7 Ağustos 2023 Pazartesi

SA10297/SD2824: Nijer Sahel'de Batı Karşıtı Darbe Yaşayan Dördüncü Ülke Oldu

 Sonsuz Ark/ Evrensel Çerçeveye Yolculuk

Sonsuz Ark'ın Notu:
Çevirisini yayınladığımız analiz,  Globetrotter'da yazarlık ve baş muhabirlik yapan Hintli tarihçi, editör ve gazeteci Vijay Prashad ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti (DKC) vatandaşı, Kongo'nun önde gelen siyasi ve kültürel seslerinden biri olan, Akra/Gana'da yaşayan ve Kongo-Kinşasa Araştırma Merkezi'nde politika analisti olarak çalışan Kambale Musavuli'nin ortak çalışmasıdır ve 26 Temmuz 2023'te Nijer'de yaşanan askerî darbenin arka planına ve Afrika'daki sömürgeci sistemin nasıl işlediğine odaklanmaktadır. Analistlerin, Afrika'daki ABD, Rusya ve Çin rekabetine temas etmeden "Şu anda Sahel'de sadece Burkina Faso ve Mali'de olduğu gibi Fransız birliklerinin çekilmesi değil, aynı zamanda Fransızların bölgedeki ekonomik hakimiyetinin kırılması da konuşuluyor." şeklindeki tespitlerine ek olarak gelecekte olacak olanlara yönelik tahminleri de dikkat çekicidir: "Şubat ayında Burkina Faso, Mali ve Gine hükümetlerinin de katıldığı bir toplantıya ev sahipliği yapmıştı. Gündemde bu devletlerden oluşan yeni bir federasyonun kurulması var. Nijer'in de bu görüşmelere davet edilmesi muhtemeldir."  Ukrayna'daki rekabeti Afrikaya taşıyan ABD-AB ve Rusya-Çin kontrol ettikleri ülkeleri etkileyerek Afrika kıtasını kanlı bir iç savaşa doğru sürüklemektedir; Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) Başkanı da olan Nijerya Devlet Başkanı Tinubu, senatodan, Nijer Cumhurbaşkanı Bazum'un devrilmesi sonrası ECOWAS'ın ülkede yeniden barışı sağlamaya karar verdiğini hatırlatarak Nijer'e askeri müdahale için destek isterken, Benin, ortak sınır paylaştığı Nijer'deki askeri müdahaleye, ECOWAS tarafından operasyona izin verilmesi halinde katılacağını açıklayarak müdahaleye katılmaya hazır olduğunu teyit eden Nijerya, Senegal ve Fildişi Sahili'nden sonra 4. ülke oldu. Nijer'de 26 Temmuz'da darbe yapan askeri cunta, Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu'nun Nijer'e askeri operasyon düzenlemesi halinde üye ülkelerden birine saldıracaklarını duyurdu. 4 Ağustos 2023 günü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "Nijer'e herhangi bir yabancı müdahaleyi reddediyoruz" şeklinde açıklama yaptı. 5 Ağustos 2023'te Nijerya Senatosu, Devlet Başkanı Tinubu'nun talebiyle ordunun ECOWAS yetkisi altında Nijer'e askerî müdahalesini reddetti. Nijer'in yeni yönetimi, Fransa ile imzalanan 1977 Teknik Askeri İşbirliği Anlaşması uyarınca ülkede bulunan Fransız askerlerin ülkeyi terk etmesi için 30 gün verdi. Rusya'ya ait kargo uçaklarıyla, Nijer'in başkentine Wagner paralı askerleri ile silah taşındı. Libya'da bulunan bazı Wagner askerleri de Nijer'e aktarılmaya başlandı. Fransa, Batı Afrika'nın bölgesel bloğu ECOWAS'ın askeri müdahale planı olduğunu açıklamasından bir gün sonra, Nijer'deki askeri darbeyi devirme çabalarını destekleyeceğini açıkladı. 
Seçkin Deniz, 07.08.2023, Sonsuz Ark 

Niger is the Fourth Country in the Sahel to Experience an Anti-Western Coup

26 Temmuz 2023 günü saat 03:00'te başkanlık muhafızları Nijer'in başkenti Niamey'de Devlet Başkanı Mohamed Bazoum'u gözaltına aldı. Tuğgeneral Abdourahmane Tchiani liderliğindeki birlikler ülke sınırlarını kapattı ve sokağa çıkma yasağı ilan etti. Darbe, Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS), Afrika Birliği ve Avrupa Birliği tarafından derhal kınandı. Nijer'de askeri üsleri bulunan Fransa ve Amerika Birleşik Devletleri durumu yakından izlediklerini açıkladılar. 


Bazoum Eylül 2022'de ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile birlikte. Fotoğraf: ABD Dışişleri Bakanlığı

Bazoum yanlısı olduğunu iddia eden ordu ile başkanlık muhafızları arasında çıkan bir çatışma başkenti tehdit etse de kısa sürede yatıştı. 27 Temmuz'da ordudan General Abdou Sidikou Issa bir açıklama yaparak "farklı güçler arasında kan gölüne neden olabilecek ölümcül bir çatışmadan kaçınmak" için durumu kabulleneceğini söyledi. Tuğgeneral Tchiani 28 Temmuz'da televizyona çıkarak Ulusal Vatan Koruma Konseyi'nin (Conseil National pour la Sauvegarde de la Patrie ya da CNSP) yeni başkanı olduğunu açıkladı.

Nijer'deki darbe, Mali (Ağustos 2020 ve Mayıs 2021), Burkina Faso (Ocak 2022 ve Eylül 2022) ve Gine'deki (Eylül 2021) benzer darbeleri takip etmektedir. Bu darbelerin her biri, Fransız ve ABD askerlerinin varlığına ve ülkelerine yaşatılan kalıcı ekonomik krizlere öfkelenen subaylar tarafından yönetildi. Afrika'nın bu bölgesi - Sahel - bir dizi krizle karşı karşıya kalmıştır: iklim felaketi nedeniyle toprağın kuruması, 2011'de Libya'daki NATO savaşı nedeniyle İslami militanlığın yükselişi, çöl boyunca silah, insan ve uyuşturucu trafiği için kaçakçılık ağlarının artması, uranyum ve altın da dahil olmak üzere doğal kaynakların bu zenginlikler için yeterli ödeme yapmayan Batılı şirketler tarafından el konulması ve üslerin inşası ve bu orduların cezasız kalması yoluyla Batılı askeri güçlerin yerleşmesi.

Darbeden iki gün sonra CNSP, CNSP'ye liderlik edecek 10 subayın isimlerini açıkladı. Bu isimler ordudan (General Mohamed Toumba) Hava Kuvvetlerine (Albay Binbaşı Amadou Abouramane) ve ulusal polise (Genel Müdür Yardımcısı Assahaba Ebankawel) kadar tüm silahlı kuvvetlerden geliyordu. CNSP'nin en etkili üyelerinden birinin, eski Genelkurmay Başkanı ve Şubat 2010'da Başkan Mamadou Tandja'ya karşı yapılan darbeyi yöneten ve Bazoum'un selefi Mahamadou Issoufou'nun 2011 başkanlık seçimlerini kazanmasına kadar Nijer'i yöneten Demokrasinin Restorasyonu Yüksek Konseyi'nin lideri General Salifou Mody olduğu artık açık. Issoufou'nun görevi sırasında ABD hükümeti Agadez'de dünyanın en büyük insansız hava aracı üssünü inşa etti ve Fransız özel kuvvetleri uranyum madenciliği şirketi Orano (eskiden Areva'nın bir parçasıydı) adına Irlit şehrini garnizon haline getirdi.

General Salifou Mody'nin ordudaki etkisi ve uluslararası bağlantıları göz önüne alındığında CNSP'nin etkili bir üyesi olarak algılandığını belirtmek önemlidir. Mody, 28 Şubat 2023 tarihinde Roma'da düzenlenen Afrika Genelkurmay Başkanları Konferansı sırasında ABD Genelkurmay Başkanı General Mark Milley ile bir araya gelerek "terörle mücadele işbirliği ve bölgedeki şiddet yanlısı aşırıcılıkla mücadelenin sürdürülmesi de dâhil olmak üzere bölgesel istikrarı" görüştü. 

Mody 9 Mart'ta Mali'yi ziyaret ederek Albay Assimi Goïta ve Mali ordusu Genelkurmay Başkanı General Oumar Diarra ile Nijer ve Mali arasındaki askeri işbirliğini güçlendirmek üzere bir araya geldi. Birkaç gün sonra 16 Mart'ta ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Bazoum ile görüşmek üzere Nijer'i ziyaret etti. Nijer'de pek çok kişinin Mody'nin kenara itilmesi olarak algıladığı bir şekilde, Mody 1 Haziran'da Nijerya'nın Birleşik Arap Emirlikleri Büyükelçisi olarak atandı. Niamey'de Mody'nin, devletin başındaki isim olan Tuğgeneral Tchiani'nin kulağındaki ses olduğu söyleniyor.

Yolsuzluk ve Batı

Nijer'den oldukça bilgili bir kaynak bize ordunun Bazoum'a karşı harekete geçmesinin nedeninin "yolsuzluğa bulaşmış olması ve Fransa'nın piyonu olması" olduğunu söylüyor. Nijeryalılar ondan ve çetesinden bıktı. Kamu fonlarını zimmetine geçiren ve birçoğu yabancı elçiliklere sığınmış olan devrik sistemin üyelerini tutuklama sürecindeler." 

Yolsuzluk meselesi, dünyanın en kârlı uranyum yataklarından birine sahip olan Nijer'in yakasını bırakmıyor. Nijer'de söz konusu olan "yolsuzluk" hükümet yetkililerinin küçük rüşvetleri değil, Fransız sömürge yönetimi sırasında geliştirilen ve Nijer'in hammaddeleri ve kalkınması üzerinde egemenlik kurmasını engelleyen bütün bir yapıdır.

"Yolsuzluğun" merkezinde, ülkedeki uranyum endüstrisinin sahibi ve işletmecisi olan Société des mines de l'Aïr (Somaïr) adlı Nijer ve Fransa arasındaki sözde "ortak girişim" yer alıyor. Somaïr'in yüzde 85'i Fransa Atom Enerjisi Komisyonu ve iki Fransız şirketine aitken, sadece yüzde 15'inin Nijer hükümetine ait olması dikkat çekicidir. 

Nijer dünyadaki uranyumun yüzde 5'inden fazlasını üretiyor, ancak uranyumu çok yüksek kalitede. Nijer'in ihracat gelirlerinin yarısı uranyum, petrol ve altın satışlarından elde ediliyor. Fransa'daki her üç ampulden biri Nijer'den gelen uranyumla çalışıyor, aynı zamanda Afrika ülkesinin nüfusunun yüzde 42'si yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Nijer halkı onlarca yıldır zenginliklerinin ellerinden kayıp gitmesine seyirci kaldı. 

Hükümetin zayıflığının bir göstergesi olarak, geçtiğimiz on yıl boyunca Nijer, Uluslararası Yatırım Anlaşmazlıklarının Çözümü Merkezi ve Uluslararası Ticaret Odası nezdinde çok uluslu şirketler tarafından açılan sadece 10 tahkim davasında 906 milyon dolardan fazla para kaybetti.

Fransa 2002 yılında Euro sistemine geçtiğinde frangı kullanmayı bırakmıştır. Ancak on dört eski Fransız sömürgesi, Fransa'ya büyük avantajlar sağlayan Communauté Financiére Africaine'i (CFA) kullanmaya devam etti (bu ülkelerin rezervlerinin yüzde 50'si Fransız Hazinesinde tutulmak zorunda ve Fransa'nın CFA'da yaptığı devalüasyonlar -1994'te olduğu gibi- onu kullanan ülkeler üzerinde yıkıcı etkilere sahip). 

2015 yılında Çad Devlet Başkanı Idriss Déby Itno, CFA'nın "Afrika ekonomilerini aşağı çektiğini" ve "Afrika'nın gelişmesini engelleyen bu kordonu kesmenin zamanının geldiğini" söyledi. Şu anda Sahel'de sadece Burkina Faso ve Mali'de olduğu gibi Fransız birliklerinin çekilmesi değil, aynı zamanda Fransızların bölgedeki ekonomik hakimiyetinin kırılması da konuşuluyor.

Yeni Bağlantısızlık

Temmuz ayında düzenlenen 2023 Rusya-Afrika Zirvesi'nde Burkina Faso Devlet Başkanı İbrahim Traoré, ülkesinin suikasta kurban giden sosyalist lideri Thomas Sankara'nın üniformasını andıran kırmızı bir bere taktı. Traoré, Sahel'deki askeri darbelerin kınanmasına ve bir Afrika Birliği heyetinin kısa süre önce ülkesine yaptığı ziyarete sert tepki gösterdi. "İsyan etmeyen bir köle merhameti hak etmez" dedi. "Afrika Birliği, Batı'nın kendi kukla rejimlerine karşı savaşmaya karar veren Afrikalıları kınamayı bırakmalıdır."

Şubat ayında Burkina Faso, Mali ve Gine hükümetlerinin de katıldığı bir toplantıya ev sahipliği yapmıştı. Gündemde bu devletlerden oluşan yeni bir federasyonun kurulması var. Nijer'in de bu görüşmelere davet edilmesi muhtemeldir.

 Vijay Prashad, Kambale Musavuli, 2 Ağustos 2023, Counter Punch

Bu makale Globetrotter tarafından hazırlanmıştır.

(Vijay Prashad Hintli bir tarihçi, editör ve gazetecidir. Globetrotter'da yazarlık ve baş muhabirlik yapmaktadır. Demokratik Kongo Cumhuriyeti (DKC) vatandaşı olan Kambale Musavuli, Kongo'nun önde gelen siyasi ve kültürel seslerinden biridir. Akra, Gana'da yaşayan Musavuli, Kongo-Kinşasa Araştırma Merkezi'nde politika analisti olarak çalışmaktadır.)


Seçkin Deniz, 07.08.2023, Sonsuz Ark, Çeviri, Çeviri ve YansımalarSonsuz Ark'tan
  1. Sonsuz Ark'ta yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. 
  2. Sonsuz Ark linki verilerek kısmen alıntı yapılabilir.
  3. Sonsuz Ark yayınları Sonsuz Ark manifestosuna aykırı yayın yapan sitelerde yayınlanamaz.
  4. Sonsuz Ark Yayınlarının Kullanımına İlişkin Önemli Duyuru için lütfen tıklayınız.

Seçkin Deniz Twitter Akışı