30 Nisan 2018 Pazartesi

SA6049/KY1-CÇ491: Hırsının Kurbanı

"Köpekler uluyor! Kötü şeyler olacak! Ve biz tetikteyiz kötüyü otağında basacak güçteyiz!"


Köpekler uluyor. Kötü şeyler olacak! 

Rahmetli anam ne zaman kentin dört bir yanından yükselen ürkünç köpek ulumalarına tanık olsa hep böyle derdi; "Kötü Şeyler Olacak!" Ve sözünün ardından eklerdi: "Kötü şeyler olacak diye pusup kalacak değiliz elbet! Hem kötülüğü sokağımızda değil kendi otağında boğmak için kıyama durmasını biliriz!”

Köpekler uluyor! Kötü şeyler olacak! Ve fakat bilesiniz bizi kıyama durmaktan alı koyacak bir güç yoktur, bunu bilmelisiniz, belleyip öyle sürdürmelisiniz yoldaşlığınızı. O kuduz köpeklerle olan yoldaşlığınızı. Bize örtük değil kudurmuş kan sevicilerle olan yoldaşlığınız. 

Sizi buraya getiren rüzgârı da, evimize, bağımıza bahçemize, sokağımıza meydanlarımıza kadar ulaşan kudurmuş köpek ulumalarına sizin korkunç homurtularınızın da karıştığı bize gizli değil.

Karışıyor dört bir yandan yükselen köpek ulumalarına hırlamalarınız. Dört bir yandan hırlıyorsunuz kudurmuş köpekler gibi. Sizi köpeklere yoldaş eden nefretiniz. Ulumalarınızın temelinde nefretiniz var. Nefretiniz doğurmuş emzirmiş büyütmüş hırlamalarınızı. Nefretiniz köpeklere yoldaş etmiş sizi. 

Nefrete bir yol yokken, nefret için herhangi haklı bir gerekçeye sahip değilken içine düşüp boğulduğunuz nefretinizin tek bir kaynağı var demektir; hırs. Kendiliğinden apaçık olan hakikat bu nefretinizi doğuran hırsınız. Hırsınız gözünüzü kör eylemiş. Hırsınız gönlünüzü karartmış, hırsınız kudurmuş bir köpeğe çevirmiş sizi. Hırsınız uğursuzların, örümceklerin, yılanların, çiyanların yoldaşı kılmış, oyuncağı yapmış sizi. Hırsınız gizlediğiniz çirkin çehrenizi apaçık kılmış sevinmeliyiz belki de. 

Öyle ya, ya en netameli durumlarda yanımızda olsaydınız ve tıpkı Brütüs gibi sırtımızdan hançerleseydiniz? Ki öyle fırsatlar çokça geçerdi elinize. İtimadımızın kurbanı olurduk o vakit. İyi ki hırsınız galebe çalmış kurnazlığınıza. İyi ki hırsınız erken doğum yapmış da  apaçık faş oldunuz güçlü olunduğu bir zamanda. Şükürler olsun rabbimize! 

Hırsınızı doğuran çapsızlığınız, çapsızlığınızın kökeninde durduğunuz yer var. Durduğunuz yer çerden çöpten ve kokuşmuş nenlerden oluşturdu edincinizi. Edinciniz hepten çürük. Hepten pis pis kokular yayıyor. Pis kokular geliyor heybelerinizden. Utanıyorum bir zamanlar yoldaşınız olduğumdan! Bir zamanlar mazlumlar için kıyama durulup yüründüğü o kutlu yürüyüşümüzde aramızda olmanızdan hem ne utanıyorum! Az kalsın itimadın kurbanı oluverecekmişiz. 

O kutlu yürüyüşlerimizde ne müthiş rol yapmışsınız da haberimiz olmamış! Merhamet doluydu heybemiz! Zulme isyandı virdimiz. Dicle kenarında kapılan koyunun hesabını vahşiden hesap soran edinçle yüklüydü bilincimiz. Ya o vakit bir zorunluluktan katılmıştınız o kutlu yürüyüş kervanına, diriliş erlerinin içinde olmak işinize gelmişti yahut daha o vakit sahteydi duruşunuz. İçimize sokulmuş bir kurtçukmuşsunuz. 

Ne kutlu yürüyüştü o! Kaç kez akamete uğramıştı! Kaç kez nice günahsızın kanına girilmişti. Demek o vakit döktüğünüz gözyaşları sahteymiş! Demek yaktığınız ağıtlar kalpmış o vakitlerde, biz mazlumlarla birlikte yürürken meğer gönlünüz, ruhunuz zalimler için çarparmış! Siz ne vicdansızmışsınız! Kaç masumun kanı elinde duranlarla yan yana durup caka satacak kadar onursuzsunuz! 

Heyhat küflü nefesinizden yayılan kokuların ayrımına varamamışız demek ki. Gerçek yüzünüzü saklamakta pek mahirmişsiniz besbelli ve fakat artık her şey ortada. Kudurmuş köpeklerle birlikte hırlamakta bir beis görmemektesiniz şimdi. Ve fakat ölümü öldüren bir kıyam bilincine sahip olduğumuz bilirsiniz. Buncacık olsun bir bilgi kalmıştır kirli anlaklarınızda. Yoldaşlık ettiğiniz köpeklerin devasa oluşları gönendirmesin, sevindirmesin kararmış yüreklerinizi. Süfyan'ın safında olanlara yok oluştan başka bir yol yoktur bunu çoktan öğrenmiş olmalıydınız.

Belki tökezler, belki ayağımız kayar, belki yere kapaklanırız ve fakat eğilmeyiz.. ayağa kalkmasını, kıyama durmasını pekiyi biliriz. Hırlamalarınız, kudurmuş köpeklerin ürkünç ulumalarına yoldaş kıldığınız hırlamalarınız bizi ürkütüp korkutup sindirecek değil. Kötünün otağını basıp yerle bir etmesini biliriz. 

Köpekler uluyor! Kötü şeyler olacak! Ve biz tetikteyiz kötüyü otağında basacak güçteyiz!Cemal Çalık, 30.04.2018,  Konuk Yazar, Sonsuz Ark, Deneme, Sözcüklerin Düş Hâli
Sonsuz Ark'tan
  1. Sonsuz Ark'ta yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. 
  2. Sonsuz Ark linki verilerek kısmen alıntı yapılabilir.
  3. Sonsuz Ark yayınları Sonsuz Ark Manifestosu'na aykırı yayın yapan sitelerde yayınlanamaz.

Hiç yorum yok :

Seçkin Deniz Twitter Akışı