7 Nisan 2019 Pazar

SA7565/KY1-CÇ613: Oy Kartı; Artık Dijital Çağdayız

"Peki ya 'hacker' işin içine girerse?"


Seçim şekli ile ilgili önerim;

Artık dijital çağdayız.. namı diğer internet..

YSK oy pusulası yerine 'Oy Kartı' bastırsın..  TC kimliğimizin olduğu oy kartı.. hangi sandıkta oy kullanacağımızı belirten seçmen kâğıdında adımız, soyadımız, tc kimlik numaramız oluyor.. bunu karta (bankamatik-kredi kartı ve benzeri kartlar gibi) bastırsın..

Ekranlı kart okuyucuları oluştursun.. oy verilen yerlere konulsun.. kartı kart okuyuculara taktığımızda oy pusulası belirsin.. şifreye şuna buna gerek yok.. kartı tak ekran açılsın.. her kart için bir kerelik bir kullanım.. ekranda oy pusulası ortaya çıksın.. seçmen partisinin tuşuna bassın.. oy verme işlemi bittiğinde, on dakika içinde sonuçlar açıklanır.. ne geçersiz oy, ne mükerrer oy.. ne de kaydırma olur.

Benim aklıma böylesi yatıyor.. başka öneriler de olabilir.. yapılabilirliği konusunda sanırım herhangi bir sorun olmaz.. maliyet kağıt ve zarf maliyeti kadar veya biraz fazla olabilir.. ama sonuçlar konusunda kolaylık ve rahatlık sağlar.. 

Peki ya 'hacker' işin içine girerse?

Efendim, onu da dijital güvenlik sağlayıcıları sağlayacak.. her şeyi de benden beklemeyin:)Cemal Çalık, 07.04.2019,  Konuk Yazar, Sonsuz Ark, Siyasi Hatıralar, Kafa Koçanıma Göre
Facebook 
Sonsuz Ark'tan
  1. Sonsuz Ark'ta yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. 
  2. Sonsuz Ark linki verilerek kısmen alıntı yapılabilir.
  3. Sonsuz Ark yayınları Sonsuz Ark Manifestosu'na aykırı yayın yapan sitelerde yayınlanamaz.

Seçkin Deniz Twitter Akışı