9 Eylül 2014 Salı

SA878/ KY6-SK25: IŞİD'e Karşı Birleşme Hikâyesi...

“Her zamanki gibi mezhepsel farklılıklar ile bölünen müslümanlar bazılarının işine gelince birleştiriliyor...”


Dünyayı yönetenlerin gündemi ISIS...  Yani IŞİD... ABD Başkanı Obama NATO müttefiklerinin IŞİD'e karşı koymaya hazır olduğunu ve IŞİD'e karşı Peşmerge’nin ve Irak Ordusu’nun güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Kuzey Irak'ta özellikle Şii Türkmenlere kan kusturan IŞİD, Amerli bölgesinde İran kuvvetleri ve çeşitli askeri birliklerce geri püskürtüldü. Geçtiğimiz hafta başı BM yardımları açlıkla mücadele eden halka ulaştı.

Bu askeri birliklere Amerikan hava kuvvetleri de destek vermişti. Bölgede Amerikan işgalinden rahatsızlık duyanlardan oluşan birlik Obama'nın işgali bitireceği açıklamasına kadar istikrar için müzakere süreci yürütmüştü. Küçük bazı şii gruplar ise işgale karşı bir mücadele sürdürmeye çalışmıştı. Zaten savaş yorgunu Irak'ta IŞİD'e karşı yürütülen son harekette bu grubun etkin olduğu biliniyor. 

Bölgedeki mücadeleye ABD hava kuvvetlerinin refakati memnuniyetle karşılanmadı.
IŞİD'in 15-20 bin civarı militanı olduğu tahmin ediliyor. En çok katılımın Tunus ve Rus kökenli Müslümanlardan olduğu bilgileri yayınlanmakta.

John Kerry ise son yaptığı açıklamada IŞİD ile mücadelenin üç yıl sürebileceğini açıklıyor. Bu, bölgede istikrar beklentisi anlamında bazı planları yorumlayabileceğimiz bir açıklama.

Irak siyasetinde Maliki ismi önemli. Halkın oyunu o veya bu şekilde almış bir isim. Bu sebeple kendisinin şu anki görevi önemli.

Üç yıl içinde 15-20 bin elemanı olan bir örgüt biter mi, bitmez mi? Bu örgüt için üç yıl süre demek Irak ile büyük güçlerin bölge politikalarında tam uzlaşma sağlanması için pazarlık süreci demek. Bölgede karışıklık olması güç dengelerinde bu güçlerin etkili olması demek.

Dolayısıyla bu örgütleri meydana çıkaranlar ile şimdi mücadele eder görünenleri birbirinden ayrı düşünmek imkansız.

Hele birde IŞİD ile mücadelede Batı ve Türkiye'nin Suriye ile birlikte hareket edeceği haberlerini düşünelim. Dün birbirine düşman edilenlerin bugün birlikte hareket ettirilebildiğini görüyorsunuz... Her zamanki gibi mezhepsel farklılıklar ile bölünen müslümanlar bazılarının işine gelince birleştiriliyor...

Ve bir zamanlar desteklenmesi istenilen gruplar bugün hedef alınınca içimizden geçip organize olan bu yeni düşmanın bize nasıl karşılık vereceği de meçhul...


Serra Karaçam, 08.09.2014, Konuk Yazar, Medya MüfettişiSeçkin Deniz Twitter Akışı