15 Ekim 2018 Pazartesi

SA6979/KY1-CÇ549: Ahmak

"Ayak direr. İntihar eder. Gelecek ve şimdi geçmişe zıt olamaz. Olmamalı. Bunun tersini bir ahmağı inandırmaya kalkışmak ahmaklıktır. "


Hipnoz belli bir zekâ seviyesinde olanlara uygulanabilen bir sanat. Eğer bu yargı bir şehir efsanesi değilse ahmak birine hipnoz uygulanamıyor. Öyle sanıyoruz ki ahmaklar tasavvur etme yetisinden mahrum oldukları için böyle. Ve fakat bizi ilgilendiren hipnozun kimlere uygulanıp uygulanmaması değil de ahmakların durumu olduğunu hemen belirtelim. Ve hemen başlangıçta hipnoz edilemediklerine göre ahmakların inanma güçlüğü içinde oldukları yargısını dillendirelim. 

Ahmaklar kolay kolay inanmazlar. Aynı zamanda çok da kolay inanırlar. Birbirini nakzedermiş gibi çelişikmiş gibi görünen bu vargılar tam da ahmağın durumunu gözler önüne serer, bu iki hal ahmağın asli özelikleridir. 

Ahmak inanmakta zorlanır, değişim karşısında, geleceğe yönelik öndeyiler karşısında kaya gibi serttirler. Gelecek onların nezdinde sürekli bir sapmadır. Tam bir geçmiş tutkunudurlar. Tutkunlukları geçmiş hakkında hazırlanmış mitleredir. Canı pahasına geçmişe özlem duyar ve gelecek üzere söylenen her şey geçmişin yeniden bir ihyası içinse onanır. Yapılıp edilenlerin geçmişi hortlatmak olduğu sandırılırsa inanır. Kolay inanır, hem pek kolay inanır. Eğer geçmişle taban tabana zıt bir öneri ise ona sırtını döner. Kendi iyiliği, kendi işlerinin kolaylığı için olduğunu bir türlü kabullenmez değişimi. 

Böylece bir ahmakta inanma güçlüğü ve kolaylığı kendiliğinden ortaya çıkmış oluyor. Mitlerin yeniden yaşadığı zaman diliminde ihya olacağına ilişkin şeylere gözü kapalı kolaylıkla inanır, geçmişin geçmiş ve bir daha yaşanmayacağı, yaşanamayacağı şimdinin ve geleceğin geçmişten farklı olmasının doğal ve olması gereken olduğuna inanmaz, kabullenmez. Ayak direr. İntihar eder. Gelecek ve şimdi geçmişe zıt olamaz. Olmamalı. Bunun tersini bir ahmağı inandırmaya kalkışmak ahmaklıktır. 

Demek ki bir ahmağı gelecek tasavvuruna, yeni bir uygarlık inşasına inandırmakta bariz bir güçlükle karşı karşıya insanlık. Öyle ise geçmişi yeniden ihya edecek söylemlerle çıkmak gerekir ahmağın karşısına. Gönül rahatlığıyla inanacak peşinden hiç ayrılmayacaktır bu söylemleri dillendirenin. Ahmak peşinen geçmişin biricikliğine iman etmiştir. Çünkü yaşanmıştır. Bir tehlike yoktur. 

Tehlike bugün ve yarındadır eğer bariz bir sapmaysa dünden. Düne yaklaştığına inandığında umudu keskinleşir. Bu yüzden ahmak derin bir ölü sevicidir. Mezarlarda yaşar. Çünkü hâlihazırda mezardakiler ölümsüzdür. 

Ahmaklar ölülere tutkundur. Bu yüzden ahmaklar için kolaylıkla zihinsel nekrofili yargısında bulunabiliriz. 


Cemal Çalık, 15.10.2018,  Konuk Yazar, Sonsuz Ark, Deneme, Sözcüklerin Düş Hâli
Sonsuz Ark'tan
  1. Sonsuz Ark'ta yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. 
  2. Sonsuz Ark linki verilerek kısmen alıntı yapılabilir.
  3. Sonsuz Ark yayınları Sonsuz Ark Manifestosu'na aykırı yayın yapan sitelerde yayınlanamaz.

Seçkin Deniz Twitter Akışı