27 Nisan 2021 Salı

SA9169/SD2040: Uzay İçin Yeni Bir Ulusal Güvenlik Politikası Çerçevesi

Sonsuz Ark/ Evrensel Çerçeveye Yolculuk

Sonsuz Ark'ın Notu:
Çevirisini yayınladığımız analiz, 2007-2011 yılları arasında İç Güvenlik Komitesi'nin Yönetim, Soruşturmalar ve Gözetim Alt Komitesi Başkanı olarak görev yapan Pennsylvania'nın 10. Kongre Bölgesini temsil eden Kongre üyesi, Pentagon'da küresel terör tehdidine odaklanan kıdemli bir terörle mücadele ve siber güvenlik analisti olarak çalışan Christopher “Chris” Carney'e aittir ve Siber saldırılara karşı, Amerika'nın teknolojideki küresel liderlik rolünün önemini güçlendirmeye de hizmet eden uzay için akıllı bir düzenleyici yaklaşım geliştirmeye odaklanmaktadır. Analiste göre, "ABD, Avrupa Birliği (AB), Japonya gibi "tekno-demokrasiler" ve diğer demokratik müttefikler ile Rusya ve Çin gibi "tekno-otokrasiler" arasındaki rekabette değerlerimizi geliştirmenin ve çıkarlarımızı savunmanın bir yolu Dijital Gücü kontrol etmektir." Türkiye bu karmaşık ve aldatıcı demokrasi-otokrasi ayrımlı tekno yönetimler arasında seçim yapmak ve rekabetlerinde taraf olmak zorunda değildir ve kendi çizdiği rotada ilerleme hakkını sonuna dek kullanmalıdır.
Seçkin Deniz, 27.04.2021


A New National Security Policy Framework for Space

Başkan Biden ve politika yapıcılar, Rusya ve Çin gibi "rakipler tarafından yapılan siber saldırıların artmasına" yanıt vermeye hazırlanırken, onları, Amerika'nın teknolojideki küresel liderlik rolünün önemini kabul etmekle kalmayıp, onu güçlendirmeye de hizmet eden uzay için akıllı bir düzenleyici yaklaşım geliştirmeye teşvik ediyorum. Bunu yapmanın aciliyeti, yalnızca SolarWinds ve Microsoft saldırılarının ortaya çıktığı bağlamda vurgulanmaktadır: Son iki yıl içinde dünya genelinde kuruluşların siber güvenliğini tehdit eden karmaşık izinsiz girişlerde yüzde 400 gibi şaşırtıcı bir artış. CrowdStrike’ın yeni küresel tehdit raporuna göre, "hem siber suçluların hem de devlet destekli grupların hackleme çabaları 2020'de büyüdü ve 2021'de pes etme olasılığı düşük."

Washington'un, American Edge Project'in çözümleri katkıda bulunan yazarlar Amiral James Stavridis, USN (Ret.) ve eski Beyaz Saray Terörle Mücadele ve İç Güvenlik Danışmanı Frances Townsend'in onlarca yıllık deneyim ve uzmanlığıyla şekillenen yeni ulusal güvenlik politikası çerçevesindeki yaklaşımı benimsemesi akıllıca olacaktır.

Ülkemizin rekabet üstünlüğünü tamamen farklı değerlere sahip yabancı kuruluşlara bırakan politikaların derin güvenlik risklerini detaylandıran rapor, ABD dijital gücü için gerekli mimarinin oluşturulması çağrısında bulunuyor. Ek olarak, rapor, bu gücü dağıtmak ve böylelikle Amerikan teknolojisinin üstünlüğünü korumak için bir başlangıç çerçevesi olarak üç temelin ana hatlarını çiziyor.

Amerika Birleşik Devletleri geleneksel olarak askeri gücün sert gücünden yumuşak gücün hassas diplomatik manevralarına kadar değişen bir taktik karışımından yararlanırken, tüm dünyada tırmanan siber çatışmalar arasında ülkemizin ulusal güvenlik çıkarlarını ilerletmek için yeni bir yaklaşıma ihtiyaç vardır.

Yazarların yazdığı gibi dijital güç sırayla, "Amerikan teknoloji yenilikçiliğini güçlendirecek ve ABD, Avrupa Birliği (AB), Japonya gibi "tekno-demokrasiler" ve diğer demokratik müttefikler ile Rusya ve Çin gibi "tekno-otokrasiler" arasındaki rekabette değerlerimizi geliştirmenin ve çıkarlarımızı savunmanın bir yolu olarak bunu küresel olarak tanıtacaktır. 

Bu nedenle dijital güç, ülkemizin böylesine değerli siber uzayın bu kadar kötü niyetli kişilere asla bırakılmayacağından emin olabileceği kritik bir araçtır; sanal bir boşluk asla yaratılmaz ve kesinlikle asla yabancı düşmanlar tarafından doldurulmaz. Ve dağıtımı, yenilik yapma yeteneğini koruma, ABD siber ve verilerini güvence altına alma ve demokratik ve açık bir interneti ilerletme gibi yukarıdaki üç sütun aracılığıyla gerçekleştirilebilir.

Gelişmekte olan teknolojilerdeki rahat liderliğimizi Çin gibi ülkelere kaybetmemiz, özellikle 5G dağıtımı ve ticari drone pazarı gibi diğer önemli teknoloji alanlarına doğru ilerlediğimiz için, ülkemizin güvenlik talepleri ile tersine çevrilmesi gereken rahatsız edici bir trend. Yenilik yapma yeteneğini korumak, ABD ulusal güvenliği için zorunludur. Ve tekno-demokrasiler, yönetim kurulu genelinde en yetenekli ve en son teknolojilerin en önde gelen lideri olarak yeniden ortaya çıkmalı ve öyle kalmalıdır.

Bu arada, son SolarWinds ve Microsoft hack'leri, gelişmiş siber güvenlik yoluyla ABD ağlarını, verilerini ve teknolojisini güvence altına alma konusundaki korkunç ihtiyaç söz konusu olduğunda neyin tehlikede olduğuna dair üzücü hatırlatıcılar görevi görüyor. Bilinen SolarWinds hedeflerinin büyüyen listesi, "ABD'nin Ticaret, Savunma, Enerji, Ulusal Güvenlik, Eyalet, Hazine ve Sağlık bakanlıkları" gibi devleri içerirken, Microsoft saldırısından etkilenen kurbanların sayısı "on binlerce ve bu sayı daha da yükselebilir. " 

Bu nedenle, dijital gücün konuşlandırılması için hayati önem taşıyan, özellikle tekno-otokrasilerin yurtdışındaki veri korumalarını ne ölçüde göz ardı ettiği göz önüne alındığında, Amerikan vatandaşlarının, işletmelerinin ve devlet kurumlarının siber ağlarının burada evde savunulmasıdır. ABD teknoloji endüstrisi, gelecekteki siber tehditleri tespit etmek, caydırmak ve bunlara karşı savunmak için bu çabada harekete geçirilebilir ve harekete geçirilmelidir.

Son olarak, yazarların haklı olarak belirttiği gibi, ABD teknoloji endüstrisi, yalnızca verileri savunma kapasitesi nedeniyle değil, aynı zamanda yeni teknolojileri geliştirme çalışmaları nedeniyle tekno-otokrasilere karşı bu yarışta hükümetimizin en büyük müttefiklerinden biridir. Ülkemiz, bu dijital ürünleri ve programları her ihraç ettiğimizde demokratik, açık internet ve ifade özgürlüğü gibi değerleri ihraç etmektedir. Ve bu nedenle, rapora göre, "ABD dijital gücünü ihraç etmek için, hükümet özel sektörle ortaklık kurmalı ve ABD teknoloji endüstrisinin evde ve dünyanın her yerinde gelişmeye devam etmesini sağlamaya yardımcı olmak için yerel inovasyonu teşvik etmelidir."

Amerika'nın yerel teknoloji sektörü ve ona güç veren insanlar, açıkça ABD ulusal güvenlik çıkarları için vardır. Ancak daha genel olarak, bizimki gibi tekno-demokrasilerde doğan yenilikler, değer verdiğimiz temel değerlerin altını oymakla tehdit eden Rusya ve Çin gibi rekabet eden küresel tekno-otokrasilere panzehirdir. Bu sektöre yönelik herhangi bir akıllı politika yaklaşımı, ülkemizin yabancı aktörlere karşı rekabet gücünü kaybetmekten kaçınmalı ve bunun yerine onu güçlendirmeye çalışmalıdır.

Kongre, ülkemizin kendi üstünlüğünü güçlendirmek için çalışabilmesi için bu plan üzerine inşa etmelidir.

Chris Carney, 17 Mart 2021, Real Clear Defense

(Christopher “Chris” Carney, 2007-2011 yılları arasında Pennsylvania'nın 10. Kongre Bölgesini temsil etti ve burada İç Güvenlik Komitesi'nin Yönetim, Soruşturmalar ve Gözetim Alt Komitesi Başkanı olarak görev yaptı. Bundan önce, Pentagon'da küresel terör tehdidine odaklanan kıdemli bir terörle mücadele ve siber güvenlik analisti olarak çalıştı.)


Seçkin Deniz, 27.04.2021, Sonsuz Ark, Çeviri, Çeviri ve YansımalarSonsuz Ark'tan
  1. Sonsuz Ark'ta yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. 
  2. Sonsuz Ark linki verilerek kısmen alıntı yapılabilir.
  3. Sonsuz Ark yayınları Sonsuz Ark manifestosuna aykırı yayın yapan sitelerde yayınlanamaz.
  4. Sonsuz Ark Yayınlarının Kullanımına İlişkin Önemli Duyuru için lütfen tıklayınız.

Seçkin Deniz Twitter Akışı