3 Haziran 2021 Perşembe

SA9229/SD2093: İmparatorluk Siyasetçisi Joe Biden'ın Uzun Savaşı-16; 1996- Irak'ta Genişletilmiş ABD Bombardımanı, 1998- Irak Kurtuluş Yasası

    Sonsuz Ark/ Evrensel Çerçeveye Yolculuk

Sonsuz Ark'ın Notu:
Çevirisini yayınladığımız analiz serisinin bu bölümündeki analizler, Afganistan, Irak, Somali, Yemen, Nijerya, eski Yugoslavya ve dünyanın başka yerlerinde savaş muhabirliği yapan The Intercept'in üç kurucu editöründen biri, kıdemli muhabiri ve Genel Yayın Yönetmeni olan Jeremy Scahill'e ve Murtaza Hüseyin'aittir ve ABD Başkanı Joe Biden'ın 50 yıla yaklaşan siyasi hayatına, daha doğrusu 'Kirli ve Çelişkilerle Dolu Siyasi Hayatı'na odaklanmaktadır. İnsanlık dışı kanlı politikaları tasarlamak, planlamak ve uygulamak olarak özetlenebilecek bir süreç sonunda 'bunama' belirtileri gösterdiği bir dönemde ödül olarak ABD Başkanlığı'na aday gösterilen ve seçilen Joe Biden ABD'nin Kanlı Uzun Savaşı'nın sorumlularından biri olarak ABD İmparatorluğu'nun çöküşünü de hazırlamıştır. Analiz serisinin dikkatle okunması ve bu acımasız şahsın temsil ettiği satanist gücün dünyaya ve insanlara neler yaptığının detaylarıyla bilinmesi gerekmektedir. Obama yönetimindeki ABD'nin Başkan Yardımcısı Biden, 5 Ekim 2014'te Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı telefonla arayarak, 2 Ekim 2014 günü Harvard Üniversitesi’nde yaptığı, IŞİD sorunundan Türkiye’yi de sorumlu tutan açıklamaları nedeniyle özür dilemişti. Biden,“Bölgedeki müttefiklerimiz, Suriye’deki en büyük problemimizdi” demiş ve Erdoğan’ın da kendisine “Siz haklıydınız” dediğini belirtmişti. Erdoğan ise  bu sözleri söylediğini reddederek Biden’dan özür beklediğini dile getirmişti. Sonsuz Ark, (IŞİD'ın gerçek organizatörlerinden biri olduğunu düşündüğü) eski ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'in sürekli yalan söylediğine ilişkin üç ayrı analizi içeren 'SA920/ÇY4-DB17: Joe Biden Yine Yalan Söylerken Yakalandı' başlıklı yayınıyla tarihe kayıt düşmüştü. Başkanlık seçimleri sürerken, Ağustos 2020'da ortaya çıkan konuşmasında Türkiye'yi izole etmekten ve Erdoğan'a karşı muhalefeti desteklemekten söz etmişti Joe Biden: "Bir yol haritamızın olduğunu açıkça göstermemiz lazım. Düşündüğümüz şeyle ilgili sesimizi yükseltmemiz lazım, bedel ödemeli. Nasıl çalışacaklarını anlamak için çevresinde F-15 savaş uçağı uçurdukları hava savunma sistemi olduğuna göre ona belli silahları satmaya devam edip etmeyeceğimiz konusunda bedel ödemeli. Yani çok endişeliyim. Ama benim yaptığım gibi onlarla doğrudan temasa geçip Erdoğan'ı yenecek duruma gelmeleri için hala var olan Türk liderliği unsurlarından daha fazla verim almalı ve onları güçlendirmeliyiz. Darbe ile değil, seçim süreci ile... Partisi, İstanbul'dan dışarı atıldı. Peki biz ne yapıyoruz? Burada oturup boyun eğiyoruz." Türkiye, kendisine soykırım iftirası atan bu kanlı ve soykırımcı geçmişe sahip ABD'nin Başkanı'na karşı çok dikkatli olmalı, ancak cesur adımlar atmakta tereddüt etmemelidir.
Seçkin Deniz, 03.06.2021


A Half-Century of Joe Biden’s Stances on War, Militarism, and the CIA
İmparatorluk Siyasetçisi: Yarım Asırlık Siyasetçi Joe Biden'ın Savaş, Militarizm ve CIA ile İlgili Duruşları
JOE BIDEN’S LONG WAR

1996- Irak'ta Genişletilmiş ABD Bombardımanı-Expanded U.S. Bombings in Iraq

Başkan Bill Clinton 1996 yılında Irak'taki uçuşa yasak bölge bombardımanını genişlettiğinde, Joe Biden heyecanlı bir destekçisiydi.


ABD Savunma Bakanı William Perry, 3 Eylül 1996'da Washington DC'de düzenlediği basın toplantısında güney Irak'taki uçuşa yasak bölgeye işaret ediyor. Fotoğraf: Getty Images aracılığıyla Jamal Wilson/AFP

Biden, ABD'nin askeri güç şeklinde "büyük bir sopa" olduğunu kabul etti ve "Bence genişletilmiş uçuş bölgesini, uçuşa yasak bölgeyi koruduğumuzdan emin olmak için yeterince sert sallamalıyız" dedi. Sonuç olarak, "uçuşa yasak bölgeyi genişlettiğimiz gerçeğiyle, dünya için petrol arzı dün olduğundan daha güvenli" diye ekledi.

Aynı röportajda Biden, "Petrol kaynaklarının güvenliğini ve Kuveyt ile Suudi Arabistan'ın bütünlüğünü korumak için vurmamız gerektiğini" vurguladı.

Jeremy Scahill, 27 Nisan 2021, The Intercept


1998- Irak Kurtuluş Yasası- Iraq Liberation Act


Başkan Bill Clinton, 17 Şubat 1998'de Washington, D.C.'de Irak'la ilgili ABD askeri politikası hakkında Genelkurmay Başkanları ile yaptığı görüşmeden sonra Başkan Yardımcısı Al Gore ile konuşuyor Fotoğraf: Paul J. Richards/AFP, Getty Images aracılığıyla

Ocak 1998'de neocon Project for the New American Century, Başkan Bill Clinton'a Irak hükümetini devirmeye ve bu hedefi resmi bir "Amerikan dış politikasının amacı" yapmaya çağıran bir mektup gönderdi.

Mektup ((Donald Rumsfeld, Paul Wolfowitz, Bill Kristol, John Bolton ve Elliott Abrams gibi önde gelen Washington şahinleri tarafından imzalanmıştır) ABD politikasının "BM Güvenlik Konseyi'nde oybirliği konusunda yanlış yönlendirilmiş bir ısrarla sakatlandığını" iddia etti. 

Bir yıldan kısa bir süre sonra, bu mektup, Irak rejimini değiştirmeyi ABD dış politikasının bir hedefi olarak düzenleyen ve nihai işgal için zemin hazırlamaya yardımcı olan Irak Kurtuluş Yasası'nın temelini oluşturacaktı. Ayrıca, bazıları CIA ile birlikte çalışan Iraklı sürgünlere desteğin artırılmasına da izin verdi.

Joe Biden, Ekim 1998'de Clinton tarafından kanun haline getirilen yasa lehinde oy kullandı. Biden, yasaya verdiği desteği açıklarken, “Yani bana öyle geliyor ki büyük bir sorunumuz var gibi görünüyor. Sorun Saddam'da. Saddam yerinde. Nispeten sert bir şey yapmadıkça Saddam hiçbir yere gitmeyecek. Müttefiklerimizin sert bir şey yapmaya hazır olmadığı açık.” dedi.

Murtaza Hüseyin, 27 Nisan 2021, The Intercept


<<<Önceki                  Sonraki>>>


Seçkin Deniz, 03.06.2021, Sonsuz Ark, Çeviri, Çeviri ve YansımalarSonsuz Ark'tan
  1. Sonsuz Ark'ta yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. 
  2. Sonsuz Ark linki verilerek kısmen alıntı yapılabilir.
  3. Sonsuz Ark yayınları Sonsuz Ark manifestosuna aykırı yayın yapan sitelerde yayınlanamaz.
  4. Sonsuz Ark Yayınlarının Kullanımına İlişkin Önemli Duyuru için lütfen tıklayınız.

 

Seçkin Deniz Twitter Akışı