3 Mayıs 2018 Perşembe

SA6068/KY68-EA5: Ayartıcı Bir Şeytanlık

"Demokratik siyasette kalıcı dostluk ve düşmanlık yoktur; çıkarlar vardır" diye bir söz gördüm. Hayır bu mottonun demokrasi ile değil modernite ile ilişkisi var.Onur/şeref antik çağda bir numaralı savaş sebebi. Hayat tepeden tırnağa şerefle yaşanmış. Bugün çıkar ve korku nedeniyle çıkıyor.

Yusuf Özhan'dan: “İnsan; korku, onur & çıkar nedeniyle savaşır” diyen Tukididis’in Peloponez Savaşı kayıtlarıyla ABD-Çin’e ışık tutma"

Onuru/şerefi modern rasyonel toplum terk etti.İlkel-duygu toplumunun bir hasleti olarak gördü, geçmişte bıraktı.modern bu yüzden şerefsizdir.

Onuru/şerefi önceleyen toplumların mottosu "mükemmele" (bizde kemale) ulaşmaktı. Modernizmin mottosu ise "terakki/ilerleme/progress" oldu.

Yunanlılar "arete" dediler; Odyssey arete üzerinedir. biz "kemal" dedik. Külliyatımıza bakın, "kemal"i anlatır.

Erdemsiz (dolayısıyla şerefsiz) olmak ilerlemeci modernin yazgısı olabilir. Çünkü bitimsiz bir ilerleme söz konusu. Kemali ara ki bulasın!

İlerlemede "olmak"tan "kemal"den bahsedemeyiz. Bitimsiz. 'Olmak'ta, 'Kemal'de son nokta var. İnsan-ı Kâmil mümkün. İlerlemecilikte nâmümkün.

"Demokratik siyasette kalıcı dostluk ve düşmanlık yoktur; çıkarlar vardır" diye bir söz gördüm. Hayır bu mottonun demokrasi ile değil modernite ile ilişkisi var.

Modern, "Ahde vefa" ile haz ve/veya çıkar arasında kaldığında sorunu haz-çıkar ilkesi lehine çözmekte beis görmez. Şerefsizlik pahasına ikincisini "akılcı" bulacaktır.

Ahde Vefa ki (Pacta Sunt Servanda) siyasetin ve uluslararası hukukun "duygusal" temelidir.

"Demokratik siyasette kalıcı dostluk ve düşmanlık yoktur; çıkarlar vardır" sözü siyasetin ve uluslararası hukukun temelini çiğnemeye davettir; bu yüzden ayartıcı bir şeytanlıktan ibarettir.Not: Twitter'daki düşüncelerim derlenmiştir, yazı bağımsız bir yazı olarak tasarlanmamıştır.Ertuğrul Aydın, 03.05.2018, Sonsuz Ark, Konuk Yazar, Mahfil'den
Sonsuz Ark'tan
  1. Sonsuz Ark'ta yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. 
  2. Sonsuz Ark linki verilerek kısmen alıntı yapılabilir.
  3. Sonsuz Ark yayınları Sonsuz Ark manifestosuna aykırı yayın yapan sitelerde yayınlanamaz.

Hiç yorum yok :

Seçkin Deniz Twitter Akışı