12 Ocak 2018 Cuma

SA5468/KY48-SY36: Sona Hiç Bu Kadar Yakın Olmamıştık!

"Global(LEŞ)mek, tıpkı Süleyman Demirel'in ağzını doldurduğu gibi dolduruyor dünyamızı."


13 Temmuz 2000, Perşembe

Mahathir Muhammed''in son İKÖ zirvesinde yaptığı o acıklı konuşmasından sonra, İslam coğrafyasının ve dünyanın birçok bölgesinin, adına "Globalizasyon" denen büyük bir stabilizasyon-hegemonya tehlikesi altında bulunduğunu bir kez daha anladık. 

Mahathir'in konuşması bana bir zamanlar "ABD''ye de SSCB''ye de hayır!" sloganıyla yola çıkan ve yerel değerlerin evrensel geçerliliğini bu iki güce karşı bir süre savunmayı başaran (Bağlantısızlar Hareketi''nin lideri Hindistan Başkanı) Nehru''yu hatırlattı. Başını ABD ve genel olarak Batı kültürünün çektiği bu tektipleştirme, aynılaştırma ve sömürüye karşı Mahathir''in ortaya koyduğu bilgece diskur, umalım ki dünyanın bütün Müslümanları''ndan -olması gerektiği gibi- destek ve ilgi görsün...

Benim şimdi size sunacağım rakamlar, Mahathir''in kaygılarının maddi temelini ve mesnedini teşkil eden birkaç saptama sadece. İnternetten, Amerika''da çıkan bir günlük gazeteden aldım. 

Efenim şöyle: Dünyada her 5 saatte bir McDonald's açılıyor. Her 24 saatte 110 bir blue-jean satılıyor. 200 ülkede gençler Sevgililer Günü''nü, Anneler-Babalar Günü''nü kendi bayramlarından çok önemsiyor. 300 milyon hanede Amerikan CNN ve MTV kanalları seyrediliyor. 

Sinemalarda gösterilen her 20 filmden 19''u Hollywood filmi. Dünyanın her yerinde Aspirin, Viagra ve AIDS var. Başta Japonlar olmak üzere, bütün Uzakdoğulu çekik gözlü gençler, hızlı biçimde burun estetiği yaptırıyorlar ve gözlerini büyütüyorlar...

Global(LEŞ)mek, tıpkı Süleyman Demirel'in ağzını doldurduğu gibi dolduruyor dünyamızı.

Önemli Not: Bana e-mail göndermiş olan arkadaşlarım, şimdiye kadar becerip e-maillerinizi cevaplayamadım. Ender Bey sağolsun. Outlook denen şeyi kurduk sonunda. Bundan sonra mailleriniz cevapsız kalmayacak.


Selahattin Yusuf, 12.01.2018, Sonsuz Ark, Konuk Yazar, Yolda
Selahattin Yusuf YazılarıSonsuz Ark'ın Notu: Selahattin Yusuf Beyefendi'nin 2006'den geriye doğru yayınladığımız yazılarının büyük bir kısmını Şimdiki Zamanın İzinde adlı kitabında bulabilirsiniz.
Sonsuz Ark'ın Notu: Selahattin Yusuf  Beyefendi'ye, 'tamamen hür, tamamen geniş nefesler alarak' yazdığı yazıları bizimle paylaştığı için teşekkür ederiz... Seçkin Deniz, 15.04.2016İlk yayınlandığı yer: Yeni Şafak
Sonsuz Ark'tan
  1. Sonsuz Ark'ta yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. 
  2. Sonsuz Ark linki verilerek kısmen alıntı yapılabilir.
  3. Sonsuz Ark yayınları Sonsuz Ark manifestosuna aykırı yayın yapan sitelerde yayınlanamaz.

Seçkin Deniz Twitter Akışı