23 Ağustos 2019 Cuma

SA7920/TG264: Soros Bağlantılı CoD/ Astroturfing: 'Kiralık Göstericilerimiz Var'

"Sadece CoD ile sınırlı olmayan sahte gösterici sağlama sektörü tam da sistemin tanrısının emirlerine uygun davranıyor. Sistemin tanrısı paradır ve para ahlaklı davranmayı emretmiyor…"


ABD sınırları içerisinde “hizmet” veren ve Crowds on Demand (CoD) adını taşıyan bir şirket, talep üzerine gösterilerde kullanılmak üzere ücretli eleman sağlıyor. Bu durum, bize gayri ahlaki gelse de her şeyin para üzerine kurulu olduğu kapitalist sistemin merkez üssü ABD için hiç de şaşırtıcı olmasa gerek. https://crowdsondemand.com/ adresinde bir siteye sahip olan şirket, ücret karşılığı sağladığı elemanların oluşturduğu kalabalıkla herhangi bir sebep için gerçekleştirilecek bir gösterinin, halk desteğine sahip olduğu izlenimini vererek “müşterilerinin” amaçlarına ulaşmalarına katkı sağlıyor. 

Ücret karşılığı gerçekleşen bu tür faaliyetler İngilizcede “Astroturfing” olarak adlandırılıyor. Kelime Dictionary.com da şu şekilde tanımlanmış: Şahıslar veya organizasyonlar tarafından gerçekleştirilen ve bir ürün, olay vs. için taban desteği simülasyonu oluşturan aldatıcı taktik

CoD sitesinde verdiği hizmetleri şu şekilde açıklamış:
"Kuruluşunuz ister sağlık, finans, enerji veya isterse başka bir sosyal girişimi ilerletmek için lobicilik yapıyor olsun; sizin için mitingler düzenleyebilir ve davalarınız ve adaylarınız için medyanın ilgisini çekebiliriz. Ayrıca kişilere, şirketlere ve siyasi kuruluşlara protesto ve grev kampanyaları konusunda yardımcı oluyoruz. Şimdiye kadar hükümetleri, şirketleri ve bunlar gibi birçok şeyi protesto ettik. 
Dini bir organizasyonda kurumsal ayrımcılığa son verilmesinden; bir emlak firmasından sorunlu arazi satın almış yüzlerce insana para iadesi ve tazminat sağlanmasına ve bir patent trol şirketinin geri adım atmasını sağlamaya kadar birçok işi başardık. Petrolden doğal gaza, rüzgardan güneş enerjisine kadar pek çok zorlu enerji projesinin onaylanmasını sağladık.
Protestocu kiralamanız gerekiyorsa, bazen 24 saat içinde sokakta sizin için bir kalabalık oluşturabiliriz. Bir meclis toplantısında sunum yapmak için konuşmacılara ihtiyacınız varsa, argümanınızı savunmak için yetenekli ve iyi konuşan kişiler sağlayabiliriz. Ayrıca Kongre Ofislerini arayabilecek ve hükümet yetkililerini davanızı desteklemesi ve amacınıza yönelik muhalefetin üstesinden gelmenize yardımcı olması için ikna edebilecek özel bir telefon bankacılığı ekibimiz bulunmaktadır. Seçmenlerden tarafından yazılan çok sayıda mektup ve e-postaya ihtiyacınız olursa, ülke genelinde temsilcilere gönderilmek üzere iyi yazılmış mektuplar gönderebilecek on binlerce kişiden oluşan bir ağımız var.
Yasaları geçirmek veya engellemek, projelerin onaylanmasını sağlamak üzere lobi faaliyeti gerçekleştirmek ve halk desteği izlenimi oluşturarak hükümeti etkilemeye yönelik uygun maliyetli yöntemler sunuyoruz."

Hakkında açılmış davalar olsa da şirket bu konuda oldukça rahat görünüyor öyle ki; sitesinde verdiği hizmetlerle ilgili vak'a örnekleri mevcut. 

Örneklerden birisi yeni seçilmiş yabancı bir diplomatın lehinde BM Genel Kurulu önünde gerçekleştirilen bir gösteri ile alakalı. CoD tarafından sağlanan göstericiler, diplomatı görevlendiren ülke tarafından kiralanmış. Diğer bir örnekte ise işçilerin yararına gerçekleştirilmesi planlanan bir düzenleme, şirket tarafından ayarlanan sendika karşıtı iki grup tarafından protesto ediliyor. Protestolar sonrasında, öngörülen düzenlemeler iki ay içerisinde rafa kaldırılmış. 

Üçüncü bir olayda ise patronu çocuk tacizinden hüküm giymiş bir şirketin ihtilaflı satışı ile ilgili. Yine Crowds on Demand tarafından sağlanan göstericilerin hem satılacak şirket hem de onunla iş yapan müşteri şirketler aleyhinde gerçekleştirdiği protestolar sonucunda, üç hafta içerisinde müşteri şirketlerin büyük bölümü çekiliyor. Bundan sonra değer kaybeden şirket daha önce istenilen fiyatın %5’ine Crowds on Demand’den gösterici kiralayan şahıs tarafından satın alınıyor. [1]

New Orleans merkezli bir haber sitesi olan Lens’e göre, Crowds on Demand ve çalışanları arasında gizli bir sözleşme imzalanıyor ve onlardan, hiç kimseye bu iş için para aldıklarından bahsetmemeleri ve medya ile iletişime geçmemeleri isteniyor. [2]

New Orleans’ta gerçekleşen başka bir olay ise şehir meclisinde halka açık bir şekilde gerçekleşen, 210 Milyon dolar değerindeki enerji santrali görüşmelerinde yaşanıyor. Görüşmelere gelen ve üzerlerindeki turuncu tulum bulunan yaklaşık 50 kişi, santral projesinin sahibi Entergy şirketi lehinde pankartlar taşıyor. 

Pankartlarda yazan bazı ifadeler şöyle; “Temiz Enerji”, “İyi İş İmkânı”, “Güvenilir Güç”. Turuncu kıyafet giyen bu kişiler tahmin edeceğiniz gibi yine bu iş için kiralanan göstericiler. Aralarında yer alan bir aktörün ifadesine göre en az beş tanesi profesyonel aktör olan bu kişiler arasında yerel film endüstrisinde çalışan 10-15 kişi daha bulunuyor. Bu kiralık aktörler santral için yapılan her toplantı için 60 $, ayağa kalkıp konuşmaları halinde ise 200 $ almış. [3]


Entergy şirketi tarafından kiralanan göstericiler  

Enerji santralini yapan Entergy için Crowds on Demand adına kiralık göstericileri sağlayan Garrett Wilkerson ve Daniel Taylor, gösterici bulma işini Facebook üzerinden yürütmüş. Wilkerson mesajlarında santralin yapılmaması halinde gerçekleşebilecek kaotik bir tablo çiziyor. 

Mesajlarından birinde Crowds on Demand için çalıştığını ifade eden Wilkerson, toplantıların başlamasından bir kaç gün önce attığı Facebook mesajında ise turuncu bir kıyafet giyerek takipçilerine yaklaşık üç saat sürecek bir iş için 60-200$ arasında değişecek bir ücret teklif ediyor.


 
Garrett Wilkerson ve Daniel Taylor, enerji santrali görüşmelerinde ayarladıkları göstericilerin yanı başında görülüyor. 


 Garrett Wilkerson’un gösterici toplamak için attığı Facebook mesajlarından birisi 

Crowds on Demand tarafından verilen “hizmetler” arasında paparazzi işleri de var. Eğer 3000 dolar verirseniz şirket tarafından sağlanan göstericilerden oluşan kalabalık, etrafınızı sararak isminizi haykırıyor, tezahürat yapıyor ve çok ünlü bir insanmışsınız gibi fotoğraflarınızı çekiyor. 


Crowds on Demand, paparazzi hizmeti ile ünlü bir insan gibi hissetmenizi sağlıyor.Crowds on Demand kurucusu Adam Swart,  şirketin misyonu hakkında bilgi veriyor.  

Tony Eliot tarafından yazılan bir makaleye göre Black Lives Matter (BLM) ve Antifa protestolarında Crowds on Demand (CoD) tarafından sağlanan göstericiler bulunmaktaydı. Dahası Elliot, CoD’un George Soros ile bağlantılı olduğunu ifade ediyor. [4]

CoD kurucusu Adam Swart, şirketi tarafından sağlanan göstericilerin özellikle Demokrat politikacılar tarafından seçimler sırasında kullanıldığını kabul ediyor. [5]


CoD kurucusu Adam Swart, yahudi

Kapitalist sistemin (Küresel, Masonik veya  Satanist sistem de diyebiliriz) ve onu meydana getiren bileşenlerin ahlaki değerlere sahip olması beklenemez. Kapitalizm nazarında eğer sistemin işleyişinde herhangi bir fonksiyonu bulunmuyorsa, yani para kazandırmıyorsa, insanların açlıktan, savaştan, felaket, hastalık vs’den dolayı ölmesi sayılarla ifade edilebilen veriden ibarettir, öyle ki; sistem adına günah çıkarma işlevi gören BM’nin, Suriye’de katledilen sivillerin çetelesini tutmaktan bile bıkıp bu işi bırakmasının üstünden seneler geçti.

Sadece CoD ile sınırlı olmayan sahte gösterici sağlama sektörü tam da sistemin tanrısının emirlerine uygun davranıyor. Sistemin tanrısı paradır ve para ahlaklı davranmayı emretmiyor…Tamer Güner, 23.08.2019, Sonsuz Ark, Stratejik Araştırma, ÇeviriReferanslar:
[1] https://thelensnola.org/2018/09/25/company-at-center-of-entergy-paid-actor-scandal-is-implicated-in-alleged-extortion-scheme-in-new-federal-lawsuit/
[2] https://www.documentcloud.org/documents/4450791-22450478-10209665066210350-1404230592-O.html
[3] https://thelensnola.org/2018/05/04/actors-were-paid-to-support-entergys-power-plant-at-new-orleans-city-council-meetings/
[4] http://www.tulsatoday.com/2017/08/30/blm-antifa-rioters-are-paid-professionals/
[5] https://www.mintpressnews.com/rent-a-crowd-company-admits-politicians-are-using-their-service/206845/
Sonsuz Ark'tan
  1. Sonsuz Ark'ta yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. 
  2. Sonsuz Ark linki verilerek kısmen alıntı yapılabilir.
  3. Sonsuz Ark yayınları Sonsuz Ark Manifestosu'na aykırı yayın yapan sitelerde yayınlanamaz.Seçkin Deniz Twitter Akışı