10 Haziran 2021 Perşembe

SA9244/SD2106: İmparatorluk Siyasetçisi Joe Biden'ın Uzun Savaşı-22; 2002- Venezuela Lideri Hugo Chavez'e Karşı Darbe, 2003-Irak'ın İşgali

         Sonsuz Ark/ Evrensel Çerçeveye Yolculuk

Sonsuz Ark'ın Notu:
Çevirisini yayınladığımız analiz serisinin bu bölümündeki analizler, Afganistan, Irak, Somali, Yemen, Nijerya, eski Yugoslavya ve dünyanın başka yerlerinde savaş muhabirliği yapan The Intercept'in üç kurucu editöründen biri, kıdemli muhabiri ve Genel Yayın Yönetmeni olan Jeremy Scahill'e ve Murtaza Hussain'e aittir ve ABD Başkanı Joe Biden'ın 50 yıla yaklaşan siyasi hayatına, daha doğrusu 'Kirli ve Çelişkilerle Dolu Siyasi Hayatı'na odaklanmaktadır. İnsanlık dışı kanlı politikaları tasarlamak, planlamak ve uygulamak olarak özetlenebilecek bir süreç sonunda 'bunama' belirtileri gösterdiği bir dönemde ödül olarak ABD Başkanlığı'na aday gösterilen ve seçilen Joe Biden ABD'nin Kanlı Uzun Savaşı'nın sorumlularından biri olarak ABD İmparatorluğu'nun çöküşünü de hazırlamıştır. Analiz serisinin dikkatle okunması ve bu acımasız şahsın temsil ettiği satanist gücün dünyaya ve insanlara neler yaptığının detaylarıyla bilinmesi gerekmektedir. Obama yönetimindeki ABD'nin Başkan Yardımcısı Biden, 5 Ekim 2014'te Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı telefonla arayarak, 2 Ekim 2014 günü Harvard Üniversitesi’nde yaptığı, IŞİD sorunundan Türkiye’yi de sorumlu tutan açıklamaları nedeniyle özür dilemişti. Biden,“Bölgedeki müttefiklerimiz, Suriye’deki en büyük problemimizdi” demiş ve Erdoğan’ın da kendisine “Siz haklıydınız” dediğini belirtmişti. Erdoğan ise  bu sözleri söylediğini reddederek Biden’dan özür beklediğini dile getirmişti. Sonsuz Ark, (IŞİD'ın gerçek organizatörlerinden biri olduğunu düşündüğü) eski ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'in sürekli yalan söylediğine ilişkin üç ayrı analizi içeren 'SA920/ÇY4-DB17: Joe Biden Yine Yalan Söylerken Yakalandı' başlıklı yayınıyla tarihe kayıt düşmüştü. Başkanlık seçimleri sürerken, Ağustos 2020'da ortaya çıkan konuşmasında Türkiye'yi izole etmekten ve Erdoğan'a karşı muhalefeti desteklemekten söz etmişti Joe Biden: "Bir yol haritamızın olduğunu açıkça göstermemiz lazım. Düşündüğümüz şeyle ilgili sesimizi yükseltmemiz lazım, bedel ödemeli. Nasıl çalışacaklarını anlamak için çevresinde F-15 savaş uçağı uçurdukları hava savunma sistemi olduğuna göre ona belli silahları satmaya devam edip etmeyeceğimiz konusunda bedel ödemeli. Yani çok endişeliyim. Ama benim yaptığım gibi onlarla doğrudan temasa geçip Erdoğan'ı yenecek duruma gelmeleri için hala var olan Türk liderliği unsurlarından daha fazla verim almalı ve onları güçlendirmeliyiz. Darbe ile değil, seçim süreci ile... Partisi, İstanbul'dan dışarı atıldı. Peki biz ne yapıyoruz? Burada oturup boyun eğiyoruz." Türkiye, kendisine soykırım iftirası atan bu kanlı ve soykırımcı geçmişe sahip ABD'nin Başkanı'na karşı çok dikkatli olmalı, ancak cesur adımlar atmakta tereddüt etmemelidir.
Seçkin Deniz, 10.06.2021


A Half-Century of Joe Biden’s Stances on War, Militarism, and the CIA
İmparatorluk Siyasetçisi: Yarım Asırlık Siyasetçi Joe Biden'ın Savaş, Militarizm ve CIA ile İlgili Duruşları
JOE BIDEN’S LONG WAR

2002- Venezüela Lideri Hugo Chavez'e Karşı Darbe- Coup Against Venezuela's Hugo Chavez

Joe Biden, Nisan 2002'de Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez'e karşı düzenlenen kısa darbeyi alenen desteklemekten veya kınamaktan dikkatle kaçındı. Bush yönetiminin üst düzey yetkilileri, darbe girişiminden önce Venezuelalı darbe planlayıcılarından bazıları ile görüşmüş, demokratik olarak seçilmiş bir hükümetin görevden alınmasını kınamayı reddetmiş ve gerçeğe aykırı olarak Chavez'in istifa ettiğini iddia etmişti.


Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, 14 Nisan 2002'de, Venezuela Caracas'ta kendisine yönelik başarısız darbe girişiminin ardından cumhurbaşkanlığı sarayına dönüşünde destekçileri tarafından karşılandı. Fotoğraf: Rodrigo Arangua/AFP via Getty Images

Bu ifşaatlara rağmen Biden, CNN'deki bir yayın sırasında darbeye karşı çıktı. Biden, yönetimi “biraz beceriksiz” olarak nitelendirerek, darbe liderleriyle görüşmeyi “belki erken” olarak nitelendirerek, “Buradaki sözlerimi ben seçeyim” dedi. "Ve bunun ötesinde, yorum yapmamayı tercih ederim.” Darbe hızla tersine çevrildi ve Chavez, 2007'ye kadar sürmesi planlanan görev süresiyle iktidara geri döndü.

Aralık 2002'de, darbeden sadece aylar sonra Biden, Venezuela'da erken seçimlerin zorunlu kılınmasına doğrudan ABD katılımı çağrısında bulunan Cumhuriyetçi yasayapıcılara katıldı. Biden, “Bunu hızlandırmalıyız” dedi. "Bu pozisyonda kaydadeğer kişiliğe sahip birine ihtiyacımız var." 

Chavez 2006'da hâlâ iktidardayken ve devam eden darbe planlarına ve ABD'nin yaptırım tehditlerine yanıt olarak ABD'ye petrol sevkiyatını kesmekle tehdit ederken, Biden anti-demokratik hükümetler üzerinde aşırı etki bahşeden “petrol ekseni”ni kınadı. Biden, "Petrol parası, Hugo Chavez'i,  baş Amerikan karşıtı baş belası olan Fidel Castro'nun yerini alabileceğine inandırıyor" dedi.

Jeremy Scahill, 27 Nisan 2021, The Intercept


2003-Irak'ın İşgali- Invasion of IraqABD Deniz Piyadeleri 9 Nisan 2003'te Bağdat'ta Saddam Hüseyin'in heykelini devirdi. Fotoğraf: Ramzi Haydar/AFP aracılığıyla Getty Images

2002'de Joe Biden, güçlü Senato Dış İlişkiler Komitesi'nin başkanıydı ve Irak'a karşı potansiyel bir savaşla ilgili oturumlara başkanlık etti. Irak'a yönelik ekonomik ve askeri kampanyaları protesto etmek için görevlerinden istifa eden Birleşmiş Milletler Irak programının iki eski başkanı da dahil olmak üzere muhalif tanıkları çağırmayı reddetti ve Irak'ın kitle imha silahı olmadığını açıkça belirtti.

Biden, kendisini Irak'la savaşa girip girmeme konusunda bir çalışma grubuna başkanlık eden tarafsız bir hakem olarak göstermeye çalıştı, ancak oturumlar genellikle savaşın gerekli mi yoksa akıllıca mı olduğunu sorgulamak yerine rejim değişikliği de dahil olmak üzere çeşitli askeri seçenekleri tartışmak arasında gidip geldi.

Biden, Başkan George W. Bush'a Irak'a karşı askeri güç kullanma yetkisi veren 2002 tarihli bir karar lehine oy kullandı. O zaman, oylamanın sert bir yaklaşımı yansıtarak aslında bir savaşın gerçekleşmesini engelleyeceğini savundu. “Bunun savaş için acele etmek demek olduğuna inanmıyorum. Bunun barış ve güvenliğe yürüyüş olduğuna inanıyorum” dedi. “Bu kararı ezici bir çoğunlukla desteklemedeki başarısızlığın, muhtemelen savaşın çıkması ihtimalini arttıracağına inanıyorum.”

Savaşın başlamasından aylar sonra Biden işgali ve verdiği oyları savunmaya devam etti. Temmuz 2003'te Biden, "Dokuz ay önce meslektaşlarımla birlikte Amerika Birleşik Devletleri başkanına güç kullanma yetkisi vermek için oy kullandım ve bugün yine bu yönde oy kullanırdım" dedi. "O zaman doğru bir oydu, ve bugün de doğru bir oylama olurdu.”

Daha sonra 2003 yılında ele geçirme işgale dönüştüğünde Biden, NATO'nun işgal üzerinde yargı yetkisini üstlenmesi gerektiğini savunarak çekincelerini ifade etmeye başladı. Kasım 2003'te Biden, CNN'e şunları söyledi: “[Irak'taki] bu güç yapısının görünümünü değiştirmeliyiz, böylece Fransızların yaptığı gibi bir Cezayir figürü haline gelmeyelim, özgürleştirelim ve sonra ele geçirelim. İşgalci olmak istemiyoruz."

Biden kısa süre sonra, 2002 Senatosu'nun savaş lehindeki oyunun, Bush'un bunu ülkeyi işgal etmek için bir bahane olarak kullanmayacağına dair özel taahhüdüne dayandığını iddia edecekti. O zamandan beri, Biden defalarca ve gerçeğe aykırı bir şekilde işgale başlar başlamaz karşı çıktığını iddia etti.

Jeremy Scahill, Murtaza Hussain, 27 Nisan 2021, The Intercept


<<<Önceki                  Sonraki>>>


Seçkin Deniz, 10.06.2021, Sonsuz Ark, Çeviri, Çeviri ve YansımalarSonsuz Ark'tan
  1. Sonsuz Ark'ta yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. 
  2. Sonsuz Ark linki verilerek kısmen alıntı yapılabilir.
  3. Sonsuz Ark yayınları Sonsuz Ark manifestosuna aykırı yayın yapan sitelerde yayınlanamaz.
  4. Sonsuz Ark Yayınlarının Kullanımına İlişkin Önemli Duyuru için lütfen tıklayınız.

 

Seçkin Deniz Twitter Akışı