15 Kasım 2023 Çarşamba

SA10442/MT211: Yeni Araştırma: Düzenli Ceviz Tüketimi Obeziteyi Engelleyebilir ve Enflamasyonu Azaltabilir

Sonsuz Ark/ Evrensel Çerçeveye Yolculuk

"Yakın zamanda yapılan bir araştırma, pikan cevizinin enerji harcamasını arttırarak ve disbiyozu azaltarak obeziteyi önlemeye ve enflamasyonu azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Araştırma ayrıca, cevizin anti-enflamatuar özelliklerinin kronik hastalıklarla mücadele ettiğini ve potansiyel olarak cevizi bir süper gıda statüsüne yükselttiğini keşfetti."


New Research: Regular Pecan Consumption Could Curb Obesity and Reduce Inflammation

Yeni bir araştırma pikan cevizinin obeziteyi engelleyebilecek ve iltihaplanmayı azaltabilecek sağlık faydalarını ortaya koyuyor.

Texas A&M AgriLife bilim insanları tarafından yapılan ortak bir araştırmaya göre, düzenli pikan cevizi alımı obezitede ve yağlı karaciğer hastalığı ve diyabet gibi ilişkili sağlık komplikasyonlarında azalma ile bağlantılıdır.

Texas A&M Tarım ve Yaşam Bilimleri Fakültesi Bahçe Bitkileri Bilimleri Bölümü'nde bahçe bitkileri ve gıda bilimi profesörü ve Tarım Yoluyla Sağlığı Geliştirme Enstitüsü'nde bağlı bilim insanı olan Luis Cisneros-Zevallos, "Obezite ve diyabet sayıları dünya çapında modern toplumda artıyor ve yüksek yağlı diyet tüketimindeki eğilim, yaşam tarzı ve genetik yatkınlığın yanı sıra ana nedenlerden biri" diyor. "İnsanlar daha sağlıklı seçenekler arıyor ve biz de pikan cevizinin tüketicilerin elinde sağlıklı bir araç olduğunu gösterdik."

Cisneros-Zevallos, Nutrients dergisinde yayınlanan çalışmanın baş araştırmacısıydı.

Bahçe Bitkileri Bilimleri Bölümü Başkanı Amit Dhingra, Cisneros-Zevallos'un çalışmasının Amerika'da pikan cevizinin son derece besleyici olduğuna dair geleneksel bilgiyi destekleyen bilimsel kanıtlar sunduğunu söyledi.

"Dr. Cisneros-Zevallos'un çalışması sayesinde artık bu besinsel faydanın altında hangi potansiyel mekanizmaların yattığını biliyoruz" diyor. "Bölümümüz sürdürülebilirlik, sağlık ve gıda güvenliği alanlarına odaklanmıştır ve bu araştırma bahçe bitkilerinin insan sağlığıyla olan ilişkisini göstermektedir."

Pikan cevizinin sağlığa faydaları

Araştırma, Meksika'daki Salvador Zubiran Ulusal Tıp Bilimleri ve Beslenme Enstitüsü'nden Claudia Delgadillo-Puga, Ph.D. ve Ivan Torre-Villalvazo, Ph.D.'nin de aralarında bulunduğu disiplinler arası bir işbirliği ekibi tarafından yürütülmüştür.

Cisneros-Zevallos, araştırmacıların pikan cevizi ve yüksek yağlı diyetleri fare modellerine uyguladıklarını ve pikan cevizinin enerji harcamasını artırdığını, disbiyoz ve enflamasyonu azalttığını tespit ettiklerini söyledi. Çalışma, pikan cevizinin yağ dokusu lipolizini ve karaciğer ve iskelet kasındaki mitokondriyal oksidatif metabolizmayı modüle ettiğini doğruladı.

Ayrıca, araştırmada gözlemlenen pikan cevizinin anti-enflamatuar özelliklerinin, kronik enflamasyona ve bir dizi yaygın hastalığın gelişimine yol açan düşük dereceli enflamasyonu azalttığını belirtti. Bunun aynı zamanda pikan cevizinin yüksek yağlı bir diyet tüketilmesine rağmen vücut ağırlığını koruduğunu ve diyabeti önlediğini gösterdiğini de sözlerine ekledi.

Yeni işlevsellik, pikan cevizini doğrudan tüketilebilen veya büyüyen fonksiyonel gıda ve besin takviyesi pazarlarında kullanılabilen bir süper gıda haline getirebilir.

Pikan cevizi tüketmenin yeni yollarının belirlenmesi

Cisneros-Zevallos, "Bu gözlem, çalışmalar için stratejiler tasarlarken kilit önem taşıyor; pikan cevizinin benzersiz işlevleri hakkında ne kadar çok şey bilirsek, daha sağlıklı ürünler yaratma olasılığımız da o kadar artar" diyor. "Pikan cevizi Teksas ve ABD için ekonomik ve tarihi bir öneme sahiptir ve üretimi çiftçilere istikrar sağlamaktadır. Bu çalışma, pikan cevizinden yeni kullanım alanlarının ve ürünlerin geliştirilmesine yardımcı olacaktır."

Bu araştırma Texas Pecan Board, Texas Tarım Bakanlığı ve Texas A&M AgriLife Tarım Yoluyla Sağlığı Geliştirme Enstitüsü tarafından desteklenmiştir.

TEXAS A&M AGRILIFE COMMUNICATIONS- TEXAS A&M TARIM İLETİŞİM, 4 AĞUSTOS 2023, SciTechDaily


Mustafa Tamer, 15.11.2023, Sonsuz Ark, Çeviri, Bilim ve Teknoloji, Aklın Merdivenleri


Mustafa Tamer Yayınları

Aklın Merdivenleri


Referans: Claudia Delgadillo-Puga, Ivan Torre-Villalvazo, Lilia G. Noriega, Leonardo A. Rodríguez-López, Gabriela Alemán, Erik A. Torre-Anaya, Yonatan Y. "Pikan Cevizi ve Polifenolleri Yüksek Yağlı Diyetle Beslenen Farelerde Dysbiosis, İnflamasyonu Azaltarak ve Enerji Harcamasını Artırarak Obezite, Hepatik Steatoz ve Diyabeti Önler" Cariño-Cervantes, Berenice Palacios-Gonzalez, Janette Furuzawa-Carballeda, Armando R. Tovar ve Luis Cisneros-Zevallos, 31 Mayıs 2023, Nutrients. DOI: 10.3390/nu15112591Sonsuz Ark'tan

  1. Sonsuz Ark'ta yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. 
  2. Sonsuz Ark linki verilerek kısmen alıntı yapılabilir.
  3. Sonsuz Ark yayınları Sonsuz Ark manifestosuna aykırı yayın yapan sitelerde yayınlanamaz.
  4. Sonsuz Ark Yayınlarının Kullanımına İlişkin Önemli Duyuru için lütfen tıklayınız.
Seçkin Deniz Twitter Akışı