21 Ocak 2019 Pazartesi

SA7382/KY13-AO225: Değişimi Sadece Başörtüsü Üzerinden Okumak Değişimi Görmezden Gelmektir

"Davranışınız, aynı zamanda beklentileriniz için de bir ölçüdür."


Bir gerçeği inkârla ne elde edilebilir? İsterseniz Kanal 7- TGRT,vs, gibi tv'lere uzun başörtüsüyle çıkanların şu an hangi kıyafetle, nerede olduklarına bir bakın.. Küresel kapitalizmin pompaladığı lüksün ortaklaştırılması politikaları kadını merkeze alarak ilerler.

Burada amaç kadınları farklılıklara rağmen aynileştirmektir.

Bu konuda da dünün “cemaat” denilen yapısı önemli bir rolle görevlendirilmiş, başörtüsünün füruâttan olduğu yaygınlaştırılmış, sözde saklanmak numarasıyla başörtüsüzlük öne çıkarılmıştır.

Her tarafa sızma gerekçesiyle her kılığa bürünebilen ablalar sayesinde örtülülük bir engel olarak görülmüş, o yapının önemli yerlerindeki erkekleri evlenirken başörtüsüzlere yönlendirilmiştir.

Toplumun içinde, her yerde aktif olarak bulunan yapıya ait kadınlar seküler yaşamın bir parçası haline gelmişlerdir.

Bu durumlar, din adına başörtüsünü önemli gören kitleleri zaman içerisinde değişime uğratmıştır.

Uzun bir süre iktidar üzerinden devletin ve toplumun tüm katmanlarına sızan bu yapı, sistem eliyle de liberal/seküler yaşam tarzını ortak bir değer haline getirmiştir.

Bugün değişimi sadece başörtüsü üzerinden okumaya kalkanlar, değişimi görmezden gelmeye çalışmaktadırlar.

Oysa 20 yıl önceki dindar kadınlarla, bugünkü dindar kadınlar arasında önemli değişimlerini olduğunu gözlemek mümkün.

Değişimi sadece dindar kadınlar üzerinden okumak da yanlıştır. Toplumun her kesiminde modernleşmenin dayattığı ciddi değişimleri gözlemlemek mümkün...

Başlarını açanların derdi başları açık olanların ve eşleri neredeyse plaj kıyafetleriyle gezenlerin derdi olmuş. Bunlar kime, neyi satıyorlar anlamadım!

Bu ülke ilginç bir ülke..

***

Yeniden aday gösterilmeyen belediye başkanlarının mesajlar yayınlayarak bayrağı yeni adaylara devredecek olduklarından memnunluk duyduklarını belirtmelerine bakıldığında siyasetin olgun bir atmosferde yol aldığını sanırsınız.

Nasıl olur da, kısa bir süre önce adaylık yarışında birbirinin kuyusunu kazan bu insanlar şimdi bu derece hoşgörülü olabiliyor diyerek şaşkınlık yaşayabilirsiniz..

Oysa bunun basit bir cevabı var; eğer siz dün aleyhinde bulunduğunuz yeni aday için çalışırsanız, hem o kişi, hem de partiniz bunu dikkate alır ve sizi yarın başka bir görevle taltiflendirir. Böylece gelecekteki siyasi gücünüzü koruduğunuz gibi size sunulacak yeni makam ve imkanlarla da yeni bir yaşama adım atmış olursunuz.

Eğer böyle yapmazsanız kaybetmeyi baştan göze almışsınız demektir.

Özetle; Davranışınız, aynı zamanda beklentileriniz için de bir ölçüdür.Adnan ONAY, 21.01.2019, Sonsuz Ark, Konuk Yazar, Gündem'in Düşündürdükleri

Sonsuz Ark'tan


  1. Sonsuz Ark'ta yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. 
  2. Sonsuz Ark linki verilerek kısmen alıntı yapılabilir.
  3. Sonsuz Ark yayınları Sonsuz Ark manifestosuna aykırı yayın yapan sitelerde yayınlanamaz.

Seçkin Deniz Twitter Akışı