4 Haziran 2021 Cuma

SA9232/SD2095: İmparatorluk Siyasetçisi Joe Biden'ın Uzun Savaşı-17; 1998- Çöl Tilkisi Operasyonu, 1998- Sudan ve Afganistan Bombalamaları

     Sonsuz Ark/ Evrensel Çerçeveye Yolculuk

Sonsuz Ark'ın Notu:
Çevirisini yayınladığımız analiz serisinin bu bölümündeki analizler, Afganistan, Irak, Somali, Yemen, Nijerya, eski Yugoslavya ve dünyanın başka yerlerinde savaş muhabirliği yapan The Intercept'in üç kurucu editöründen biri, kıdemli muhabiri ve Genel Yayın Yönetmeni olan Jeremy Scahill'e aittir ve ABD Başkanı Joe Biden'ın 50 yıla yaklaşan siyasi hayatına, daha doğrusu 'Kirli ve Çelişkilerle Dolu Siyasi Hayatı'na odaklanmaktadır. İnsanlık dışı kanlı politikaları tasarlamak, planlamak ve uygulamak olarak özetlenebilecek bir süreç sonunda 'bunama' belirtileri gösterdiği bir dönemde ödül olarak ABD Başkanlığı'na aday gösterilen ve seçilen Joe Biden ABD'nin Kanlı Uzun Savaşı'nın sorumlularından biri olarak ABD İmparatorluğu'nun çöküşünü de hazırlamıştır. Analiz serisinin dikkatle okunması ve bu acımasız şahsın temsil ettiği satanist gücün dünyaya ve insanlara neler yaptığının detaylarıyla bilinmesi gerekmektedir. Obama yönetimindeki ABD'nin Başkan Yardımcısı Biden, 5 Ekim 2014'te Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı telefonla arayarak, 2 Ekim 2014 günü Harvard Üniversitesi’nde yaptığı, IŞİD sorunundan Türkiye’yi de sorumlu tutan açıklamaları nedeniyle özür dilemişti. Biden,“Bölgedeki müttefiklerimiz, Suriye’deki en büyük problemimizdi” demiş ve Erdoğan’ın da kendisine “Siz haklıydınız” dediğini belirtmişti. Erdoğan ise  bu sözleri söylediğini reddederek Biden’dan özür beklediğini dile getirmişti. Sonsuz Ark, (IŞİD'ın gerçek organizatörlerinden biri olduğunu düşündüğü) eski ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'in sürekli yalan söylediğine ilişkin üç ayrı analizi içeren 'SA920/ÇY4-DB17: Joe Biden Yine Yalan Söylerken Yakalandı' başlıklı yayınıyla tarihe kayıt düşmüştü. Başkanlık seçimleri sürerken, Ağustos 2020'da ortaya çıkan konuşmasında Türkiye'yi izole etmekten ve Erdoğan'a karşı muhalefeti desteklemekten söz etmişti Joe Biden: "Bir yol haritamızın olduğunu açıkça göstermemiz lazım. Düşündüğümüz şeyle ilgili sesimizi yükseltmemiz lazım, bedel ödemeli. Nasıl çalışacaklarını anlamak için çevresinde F-15 savaş uçağı uçurdukları hava savunma sistemi olduğuna göre ona belli silahları satmaya devam edip etmeyeceğimiz konusunda bedel ödemeli. Yani çok endişeliyim. Ama benim yaptığım gibi onlarla doğrudan temasa geçip Erdoğan'ı yenecek duruma gelmeleri için hala var olan Türk liderliği unsurlarından daha fazla verim almalı ve onları güçlendirmeliyiz. Darbe ile değil, seçim süreci ile... Partisi, İstanbul'dan dışarı atıldı. Peki biz ne yapıyoruz? Burada oturup boyun eğiyoruz." Türkiye, kendisine soykırım iftirası atan bu kanlı ve soykırımcı geçmişe sahip ABD'nin Başkanı'na karşı çok dikkatli olmalı, ancak cesur adımlar atmakta tereddüt etmemelidir.
Seçkin Deniz, 04.06.2021


A Half-Century of Joe Biden’s Stances on War, Militarism, and the CIA
İmparatorluk Siyasetçisi: Yarım Asırlık Siyasetçi Joe Biden'ın Savaş, Militarizm ve CIA ile İlgili Duruşları
JOE BIDEN’S LONG WAR

1998- Çöl Tilkisi Operasyonu- Operation Desert Fox

ABD, Irak Kurtuluş Yasası'nın hemen ardından, Irak'a "Çöl Tilkisi Operasyonu" adını verdiği dört günlük bir bombalama kampanyası yürüttü.

Irak vatandaşları, 18 Aralık 1998'de Çöl Tilkisi Operasyonu sırasında ABD ve İngiliz kuvvetlerinin bombalamalarının başlamasının ardından görülüyor. Fotoğraf: Scott Peterson/Getty Images

Joe Biden,  Kasım 1998'de Başkan Bill Clinton'ın Irak'ı bombalamak için kongre desteği almasının “gerekli olmadığını” öne sürerek, savaş eylemleri için kongre izni konusundaki ısrarından bir kez daha vazgeçti. Ancak Biden, “Siyasi olarak akıllıca olacağını düşünüyorum” diye ekledi.

Bir hesaba göre, Biden bir Clinton yönetim yetkilisine ABD'de Irak'ın bombalanmasına karşı yapılan yaygın protestolardan endişe etmemesini söyledi ve “Clinton'a yağmurluğunu giymesini ve uzağa fırlatmasını tavsiye etti."

Saldırılarda 70 kadar Iraklı sivil ölmüş olabilir. Irak'la ilgili bir Senato oturumu sırasında Biden, şunları söyledi: "Saddam Hüseyin'den kurtulmamızın tek yolu, tek yolumuz, tek başımıza başlamak zorunda kalacağız - tek başına başlamak - ve bunun için sizin gibi üniformalı adamların Saddam'ı alaşağı etmek için çöle ayak basması ve geri dönmesi gerekecek."

Biden, halk protestolarının ardından Clinton'un daha fazla saldırı yapmama kararına karşı çıktı ve bu fırsatı bir kez daha eski Başkan George HW Bush'u Saddam'ın Şii ve Kürt Iraklıların ardından patlak veren bir ayaklanmayı bastırmasını engellemek amacıyla müdahale etmemesini eleştirmek için kullandı. 

1999'da Biden, Clinton yönetiminin yaptırımlar, periyodik füze saldırıları ve uçuşa yasak bölge bombalamaları yoluyla çevreleme politikasının yeterli olduğunu savundu. "Bundan 10 yıl sonra hiçbir şey değişmediyse, bu o kadar da kötü değil" dedi. “Bölgedeki kimseyi tehdit etmeyen, sakat ama bütün bir Irak iyi olur.”

Jeremy Scahill, 27 Nisan 2021, The Intercept


1998- Sudan ve Afganistan Bombalamaları- Bombings Sudan and Afghanistan


Al Shifa ilaç fabrikasının kalıntıları 1 Ağustos 1998'de görülüyor. Fotoğraf: Barry Iverson/Getty Images aracılığıyla The LIFE Images Collection

Joe Biden Ağustos 1998'de ABD'nin Sudan'daki bir ilaç fabrikasının yanı sıra Usame bin Ladin tarafından El Kaide eğitim alanı olarak kullanıldığı iddia edilen Afganistan'daki bir çiftliğe yönelik bombalı saldırıyı destekledi.

Clinton yönetimi, saldırıları, El Kaide'nin o ayın başlarında Kenya ve Tanzanya'daki ABD büyükelçiliklerini bombalamasına bir yanıt olarak gerekçelendirdi. “Sonsuz Erişim Operasyonu”, ABD'nin önleyici bir askeri saldırı gerçekleştirdiğini ilk kez kabul ettiği ve Başkan George W. Bush ile Başkan Yardımcısı Dick Cheney'nin 11 Eylül saldırılarından sonra destekleyecekleri sınırsız savaş stratejisinin politika öncülüğünü temsil ediyordu.

Biden, saldırıların ardından yaptığı açıklamada, "Bu eylemi yapmaya istekli olduğu için Başkanı alkışlamak ve teşekkür etmek istiyorum." dedi.

Clinton yönetimi, Al Shifa ilaç fabrikasının El Kaide tarafından potansiyel olarak ölümcül sinir ajanı VX yapmak için kullanıldığını iddia etmişti, daha sonra bu iddianın hatalı istihbarata dayandığı geniş çapta kabul edildi. Fabrikanın bombalanması, hayati öneme sahip sıtma ilaçları da dahil olmak üzere Sudan'daki tahminen bütün ilaçların yarısını ürettiği için korkunç sonuçlara yol açtı.

Biden, "Doğru zamanda doğru hamle olduğunu düşünüyorum" dedi. Saldırılar, Clinton'un eski bir Beyaz Saray stajyeri ile ilişkisi hakkındaki yalanlarına ilişkin soruşturma yoğunlaşırken gerçekleşmişti ve bazı analistler saldırının dikkatleri skandaldan uzaklaşmak için yapıldığını söylüyorlardı.

Biden, ikisi arasında iddia edilen herhangi bir bağlantının “saçma, saf siyaset” olduğunu söyledi. Muhabirleri azarladı, “Monica Lewinsky üzerinde durmaya devam etmek sizin için zorlaşıyor mu? Önümüzdeki 24 saat boyunca bunun hakkında konuşamayacak olmanız kalbimi kırıyor.” dedi.

Jeremy Scahill, 27 Nisan 2021, The Intercept


<<<Önceki                  Sonraki>>>


Seçkin Deniz, 04.06.2021, Sonsuz Ark, Çeviri, Çeviri ve YansımalarSonsuz Ark'tan
  1. Sonsuz Ark'ta yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. 
  2. Sonsuz Ark linki verilerek kısmen alıntı yapılabilir.
  3. Sonsuz Ark yayınları Sonsuz Ark manifestosuna aykırı yayın yapan sitelerde yayınlanamaz.
  4. Sonsuz Ark Yayınlarının Kullanımına İlişkin Önemli Duyuru için lütfen tıklayınız.

 

Seçkin Deniz Twitter Akışı