17 Haziran 2021 Perşembe

SA9259/SD2119: İmparatorluk Siyasetçisi Joe Biden'ın Uzun Savaşı-28; 2011-Libya'ya Müdahale, 1998-2011-Küresel Suikast Programları

            Sonsuz Ark/ Evrensel Çerçeveye Yolculuk

Sonsuz Ark'ın Notu:
Çevirisini yayınladığımız analiz serisinin bu bölümündeki analizler, Afganistan, Irak, Somali, Yemen, Nijerya, eski Yugoslavya ve dünyanın başka yerlerinde savaş muhabirliği yapan The Intercept'in üç kurucu editöründen biri, kıdemli muhabiri ve Genel Yayın Yönetmeni olan Jeremy Scahill ve Murtaza Hussain'e aittir ve ABD Başkanı Joe Biden'ın 50 yıla yaklaşan siyasi hayatına, daha doğrusu 'Kirli ve Çelişkilerle Dolu Siyasi Hayatı'na odaklanmaktadır. İnsanlık dışı kanlı politikaları tasarlamak, planlamak ve uygulamak olarak özetlenebilecek bir süreç sonunda 'bunama' belirtileri gösterdiği bir dönemde ödül olarak ABD Başkanlığı'na aday gösterilen ve seçilen Joe Biden ABD'nin Kanlı Uzun Savaşı'nın sorumlularından biri olarak ABD İmparatorluğu'nun çöküşünü de hazırlamıştır. Analiz serisinin dikkatle okunması ve bu acımasız şahsın temsil ettiği satanist gücün dünyaya ve insanlara neler yaptığının detaylarıyla bilinmesi gerekmektedir. Obama yönetimindeki ABD'nin Başkan Yardımcısı Biden, 5 Ekim 2014'te Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı telefonla arayarak, 2 Ekim 2014 günü Harvard Üniversitesi’nde yaptığı, IŞİD sorunundan Türkiye’yi de sorumlu tutan açıklamaları nedeniyle özür dilemişti. Biden,“Bölgedeki müttefiklerimiz, Suriye’deki en büyük problemimizdi” demiş ve Erdoğan’ın da kendisine “Siz haklıydınız” dediğini belirtmişti. Erdoğan ise  bu sözleri söylediğini reddederek Biden’dan özür beklediğini dile getirmişti. Sonsuz Ark, (IŞİD'ın gerçek organizatörlerinden biri olduğunu düşündüğü) eski ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'in sürekli yalan söylediğine ilişkin üç ayrı analizi içeren 'SA920/ÇY4-DB17: Joe Biden Yine Yalan Söylerken Yakalandı' başlıklı yayınıyla tarihe kayıt düşmüştü. Başkanlık seçimleri sürerken, Ağustos 2020'da ortaya çıkan konuşmasında Türkiye'yi izole etmekten ve Erdoğan'a karşı muhalefeti desteklemekten söz etmişti Joe Biden: "Bir yol haritamızın olduğunu açıkça göstermemiz lazım. Düşündüğümüz şeyle ilgili sesimizi yükseltmemiz lazım, bedel ödemeli. Nasıl çalışacaklarını anlamak için çevresinde F-15 savaş uçağı uçurdukları hava savunma sistemi olduğuna göre ona belli silahları satmaya devam edip etmeyeceğimiz konusunda bedel ödemeli. Yani çok endişeliyim. Ama benim yaptığım gibi onlarla doğrudan temasa geçip Erdoğan'ı yenecek duruma gelmeleri için hala var olan Türk liderliği unsurlarından daha fazla verim almalı ve onları güçlendirmeliyiz. Darbe ile değil, seçim süreci ile... Partisi, İstanbul'dan dışarı atıldı. Peki biz ne yapıyoruz? Burada oturup boyun eğiyoruz." Türkiye, kendisine soykırım iftirası atan bu kanlı ve soykırımcı geçmişe sahip ABD'nin Başkanı'na karşı çok dikkatli olmalı, ancak cesur adımlar atmakta tereddüt etmemelidir.
Seçkin Deniz, 17.06.2021


A Half-Century of Joe Biden’s Stances on War, Militarism, and the CIA
İmparatorluk Siyasetçisi: Yarım Asırlık Siyasetçi Joe Biden'ın Savaş, Militarizm ve CIA ile İlgili Duruşları
JOE BIDEN’S LONG WAR

2011-Libya'ya Müdahale- Libya Invertention

Joe Biden, Obama yönetiminin Libya'ya müdahale kararına her zaman içeriden karşı çıktığını söyledi. 2016'da PBS'ye verdiği röportajda Biden, Charlie Rose'a başından beri savaşın Libya'da aşırılık yanlıları tarafından doldurulacak bir boşluk oluşturacağına dair endişelerini dile getirdiğini söyledi. Ayrıca Muammer Kaddafi'nin görevden alınmasından sonra ülkenin nasıl görüneceği konusunda yetersiz planlama yapıldığını söyledi.


Asi savaşçılar 20 Nisan 2011'de Libya, Misurata şehir merkezinde görülüyor. Fotoğraf: Chris Hondros/Getty Images

2011'deki NATO liderliğindeki müdahalenin başlangıcında, Libya'daki ayaklanmanın başlamasından birkaç ay sonra Biden, ABD'nin müdahaleden geri çekilmesi ve NATO'nun savaşı kendi başına ele alması gerektiğini açıkça belirtti.

Biden, “Yüce Tanrı, eğer ABD'yi NATO'dan çıkarır ve artık katılmamamız için Mars gezegenine atarsa, NATO'nun ve dünyanın geri kalanının Libya ile başa çıkma kapasitesinden yoksun olduğunu iddia etmek tuhaftır; öyle değil” dedi. "Bu bizim stratejik çıkarımızla ilgili ve trafiğin ülke içinde siyasi olarak neye dayanabileceğine dair bir duruma dayanmıyor” 

Bu suskunluğa rağmen, 2011 sonbaharında Kaddafi öldürüldüğünde Biden, NATO'nun Libya'da “doğru yaptığını” söyledi, hatta savaşı bir model olarak nitelendirdi. Biden, "Bu durumda Amerika 2 milyar dolar harcadı ve tek bir can kaybetmedi" dedi. “Bu, ilerlerken dünyayla nasıl başa çıkacağımıza dair geçmişte olduğundan daha fazla reçetesidir.”

Bir CNN röportajında ​​Biden, Kaddafi hakkında şunları söyledi: “Bu bir kötü adam, gerçekten sert bir adam. 40 yıl boyunca halkı yönetimi altında tuttu. Ve o öldü ve bu, Libya halkına kırk yıl sonra ilk kez kendi hükümetlerini kurma, biraz özgürlüğe sahip olma şansı verecek. Biraz fırsat."

Murtaza Hüseyin, 27 Nisan 2021, The Intercept


1998-2011-Küresel Suikast Programları- Global Targeted Killing Programs


Başkan Barack Obama ve Başkan Yardımcısı Joe Biden, 1 Mayıs 2011'de Washington DC'de Usame bin Ladin'i öldürme görevi hakkında bir güncelleme aldı. Fotoğraf: Pete Souza/The White House/AP

Kariyerinin çeşitli noktalarında Joe Biden, ABD'nin küresel suikast programları konusunda tereddüt ettiğini dile getirdi. 1998'de, terörist liderlerin suikastlarına yeşil ışık yakılması olasılığı hakkında bir Senato tartışması sırasında, Biden suskundu ve FBI Direktörü Louis Freeh'e "FBI'dan devlet başkanlarına suikast yasağının organize suç birimleri ve/veya terörist birimler için geçerli olup olmadığını belirten bir yasal memorandumu çok isteyeceğini" söyledi.

1998'deki bir TV yayını sırasında, ABD'nin neden Afganistan'a seyir füzeleri fırlatmak yerine Usame bin Ladin'i öldürmek için cerrahi bir görev yürütmediği soruldu. Biden, "Suikast yapmak Amerikan yasalarına aykırı" diye karşılık verdi. Biden teknik olarak doğru söylemiyordu. Gerald Ford'dan bu yana her başkan suikastı yasaklayan yürütme emrini devam ettirirken, Kongre kasıtlı olarak böyle bir yasağı asla yasalaştırmadı.

Kongrenin bir duruş sergilememesi, birkaç başkanın suikastları meşru ve yasal olarak çerçevelerken, en belirgin olarak Başkan Barack Obama'nın hedefli öldürme drone grev kampanyaları aracılığıyla suikast düzenlemesine izin verdi.

2009'da, Obama'nın başkan yardımcısı olarak Biden'ın, Afganistan ve Pakistan'daki El Kaide militanlarıyla savaşmak için "terörle mücadele artı" stratejisini destekleyen, bölgede savaş yürütmenin birincil yolu olarak insansız hava araçlarını ve özel kuvvet baskınlarını destekleyen kısa bir makaleye izin verdiği bildirildi. Biden, ABD'li generallerin Afganistan'daki ABD birliklerinin büyük ayak izini konuşlandırmalarını artırma tekliflerine şüpheyle yaklaşan bir isimdi.

Biden, Obama tarafından Pakistan'da Usame bin Ladin'i öldürmek için yetkilendirilen 2011 baskınına karşı çıktı ve o sırada başarı ihtimalleri konusundaki çekincelerini dile getirdi. Daha sonra baskını överek, “500 yıl geriye gidebilirsiniz. Daha cüretkar bir plan bulamazsınız.” dedi.

Ayrıca Başkan Donald Trump'ın İranlı Tümgeneral Kasım Süleymani'ye suikast düzenlemesine de karşı çıktı. Biden, grevin yasa dışılığına değinmedi, bunun yerine bölgeyi uzun vadede daha tehlikeli hale getireceğini söylediği “kendi kendini yenilgiye uğratan” bir eylem olarak nitelendirdi.

Murtaza Hussain, Jeremy Scahill, 27 Nisan 2021, The Intercept
<<<Önceki                  Sonraki>>>


Seçkin Deniz, 17.06.2021, Sonsuz Ark, Çeviri, Çeviri ve YansımalarSonsuz Ark'tan
  1. Sonsuz Ark'ta yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. 
  2. Sonsuz Ark linki verilerek kısmen alıntı yapılabilir.
  3. Sonsuz Ark yayınları Sonsuz Ark manifestosuna aykırı yayın yapan sitelerde yayınlanamaz.
  4. Sonsuz Ark Yayınlarının Kullanımına İlişkin Önemli Duyuru için lütfen tıklayınız.

 

Seçkin Deniz Twitter Akışı