2 Aralık 2018 Pazar

SA7215/KY1-CÇ562: Gnostikler

"Her birinin postulası bir sunak. Her bir sunakta binlerce etten kemikten insanın kanı, teri akmakta. Akan kan ve ter gözlerini daha bir parlatmakta gnostiklerin."Kan ve göz yaşından kurtulamadı gitti yeryüzü. Gökler bile ölüm yağdırır oldu. Gökler ki rahmet kesilip çatlayan toprağa hayat verirdi. Gökler bile ölüm kesildi. Ölü seviciler, ölüm kusup durdu yeryüzünde, gökyüzünde. 

Ölüm, yıkım kusup durmada ölü seviciler. Gnostik diyorlar kendilerine. Bağbozumunu, kan şölenlerini, azap yortularını kendilerine meslek edinenler yüzleri kızarmadan, aynaya şöyle bir bakıp ‘bilenim ben!’ diyorlar yüksünmeden. ‘Bilenim ben!’ demek yerine ‘bir canavara dönmüşüm, bir canavar kılmış durduğum yer beni! Bilgim öllüm yağdırmış, ölüm yağdırmakta!’ diyememekteler. 

Her biri anlı şanlı bir gnostik. Çeşit çeşit.. tür tür.. görünüşte karşıt olduklarına bakmayın. Teisti, deisti, ateisti, nihilisti bildiklerinden emin birbirlerine evreni, yeryüzünü cehenneme çevirmek için yarışmaktalar. Elbirliği içindeler, yoldaşlar yıkım savaşımında, hep bir bağbozumu yaşantısında. 

Gnostikler insana, etten-kemikten insana, filozofların betimlemelerinde bin parçaya böldükleri değil. Psikologların soyutlamalarında nefes alma uğraşı veren değil, sosyologların rol cenderesinde uyuşmuş olan değil, etten-kemikten insana, dizleri üstüne düşünce dizi acıyan, dizi kanayan, kanadı kırık bir kuş gördüğünde yüreği burkulan, bir yetim, bir öksüz, hem yetim hem öksüz gibi gördüğünde gözleri dolan, karnı ağrıyan, kulağı çınlayan, bir kadın ve erkekten dünyaya gelen insana gnostikler yeryüzün, gökyüzün cehenneme çevirdiler. 

Cehennemin sürmesi için elbirliğiyle çalışmakta, çabalamaktadırlar. Bildiklerine kullar aramaktalar. Bildiklerine insanlar -etten kemikten olanlar- kul olsun istemekteler. Bu kulluk için gecelerini gündüzlerine katmışlar. Yeryüzünü gökyüzünü kana bulamışlar ve bulamaktalar.

Her birinin postulası bir sunak. Her bir sunakta binlerce etten kemikten insanın kanı, teri akmakta. Akan kan ve ter gözlerini daha bir parlatmakta gnostiklerin. Daha bir kabarmakta her birinin iştahı.

Ne doymaz iştahları varmış.   


Cemal Çalık, 03.12.2018,  Konuk Yazar, Sonsuz Ark, Deneme, Sözcüklerin Düş Hâli
Sonsuz Ark'tan
  1. Sonsuz Ark'ta yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. 
  2. Sonsuz Ark linki verilerek kısmen alıntı yapılabilir.
  3. Sonsuz Ark yayınları Sonsuz Ark Manifestosu'na aykırı yayın yapan sitelerde yayınlanamaz.

Seçkin Deniz Twitter Akışı