30 Eylül 2015 Çarşamba

SA1822/KY6-SK50: Kurban Tartışmaları

"Kurban Bayramı, İbrahim gibi bir peygamberin bile inancının sınandığını göstermesi açısından içerisinde derin sırlar taşıyıp, inanç sahibi olan ve olmayan herkesi düşünmeye davet eden bir bayram aslında."


Bizi kim bu hale getirdi? Kurban bayramında bile politikleşecek hale ne zaman geldik biz Türkiye'de? İnsanları kurban kesmeyelim de x kuruma bağış yapalım diyecek hale ne getirdi? Kurban nedir? Bir şeyi feda etmektir. Bunun için kurbanın pozisyonundan çok kurban kesenin o feda etmişlik hissini yaşayabilmesi esas. Kaç kişi neden kurban kesildiğini biliyor?

Eskiden Bayram öncesi alınan kurbanlara bahçede bakılırdı günlerce. Onunla burnu dahi kanamadan emek verilerek zaman geçirilirdi. Kınalı kuzu gibi sevdiği kurbanlık ile arasında bağ oluşmadan birşeyi feda etmiş sayılabilir mi insan? Bu duygu yaşamadan kesim yaptıran, insan olabilir mi?

***
Mezbahalarda birbirinin önünde ardarda doğranan hayvanlardan dolayı yıl boyu et yiyenlerin garip bir ürperti duymasının nedeni ne?

Bugün sabahtan beri telefonum çalıyor. Facebook hesaplarında insanların 2013 Kurban Bayramında yazdığım yazıyı paylaştıklarını öğrendim.

O yazıda, vejeteryan olmayan insanların kurbana özgü ürpertisinin ancak din düşmanlığından kaynaklanabileceğini anlatmıştım. Yılın 360 günü et yiyenlerin dine gıcığı olmasa, bugüne kafayı takmazlar diye düşünüyordum.

Bugün ise bir hususu gözden kaçırdığımı görüyorum. Din alerjisi ile kurban bayramında hayvan kesimine karşı çıkan etseverlerin dışında, hayvanların aynı anda can çekişerek birbirlerinin gözü önünde korku içinde öldürülmesinden rahatsızlık duyan bir azınlıkta var.

***
Türkiye’de kurban bağışı dahil pekçok konuda iyi niyetle yola çıkıp para toplayan ve kurban kesim, ihtiyaç sahiplerine dağıtım işini üstlenen kurum var. Bazıları ne kadar güvenilir, ne kadar suistimal eder bilemem. 

Ancak son trend kurban dönemi, belirli alanlarda iyi işler yapan kurumlara kurban parasını bağış yapmak. Ve kurban parasının, kurban kesmeden o ‘iyi işler’’ için kullanılmasını tercih etmek. Örneğin bazı hastalıklar ile mücadele eden kurumları desteklemek gibi. Veya ‘bu devirde herkes et alabiliyor, başka ihtiyacı olana para verelim’ diye düşünenler var. 

Oysa İslam dininde buna dair herkesin malı oranında vermesi gereken bir zekat yükümlülüğü zaten mevcut. Para veya ayni yardımları bu şekilde yapmak zaten bir gereklilik. Kurban ise başka bir ibadet. Maksadı farklı.

***
Parandan fedakarlık değil özü. Bir candan geçebilecek kadar Yaratana bağlı olmak, yaradılışın bu dünyada başlayıp bitmediğini hatırlamak, ve inancın Hz.İbrahim’inki kadar güçlü olması gerektiğini hatırlamak. Yoksa gece gündüz büyüklüğünü andığımız Allah, bir peygamberine oğlunu Kurban etmesini söyler mi? Sadece ona bu mesajı ile, kendisine ne kadar inandığını görme fırsatı verdi ve son ana kadar sınadı... 

Bunun sembolü olarak, zaten kesilip yenilmesi adet haline gelmiş olan bir hayvanı kesmesini söyleyerek İbrahim’e yüceliğini gösteriyor. Bu sınavda, her dar anınızda sığındığınız Allah’ı sorgulama hakkınız elbette var. Ancak Kurban Bayramı, İbrahim gibi bir peygamberin bile inancının sınandığını göstermesi açısından içerisinde derin sırlar taşıyıp, inanç sahibi olan ve olmayan herkesi düşünmeye davet eden bir bayram aslında.

***
Bir düşünün. Yirmidört saat içinde herşeyinizden vazgeçip yine de yaşayabilir misiniz? Sahip olduğunuz herşeyi bırakabilerek yine de yaşayabileceğinizi çünkü sizi bir var eden olduğunu anlayacak sonucu çıkarabilir misiniz? Veren de alan da O. Kurban bu yönüyle de dünyadan vazgeçebilme, her an canınız kadar sevdiklerinizi size vereni hatırlama ve şükretme günü. 

Kurbanlık hayvanı, bu yüzden Bayram öncesi alıp besleyerek, duygusal  bağ geliştirerek feda etme duygusu içinde kesmek önemli. Kesimde ise bıçağı dahi göstermeme, korkutmama gibi şartlar var. 

Karıncayı dahi incitemeyen, reenkarnasyona inanan, hayvana bitkiye can gözüyle bakan için de aynı duygu önemli. Bana kalırsa et yiyen herkesin de kurbana yaşanılan şartlar nedeni ile alerji dışında özel tepkisi varsa, arka planda yine de laik bir güdü var.Serra Karaçam, 30.09.2015, Sonsuz Ark, Konuk Yazar, 


http://serrakaracam.blogspot.com.tr/2015/09/kurban-tartsmalar.html


Eid el Adha (Sacrifice-Oblation) Discussions


(‘Kurban (common in Turkish and first means victim, kind of sacrifice, and a kind of self-abondonment,  and called Eid Al Adha in Arabic) ’ is one of the two main religious holidays in Islamic faith, which is performed by slaughtering cattle, big or small, in the name of God; hence the name.) 


Who did this to us? How did we become so politicized even on Kurban (Eid Al Adha) Holiday in Turkey?


How did people end up donating to X organization instead of sacrificing an animal?

What is sacrifice? It is kind of abnegation. The main thing is the feeling of abnegation in that person’s heart rather than the form of the sacrifice. How many people know the real purpose behind sacrifice?

Back in the days, we used to pet the animal to be sacrificed in our backyard for few days prior to the holiday. We cherished the animal and spent time with it as much as we could.


Can it really be called a man’s abnegation to butcher that little lamb without feeling that connection? Can it be a human who has the animal slaughtered before experiencing that feeling? Making something near to you victim is a sacrifice... Especially when you get used to have that thing or person to be around you...


***

How does someone, who consumes meat the whole year, get so irritated by the animals butchered one after another in slaughter houses?

My phone has been ringing off the hook since this morning. I learned that people shared my ‘Kurban Holiday 2013’ article on their Facebook accounts.


In that article, I explained that people, who are not vegetarians, are irritated by this Kurban issue merely because of their hatred towards religion. If those who eat meat 360 days a year were not irritated by the concept of religion as much, they wouldn’t have been so consumed with this day.


But, now I realize that I missed out a certain point. There is also a minority which is disturbed by the idea of animals’ suffering an agonizing death in front of each other, besides the meat-lovers who are opposed to animal slaughter on Kurban Holiday merely because religion animosity.


***

In Turkey, there are many goodwill organizations which even undertake Kurban donations, from slaughter to distribution, for those who are in need. It is hard to know for sure if some of these organizations are totally trustworthy or if they actually exploit. But the recent trend is donating the monetary value of the Kurban to certain organizations instead of slaughtering the animal. This is a matter of preference; requesting that cash donation to be used for ‘bona fide services’ rather than using the money for the actual Kurban ceremony. Such as donations made to institutions fighting against certain diseases. Or, there are even some who choose to donate that amount to people who are in need of other things, claiming that everybody can afford meat at this day and age. Yet, there is already a condition regarding alms in Islam, ordering those who can afford to pay proportionate of their properties and earnings. It is already an obligation to make monetary and in-kind donations that way. There many ways also for oblation. You can offer anything to the Allah, (God) for any of your wishes to be true and you can keep your promise to Him once it become real or before that. Whereas, Kurban is a different kind of worship. Its purpose is different. And slaughtering an animal is the way how is it suppose to be.

***

It is not about monetary abnegation. It is being devoted to the creator to the degree of sacrificing a life of a person, remembering that the faith should be as strong as Prophet Abraham’s. Otherwise, does Allah, whom we praise day and night, ask a prophet of his to sacrifice one of his sons? This message is solely giving him a chance to prove his devotion. As a symbol of that, after all, Allah is asking Hz. Ibrahim to sacrifice an animal, which has already been a traditional food of choice for years, to show his supremacy. In this test, you of course have the right to question Allah whom you seek refuge in every time you are in a bind. Yet, in regards to testing even Hz. Ibrahim’s devotion, Kurban is actually a holiday which contains profound mysteries within itself and it invites everyone with or without faith, to contemplation.

***

Think about it. Can you still keep on living after giving up all you have in twenty four hours?
Can you draw a conclusion which defines that you could still keep on living even if you were to give up everything you had because if it wasn’t for a creator you wouldn’t have existed? He is both the giver and the taker. In this regard, Kurban is the day of giving up on this world, remembering and being grateful to the One who granted you your loved ones. It is important to build a sentimental connection with the animal to be sacrificed; that is why you should purchase the animal few days before the holiday and feed and pet her before it is slaughtered for sacrifice. Prophet Abraham’s willingness to sacrifice his beloved son Ismail for the sake of Allah exemplifies his devotion. But father and son submitted to Allah’s command. Allah substituted a ram in Ismail’s place at the last moment. Quran talks about this incident in chapter 37:100-107*

The conditions dictate that the animal should not even see the knife and be scared during the butchering process. Same feeling is also important for those who don’t even harm an ant, who believe reincarnation and who consider animals and plants as living creatures. We, most of Muslims thank to Allah on Eid Al Adha and give our present to Him. It is a commemoration of the supreme act and spirit of sacrifice offered by Prophet Abraham.* I guess that, if a meat consuming individual is opposing to Kurban for any reason other than an irritation caused by the experienced conditions, then there lays secularity instinct in the back of his mind. 
 *soundvision.com The article: The place of Prophet Ibrahim in Islam, Christianity and Judaism
http://serrakaracam.blogspot.com.tr/2015/09/eid-el-adha-sacrifice-oblation.html

Seçkin Deniz Twitter Akışı