilemişti. Biden,“Bölgedeki müttefiklerimiz, Suriye’deki en büyük problemimizdi” demiş ve Erdoğan’ın da kendisine “Siz haklıydınız” dediğini belirtmişti. Erdoğan ise  bu sözleri söylediğini reddederek Biden’dan özür beklediğini dile getirmişti. Sonsuz Ark, (IŞİD'ın gerçek organizatörlerinden biri olduğunu düşündüğü) eski ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'in sürekli yalan söylediğine ilişkin üç ayrı analizi içeren 'SA920/ÇY4-DB17: Joe Biden Yine Yalan Söylerken Yakalandı' başlıklı yayınıyla tarihe kayıt düşmüştü. Başkanlık seçimleri sürerken, Ağustos 2020'da ortaya çıkan konuşmasında Türkiye'yi izole etmekten ve Erdoğan'a karşı muhalefeti desteklemekten söz etmişti Joe Biden: "Bir yol haritamızın olduğunu açıkça göstermemiz lazım. Düşündüğümüz şeyle ilgili sesimizi yükseltmemiz lazım, bedel ödemeli. Nasıl çalışacaklarını anlamak için çevresinde F-15 savaş uçağı uçurdukları hava savunma sistemi olduğuna göre ona belli silahları satmaya devam edip etmeyeceğimiz konusunda bedel ödemeli. Yani çok endişeliyim. Ama benim yaptığım gibi onlarla doğrudan temasa geçip Erdoğan'ı yenecek duruma gelmeleri için hala var olan Türk liderliği unsurlarından daha fazla verim almalı ve onları güçlendirmeliyiz. Darbe ile değil, seçim süreci ile... Partisi, İstanbul'dan dışarı atıldı. Peki biz ne yapıyoruz? Burada oturup boyun eğiyoruz." Türkiye, kendisine soykırım iftirası atan bu kanlı ve soykırımcı geçmişe sahip ABD'nin Başkanı'na karşı çok dikkatli olmalı, ancak cesur adımlar atmakta tereddüt etmemelidir.
Seçkin Deniz, 16.06.2021


A Half-Century of Joe Biden’s Stances on War, Militarism, and the CIA
İmparatorluk Siyasetçisi: Yarım Asırlık Siyasetçi Joe Biden'ın Savaş, Militarizm ve CIA ile İlgili Duruşları
JOE BIDEN’S LONG WAR

2010- Gazze Filotilla (Mavi Marmara) Baskını- Gaza Filotilla Raid

2010 yazının başlarında, çoğunluğu Türk aktivistlerden oluşan bir grup, kuşatma altındaki Gazze Şeridi'ne bir insani yardım filosu ulaştırmaya çalıştı. Girişim, gemiye baskın düzenleyen ve biri Amerikan vatandaşı olmak üzere dokuz kişiyi öldüren İsrail ordusu tarafından engellendi.


Düzinelerce Filistinli, Mavi Marmara gemisi saldırısının beşinci yıldönümünü anmak için 31 Mayıs 2015'te Gazze kenti limanında toplandı. Fotoğraf: Quds Net Haber Ajansı/NurPhoto via Getty Images

Baskın uluslararası tepkiyi tetikledi ve İsrail ile Türkiye arasında diplomatik bir krize yol açarken, İsrail'in devam eden Gazze kuşatmasının sivillere etkisine daha fazla dikkat çekti.

Joe Biden, baskını ABD halkına karşı savunmada başı çekti. PBS'ye verdiği bir röportajda, baskını "meşru" olarak nitelendirdi ve filo organizatörlerinin yardımı Gazze'ye aktarmadan önce başka bir yere indirebileceklerini iddia etti.

"Peki burada önemli olan ne? Doğrudan Gazze'ye gitmesinde ısrar etmenin ne anlamı var?" diyen Biden, insani misyonu sordu. "İsrail'in 'O gemide ne olduğunu bilmiyorum. Bu adamlar'ın "halkıma sekiz - 3.000 roket atıyor." demesi meşru"

Gemide hiçbir zaman silah bulunamadı, sadece insani yardım malzemeleri bulundu. Baskının yarattığı öfke ve Başkan Barack Obama'nın sessiz kaldığı o anlarda, Biden'ın sözleri, o sırada Amerikan İsrail Halkla İlişkiler Komitesi sözcüsü olan Josh Block tarafından memnuniyetle karşılandı:

"Bugün Kongre üyelerinden ve başkan yardımcısı tarafından yapılan İsrail'e yönelik birçok güçlü destek açıklamasını takdir ediyoruz."

Jeremy Scahill, 27 Nisan 2021, The Intercept


2011- Mısır Devrimi, Egyptian Revulotion


Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, 7 Haziran 2010'da Mısır'ın Şarm El-Şeyh kentinde ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile bir araya geldi .Fotoğraf: Amr Nabil/AP

Joe Biden, 2011 başlarında kendisine karşı protesto hareketinin patlak vermesinden sonra Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'i açıktan destekledi.

Kahire'deki protestolar tırmanışa geçerken verdiği röportajda Biden, Mübarek'in “Ortadoğu barış çabaları, Mısır'ın İsrail'le ilişkileri normalleştirmeye ilişkin yaptığı eylemler gibi birçok konuda müttefikimiz olduğunu ve bölgedeki jeopolitik çıkarlarla ilgili olarak çok sorumlu" olduğunu, daha fazla baskı yaparak, Mısır hükümetinin protestocularla uzlaşmaya çalışması gerektiğini, ancak Mübarek'i şahsen savunduğunu söyledi. Biden, "Ondan diktatör olarak bahsetmem" dedi. Protestocular daha sonra ABD'nin çekincelerine rağmen Mübarek'i devirmeyi başardığında, Biden bunu tarihte “önemli bir an” olarak nitelendirdi.

Murtaza Hüseyin, 27 Nisan 2021, The Intercept


<<<Önceki                  Sonraki>>>


Seçkin Deniz, 16.06.2021, Sonsuz Ark, Çeviri, Çeviri ve YansımalarSonsuz Ark'tan
  1. Sonsuz Ark'ta yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. 
  2. Sonsuz Ark linki verilerek kısmen alıntı yapılabilir.
  3. Sonsuz Ark yayınları Sonsuz Ark manifestosuna aykırı yayın yapan sitelerde yayınlanamaz.
  4. Sonsuz Ark Yayınlarının Kullanımına İlişkin Önemli Duyuru için lütfen tıklayınız.

 

Seçkin Deniz Twitter Akışı