8 Haziran 2021 Salı

SA9240/SD2102: İmparatorluk Siyasetçisi Joe Biden'ın Uzun Savaşı-20; 2001- İsrail'in Suikast Politikasına Destek, 2001- 11 Eylül ve Vatanseverlik Yasası

        Sonsuz Ark/ Evrensel Çerçeveye Yolculuk

Sonsuz Ark'ın Notu:
Çevirisini yayınladığımız analiz serisinin bu bölümündeki analizler, Afganistan, Irak, Somali, Yemen, Nijerya, eski Yugoslavya ve dünyanın başka yerlerinde savaş muhabirliği yapan The Intercept'in üç kurucu editöründen biri, kıdemli muhabiri ve Genel Yayın Yönetmeni olan Jeremy Scahill'e  ve Murtaza Hüseyin'aittir ve ABD Başkanı Joe Biden'ın 50 yıla yaklaşan siyasi hayatına, daha doğrusu 'Kirli ve Çelişkilerle Dolu Siyasi Hayatı'na odaklanmaktadır. İnsanlık dışı kanlı politikaları tasarlamak, planlamak ve uygulamak olarak özetlenebilecek bir süreç sonunda 'bunama' belirtileri gösterdiği bir dönemde ödül olarak ABD Başkanlığı'na aday gösterilen ve seçilen Joe Biden ABD'nin Kanlı Uzun Savaşı'nın sorumlularından biri olarak ABD İmparatorluğu'nun çöküşünü de hazırlamıştır. Analiz serisinin dikkatle okunması ve bu acımasız şahsın temsil ettiği satanist gücün dünyaya ve insanlara neler yaptığının detaylarıyla bilinmesi gerekmektedir. Obama yönetimindeki ABD'nin Başkan Yardımcısı Biden, 5 Ekim 2014'te Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı telefonla arayarak, 2 Ekim 2014 günü Harvard Üniversitesi’nde yaptığı, IŞİD sorunundan Türkiye’yi de sorumlu tutan açıklamaları nedeniyle özür dilemişti. Biden,“Bölgedeki müttefiklerimiz, Suriye’deki en büyük problemimizdi” demiş ve Erdoğan’ın da kendisine “Siz haklıydınız” dediğini belirtmişti. Erdoğan ise  bu sözleri söylediğini reddederek Biden’dan özür beklediğini dile getirmişti. Sonsuz Ark, (IŞİD'ın gerçek organizatörlerinden biri olduğunu düşündüğü) eski ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'in sürekli yalan söylediğine ilişkin üç ayrı analizi içeren 'SA920/ÇY4-DB17: Joe Biden Yine Yalan Söylerken Yakalandı' başlıklı yayınıyla tarihe kayıt düşmüştü. Başkanlık seçimleri sürerken, Ağustos 2020'da ortaya çıkan konuşmasında Türkiye'yi izole etmekten ve Erdoğan'a karşı muhalefeti desteklemekten söz etmişti Joe Biden: "Bir yol haritamızın olduğunu açıkça göstermemiz lazım. Düşündüğümüz şeyle ilgili sesimizi yükseltmemiz lazım, bedel ödemeli. Nasıl çalışacaklarını anlamak için çevresinde F-15 savaş uçağı uçurdukları hava savunma sistemi olduğuna göre ona belli silahları satmaya devam edip etmeyeceğimiz konusunda bedel ödemeli. Yani çok endişeliyim. Ama benim yaptığım gibi onlarla doğrudan temasa geçip Erdoğan'ı yenecek duruma gelmeleri için hala var olan Türk liderliği unsurlarından daha fazla verim almalı ve onları güçlendirmeliyiz. Darbe ile değil, seçim süreci ile... Partisi, İstanbul'dan dışarı atıldı. Peki biz ne yapıyoruz? Burada oturup boyun eğiyoruz." Türkiye, kendisine soykırım iftirası atan bu kanlı ve soykırımcı geçmişe sahip ABD'nin Başkanı'na karşı çok dikkatli olmalı, ancak cesur adımlar atmakta tereddüt etmemelidir.
Seçkin Deniz, 08.06.2021


A Half-Century of Joe Biden’s Stances on War, Militarism, and the CIA
İmparatorluk Siyasetçisi: Yarım Asırlık Siyasetçi Joe Biden'ın Savaş, Militarizm ve CIA ile İlgili Duruşları
JOE BIDEN’S LONG WAR

2001- İsrail'in Askerî Amaçlı Öldürme (Suikast) Politikasına Destek- Support For İsraeli Military Targeted Killing Policy

Bush yönetiminin İsrail'in Filistinli savaşçıları şüpheli suikastlerle öldürme politikasına yönelik Nadir Kamuoyu eleştirisini takiben, Joe Biden İsrail'in bu tür cinayetleri işleme hakkını savunmaya ağırlık verdi ve hatta onları eleştirdiği için Başkan George W. Bush'a sitem etti. Biden, "Benim görüşüm her zaman İsrail ve ABD arasındaki anlaşmazlıkların, bu farklılıkların halka açık değil, özel olarak ortaya konması gerektiğidir" dedi.


Filistinliler, 28 Kasım 2001'de Gazze Şehrindeki Hamas savaşçısı Usame Heles'in tabutunu sokaklarda taşırken yas tutuyor. Fotoğraf: Getty Images

Ayrıca, o zamanlar hukuk uzmanları tarafından ilan edilmiş bir çatışmanın dışında gerçekleştiği için son derece sorgulanabilir olarak kabul edilen hedefli cinayetlerin (suikastlerin) yasallığını da savundu.

Biden, şüpheli Hamas üyelerinin hedef alınmasına atıfta bulunarak, “Bunun bir suikast politikası olduğuna inanmıyorum” dedi. “Aslında savaş ilan edilmiş, amacının İsrailli sivilleri öldürmek için elinden geleni yapmak olduğunu söyleyen bir örgütün ilanı var.”

Murtaza Hüseyin, 27 Nisan 2021, The Intercept


2001- 11 Eylül ve Vatanseverlik Yasası- September 11 And The Patriot Act


Senatör Joe Biden, D-Del., solda, 3 Ekim 2001'de Washington, D.C.'de gazetecilere hitap ediyor. Fotoğraf: Getty Images aracılığıyla Manny Ceneta/AFP

İlk uçak 11 Eylül 2001'de New York'taki Dünya Ticaret Merkezi'ne çarptığında Joe Biden, bir Amtrak trenindeydi ve Delaware'den Washington, D.C.'ye her gün gidip geliyordu.

Saldırılarla ilgili haberler yayılmaya başlayınca karısı Jill onu aradı ve cümlenin ortasında onun sözünü kesti. "Aman Tanrım, Aman Tanrım, Aman Tanrım," dedi. "Başka bir uçak; diğer kule." Biden Washington'a gitti ve başka bir uçağın Kongre'ye doğru gittiğine dair raporları duyduktan sonra ailesinin fertlerini Capitol'den uzaklaşmaları için aradı. Yakındaki bir parkta bekleyen Biden, sevdiklerine güvende olduğunu ve işe gitmesi gerektiğini söyledi.

Biden, 11 Eylül saldırılarının başlamasından sonraki saatlerde yasayapıcıların acil durum oturumlarında toplanmalarını organize etmede kilit bir rol oynadı. Ayrıca Başkan George W. Bush ile görüşerek, kendisine güvenlik ekibinden gelen tavsiyeleri reddetmesini ve Washington'a dönmesini tavsiye etti. Biden, Bush yönetiminin ilk aylarını, tehlikeli aşırılık yanlıları olarak gördüğü Savunma Bakanı Donald Rumsfeld ve Başkan Yardımcısı Dick Cheney gibi insanlarla nasıl başa çıkacağını düşünerek geçirmişti.

Biden saldırılar gerçekleştiğinde Bush'a hizmetinde olduğunu söyledi. Biden daha sonra, “Hiç bir gün, ülke için risklerin 11 Eylül kadar büyük ölçüde değiştiğini görmemiştim” dedi. “Gördüğüm kadarıyla, bu sadece terörizmin meydan okumasını karşılamakla ilgili değildi; iç güvenliğimizi geliştirmek ve dünya çapındaki ilişkilerimizi sağlamlaştırmak için inanılmaz bir fırsattan yararlanmakla ilgiliydi.”

Biden, “Bu anın, Cheney-Rumsfeld tek taraflılığının kalbine kazığı çakabileceğimiz an olduğunu gerçekten düşündüm” dedi. Olağanüstü yanılıyordu. Bundan da öte, Biden, karşı olduğunu iddia ettiği gündeme yardım edecekti.

Biden, Vatanseverlik Yasası'nın tutkulu bir destekçisiydi ve defalarca bunun, 1996 tarihli Terörle Mücadele ve Etkili Ölüm Cezası Yasası da dahil olmak üzere 1990'lardaki önerilerine dayandığını iddia etti. “Sivil özgürlükçüler buna karşı” olsa da, daha önceki gözetim yasasını çıkarmakla övündü.

Biden, meslektaşlarını o sırada istediği daha da geniş kapsamlı önlemleri desteklemediği için eleştirdi. Biden, “Amerikalılara yönelik tehdidin, başkana istediği tüm yasa değişikliklerini verecek kadar ciddi olmadığına karar verenler vardı” dedi.

25 Ekim 2001'de Senato'da yaptığı konuşmada Biden, "Bugün ele aldığımız terörle mücadele tasarısı ölçülü ve ihtiyatlı" dedi. Vatanseverlik Yasası'nın "önceden önerdiğim hükümlerle aynı veya neredeyse aynısı olan birkaç hüküm içerdiğini" söyleyerek övündü. Biden, Vatanseverlik Yasası'nın "güçlü kanun yaptırımı ile değerli sivil özgürlüklerimizin korunması arasındaki dengeyi bozmayacağını" öngördü.

Ayrıca, Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği ve diğer sivil özgürlük gruplarından gelen yasa eleştirilerinin “eksik bilgili ve abartılı” olduğunu söyledi. 2001'den 2002'ye kadar ACLU, Biden'a sivil haklar ve sivil özgürlükler konusunda yüzde 60'lık sıcak bir onay notu verdi.

Jeremy Scahill, 27 Nisan 2021, The Intercept


<<<Önceki                  Sonraki>>>


Seçkin Deniz, 08.06.2021, Sonsuz Ark, Çeviri, Çeviri ve YansımalarSonsuz Ark'tan
  1. Sonsuz Ark'ta yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. 
  2. Sonsuz Ark linki verilerek kısmen alıntı yapılabilir.
  3. Sonsuz Ark yayınları Sonsuz Ark manifestosuna aykırı yayın yapan sitelerde yayınlanamaz.
  4. Sonsuz Ark Yayınlarının Kullanımına İlişkin Önemli Duyuru için lütfen tıklayınız.

 

Seçkin Deniz Twitter Akışı