20 Nisan 2018 Cuma

SA5989/KY68-EA2: ABD-Rusya'nın Suriye Düellosu'nda Amaç 'Aşılmayan-Geçilmeyen'dir

"Rusya'nın ordusuyla Suriye'deki varlık nedenini anlamak hayatîdir. Teşhis doğru olmazsa politik adımların isabetli olma ihtimali çok düşüktür."


Rusya'nın Esed-Suriye politikasının "askeri üs uğruna" olduğunu düşünmek yanlıştır. Gerçekte askerî üs "yeşillikten" ibarettir. Askeri üs sadece anlık güç projeksiyonu için gereklidir. Rusya'nın artık buna ihtiyacı yok. Fakat madem orada üs var o halde bir şeye yarasın diye kıymetlendirmeye bakacaktır.

Askeri üs ne ki! Chomsky ABD'nin "petrol uğruna" savaşlar çıkardığını pazarladı ve kaç nesil doğru düzgün analiz yapamadı. Tortuları hala devam ediyor. Ortadoğu petrolleri, ABD'nin ithal ettiği petrol içerisinde en son yüzde 15'ti. Chomsky'a bakarsan ABD Ortadoğu petrolünü içerek besleniyor.

Petrol stratejik bir üründür. 

1- Petrol'ün kimin (ve bir ülkede hangi kesimin) elinde olduğu önemli, 

2- Doların rezerv para olarak yayılması ve kalıcılığı onun sayesinde oluyor, 

3- Petrol kadar petrol güzergahları önemli.

Obez Amerikalılar, devasa askerî mekanizma 1 cent maliyetli 100 dolarlar sayesinde besleniyor. Doları basıyor, gelip malı alıp götürüyor. 

Konu petrol değil doların rezerv para olarak geleceği imiş...

Yarın petrolün yerini bu ölçekte başka bir emtia alsa derhal ona yönelir; petrole zift muamelesi yapar. Gaye o değildir çünkü. Gaye-amaç; aşılmayan-geçilmeyendir.

Burada aşılmayan-geçilmeyen gördüğümüz gibi "doların rezerv para olmasıdır," 

Analizlere buradan başlamadıkları için dolar, saltanatını rahatça sürdü. Sadece son 5-6 yıldır yaygın medyada mercek altında.

Konumuz Rusya'nın Suriye'deki askeri üs "çıkarıydı". Bir yazı yazsam çıkar olarak anmam bile. Sadece Suriye'deki Rus askeri varlığı olarak anlar öyle anarım.

Rusya'yı Suriye'ye Obama/ABD soktu. Gözlerimizin önünde oldu işte. Hatırlayın. "Savaşın karşıt kutbunu" Rusya'nın güdümüne verdiler. Ortodoks da olsa bazen kardeş oluveriyorlar.

Çok şaşırtıcı bir manyetizma var. 

ABD'yi PKK'dan koparsak Rusya'nın himayeye hazır olduğunu da gördük. Lavrov Türkiye'ye mesaj göndermişti:

"Suriye'deki krizin çözümü Kürtler olmadan imkânsız"

Batı, Rusya'ya ısırık atıyor, ama onu kaybetse ezberleri bozulur, politika yapamaz hale gelirler uzun bir süre.

Rusya'nın ordusuyla Suriye'deki varlık nedenini anlamak hayatîdir. Teşhis doğru olmazsa politik adımların isabetli olma ihtimali çok düşüktür.Not: Twitter'daki düşüncelerim derlenmiştir, yazı bağımsız bir yazı olarak tasarlanmamıştır.


Ertuğrul Aydın, 19.04.2018, Sonsuz Ark, Konuk Yazar, Mahfil'den
Sonsuz Ark'tan
  1. Sonsuz Ark'ta yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. 
  2. Sonsuz Ark linki verilerek kısmen alıntı yapılabilir.
  3. Sonsuz Ark yayınları Sonsuz Ark manifestosuna aykırı yayın yapan sitelerde yayınlanamaz.

Seçkin Deniz Twitter Akışı