11 Haziran 2021 Cuma

SA9246/SD2108: İmparatorluk Siyasetçisi Joe Biden'ın Uzun Savaşı-23; 2004- Ebu Gureyb Cezaevi İşkenceleri, 2006- Gazze Seçimleri

         Sonsuz Ark/ Evrensel Çerçeveye Yolculuk

Sonsuz Ark'ın Notu:
Çevirisini yayınladığımız analiz serisinin bu bölümündeki analizler, Afganistan, Irak, Somali, Yemen, Nijerya, eski Yugoslavya ve dünyanın başka yerlerinde savaş muhabirliği yapan The Intercept'in üç kurucu editöründen biri, kıdemli muhabiri ve Genel Yayın Yönetmeni olan Jeremy Scahill'e aittir ve ABD Başkanı Joe Biden'ın 50 yıla yaklaşan siyasi hayatına, daha doğrusu 'Kirli ve Çelişkilerle Dolu Siyasi Hayatı'na odaklanmaktadır. İnsanlık dışı kanlı politikaları tasarlamak, planlamak ve uygulamak olarak özetlenebilecek bir süreç sonunda 'bunama' belirtileri gösterdiği bir dönemde ödül olarak ABD Başkanlığı'na aday gösterilen ve seçilen Joe Biden ABD'nin Kanlı Uzun Savaşı'nın sorumlularından biri olarak ABD İmparatorluğu'nun çöküşünü de hazırlamıştır. Analiz serisinin dikkatle okunması ve bu acımasız şahsın temsil ettiği satanist gücün dünyaya ve insanlara neler yaptığının detaylarıyla bilinmesi gerekmektedir. Obama yönetimindeki ABD'nin Başkan Yardımcısı Biden, 5 Ekim 2014'te Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı telefonla arayarak, 2 Ekim 2014 günü Harvard Üniversitesi’nde yaptığı, IŞİD sorunundan Türkiye’yi de sorumlu tutan açıklamaları nedeniyle özür dilemişti. Biden,“Bölgedeki müttefiklerimiz, Suriye’deki en büyük problemimizdi” demiş ve Erdoğan’ın da kendisine “Siz haklıydınız” dediğini belirtmişti. Erdoğan ise  bu sözleri söylediğini reddederek Biden’dan özür beklediğini dile getirmişti. Sonsuz Ark, (IŞİD'ın gerçek organizatörlerinden biri olduğunu düşündüğü) eski ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'in sürekli yalan söylediğine ilişkin üç ayrı analizi içeren 'SA920/ÇY4-DB17: Joe Biden Yine Yalan Söylerken Yakalandı' başlıklı yayınıyla tarihe kayıt düşmüştü. Başkanlık seçimleri sürerken, Ağustos 2020'da ortaya çıkan konuşmasında Türkiye'yi izole etmekten ve Erdoğan'a karşı muhalefeti desteklemekten söz etmişti Joe Biden: "Bir yol haritamızın olduğunu açıkça göstermemiz lazım. Düşündüğümüz şeyle ilgili sesimizi yükseltmemiz lazım, bedel ödemeli. Nasıl çalışacaklarını anlamak için çevresinde F-15 savaş uçağı uçurdukları hava savunma sistemi olduğuna göre ona belli silahları satmaya devam edip etmeyeceğimiz konusunda bedel ödemeli. Yani çok endişeliyim. Ama benim yaptığım gibi onlarla doğrudan temasa geçip Erdoğan'ı yenecek duruma gelmeleri için hala var olan Türk liderliği unsurlarından daha fazla verim almalı ve onları güçlendirmeliyiz. Darbe ile değil, seçim süreci ile... Partisi, İstanbul'dan dışarı atıldı. Peki biz ne yapıyoruz? Burada oturup boyun eğiyoruz." Türkiye, kendisine soykırım iftirası atan bu kanlı ve soykırımcı geçmişe sahip ABD'nin Başkanı'na karşı çok dikkatli olmalı, ancak cesur adımlar atmakta tereddüt etmemelidir.
Seçkin Deniz, 11.06.2021


A Half-Century of Joe Biden’s Stances on War, Militarism, and the CIA
İmparatorluk Siyasetçisi: Yarım Asırlık Siyasetçi Joe Biden'ın Savaş, Militarizm ve CIA ile İlgili Duruşları
JOE BIDEN’S LONG WAR

2004- Ebu Gureyb Cezaevi İşkenceleri- Abu Ghraib Torture

11 Eylül saldırılarından sonraki yıllarda “teröre karşı savaş” genişledikçe, Joe Biden'ın Bush yönetiminin tutukluluk politikalarına verdiği destek, işkence skandallarının ortaya çıkmasıyla muhalefete dönüşmeye başladı.


Senatör Joe Biden, D-Del., 8 Haziran 2004'te Washington DC'deki Capitol Hill'deki bir duruşma sırasında Abu Ghraib hapishanesindeki Iraklı mahkumların resimlerini gösteriyor.Fotoğraf: Getty Images aracılığıyla Brooks Kraft LLC/Corbis

ABD ordusu tarafından Irak'taki Abu Ghraib (Ebu Gureyb) hapishanesinde tutulan insanlara yönelik sistematik taciz ve işkenceyi gösteren grafik fotoğrafların yayınlanmasının ardından Biden, Bush yönetimini kınayan önde gelen senatörlerden biri olarak ortaya çıktı.

Biden Mayıs 2004'te şöyle yazmıştı: “Irak hapishanelerinde yaşananlar dehşet verici ve yönetimin şimdiye kadar gösterdiğinden çok daha acil bir şekilde ele alınmalı” dedi. “O halde benim için soru şu: Bakan Rumsfeld ve Pentagon'daki diğerleri ne biliyordu, ne zaman öğrendiler ve bu konuda ne yaptılar? Cevaplar tatmin edici değilse istifaları istenmelidir.”

Biden ayrıca, mahkumların istismar edilmesinin ABD'nin dünyadaki itibarına verdiği zararı göz önünde bulundurarak tartışmalı iddialarda bulundu. "Saddam'ın ve o bölgedeki diğer despotların yaptığı gibi Iraklı tutsaklar vurulsaydı, imajımıza, meşruiyetimize ve güdümüze muhtemelen daha az zarar verilirdi."

Biden, Uluslararası Kızılhaç Komitesi'ne ve uluslararası gözlemcilere, ABD'nin Ortadoğu'da elinde tuttuğu kişilere erişmesi ve Abu Ghraib'in kapatılması çağrısında bulundu. Sonrasında Savunma Bakanı Donald Rumsfeld'i istifaya çağırdı.

Guantanamo Körfezi'nde mahkumları tutma konusunda verdiği destekten vazgeçen Biden, ABD gözaltı operasyonlarının stratejisini ve yasal gerekçesini açıkça sorgulamaya başladı. Biden, 2002 yılında bazı tutukluların savaş esiri statüsüne hak kazandığını, bazılarının ise hak kazanmadığını kişisel olarak önerdiğini belirtmeden, kafa karışıklığını kınadı: “Tutukluluk kurallarında bir tür değişiklik var” dedi. “El Kaide'ye bu şekilde davranabiliriz ve yakalanan mahkumlara bu şekilde davranamayız, ancak isyancılar nereye sığar? Bu tehlikeli bir eğilim.”

Biden, Bush yönetiminin mahkumlara işkence yapma gerekçesi olarak bildirdiği yasal gerekçeleri kınadı ve uluslararası anlaşmalara ve sözleşmelere saygı gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Biden, 2004 yılında Başsavcı John Ashcroft'u sorgularken asker oğlu Beau'ya atıfta bulunarak, "Bu anlaşmaları imzalamamızın bir nedeni var: oğlumu orduda korumak için" dedi. "Bu yüzden bu anlaşmalarımız var, bu yüzden Amerikalılar yakalandıklarında işkence görmüyorlar. Nedeni bu, belki biri unutursa."

Haziran 2005'te Biden, başlangıçta insanları gözaltına almak için kullanılmasını desteklediği Guantanamo'nun kapatılması için çağrıda bulundu ve onu terörist toplamak için “mevcut en büyük propaganda aracı” olarak nitelendirdi.

ABC'de “Bence onu kapatmayı bırakmalıyız, bu mahkumları oradan çıkarmalıyız” dedi. “Tutmak için nedenlerimiz olanları salıvermeyin. Diğerlerini, bırakın gitsinler." ve “Gitmo'nun yokluğundan çok, varlığıyla dünya çapında var olan algının bir sonucu olarak daha fazla Amerikalı'nın tehlikede olduğunu düşünüyorum” diye ekledi.

Jeremy Scahill, 27 Nisan 2021, The Intercept


2006- Gazze Seçimleri- Elections in GazaFilistinliler 28 Ocak 2005'te Gazze'nin güneyindeki Han Yunus kasabasında Hamas mitingine katıldılar. Fotoğraf: Lefteris Pitarakis/AP

Joe Biden, Gazze Şeridi'ndeki anketlerde aynı adı taşıyan silahlı kanada sahip bir siyasi parti olan Hamas'ın önde olduğu 2006'daki Filistin Yönetimi seçimleri için resmi ABD uluslararası gözlemcisi olarak Kudüs'e gitti. Oylamanın başlamasından sadece birkaç gün önce İsrail Başbakanı Ariel Şaron felç geçirerek hastaneye kaldırıldı. Biden, savaş suçu sanığı Şaron'un hakkındaki haberleri duyduğunda perişan olduğunu söyledi. 

Biden, Filistinlilere yönelik en kötü katliamlarından bazılarında başbakanlık görevi öncesinde ve sırasında kilit bir oyuncu olan İsrail liderine övgüler yağdırmadan önce Şaron'un "İsrail'in güvenliği için savaşmakta her zaman kararlı olduğunu" söyledi. Biden, "Son yıllarda onu harekete geçiren Filistinlilerle barış yapmak ve iki devletli bir çözüme ulaşma vizyonudur" diye ekledi.

ABD hükümetinin terör örgütü ilan ettiği Hamas, Gazze'de büyük bir zafer kazandığında, Washington'a şok dalgaları gönderdi. Biden sonuçları "uykudan uyandırıcı" olarak nitelendirdi ve "İsrail'in, İsrail'in yok edilmesini isteyen bir partiyle müzakere etmesi beklenemez" dedi. Biden, Başkan George W. Bush'un seçim sonuçlarını kınarken "kesinlikle haklı" olduğunu söyledi.

Birkaç gün içinde Biden, ABD ve Avrupa'nın Hamas'a yaptırım uygulaması ve Filistin Yönetimine yapılan yardımı kesmesi gerektiğini önermeye başladı. Biden, "Aslında bir müttefikin ya da herhangi bir ülkenin yok edilmesini isteyen bir gruba milyonlarca ve yüz milyonlarca dolar akıtamazsınız" dedi.

Bush yönetimi diğer ülkeleri bu tutumu benimsemeye çağırırken Biden, "Çizgilerini değiştirmedikçe, İsrail'i tanımadıkça, tüzüklerini değiştirmedikçe, bence tam olarak başkanın dediğini yapacağız" dedi.

Hamas'ın zaferinden bir ay sonra Senato'da yapılan duruşmada Biden, seçimlerin önemi konusunda çarpık bir mantık sundu. Özellikle Hamas'ın sandıktaki başarısına işaret ederek, "Seçimler demokrasi yapmaz" dedi. "Demokrasiler seçim olmadan meyve veremez, ancak demokrasi için altyapıya ihtiyacınız var ve yapılan seçimlerde alt yapıyı o kadar da iyi yapmadık."

Mart ayına kadar Biden, Bush'a "her uluslararası finans kuruluşundaki Birleşik Devletler İcra Direktörü'nü Filistin Yönetimine yardımı yasaklamak için ABD'nin sesini, oylarını ve etkisini kullanmaya yönlendirmesi" çağrısında bulunan bir yasa tasarısını imzalamıştı.

Garip bir şekilde, İsrail hükümeti, Hamas'ı hedefleyen Amerikan İsrail Halkla İlişkiler Komitesi tarafından onaylanan yasanın çok ileri gittiğini ve masum Filistinlilere zarar vereceğini söyledi. Buna karşılık Biden, Cumhuriyetçi Senatör Mitch McConnell ile birlikte Filistin Yönetimine karşı kapsamlı yaptırımlar içeren ancak ABD insani yardımı için bazı küçük istisnalar oluşturan yasa tasarısının biraz değiştirilmiş bir versiyonuna destek verdi..

“Dış yardım bir hak değildir. Ücretsiz bir öğle yemeği değildir,” dedi McConnell, Biden-McConnell Filistin yaptırım tasarısının geçişini kutlarken. "Dış yardım, Amerikan halkının diğer uluslara karşı bir cömertlik eylemidir ve ABD'nin ve müttefiklerimizin çıkarlarını ilerletmek için yapılmalıdır."

Jeremy Scahill, 27 Nisan 2021, The Intercept


<<<Önceki                  Sonraki>>>


Seçkin Deniz, 11.06.2021, Sonsuz Ark, Çeviri, Çeviri ve YansımalarSonsuz Ark'tan
  1. Sonsuz Ark'ta yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. 
  2. Sonsuz Ark linki verilerek kısmen alıntı yapılabilir.
  3. Sonsuz Ark yayınları Sonsuz Ark manifestosuna aykırı yayın yapan sitelerde yayınlanamaz.
  4. Sonsuz Ark Yayınlarının Kullanımına İlişkin Önemli Duyuru için lütfen tıklayınız.

 

Seçkin Deniz Twitter Akışı