6 Haziran 2021 Pazar

SA9237/SD2099: İmparatorluk Siyasetçisi Joe Biden'ın Uzun Savaşı-19; 1999-2000- Kolombiya Planı, 2000- Tek Taraflı Saddam Hüseyin'i İndirme Çağrıları

       Sonsuz Ark/ Evrensel Çerçeveye Yolculuk

Sonsuz Ark'ın Notu:
Çevirisini yayınladığımız analiz serisinin bu bölümündeki analizler, Afganistan, Irak, Somali, Yemen, Nijerya, eski Yugoslavya ve dünyanın başka yerlerinde savaş muhabirliği yapan The Intercept'in üç kurucu editöründen biri, kıdemli muhabiri ve Genel Yayın Yönetmeni olan Jeremy Scahill'e aittir ve ABD Başkanı Joe Biden'ın 50 yıla yaklaşan siyasi hayatına, daha doğrusu 'Kirli ve Çelişkilerle Dolu Siyasi Hayatı'na odaklanmaktadır. İnsanlık dışı kanlı politikaları tasarlamak, planlamak ve uygulamak olarak özetlenebilecek bir süreç sonunda 'bunama' belirtileri gösterdiği bir dönemde ödül olarak ABD Başkanlığı'na aday gösterilen ve seçilen Joe Biden ABD'nin Kanlı Uzun Savaşı'nın sorumlularından biri olarak ABD İmparatorluğu'nun çöküşünü de hazırlamıştır. Analiz serisinin dikkatle okunması ve bu acımasız şahsın temsil ettiği satanist gücün dünyaya ve insanlara neler yaptığının detaylarıyla bilinmesi gerekmektedir. Obama yönetimindeki ABD'nin Başkan Yardımcısı Biden, 5 Ekim 2014'te Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı telefonla arayarak, 2 Ekim 2014 günü Harvard Üniversitesi’nde yaptığı, IŞİD sorunundan Türkiye’yi de sorumlu tutan açıklamaları nedeniyle özür dilemişti. Biden,“Bölgedeki müttefiklerimiz, Suriye’deki en büyük problemimizdi” demiş ve Erdoğan’ın da kendisine “Siz haklıydınız” dediğini belirtmişti. Erdoğan ise  bu sözleri söylediğini reddederek Biden’dan özür beklediğini dile getirmişti. Sonsuz Ark, (IŞİD'ın gerçek organizatörlerinden biri olduğunu düşündüğü) eski ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'in sürekli yalan söylediğine ilişkin üç ayrı analizi içeren 'SA920/ÇY4-DB17: Joe Biden Yine Yalan Söylerken Yakalandı' başlıklı yayınıyla tarihe kayıt düşmüştü. Başkanlık seçimleri sürerken, Ağustos 2020'da ortaya çıkan konuşmasında Türkiye'yi izole etmekten ve Erdoğan'a karşı muhalefeti desteklemekten söz etmişti Joe Biden: "Bir yol haritamızın olduğunu açıkça göstermemiz lazım. Düşündüğümüz şeyle ilgili sesimizi yükseltmemiz lazım, bedel ödemeli. Nasıl çalışacaklarını anlamak için çevresinde F-15 savaş uçağı uçurdukları hava savunma sistemi olduğuna göre ona belli silahları satmaya devam edip etmeyeceğimiz konusunda bedel ödemeli. Yani çok endişeliyim. Ama benim yaptığım gibi onlarla doğrudan temasa geçip Erdoğan'ı yenecek duruma gelmeleri için hala var olan Türk liderliği unsurlarından daha fazla verim almalı ve onları güçlendirmeliyiz. Darbe ile değil, seçim süreci ile... Partisi, İstanbul'dan dışarı atıldı. Peki biz ne yapıyoruz? Burada oturup boyun eğiyoruz." Türkiye, kendisine soykırım iftirası atan bu kanlı ve soykırımcı geçmişe sahip ABD'nin Başkanı'na karşı çok dikkatli olmalı, ancak cesur adımlar atmakta tereddüt etmemelidir.
Seçkin Deniz, 06.06.2021


A Half-Century of Joe Biden’s Stances on War, Militarism, and the CIA
İmparatorluk Siyasetçisi: Yarım Asırlık Siyasetçi Joe Biden'ın Savaş, Militarizm ve CIA ile İlgili Duruşları
JOE BIDEN’S LONG WAR

1999-2000- Kolombiya Planı- Plan Colombia

Amerika Birleşik Devletleri, 1980'lerde Başkan Ronald Reagan yönetiminden başlayarak, uyuşturucuyla savaş olarak adlandırılan savaşta giderek militarize taktiklere doğru ilerlemeye başladı. Joe Biden, ABD içinde uyuşturucu suçları için kolluk kuvvetleri için fonların arttırılmasına, aşırı ağır cezalara ve uzun hapis cezalarına yol açacak yasaların hazırlanmasında merkezi bir rol oynarken, aynı zamanda bu savaşın kapsamını Batı Yarımküre'deki diğer ülkeleri de kapsayacak şekilde genişletmeye çalıştı. Biden 1996'da ulusal televizyonda "İlk ulusal uyuşturucu stratejisine Orduyu dahil etmemizi öneren kişiyim" dedi.


Bir ABD özel kuvvetleri askeri, Kolombiya'nın Bogota kentinin yaklaşık 235 mil güneybatısındaki askeri bir üs olan Larandia'da bir Kolombiyalı narkotikle mücadele taburunun eğitimine yardım ediyor. Fotoğraf: Scott Dalton/AP/Shutterstock

Kolombiya askeri ve ulusal polisi tarafından işlenen uzun ve iyi belgelenmiş insan hakları ihlalleri ve yargısız infaz geçmişine rağmen, Biden Kolombiya'ya milyarlarca dolarlık yardım sağlayacak bir yasa tasarısının geçmesi için lobi yaptı. Biden, 2000 yılında Senato'ya sunduğu bir raporda, “Kolombiya Ulusal Polisine narkotikle mücadele operasyonlarında yardımcı olacak Kolombiya askeri birliklerine  ABD yardımının artması garantilidir” dedi.

Kongreyi, daha sonra 'Plan Colombia' olarak kodlanacak bir uyuşturucu savaşı stratejisinin parçası olan, Kara Şahin helikopterlerinin transferini ve Kolombiya ordusuna diğer yardımları kolaylaştıracak olan finansman tasarısını geçirmeye çağırdı.

ABD'nin Kolombiya'daki iç savaşa daha derinden müdahil olacağı yönündeki öngörülere ve insan hakları gruplarının narkotik fonlarının isyan bastırma operasyonları için kullanılacağına dair endişelerine yanıt olarak Biden, "Taraf tuttuğumuzu mu söyledim? Cevap, evet, taraf tutuyoruz.” dedi. Biden, hükümetin "Güney Kolombiya'da uyuşturucu kaçakçılığına karışan gerillalar ve paramiliterlerle mücadele edecek gücü olmadığı" için Kolombiya kuvvetlerine yönelik askeri yardımın ve eğitimin artırılmasını savundu.

Biden'ın en katı destekçilerinden biri olduğu Plan Colombia, 2000 yılında Başkan Bill Clinton tarafından imzalandı ve yaklaşık 10 milyar dolarlık ABD yardımını garanti etti. Biden, Demokrat Senatör Paul Wellstone da dahil olmak üzere Senato'daki meslektaşlarının, yardımın askeri kısımlarını yerel uyuşturucu tedavi programlarına yönlendirme çabalarını engelleme çabalarında kilit rol oynadı.

Clinton, ABD'nin ulusal güvenliğini gerekçe göstererek, yardıma bağlı insan hakları kısıtlamalarının büyük bölümünden feragat etmeye devam edecekti.

Biden, anlaşmayı kutlamak için Kolombiya gezisinde Clinton'a eşlik etti. "Bu Vietnam değil. Yankee emperyalizmi de değil,” dedi Clinton, ABD'nin Kolombiya hükümetini şiddetli bir iç çatışmada silahlandırdığı yönündeki eleştirilere yanıt verdi. "Sizi temin ederim; Bu plana muhalefetin çoğu, işe yarayacağından korkan insanlardan geliyor.” Biden, Plan Colombia'nın Kolombiya'ya askeri destek için musluğu açmasına çok sevindi.

Biden, Clinton'ın yasayı imzalamasından kısa bir süre sonra, “ABD askeri personeli tarafından eğitilmiş üç tam narkotik karşıtı askeri güç taburunu eğitiyoruz ve onlara ekipman, bu güçleri taşıma kabiliyeti verilecek ve onları hızlı bir şekilde, sağladığımız Huey ve Black Hawk helikopterleri sayesinde uzun mesafelere taşıyabileceğiz" dedi.

Kolombiya'ya yapılan doğrudan yardıma ek olarak, CIA Kolombiya'daki kendi operasyonları için önemli bir siyah bütçe kullanırken, bir gazetecinin dediği gibi "Kolombiya ordusunun taburları ABD şirketlerine ait petrol boru hatlarını korumak için eğitildi".

Başkan George W. Bush yönetimi 2001 yılında göreve geldiğinde, Kolombiya'lı isyancıları ezmek için saldırı helikopterleri de dahil olmak üzere ABD'nin uyuşturucuya karşı askeri yardımını yeniden yönlendirmesine izin vermek istediğini söyledi. Biden, bu “teröre karşı savaş” çerçevesini benimsedi ve “desteklemeye meyilli” olduğunu söyledi.

2002 yılına gelindiğinde Bush, Kolombiya'ya düzinelerce ABD helikopteri ve diğer teçhizatın yanı sıra "Amerikan özel kuvvetleri tarafından doğrudan isyancılara karşı eğitilmiş 3.000 kişilik bir uyuşturucuyla mücadele tugayı"nda düzinelerce ABD helikopteri ve diğer teçhizatı kullanması için yeşil ışık yakıyordu. Latin Amerika'ya odaklanan bir gazetecinin belirttiği gibi, "1994 suç yasasının iç güvenlik güçlerine ne ifade ediyorsa, aynı şekilde Kolombiya Planı da Küresel Güney'in barışçıllaştırılması için yürürlükteydi."

O şunları ekledi: “Plan Colombia yirmi birinci yüzyılda sonsuza dek savaş için ideolojik bir laboratuvar gibi işlev gördü, Soğuk Savaş karşı isyanının yerini uyuşturucuyla ve terörle mücadeleye, bu tür ayrımları alakasız kılan görünüşte 'narkotik-terörist' Marksist isyana karşı sürdürüldü.”

2020 Demokrat ön seçimleri sırasındaki kampanyasını sürdüren Biden, "Kolombiya Planı'nı oluşturan kişiyim" diye övündü. Uyuşturucuya karşı savaş esnek bayrağı altında askeri yardımı meşrulaştıran bu ABD programı, Clinton, Bush, Obama ve Trump yönetimleri döneminde Washington'un Orta ve Latin Amerika'daki isyan bastırma stratejisi için bir model haline geldi.

Jeremy Scahill, 27 Nisan 2021, The Intercept


2000- Tek taraflı Saddam Hüseyin'i İndirme Çağrıları- Calls to Remove Saddam Hussein Unilaterally


Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Jesse Helms, RN.C., orta, Sen. Richard Lugar, R-Ind., sol ve Demokrat Joe Biden, D-Del., 23 Mart 2000'de görülüyor. Fotoğraf: Scott J .Ferrell/Congressional Quarterly/Getty Images

Mart 2000'de Irak konusunda aşırı şahin bir pozisyonu tamamen benimserken, Joe Biden bir Senato oturumunda Irak'ın silah denetimlerini reddetmesi halinde, "Eğer tek başımıza yapmak zorunda kalırsak, Saddam Hüseyin'in peşine düşmek için Amerika Birleşik Devletleri tarafından güç kullanılması çağrısında bulunan bir karar çıkaracaktı." dedi.

Jeremy Scahill, 27 Nisan 2021, The Intercept


<<<Önceki                  Sonraki>>>


Seçkin Deniz, 06.06.2021, Sonsuz Ark, Çeviri, Çeviri ve YansımalarSonsuz Ark'tan
  1. Sonsuz Ark'ta yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. 
  2. Sonsuz Ark linki verilerek kısmen alıntı yapılabilir.
  3. Sonsuz Ark yayınları Sonsuz Ark manifestosuna aykırı yayın yapan sitelerde yayınlanamaz.
  4. Sonsuz Ark Yayınlarının Kullanımına İlişkin Önemli Duyuru için lütfen tıklayınız.

 

Seçkin Deniz Twitter Akışı