22 Ekim 2018 Pazartesi

SA7011/KY13-AO208: Solcular ve Sığlık

"Ülkenin aynı çizgiye doğru kayarak düşünce sığlığının içine yuvarlanması kabul edilebilir bir şey değil!"


Eskiden sosyalist solcular enternasyonal düşüncelere sahipti. Bu düşünceleri nedeniyle Kemalistlerden ayrılırlardı. Kemalizm'i, günün şartlarında ortaya çıkmış bir ideoloji olarak görür, resmî yapının zamanla bu ideolojiye sığınarak oligarşik bir düzene dönüştüğünü öne sürerlerdi. 

Bunların kimileri sosyal demokrasiyle uzlaşan çağdaş, evrensel değerlerle iç içe gördükleri İskandinav soluna yakın bir sistemi arzularken, kimileri sınıfların kavgasına dayalı bir halk hareketi sonrası oligarşik yapının yıkılıp yerine halkların eşitliğine, özgürlüğe, emeğe dayalı bir düzenin kurulmasını hayal ederlerdi..

Kısaca; dünyaya Kemalizm'i aşan yaklaşımlarla bakarlardı. 

Bu yaklaşıma teorik olarak çeşitli eleştiriler getirmek mümkün olsa da hakkı teslim etmek gerek ki, geçmiş zamanın sosyalist solcularında geleceğe evrensel bir pencereden bakmalarının doğurduğu bir ufuk söz konusuydu..

Köprülerin altından çok sular geçti ve bugünlere geldiğimizde görülmekte ki bunların bir çoğu artık Ak Parti iktidarının üzerlerinde doğurduğu sıkışıklığa karşılık Kemalizm'i sığınak olarak görmekteler.

Danıştay'ın Ant konusundaki kararına sahip çıkar duruma gelen solculuğun, geçmişin solculuğuyla bir ilgisinin kalmadığı aşikar.

Oysa sol bu ülkede evrensel değerlerin kapısını aralamaya çalışan bir kitle bilinirdi.

Ülkenin aynı çizgiye doğru kayarak düşünce sığlığının içine yuvarlanması kabul edilebilir bir şey değil!Adnan ONAY, 22.10.2018, Sonsuz Ark, Konuk Yazar, Gündem'in Düşündürdükleri


Sonsuz Ark'tan

  1. Sonsuz Ark'ta yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. 
  2. Sonsuz Ark linki verilerek kısmen alıntı yapılabilir.
  3. Sonsuz Ark yayınları Sonsuz Ark manifestosuna aykırı yayın yapan sitelerde yayınlanamaz.

Seçkin Deniz Twitter Akışı