20 Mayıs 2021 Perşembe

SA9202/SD2069: İmparatorluk Siyasetçisi Joe Biden'ın Uzun Savaşı-4; 1981- İsrail Şüpheli Irak Nükleer Tesisini Bombaladı, Suudilere Silah Satışı

 Sonsuz Ark/ Evrensel Çerçeveye Yolculuk

Sonsuz Ark'ın Notu:
Çevirisini yayınladığımız analiz serisinin bu bölümündeki analizler, Afganistan, Irak, Somali, Yemen, Nijerya, eski Yugoslavya ve dünyanın başka yerlerinde savaş muhabirliği yapan The Intercept'in üç kurucu editöründen biri, kıdemli muhabiri ve Genel Yayın Yönetmeni olan Jeremy Scahill'e ve The Intercept'te ulusal güvenlik ve dış politikaya odaklanan, CNN, BBC, MSNBC ve diğer haber kuruluşlarında çalışan bir muhabir olan Murtaza Hussain'e aittir ve ABD Başkanı Joe Biden'ın 50 yıla yaklaşan siyasi hayatına, daha doğrusu 'Kirli ve Çelişkilerle Dolu Siyasi Hayatı'na odaklanmaktadır. İnsanlık dışı kanlı politikaları tasarlamak, planlamak ve uygulamak olarak özetlenebilecek bir süreç sonunda 'bunama' belirtileri gösterdiği bir dönemde ödül olarak ABD Başkanlığı'na aday gösterilen ve seçilen Joe Biden ABD'nin Kanlı Uzun Savaşı'nın sorumlularından biri olarak ABD İmparatorluğu'nun çöküşünü de hazırlamıştır. Analiz serisinin dikkatle okunması ve bu acımasız şahsın temsil ettiği satanist gücün dünyaya ve insanlara neler yaptığının detaylarıyla bilinmesi gerekmektedir. Obama yönetimindeki ABD'nin Başkan Yardımcısı Biden, 5 Ekim 2014'te Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı telefonla arayarak, 2 Ekim 2014 günü Harvard Üniversitesi’nde yaptığı, IŞİD sorunundan Türkiye’yi de sorumlu tutan açıklamaları nedeniyle özür dilemişti. Biden,“Bölgedeki müttefiklerimiz, Suriye’deki en büyük problemimizdi” demiş ve Erdoğan’ın da kendisine “Siz haklıydınız” dediğini belirtmişti. Erdoğan ise  bu sözleri söylediğini reddederek Biden’dan özür beklediğini dile getirmişti. Sonsuz Ark, (IŞİD'ın gerçek organizatörlerinden biri olduğunu düşündüğü) eski ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'in sürekli yalan söylediğine ilişkin üç ayrı analizi içeren 'SA920/ÇY4-DB17: Joe Biden Yine Yalan Söylerken Yakalandı' başlıklı yayınıyla tarihe kayıt düşmüştü. Başkanlık seçimleri sürerken, Ağustos 2020'da ortaya çıkan konuşmasında Türkiye'yi izole etmekten ve Erdoğan'a karşı muhalefeti desteklemekten söz etmişti Joe Biden: "Bir yol haritamızın olduğunu açıkça göstermemiz lazım. Düşündüğümüz şeyle ilgili sesimizi yükseltmemiz lazım, bedel ödemeli. Nasıl çalışacaklarını anlamak için çevresinde F-15 savaş uçağı uçurdukları hava savunma sistemi olduğuna göre ona belli silahları satmaya devam edip etmeyeceğimiz konusunda bedel ödemeli. Yani çok endişeliyim. Ama benim yaptığım gibi onlarla doğrudan temasa geçip Erdoğan'ı yenecek duruma gelmeleri için hala var olan Türk liderliği unsurlarından daha fazla verim almalı ve onları güçlendirmeliyiz. Darbe ile değil, seçim süreci ile... Partisi, İstanbul'dan dışarı atıldı. Peki biz ne yapıyoruz? Burada oturup boyun eğiyoruz." Türkiye, kendisine soykırım iftirası atan bu kanlı ve soykırımcı geçmişe sahip ABD'nin Başkanı'na karşı çok dikkatli olmalı, ancak cesur adımlar atmakta tereddüt etmemelidir.
Seçkin Deniz, 20.05.2021


A Half-Century of Joe Biden’s Stances on War, Militarism, and the CIA
İmparatorluk Siyasetçisi: Yarım Asırlık Siyasetçi Joe Biden'ın Savaş, Militarizm ve CIA ile İlgili Duruşları
JOE BIDEN’S LONG WAR

1981- İsrail Şüpheli Irak Nükleer Tesisini Bombaladı- Israeli Bombing of Suspected Iraqi Nuclear Facility 

Joe Biden, onlarca yıllık kariyeri boyunca Kongre'de İsrail'in en sadık destekçilerinden ve savunucularından biriydi. 7 Haziran 1981'de İsrail Hava Kuvvetleri, Bağdat dışında şüpheli bir nükleer reaktör olan Osirak'a gizli bir hava saldırısı düzenleyerek 10 Irak askerini ve bir Fransız teknisyeni öldürdü. İran daha önce siteyi bombalamıştı. Biden'e göre İsrailliler, senatörü rahatsız eden saldırıdan önce ABD hükümetine bilgi vermedi. 

O sırada Biden, "Yapılan işlemden o kadar rahatsız değilim, ancak bunun gerçekleştirilme şeklinden rahatsız oldum,"  diye konuştu, İsrail Başbakanı Menachem Begin'i ABD'yi karanlıkta tuttuğu için affetmeyeceğini, ancak "neden yaptığını anlayabildiğini" sözlerine ekledi.

Tammuz-1 veya Osirak, hafif su nükleer malzeme test reaktörü 1 Nisan 1979'da Irak'ın Tuwaitha kentinde görülüyor. Fotoğraf: David Hume Kennerly / Getty Images

İsrail tarafından, Opera Operasyonu, saldırı kod adı verilen Yahudi devletinin algılanan düşmanlarına karşı önleyici askeri güç kullanma hakkını saklı tutacağı yeni bir paradigma ilan edildi ve Begin Doktrini, İsrail hükümeti tarafından "İsrail'de gelecekteki her hükümet için bir emsal" olarak tanıtıldı. Biden, İsrail saldırısını, Libya'ya veya diğer milletlere düşmanlarına karşı benzer saldırılar düzenlemeleri için gerekçe verebileceği iddialarına karşı savundu. "İsrail örneğinde, bu, nükleer silah sahibi olduğu iddia edilen veya yakında sahiplenecek olanlar tarafından, amacının İsrail'in bir ulus-devlet olarak ortadan kaldırılması olduğu söylendi, yeniden dile getirildi ve tekrarlandı.” dedi. 1981'de Biden kendisine "İsrail’in en iyi Katolik arkadaşı" adını verdi. (Jeremy Scahill, 27 Nisan 2021, The Intercept)

1981- Suudilere Silah Satışı- Saudi Arms Sales 

Joe Biden, Reagan döneminde, İsrail’in bölgedeki askeri avantajını zayıflatacağı gerekçesiyle Suudi Arabistan’a gelişmiş savaş uçağı ve gözetleme uçağı satma planlarının karşısındaydı. Senato Dış İlişkiler Komitesi'ndeki konumundan Biden, satışın "Amerika'nın ulusal çıkarına, İsrail'in çıkarına, hatta Suudi Arabistan'ın çıkarına bile" uygun olmadığını savunarak F-15'lerin ve havadan uyarı ve kontrol sisteminin veya AWACS uçaklarının satışına karşı çıktı.


Senatör Joseph Biden, D-Del., Sol ve John Glenn, D-Ohio Senato Dış İlişkiler Komitesi'nin 15 Ekim 1981'de Washington'da Suudi Arabistan'a bir radar uçağının satışıyla ilgili bir oturumunda görüştüler. DCPhoto: Bob Araujo / AP

Biden, teklifin ABD'nin satışın güçlü bir rakibi olan İsrail ile olan bağlarına zarar vereceğini söylerken, ABD'nin Suudi Arabistan ile ilişkilerini derinleştirmenin değiş tokuşa değer olduğuna dair şüphelerini dile getirdi. "Bu, arkadaşlık için ödenemeyecek kadar yüksek bir bedel," dedi. "Dengesizleştirici. Ben sadece bunun bir hata olduğunu düşünüyorum. "

Biden ile o zamanki İsrail'in ABD Büyükelçisi Meir Rosenne arasında 1986 yılında yapılan bir toplantıdan sonraki açıklama, Biden'ın Orta Doğu'daki ABD-İsrail ilişkilerinin önceliğini korumanın önemini açıklayan ve Suudilere silah satışı konusunda devam eden şüphelerini yansıtan yorumlarını içeriyordu. O toplantıdan alınan notlara göre Biden, büyükelçiye “Suudi Arabistan, 500 prens ve ailelerinden oluşan bir koleksiyondan fazlası değildir” demişti.

Savaş uçağı satışı konusundaki kavgayla ilgili olarak, Biden “ABD politikasındaki ölümcül hata, Basra Körfezi'nde stratejik fikir birliği için çaba göstermeye karar verdiği 1982'de gerçekleşti. Sonuç, ağırlık merkezinin Amerika’nın gerçek dostu İsrail’den diğerlerine kaymasıydı." dedi.

Biden, 1990'ların başlarına kadar zengin Körfez Arap ülkelerine silah satışına ilişkin eleştirel görüşlerini sürdürdü. 1991'de, devam eden silah satışlarını bu eyaletlerden komşularının ekonomik kalkınmasına yatırım yapma vaatlerine bağlamayı savundu. "Orta Doğu'daki istikrar, petrol zengini devletlerin daha fakir Arap ülkelerinde daha fazla yatırım yapmasını gerektiriyor," dedi.

Biden, yaklaşan bir dış yardım tasarısına şartlar eklemeyi önerdiğini söyledi. "Bir başka Saddam Hüseyin gelecekte bu kızgınlıktan yararlanmayacaksa, Ortadoğu'nun yeni bir silah infüzyonuna ihtiyaç duyduğundan çok daha fazla yaygın ekonomik ve siyasi ilerlemeye ihtiyacı var." Biden, Körfez Arap ülkelerinin servetinin başlı başına bir şans ürünü olduğunu sözlerine ekledi. "GSMH'lerinin neredeyse tamamı kazanılmamış petrol zenginliği, ABD ve diğer Batı ülkelerindeki milyonlarca çalışkan işçinin ürünü ile eşitlenemeyen jeolojik bir şans." 

(Murtaza Hussain, 27 Nisan 2021, The Intercept

(Murtaza Hussain, The Intercept'te ulusal güvenlik ve dış politikaya odaklanan, CNN, BBC, MSNBC ve diğer haber kuruluşlarında çalışan bir muhabirdir.)

<<<Önceki                  Sonraki>>>


Seçkin Deniz, 20.05.2021, Sonsuz Ark, Çeviri, Çeviri ve YansımalarSonsuz Ark'tan
  1. Sonsuz Ark'ta yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. 
  2. Sonsuz Ark linki verilerek kısmen alıntı yapılabilir.
  3. Sonsuz Ark yayınları Sonsuz Ark manifestosuna aykırı yayın yapan sitelerde yayınlanamaz.
  4. Sonsuz Ark Yayınlarının Kullanımına İlişkin Önemli Duyuru için lütfen tıklayınız.

Seçkin Deniz Twitter Akışı