1 Haziran 2016 Çarşamba

SA2976/KY16-EŞ2: Sırpların Priyedor Soykırımı; 31 Mayıs 1992

Bugün, Sırp olmadıkları gerekçesiyle öldürülen binlerce Boşnak ve Hırvat vatandaşının katledildiği Priyedor Katliamı'nın yıl dönümü. Hiçbir suçu olmayan insanları acımasızca ölüme götüren vahşi katliam, "Beyaz Kurdele" günü olarak da anılıyor.

Fotoğraf: TRTAvaz

Tarih; 31 Mayıs 1992… Boşnak nüfusun çoğunlukta olduğu Priyedor şehrinde, Sırp yetkilileri tarafından yerel radyoda bir emir veriliyor. Sırp olmayan bütün vatandaşlar evlerinin pencerelerine beyaz bayrak, çarşaf asacak, dışarı çıkanlar da kollarına beyaz bir bant takacak, böylece Sırp olmayanlar belli olacaktı. Priyedor’un acı hikayesi böyle başlamıştı. Bu bir planlı etnik temizlemenin başlangıcıydı. 

Binlerce kişi esir kamplarına götürüldü-Omarska, Keraterm, Trnopolje, Manjaça-, işkence gördü, öldürüldü, kadınlara tecavüz edildi. 

Trnopolye esir kampından 200’den fazla insan bir dağ başında öldürüldü, sadece 16’sı canını kurtarabilmişti. 

1991-1995 yılları arasında Priyedor’da 5209 kişi öldürülmüştür, bunlardan 4093'ü Boşnak sivildi. Unutulmasın!..


Emine Şeçeroviç Kaşlı, 01.06.2016, Konuk Yazar, Sonsuz Ark

***

Haber/ Yeni Şafak

1992 yılının Mayıs ayında, Sırp birlikleri Bosna'nın Priyedor kentini işgal etti. Srebrenitsa Katliamı'ndan sonra Bosna tarihinin en büyük katliamı olarak anılan Priyedor'da 3 binden fazla Boşnak ve Hırvat asıllı vatandaş katledildi.

Bir gecede silahlandırıldılar

"Sırplardan başkasını yok etme projesi" olarak da anılan Priyedor Katliamı şu şekilde gerçekleşti;
Mart 1992'de Gizli Polis Teşkilatı'nın başına getirilen Sırp Simo Drlyaça, Priyedor'da bir ayda 13 polis karakolunda görev yapan bin 775 Sırp'ı silahlandırdı. Sırp askeri birlikleri, 29 Nisan gecesi ise nüfusunun çoğunluğu Boşnak olan Priyedor kentini ele geçirdi. Bölgede yaşayan ve Sırp olmayan bütün vatandaşlara, "Evlerinizin penceresine beyaz çarşaf asın, ya da kollarınıza beyaz örtü bağlayın" talimatı verildi.
Binlerce Boşnak ve Hırvat vatandaş, Sırp askerleri tarafından esir kamplarına götürülerek katledildi.
Sırp olmadığı tespit edilen Boşnak ve Hırvat vatandaşların esir kamplarına götürüldüğü Priyedor'da bugün katliamın yıldönümü. 

"Nerede Aliya'nız?"

Ne olacağından habersiz binlerce Boşnak ve Hırvat vatandaş, verilen emri yerine getirdi. Bu şekilde tespit edilen binlerce Boşnak, esir kamplarına götürüldü. Sadece 1992 yılının Mayıs ayında, 256'sı kadın, 153'ü çocuk olmak üzere toplam 3 bin 178 kişinin öldürüldüğü katliamın tanıklarından biri yıllar sonra çekilen "Priyedor Yazı 1992" belgeselinde o anları şöyle anlattı; "Evimizin önüne geldiler. 'Çıkın dışarı, çıkın dışarı' diye bağırdılar. Biz dışarı çıktık. Eşim en küçük kızımızı kucağında taşıyordu. Sonra kızımı benim kucağıma verdi. 'Aliya'nız nerede? Nerede o Aliya'nız?' diye bağırıyorlardı."

Sistematik "Sırp tecavüzü"

Evlerinden alınarak kamplara götürülen binlerce sivil o gün katledildi. Hayatta kalmayı başaranlar da oldu. Ancak Omarska Esir Kampı'na götürülen Boşnak ve Hırvat asıllı kadınlara burada sistematik bir şekilde tecavüz edildi. Kampta yaşanan vahşet kısa sürede dünyaya duyuruldu. Sırbistan uluslararası baskıya dayanamayarak kampta esir tuttuğu kadın ve çocukları serbest bıraktı ancak, 20 kilometrelik yolu kendileri yürüyerek burayı aşmak durumunda kaldılar. Kamp ise, Ağustos ayında tamamen kapatıldı.

Binlerce Boşnak ve Hırvat, Sırp olmadıkları gerekçesiyle toplandıkları esir kamplarında işkenceye ve soykırıma maruz kaldı.
Binlerce Boşnak ve Hırvat, Sırp olmadıkları gerekçesiyle toplandıkları esir kamplarında işkenceye ve soykırıma maruz kaldı. 

Bin 415 kişinin cesedi hala kayıp

Bosna-Hersek Kayıplar Komisyonu'nun raporlarına göre, yaklaşık 30 bin Priyedorlu, Omarska, Keraterm, Kozarac, Trnopolje ve Manjaça Esir Kampları'na götürüldü. Birçoğu da sürgün edildi. 1991-1995 yılları arasında kentte toplam, 4 bin 93'ü sivil olmak üzere, 5 bin 209 Boşnak öldürüldü. Tespit edilen 57 toplu mezarda, bin 480 kişinin cesedine ulaşılırken, bin 415 kişinin ise halan kayıp olduğu belirtiliyor.

Priyedor Katliamı'ndan yaklaşık 10 yıl sonra toplu mezarda katliamda katledilen bin 500 kişinin cesedi bulundu.
Priyedor Katliamı'ndan yaklaşık 10 yıl sonra toplu mezarda katliamda katledilen bin 500 kişinin cesedi bulundu. 

31 Mayıs "Beyaz Kurdele Günü" olarak anılıyor

Sırpların Priyedor'da yaptığı katliam dünya genelinde "Beyaz Kurdele Günü" olarak anılıyor. Katliamı protesto eden vatandaşlar, kollarına beyaz bir kurdele bağlayarak, o gün Sırp olmadığı tespit edilen Boşnak ve Hırvat ailelerini anıyor.
Seçkin Deniz Twitter Akışı