23 Ekim 2017 Pazartesi

SA5053/ÇY4-DB104: Ai Weiwei Röportajı: 'Human Flow-İnsan Seli' Belgeseli, Çin, Sürgün ve Trump

"Ve biz insan oğluyuz. Biliyorsunuz, bulabileceğimiz en güzel isim bu. Ve bu başkaları için merhamet ve paylaşmak üzerinedir."
Ai Weiwei 


‘China Is Laughing About This Situation’

Efsanevi Çinli muhalif sanatçı Ai Weiwei, Trump, batı demokrasisi ve mültecilerin dünyadaki durumu hakkında konuştu. Ai Weiwei, Amerika'nın Trump döneminin önde gelen muhalifi olarak kendisini güçlü bir kanıt haline getiriyor.

Çinli olmasına rağmen bu günlerde sürgün edilmek üzere Berlin'de oturduğunu aklınızdan çıkarmayın. Siyasi temaları uzun zamandır eserlerinde kucaklayan efsanevi sanatçı, ABD çapında tiyatrolarda Cuma günü yayınlanan Human Flow (İnsan Seli) adlı küresel mülteci kriziyle ilgili yeni uzun metrajlı bir belgesel filmle ve yeni New York City genelinde düzinelerce bölgede açılan "Good Walls Good Neighbours" adlı 300 eserlik sanat sergileriyle harekete geçti. Her ikisi de, Donald Trump tarafından önerilen Meksika sınır duvarından, on yıllardır en az sayıda mülteciyi kabul ederek göçe fren uygulamaya çalışan ABD milliyetçiliğine açık birer karşıtlık.

Trump'ın Washington'una yaptığı nadir bir ziyaret sırasında The Global Politico için verdiği yeni bir röportajda Ai, Trump’un kazanmasını "tarihin durduğunu düşündüğüm an", her yerde konuşma özgürlüğü ve insanlık haysiyeti gibi liberal fikirleri baltalayan "geriye doğru" bir evrim olarak olarak tanımladı. 

Dört yıl ev hapsinde kalan ve iki yıl öncesine kadar Çin’den ayrılması yasaklanan Ai:

“Çin'de ve başka yerlerde bulunan otoriter liderler Trump’tan ve Amerikan demokrasi krizinden faydalanıyor” 

"Çin bu duruma gülüyor" dedi. "Çin, Rusya, hepsi bu konuya gülüyor."

En son on Georgetown'da karşılaştığımızda Ai’yi, New York Times'ın söylediği gibi Asya'dan Afrika'ya Orta Doğu ve Avrupa'ya 23 ülkede bir yıl boyunca çekilen "garip olarak güzel" bir belgesel olan bu filmi neden çektiğini anlatırken son derece ilgi çekici buldum.

Bana bunun Amerikalılar için bir eylem çağrısı olduğunu ve toplumumuzdaki bozulmanın bu liberal, cömert ulusun benlik kimliğiyle çatışan, “çekingen”, “korkak” ve “bencil” bir yere gitmesinin eleştirisi olduğunu söyledi:

"Kendi ruhumuzu, kendi zihnimizi ve kendi toplumumuzu kurtarmak zorundayız." 

Belgesel, dünyanın en sıcak noktalarından biriyle birlikte, uluslararası raporlamanın şaşırtıcı bir performansı ve Ai, Pakistan'daki  Khyber(Hayber) Geçidi'nden dönerken Afgan mültecilerle ve Yunan adalarındaki kauçuk teknelerden kurtarıcılara gönderildiklerinde ve daha sonra sığınak arayışı içinde Macaristan ve Balkanlar'ın düşmanca alanları üzerinde yağmurda ıslanarak gezinen Suriyeli çocuklarla orada sessiz bir anlatıcı olarak yer alıyor. 

Ancak Batı demokrasileri hakkındaki siyasi husus, filmin kaçınılmaz olarak -Ai'ye  Meksika sınırında nasıl Amerikan tarafında kalması gerektiğini anlatan ABD sınır muhafızları ve lastik eldivenleri ve maskeleriyle mültecilerle sanki birer kirli atıkmış gibi ilgilenen İtalyan polisi gibi istemeden eğlenceli dersler vermesi olsun ya da olmasın- yolunu bulduğudur. 

Guardian, filmi "mülteci krizinde acilen derine dalmak" olarak nitelendirdi; film aynı zamanda İkinci Dünya Savaşı'ndan sonrasından bile gezegende daha fazla yerinden olmuş insanın bulunduğu 65 milyondan fazla olduğu söylenen göçmen sayısıyla dünyanın rahatsız edici ve mütemadiyen yayılan bir portresi haline geliyor.

Yine de, Trump'un siyasi bağlamında, izleyiciler de görecek ki Ai, Trump'ı, onu kilitleyen Çin liderlerinden daha az eleştiriyor. Konuşmamızın sonunda, Trump'a ne söylemek istediğini sordum. Sanatçı "Sakinleşmeli" dedi. "Tarihe daha fazla dikkat etmeli ... ABD'nin  bu konudaki değerinin ne olduğunu gerçekten anlamalı."

Susan Glasser: Bir şeyler okumuştum, çok ilginçti. Bunun mülteciler tarafından izlenmeyen bir film olmasını istediğinizi söylediniz. Siz dediniz ki- “Onlara bir tas çorba verin” "Ve bunu Kongre üyelerine izletelim" Politikacılar ve ABD Kongresi üyelerinin, insan göçü ile ilgili bu güçlü fakat olağandışı filmden ne çıkarmasını istiyorsunuz?

Ai Weiwei: Sanırım 21. yüzyılda yaşıyoruz ve hemen hemen her seviyede tüm bilgilere ulaşmak çok kolay. Milli sırlar denen şeylerin bile tümü paylaşılabiliyor ve bu sırlar, bilirsiniz internette veya haberlerde de paylaşılabiliyor. Bu yüzden ben hala insanlık krizi gibi bir durumun, yerinden olmuş, evlerini kaybetmiş 65 milyon insan, ve bu tür bir trajedi ile toplumun her seviyesini bilinçlendirmek ve durum hakkında uyanık olmak zorunda olduğumuzu düşünüyorum.

Bu nedenle, politikacılar ve kararlar alan kişilerin bir fark yaratabileceklerini düşünüyoruz. Ancak tabii ki vatandaşlar ya da bireyler onları zorlamaz ve seslerini çıkarmazlarsa hiçbir şey değişmeyecek, bu kabul edilemez. 

Glasser: Bunun kabul edilemez olduğunu söylüyorsunuz, ancak buraya Başkan Trump'un yönetiminde dokuz ay sonra geliyor olmanız ilginç. Birçok yönden, Human Flow adlı filmdeki bu krizin görünümü, burada uygulamaya çalıştığı politikalara neredeyse radikal bir şekilde karşı çıkıyor. O duvar yıkmak değil duvar inşa etmek istiyor. Bu yeni milliyetçiliği, burada Birleşik Devletler'de bunu nasıl görüyorsunuz?

Ai: Çok ironik. Başkan olmadan önce, bakan olduğu gün, önce değil, ABD / Meksika sınırındaydım. 

Glasser: Bir gün önce mi?

Ai: Evet, başkan olacağını hissediyordum. Bütün arkadaşlarım bile, yüzde yüz inanmıyordu. Ben de bahse girdim. "Biraz para üzerine bahse girelim, daha sonra hatırlayacaksınız" dedim.

Glasser: İddia neydi?

Ai: Trajik olarak. Sadece 50 dolar ya da öyle bir şey. Ama aksi halde, bunu kanıtlayamam. Uçakta, uçuşun ortasında uyanıyorum, görevliye danışıyorum, bilirsiniz, "Sonuç nedir?" Bana Trump dedi. O an, bir şekilde tarihin durduğunu düşünüyorum. Sonuç olarak, kolayca söyleyebileceğiniz gibi, bugün şu sıralar seyahat bandını duyuyorsunuz - biliyorsunuz, tüm bunlar - ve hala bir duvar inşa etmekten bahsediyorlar. Bireyin demokratik toplum tarafından nasıl seçildiğini ve çok güçlü bir özgürlüğün arka planını görebilirsiniz. Biliyorsunuz, ulus bu temel hakları, insan haklarını savunuyor. İnsan onuru. Özgürlük. Konuşma özgürlüğü. Gerçekten çok temel inançları inciten bir ürün, gerçek bir ürün çıkabilir. Bunun için mücadele etmek, bunun yaşanmasını sağlamak için tüm bu çabaları bu değerleri savunmak nesiller boyu sürüyor. Ama bir kişinin eliyle mahvolabilir. Ve bu da insani gelişimimizin geriye çok geriye doğru gitmesini yansıtıyor. Ve bu dünyaya daha da kötü sinyal gönderiyor. 

Glasser: Doğru. Örneğin, Çin'de bunun rahatlığını yaşıyorlar mı? 

Ai: Sanırım Çin bu duruma gülüyor. Biliyor musunuz? Çin, Rusya, hepsi bu konuya gülüyor. ABD'nin kendisini bu kadar utanç verici duruma sokmasının ne kadar çarpıcı olduğunun farkındalar - biliyorsunuz, durumu çözemiyorlar. Ya da bu liberal fikirlerle böyle zorluklar çekiyorlar. Erkekler veya kadınlar eşitliği yarattılar. Ve bu çok önemli fikirleri savunmak için. 

Glasser: Sizce artık yapılabilecek bir şey var mı? Yani, bunun yıkıldığından bahsettiniz.

Ai: Evet.

Glasser: Ama siz bunu hissediyorsunuz - Washington'da bir sürü insan "Tamam, ama demokrasimizde kurumlarımız var ve bizler hukukun üstünlüğüne sahibiz, insanların değil." Diyorlar. Bilirsiniz, siz ne düşünüyorsunuz?

Ai: Sanırım bu filmi yapmamın tam nedeni, herhangi birinin kendi inancına katkıda bulunabileceğini göstermek. Bir kişinin neler yapabileceği konusunda net bir tanımlama yapmak. Ve bilirsiniz, toplumumuz ya da hükümetimiz halk tarafından yapılır. İnsanlar nihai sesi çıkaracaktır, ancak her bireyin harekete geçmesi gerekir. Eğer harekete geçmezsek, sonuç çok net. Böylece çok uzun süre özgürlük almaya hak kazanırız. Bilirsiniz, gerçek bir güce sahip olduğumuzu düşünüyorum, bilirsiniz, demokrasi ve özgürlük gerçek değil. Ve bugünkü durumdan daha da kötüye gidiyor olabilir.
Dolayısıyla, gerçekten toplumda ne kadar kolay olduğunu göstermek için bu bir alarm; eğer gerçekten, her kuşak için, eğer özgürlük ya da demokrasiyi gerçekten savunmazsak durum gerçekten kötüye gitmiş olur. 

Glasser: Biliyorsunuz, Suriye'den mülteci almak konusunda Başkan Obama'da bile büyük tartışmalar yaptık, yalnızca 10.000 olacaktı. Donald Trump bunu kampanyada başarıyla kullanmayı başardı. Birleşik Devletler'de daha fazla insanı kabul etmemenin utanç verici mi olduğunu düşünüyorsunuz? Filminizde, Ürdün'de çekim yapıyorsunuz, bu küçük ülkelerin tam anlamıyla milyonlarca mülteci aldığı Lübnan'da çekim yapıyorsunuz. Biliyorsunuz, biz 10.000 için kavga ediyoruz. 

Ai: Bence çok utanç verici. Ancak bu gerçekten bir belirti. Çok liberal, çok cesur bir ulustan ne kadar uzaklaştığımızı görebilirsiniz. Cesaret ve hayal gücüne sahip bir ulus, çekingen, korkak ve bencil bir yerde. Ve bu mültecilere yardım etmekle ilgili değil. Mülteci hayatta kalır veya ölür veya kendi kaderini yaşar. Bu Amerikalılarla ilgili. Amerikalılar, bu benlik kimliğinize nasıl sahip olduğunuza inandıklarıyla. Kendiniz hakkında ne düşündüğünüzle. Bugünün dünyasındaki konumunuzu nasıl değerlendiriyorsunuz? Ve bence bu gerçekten bu topraklarda çok önemli. 

Bu başka birine yardım etmekle alakalı değil. Yüzünü çevirebilirsiniz. Fakat gerçekten kendinizden yüz çeviremezsiniz. Aynaya bakarsınız, sonra çocuklarınıza bakarsınız. Ne tür bir gelecek sağladığınızı ve onlara nasıl öğreteceğinizi düşünürsünüz. Demek istediğim, test etmek veya insanlığa meydan okumak gerçekten trajik, herkes için. Hepimizin bunun bir parçası olduğumuzu anlamalıyız. 

Glasser: Filmi bu yüzden mi yaptınız? Belirli bir mülteciye yardım etmenin aksine, bunu anlamaya çalışırken kendi yolculuğunuz hakkında yani? Bu inanılmaz hikayeyi aslında oğlunuz ve kız arkadaşınızla birlikte Yunanistan'da bulunduğunuzda ve mültecilerin sahilde olduğunu gördüğünüzde anlattınız. 

Ai: Evet, kendim hakkında çok basit sezgilerle uğraştım, daha çok şey öğrenmek istiyorum. Biliyor musunuz, böyle trajik bir şeyin olmasına bunu bilmediğimi söyleyerek izin veremem. Bu sadece benim tarzım değil. 

Glasser: Berlin'de yaşadığınız için mi?

Ai: Evet.Yapamam. Biliyorsunuz, yıllardır pasaportum var. Kuşaklar boyunca babama kötü muamele edildi, biliyor musunuz? Milyonlarca insan çalışma kamplarına gönderildi. İtalyanlar ve Almanlar. Ve biliyorsunuz, kimse konuşamaz. Sonra bugün, bunu yaşıyorum, bilirsiniz, internet çağında yaşıyorum ve sanatçıyım. Orada biraz sesiniz var ve bir etkisi var. 

Bu yaşanmıyormuş gibi yaparsam, bu ben değilim; Bunu yapamam. Ancak bu çok zor bir yolculuk, çünkü ben çok az şey biliyorum. Bilirsiniz, bu türden eğitim geçmişi. Dünyada olanlar hakkında çok az şey biliyorum. Bu yüzden gerçekten atlamak zorundayım. Gerçekten atlamak zorundayım, tam anlamıyla tekneye atlamak zorundayım.

Okyanusun ortasında terk edilmiş bir tekne buldum. "Bir süre için o tekneye girmeme izin verin" dedim. Çünkü o tekne yarı yarıya batmış durumda; Biliyor musunuz, insanlar orada değil zaten. Orada bir İncil buldum. Orada bir süt şişesi buldum. Bilirsiniz, ayakkabı ve kıyafetler. Ama kimse yok. Ben tekneye, dedim ki "Beni yalnız bırak, böylece bir süre burada kalabilirim".

Yani orada, ama okyanusun ortasında, nasıl bir şey olduğunu hissetmeye başladım. Sadece, bilirsiniz, hayat doğada çok kırılgan. Eğer yardım edemiyorsanız, "Ah, bu başka bir insandır" diye düşünmeden belki dikkat eder. Sonra, biliyorsunuz, hayat için bir umut yok. Bu durum, çocuklarımızın yüzüne nasıl bakacağımızın “çaba sarfettim” diyebilmek olduğunu anlamamı sağladı. Bilirsiniz, bu yol asla mükemmel bir araç olamaz, ancak çaba çok önemli.

Bir çaba göstermek daha iyi bir hayat. Ve belki de diğer insanlara yardım etmek. Belki kendimizi tanımak, belki de sadece "hayatın kendisini başarısızlığa uğratmadım" demek, çünkü hayat, bu türden bir mücadeleye sahip olmak demektir. Hayat sadece materyalin keyfini çıkarmak değil, maddi hayatın zenginliği değil. Daha çok diğer insanların varlığına duyarlı olmaktır. 

Ve biz insan oğluyuz. Biliyorsunuz, bulabileceğimiz en güzel isim bu. Ve bu başkaları için merhamet ve paylaşmak üzerinedir.

Glasser: Böylece sizi 23 farklı ülkeye götüren büyük projeye başladınız.

Ai: Evet, çok büyük bir proje gibi görünüyor, ancak röportaj yaptığım ilk mülteciyi düşünüyorum, Afganistan'dan gelen bir adam, şu anda çok saçma bir tür politikaya sahip oldukları için Almanların onu geri göndermesi ihtimaliyle karşı karşıya. Biliyor musunuz, bu savaştan en zor geçmişi onlar alıyor ve Almanya'ya geliyorlar, geri gönderilmek durumunda kalıyorlar.

Şimdi iki yıldır görüştüğümüz tüm mültecileri görüyorsunuz. Hala kamplarda yaşıyorlar. Geleceğin çok karanlık olduğunu görebilirsiniz. Biliyorsunuz, entegre olmanın bir yolu yok. 

Glasser: Ve pek çok çocuk. Bu beni gerçekten etkiliyor. Özellikle Avrupa'ya gelenler. Teknelerden inen olağanüstü derecede küçük çocuk yüzdesi var.

Ai: Evet, bu çocuklar zeki, sağlıklılar, ancak harcandıklarını fark ediyorsunuz, çünkü onlara gerçekten doğru bir eğitim veya sağ koruma sağlamanın bir yolu yok. Ve bilirsiniz, böyle bir şey için-bilirsiniz, bu şekilde hissediyorsunuz, filmin onlara o kadar fazla yardımcı olamayacağını hissediyorsunuz. 

Glasser: Gittiğiniz tüm ülkelerde, örneğin sadece Almanya'daki Afgan mültecilerle değil, Pakistan’dan gelen Afgan mültecileri geri götüren bir konvoya da katıldınız. Khyber(Hayber) Geçidi'nden Afganistan'a onlarla birlikte girdiğinizi gördüm. Yani, bu çok etkileyici bir deneyimdir. Sizi ne şaşırttı? En hazırlıksız olduğunuz ülke hangileri? Bu işte ne öğrendiniz? 

Ai: Böyle bir film için her türlü şartı yerine getiriyorsunuz. Bir süre sonra, hepsinin aynı olduğunu düşünüyorsunuz. Her şey bizim ihmalimizden geliyor. Ve hepsi de hiçbir şekilde anlamayacakları bir sebeple kayıplar. 

Ancak beni en çok şaşırtan şey, insanların Avrupa'da veya başka yerlerde çok ayrıcalığa sahip olması ve mülteci statüsünü ciddiye almamasıdır. Evlerini kaybetmiş milyonlarca insanı farketmek. Ve durumu sürekli geliştiriyoruz. Ve daha da kötüye gidiyor: Afganistanın durumu ve bugün Myanmar'da yaşananlar kabul edilemez. 

Ama biz - kabul edilemez şeyleri kabul etmeye başlarsak, insan yanımıza bunun ne kadar kötü olabileceğini söyleyemeyiz. Mülteciler gerçekten kurtarmamız gereken insanlar değil, kendi ruhumuzu, kendi zihnimizi ve kendi toplumumuzu kurtarmak zorundayız. Dolayısıyla bununla alakalı, bu tür bilinç ve uyanıklık, bugün kolayca anlaşılmalıdır. 

Glasser: Evet, doğru. Filmde Avrupa'da ya da Amerika'da kendi görüşünüze göre ele alınan pek çok nokta var. Hani şu  antiseptik sınır polisi olayı, sanırım İtalyan, mültecileri karşılıyor ve maske takıyorlar. Veya Gazze'de, bir çok insan filmde buna dikkat etti biliyorsunuz, hayvanlara bir şekilde daha fazla insanca davranıldığı görülüyor. Hamas tünellerine Mısır'dan kaçan kaplanın inanılmaz bir hikayesi var ve bu korkunç koşullarda yaşamanın bir sonucu olarak çok mutsuz bir kaplan. Ve temelde bu, Hamas ve Güney Afrika'yla bu ve diğer kaplanları kurtarmak için diğer tüm hükümetlerle konuşma şartlarını yerine getirmeyen İsrail hükümetini açığa çıkarıyor; Ve bu filme bir nedenden dolayı eklediğiniz çok güçlü bir metafor gibi görünüyordu.

Ai: Evet. Hayvanların insan cehaletinden zarar gördüğünü ve bazı ironik durumlarda bir şekilde kurtarıldığını görüyoruz. Ancak bu bugün insanımızın durumunu yansıtıyor. Kendi kısıtlamalarımıza veya kendimiz veya diğer insanlar hakkındaki kendi vizyonlarımıza her zaman karar veriyor veya bunlar üzerinde hareket ediyoruz. Ve bazen bir ulusun kaderini veya bir çeşit insanlık kaderini belirleyecek yıllarca, bazen de bir yüz yıl sürebilir anlayışımız var.

Günümüzde bir insan olarak - gerçekten çok modern bir toplum olduğumuzda çok güçlü hissediyoruz. Bilirsiniz, yüksek teknolojiye ve hayatımızı kontrol etmenin mükemmel bir yoluna sahibiz. Ve aynı zamanda birçok açıdan çok ilkeliz. En acımasız ve ilkel kabadayıdan bir adım bile uzak değiliz. Biliyorsunuz, bu konularda çok kaba davranmak için, her zaman zorluklar yaşıyoruz ve duruma bir ayna gibi bakmak, biraz anlayış göstermek zorundayız.

Ve bence gerçek anlamda hareket etmek için film, her insanı kendi sesine teşvik etti; bu da bu demokratik toplumda daha iyi bir siyasi durumun oluşturulması için daha büyük bir yoldur.

Glasser: Yani bu 23 farklı ülkenin bu yolculuğunda görünüyorsunuz. Filmde, farklı bir rol oynuyorsunuz. Bu mültecileri anlıyorsunuz. Bilirsiniz, iPhone'undan kedi resimleri gösteren bir genç kadın var. Pasaport ticareti ve ticaret hayatları konusunda birisiyle şaka yapıyorsunuz. Neden filmdesiniz? Rolünüz nedir?

Ai: Bence rolüm geleneksel tiyatroda bir palyaço gibi. İmparatorun mahkemesinde insanlar var, ama neler olduğunu hakkında çok özel bir görüş bildirmek için orada palyaço da var. Sonra da o insanları tanıtmaya çalışıyorsunuz. Tıpkı bizim gibi, o en zor zamanlarında, yine de bir yabancı sanatçıya ya da bir başkasıyla kedilerini paylaşmak, film yapmak istiyorlar.

Ve bütün bu küçük detaylar ve bilirsiniz, saçlarınızı kesiyorlar. Siz onların saçını kesiyorsunuz. Biliyorsunuz, saç kesimi, bir tür sembolik görünüm haline geliyor - biraz zaman ya da dokunuş paylaşmanın bir yolu.

Glasser: Evet, filmde saçlarınızı tıraş ettikleri bir sahneden bahsediyorsunuz.

Ai: Evet, ve onlar için en değerli kimlik değişimi, pasaport denen kağıt. Ve elbette, pasaport, kimse gerçekten pasaportlarını tanımadı. Birbirimizi nasıl tanımadığımızı bu detaylardan öğreneceğiz. Ve biz gerçekten aynı şeyi önemsiyoruz, gerçekten aynı şeyden korkuyoruz, biliyorsunuz. Göz ardı edilmek ya da var olmazken aynı zamanda var olmak istemiyoruz.

Glasser: Yani, aslında, bunu izleyicinin vekaleti olarak görüyorsunuz?

Ai: Sanırım bu tür bağlantıları kurmam gerekiyor, çünkü bu tarihsel bir kanal gibi değil. Gerçekten bir insanın yaklaşımı üzerinedir ve büyük izleyici kitlesi vardır ve bu tür küçük mizah tarzı gerçeğe dönüşür.

Glasser: Filmi yaparken gidemediğiniz herhangi bir yer var mıydı?

Ai: Şehri bombalanırken Suriye gibi gidemediğim birçok yer var. Ve gerçekten gitmek istiyorum, ama başaramadık. Tüm kanallar gerçekten engellendi. Ayrıca görüşmek istediğimiz birçok siyasetçiden, gerçekten bir cevap alamamaktayız.

Yani evet, böyle bir filmle, güzel bir çerçeve oluşturduk ve bilirsiniz ki, insan akışı hakkında tüm tarihsel yazılar, edebiyat veya şiirlerle başladık. Ve insanlık tarihinin başlangıcından itibaren başladı. Ama biliyorsunuz, yapamadığınız bir şey için yine de bir pişmanlık var. 

Glasser: Yani her zaman siyasetten korkmayan ve neredeyse siyasete bağlı bir sanatçı olarak tanımlandınız. Sizce bunun sonucunda bu günlerde düşündüğünüz en büyük siyasi hata nedir sizce? Batı demokrasilerindeki iç tehditlere yönelik tehlike mi bu? Yoksa dışsal mı?

Ai: Bence en büyük tehdidi konuşursak, son on yılda Batı, politik ve bireysel haklarını garanti eden demokrasiye sahip olduğumuzu ve uzun zamandır insan gelişiminin sonucu olarak sağlıklı bir toplum olduğunu düşünüyor, bu aşamaya geliyoruz.

Aynı zamanda, dünya çok düzensiz gelişti. Biliyorsunuz, biz asla küresel durumun tam bir durum olduğunu görmedik. Bugünün siyasi liderleri hala vizyonumuzdan yoksundurlar. Çoğu zaman kendi seçimleri, kendi popülaritesi, problemi çözme veya fikirlerini kendi seçmenleriyle buluşturmak için satmaya çalışırlar. Bunu yapmak, fırsatlar ya da anlaşma ya da tüm bu şeyler yapmak açısından büyük bir dengesizlik yaratıyor. Bugün bile, bilirsiniz, fiziksel sınırlar gördükleri siyasi sınırlardan çok farklı. Çünkü tüm bu güçler birbirine bağlıdır ve hangi hareketin neyle ilgisi olacağını göremiyorsunuz. Biliyorsunuz, çok karmaşık. 

 Ve bu çok tehlikeli çünkü güç çok daha güçlü hale geliyor. Biliyorsunuz, Çin, düşündüğümüzden çok daha güçlü bir hale geldi, çünkü gerçekten de kapitalize oldu; onlar her şeyi satın alabilirler - biliyorsunuz, her şeye sahip olabilirler.

Glasser: Afedersiniz, teknoloji yüzünden mi daha güçlü oldular?

Ai: Çünkü sınır artık orada değil. Bilirsiniz. ABD'nin çıkarları Çin'in çıkarları olabilir. Ve gerçek sınırlar sadece fakir insanların akışını durduruyor ancak gerçek siyasi manzara sınırları tamamen farklı. Biliyorsunuz, Çin Almanya'nın bankasını satın aldı, büyük, büyük bir bölüm. Biliyorsunuz ve bu şeyler kabul edildi, biliyorsunuz, her işin o kadar karlı olduğu her türlü iş anlaşması. Ve bu, günümüz dünyasında muazzam bir belirsizlik yaratabilir.

Glasser: Çin'de de dahil olmak üzere ifade özgürlüğü ve konuşma özgürlüğü için konuşmanın ötesinde bir lider olduğunuzdan emin olabilirsiniz. Şu anda teknolojinin rolünden endişe duyuyor musunuz, ve muhtemelen zararlı mı? Bilirsiniz, burada Amerika'da sahte haberler, hepimizi endişelendiren gazetecilerle ilgili bir şeydir. Sizin görüşünüz nedir?

Ai: Bence bu endişe etmek için güçlü bir sebep. Sadece teknoloji değil, yapımızın, demokratik yapının veya diğer yapının belirli bir lider veya bireyi nasıl garanti edebildiği durdurulamayacak bazı şeyleri gerçekleştirebilir. Çünkü sistemimiz bu şekilde tasarlanmış, bu tür olasılıkları sağlamak için.
Bu yüzden, muazzam bir bilimsel gelişme ya da teknoloji ile küresel olan [izleyici kitle] temelde böyle bir gelişme imkânı türüdür. Siyasi yapımızın yeniden incelenmesi ve daha güvenli bir konuma getirilmesi gerekmektedir. Bu yüzden sorunu zaten görebiliriz. Biliyor musunuz, insanlar sorunu anlamaya başlıyorlar. Elbette bu çok yönlü olabilir ve hala ulusumuzu kontrol edebilir ve kendimizi güçsüz hissediyoruz. Bununla ne yapacağımızı bilmiyoruz.

Dolayısıyla, bunun iyi bir işaret olduğunu düşünüyorum çünkü insanlar veya aydınlar, bu demokrasinin gerçekten insanlara nasıl hizmet edebileceğini gösteren bir fikir veya vizyon uyandırıyor. Kötüye kullanılmaktan ziyade.

Glasser: Yani şimdi Berlin'de yaşıyorsunuz. Çin'e geri dönmek isterseniz ne olur?

Ai: Özgürlüğüm için söz verildi, bu yüzden Berlin'de öğretime başladıktan hemen sonra geri döndüm. Ve artık kimse bana dokunmuyor. Ancak avukatlarımdan ikisi hapse girdi; Hala cezalarını çekiyorlar. Ve birçok arkadaşım yargısız olarak tutuluyor; hiçbir avukat onları göremiyor. 

Yani burada çok belirsiz olan bir toplum. Buna güvenemezsiniz. Çünkü bağımsız bir yargı sistemi yok. Biliyorsunuz, parti onu istediği gibi manipüle edebilir.

Yani, sesiniz çıkıyorsa, tehlikeleri herkes için çok güçlüdür.

Glasser: Yani şimdi bir ülkesi olmayan, insanlar gibisiniz.

Ai: Ülkesi olmayan bir insanım çok açık ve hayatımın sonuna kadar kendime ülke diyebileceğim bir yer bulabilir miyim, bilmiyorum.

Glasser: Washington'da bir sürü insan, geleceğin Çin ve Birleşik Devletler arasında iki büyük güç olarak bir savaş içerip içermediğini merak ediyor. Ne düşünüyorsunuz?

Ai: Sanırım ABD ve Çin büyük bir fırsat, ortak ya da bir takım stratejik ortak olarak görülebilir. Fakat bu tür güçlerin bir şekilde büyümesi, o zaman rekabet demektir. Ve ABD güçlü bir ideolojiye sahip olamazsa, rekabeti kim kazanacak? Ve hatta ABD, kazanmak için zeminini kaybeder.

Glasser: Çin halkının mecbur kalırlarsa Amerikan halkıyla savaşacaklarını düşünüyor musunuz?

Ai: Fiziksel olarak savaşacaklarını sanmıyorum. Ama biliyorsunuz, küresel olarak, siyasette, her zaman arkadaşlar edinecek ve kendi ortaklarınızı kuracaksınız ve bu bir tür siyasi güç haline gelecektir. Bu hep olacak. Ve bugün bir nükleer savaş tehlikesinin dışında değiliz. Bütün o silahlar hala orada. Ve bu savaşın ne zaman tetikleneceğini kim bilebilir. Ve sonra bu insanlığın sonu olacak

Glasser: Bu film için Kuzey Kore ile Güney Kore arasındaki sınıra gitmediniz.

Ai: Hayır, gitmedim. Eh, ben orayı uzun zaman önce ziyaret ettim. Biliyor musunuz, çok yakın. Fakat ABD'yle Kore savaşı olursa, Çin ironik bir şekilde çok sayıda mülteci alacak bir ulus haline gelecek. Biliyorsunuz, Çin milyonlarca mültecinin gideceği tek yer olurdu. Bu çok mümkün.

Glasser: Bu, şu anda bu şaşırtıcı tweet serisi ve hakaret alışverişinde ortaya çıkan durumu izliyoruz.

Ai: Evet, evet. Yani, her şey gerçek. Her şey gerçek değil gibi görünüyor. Ama her şey gerçek.

Glasser: Bunu ortaya koymanın iyi bir yolu bu. Bahsettiğiniz gibi, gerçek olan şeylerden biri, Donald Trump'un Birleşik Devletler başkanı olduğunu anladığınızdaki şokunuz. Washington'da, Beyaz Saraydan sadece bir mil uzaktasınız. Başkan Trump ile tanışma fırsatını yakalarsanız ona ne söylersiniz? 

Ai: Bence biraz sakinleşmeli. Biliyorsunuz, tarihe daha fazla dikkat etmek. ABD'nin değerinin ne olduğunu gerçekten anlamak için. Sanırım, başkan olarak, her zaman sorgulamanız gereken şeyler.

Glasser: Ai Weiwei. Sinemalarda ve Amazon'da çıkan yeni filmine İnsan Seli deniyor. Çok alışılmadık, çok güçlü bir şey. Ve bu hafta onu The Global POLITICO'da konuk olarak ağırlamaktan dolayı minnettarız. Sizinle bu sohbeti yapmak gerçekten bir onur ve Washington'a olan kısa ziyaretiniz için müteşekkiriz. Tekrar, Ai Weiwei, çok teşekkür ediyorum.

Ai: Teşekkür ederim. Beni ağırladığınız için ben teşekkür ederim.

Glasser: Teşekkürler. 


Susan B. Glasser, 16 Ekim 2017, Susan B. Glasser, POLITICO'nun uluslararası ilişkiler baş köşe yazarıdır.Derya Beyaz, 23.10.2017, Sonsuz Ark, Çırak-Çevirmen Yazar, Çeviri 


Sonsuz Ark'tan
  1. Sonsuz Ark'ta yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. 
  2. Sonsuz Ark linki verilerek kısmen alıntı yapılabilir.
  3. Sonsuz Ark yayınları Sonsuz Ark Manifestosu'na aykırı yayın yapan sitelerde yayınlanamaz


Seçkin Deniz Twitter Akışı