26 Mayıs 2021 Çarşamba

SA9213/SD2079: İmparatorluk Siyasetçisi Joe Biden'ın Uzun Savaşı-9; 1986- Libya'nın Bombalanması, Güney Afrika Apartheid Rejimi

   Sonsuz Ark/ Evrensel Çerçeveye Yolculuk

Sonsuz Ark'ın Notu:
Çevirisini yayınladığımız analiz serisinin bu bölümündeki analizler, Afganistan, Irak, Somali, Yemen, Nijerya, eski Yugoslavya ve dünyanın başka yerlerinde savaş muhabirliği yapan The Intercept'in üç kurucu editöründen biri, kıdemli muhabiri ve Genel Yayın Yönetmeni olan Jeremy Scahill'e ve Murtaza Hussain'e aittir ve ABD Başkanı Joe Biden'ın 50 yıla yaklaşan siyasi hayatına, daha doğrusu 'Kirli ve Çelişkilerle Dolu Siyasi Hayatı'na odaklanmaktadır. İnsanlık dışı kanlı politikaları tasarlamak, planlamak ve uygulamak olarak özetlenebilecek bir süreç sonunda 'bunama' belirtileri gösterdiği bir dönemde ödül olarak ABD Başkanlığı'na aday gösterilen ve seçilen Joe Biden ABD'nin Kanlı Uzun Savaşı'nın sorumlularından biri olarak ABD İmparatorluğu'nun çöküşünü de hazırlamıştır. Analiz serisinin dikkatle okunması ve bu acımasız şahsın temsil ettiği satanist gücün dünyaya ve insanlara neler yaptığının detaylarıyla bilinmesi gerekmektedir. Obama yönetimindeki ABD'nin Başkan Yardımcısı Biden, 5 Ekim 2014'te Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı telefonla arayarak, 2 Ekim 2014 günü Harvard Üniversitesi’nde yaptığı, IŞİD sorunundan Türkiye’yi de sorumlu tutan açıklamaları nedeniyle özür dilemişti. Biden,“Bölgedeki müttefiklerimiz, Suriye’deki en büyük problemimizdi” demiş ve Erdoğan’ın da kendisine “Siz haklıydınız” dediğini belirtmişti. Erdoğan ise  bu sözleri söylediğini reddederek Biden’dan özür beklediğini dile getirmişti. Sonsuz Ark, (IŞİD'ın gerçek organizatörlerinden biri olduğunu düşündüğü) eski ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'in sürekli yalan söylediğine ilişkin üç ayrı analizi içeren 'SA920/ÇY4-DB17: Joe Biden Yine Yalan Söylerken Yakalandı' başlıklı yayınıyla tarihe kayıt düşmüştü. Başkanlık seçimleri sürerken, Ağustos 2020'da ortaya çıkan konuşmasında Türkiye'yi izole etmekten ve Erdoğan'a karşı muhalefeti desteklemekten söz etmişti Joe Biden: "Bir yol haritamızın olduğunu açıkça göstermemiz lazım. Düşündüğümüz şeyle ilgili sesimizi yükseltmemiz lazım, bedel ödemeli. Nasıl çalışacaklarını anlamak için çevresinde F-15 savaş uçağı uçurdukları hava savunma sistemi olduğuna göre ona belli silahları satmaya devam edip etmeyeceğimiz konusunda bedel ödemeli. Yani çok endişeliyim. Ama benim yaptığım gibi onlarla doğrudan temasa geçip Erdoğan'ı yenecek duruma gelmeleri için hala var olan Türk liderliği unsurlarından daha fazla verim almalı ve onları güçlendirmeliyiz. Darbe ile değil, seçim süreci ile... Partisi, İstanbul'dan dışarı atıldı. Peki biz ne yapıyoruz? Burada oturup boyun eğiyoruz." Türkiye, kendisine soykırım iftirası atan bu kanlı ve soykırımcı geçmişe sahip ABD'nin Başkanı'na karşı çok dikkatli olmalı, ancak cesur adımlar atmakta tereddüt etmemelidir.
Seçkin Deniz, 26.05.2021


A Half-Century of Joe Biden’s Stances on War, Militarism, and the CIA
İmparatorluk Siyasetçisi: Yarım Asırlık Siyasetçi Joe Biden'ın Savaş, Militarizm ve CIA ile İlgili Duruşları
JOE BIDEN’S LONG WAR

1986- Libya'nın Bombalanması- Libya Bombing

15 Nisan 1986'da Başkan Ronald Reagan, Muammer Kaddafi'nin Libya hükümetini hedef alan bir dizi hava saldırısını içeren El Dorado Kanyonu Harekatı'na izin verdi. Beyaz Saray tarafından saldırılara gerekçe olarak, 1980'ler boyunca Libya tarafından yönetildiği veya finanse edildiği iddia edilen bir dizi terörist saldırılar gösterildi. Kayıplar arasında ABD ordusunun bir üyesi de vardı.


Muammer Kaddafi, Kasım 1986'da ABD hava saldırısında yıkılan ve harabeye dönen Bab al-Azizia yerleşkesinde görülüyor Fotoğraf: Getty Images üzerinden Pool Kadhafi / Gaillarde / Bres / Gamma-Rapho

Reagan'ın emrini verdiği hava saldırıları, Libya'nın çeşitli yerlerine 300 bomba (düzinelerce 2.000 kiloluk GBU veya güdümlü bomba birimi, mühimmat dahil) atan 45 ABD uçağı tarafından gerçekleştirilmişti. Saldırılarda bilinmeyen sayıda siville birlikte birkaç düzine Libya askerinin öldürüldüğüne inanılıyor.

Kaddafi ve ailesi, saldırıda yıkılan bir kışladan kıl payı kurtulmuştu. Ölenler arasında Kaddafi'nin daha sonra kızı olduğunu iddia ettiği bir kız çocuğu da vardı. Saldırı sırasında Libya, bir ABD uçağını düşürerek iki Amerikan uçuş personelini öldürdü.

Joe Biden hava saldırılarını desteklemişti. Biden, "Kaddafi'nin böyle güçlü bir cevabı istediğine ve hak ettiğine dair hiçbir soru olamaz" dedi. Ancak sözlerine bir ihtiyatlı cümle ekledi: "Soru, bunun veya böyle bir yanıtın etkili olup olmayacağıdır."

Çoğu analist saldırıların Libya politikalarında herhangi bir değişikliğe yol açmadığı konusunda hemfikir olduğundan, Biden’ın sorusunun cevabı net görünüyor. Özellikle, Biden, Başkan Barack Obama'nın başkan yardımcılığını yaptığı 2011'de Libya'ya karşı ABD askeri harekatına karşı çıkacaktı. Obama ve Dışişleri Bakanı Hillary Clinton tarafından ciddiye alınmadı. ABD ve NATO'nun bombalamalarının ardından Kaddafi iktidardan indirildi, sodomize edildi ve öldürüldü. 

Biden daha sonra Libya operasyonunu hiçbir Amerikalı hayatını kaybetmediği için bir başarı olarak övdü ve gelecekteki çatışmalarla nasıl başa çıkılacağına dair bir "reçete" sunduğunu söyledi.

Jeremy Scahill, 27 Nisan 2021, The Intercept


1986- Güney Afrika Apartheid Rejimi- Apartheid South Africa


Senatör Joe Biden, D-Del., 23 Temmuz 1986'da Washington, D.C.'de ABD Dış İlişkiler Komitesi ve Dışişleri Bakanı George Shultz ile ABD'nin Güney Afrika politikası hakkında konuşuyor Fotoğraf: J. Scott Applewhite / AP

1980'lerin ortalarında Reagan yönetimi, Güney Afrika'daki apartheid rejimine verdiği destek nedeniyle, Amerika Birleşik Devletleri'nde ekonomik yaptırımlar uygulaması yönünde artan çağrılarla baskı altındaydı.

Başkan Ronald Reagan, Soğuk Savaş realpolitik adına bu çağrılara direndi ve Joe Biden, Reagan'ın veto girişimleri üzerine 1986 tarihli Kapsamlı Apartheid Yasası'nın geçmesine yardımcı olan ABD yaklaşımının önde gelen bir eleştirmeni olarak ortaya çıktı.

1986 yılında Dışişleri Bakanı George Shultz ile Senato'daki bir oturumda karşılaşan Biden, Afrikaner rejimini "aptal, kukla bir hükümet" olarak nitelendirdi ve bu dönemde Sovyetler Birliği'ne karşı Afrikalıların müttefik olduğu algısına rağmen, ABD'yi kararlı bir şekilde muhalefete destek vermeye çağırdı.

Apartheid döneminde Güney Afrika'ya seyahatlere katılmış olmasına rağmen, Biden, hapiste bulunan Nelson Mandela'yı ziyaret etmeye çalışırken tutuklandığını söylediği bir olayı kurguladığı için eleştirildi.

Murtaza Hussain, 27 Nisan 2021, The Intercept


<<<Önceki                  Sonraki>>>


Seçkin Deniz, 26.05.2021, Sonsuz Ark, Çeviri, Çeviri ve YansımalarSonsuz Ark'tan
  1. Sonsuz Ark'ta yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. 
  2. Sonsuz Ark linki verilerek kısmen alıntı yapılabilir.
  3. Sonsuz Ark yayınları Sonsuz Ark manifestosuna aykırı yayın yapan sitelerde yayınlanamaz.
  4. Sonsuz Ark Yayınlarının Kullanımına İlişkin Önemli Duyuru için lütfen tıklayınız.

Seçkin Deniz Twitter Akışı