8 Temmuz 2024 Pazartesi

SA10845/EK40: Gazze için Yapılan Pek Çok 'Ertesi Gün' Planı Neden Hiçbir Plana Benzemiyor?

   Sonsuz Ark/ Evrensel Çerçeveye Yolculuk

Sonsuz Ark'ın Notu:
Çevirisini yayınladığımız analiz, savaş, soykırım ve siyasi kaos hakkında haberler yapan, Pusula adlı köşesinde, küresel ulusal güvenlik ve dış politika kurumlarının karar alma süreçlerini ve bunların yol açtığı sonuçları inceleyen POLITICO'nun kıdemli dış ilişkiler muhabiri Nahal Toosi'ye aittir ve 7 Ekim sonrası İsrail'in Gazze'de başlattığı soykırım süreci ile ilgili 'Ertesi Gün' planlarına odaklanmaktadır...
Seçkin Deniz, 08.07.2024, Sonsuz Ark 

Why So Many ‘Day After’ Plans for Gaza Amount to No Plan at All

"Uluslararası tröstler, özel güvenlik müteahhitleri, bir yönetim 'konseyi' - ve yine de bir şeyler eksik."

İsrail-Hamas savaşı patlak verdiğinden beri, hatta en umutsuz anlarda bile, akıllı insanlar "ertesi güne", yani çatışmaların bitip geleceğin başladığı o hala belirsiz ana ulaştığımızda Gazze için bir plan olmadığından şikayet ediyor. Umut ve istikrar getirecek böyle bir planın olması gerektiği, aksi takdirde çatışmaların yeniden alevlenebileceği uyarısında bulunuyorlar.


AFPTV video görüntülerinden alınan bu görüntü, 1 Kasım 2023'te İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki Jabalia mülteci kampına düzenlediği saldırının ardından yıkımı kontrol eden Filistinlileri gösteriyor. | Getty Images aracılığıyla AFP

O halde, pek çok "ertesi gün" planı olduğunu duymak sizi şaşırtabilir.

Düşünce kuruluşlarından McKinsey tiplerine ve Washington bürokratlarına kadar pek çok kişi öneriler sunuyor. Bazıları "temas grubu" ve "manda" gibi terimler kullanarak Gazze'de kalan ve şoka girmiş Filistinlilerin acil güvenlik ve yönetim ihtiyaçlarına odaklanıyor. Bazıları ise on yıllar sonra Gazze'de futbol stadyumları hayal ediyor. ABD'li ve Arap yetkililerden aldığım bilgiye göre Biden yönetimi, Gazze'yi yönetecek geçici bir "Filistin Konseyi" ve ABD ordusunun önemli bir rol oynayacağı bir güvenlik koalisyonu planları etrafında birleşiyor. İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu bile - koalisyonunu terk eden bir siyasetçi tarafından bile bile bir plan yapmaktan kaçınmakla suçlanan bir adam - teknik olarak bir plan önerdi.

Bazıları diğerlerinden daha sofistike olan bu tür bir düzine planın izini sürdüm ya da bu planlara dahil olan kişilerle konuştum. Ve eğer mevcut ateşkes görüşmeleri biraz sakinleşirse -ki bu büyük bir ihtimal- daha fazla plan ortaya çıkabilir.

Ve yine de... Hala bir plan yokmuş gibi hissediyorum.

Tanrı'nın gülmesi ya da Mike Tyson'ın yumruk atmasıyla ilgili ünlü sözlere başvurmak cazip gelebilir. Ancak Orta Doğu gibi çalkantılı bir bölge hakkındaki soğuk gerçek şu ki, bir planın Plan haline gelebilmesi için güvenilirliği ve geniş desteği olan birinin açıkça sürecin başına geçmesi ve ona ivme kazandırması gerekiyor.

Bunun yerine hem hükümetler içinde hem de hükümetler arasındaki siyasi çekişmeler ve Hamas'ın hesapları her türlü ivmeyi engelliyor.

Yani planların detayları ilginç olsa da - ve ben bu detaylara gireceğim - öncelikle neden yetersiz kalacaklarına bakmakta fayda var.

İsrail'de Netanyahu'nun iktidar koalisyonu Gazze'ye ne yapılacağı konusunda bölünmüş durumda. Netanyahu'nun aşırı sağcı ortaklarından bazıları Filistinlileri Gazze'den çıkarmak ve orada İsrail yerleşimleri inşa etmek istiyor. Diğerleri ise Netanyahu'nun İsrail'in Gazze'yi işgal etmeyeceğine dair söz vermesini istiyor.

Bölgenin başka yerlerinde de fazla bir birlik ya da ivme yok. Birçok Arap yetkili neden bu kadar yükün altına girdiklerini merak ediyor - bazı planların öngördüğü gibi, yıkıma neden olmadıkları halde neden savaş sonrası yeniden yapılanma için ödeme yapsınlar?

Kendilerine rehberlik edecek gerçek bir plan ya da güçlü bir aktör olmadığından, dehşete düşmüş Gazzelilerden İsrail askerlerine kadar sahadaki insanlar doğaçlama yapmak zorunda kalabilir. Bombardıman durmuş ve Hamas tasfiye edilmiş olsa bile kendilerini hala kaotik bir "ertesi gün" içinde bulmaları muhtemeldir.

Kendi "ertesi gün" planını sunan eski bir Savunma Bakanlığı yetkilisi olan Jonathan Lord, bu senaryoda çok sayıda tehlike olduğunu söylüyor.

Şu anda Center for a New American Security'de çalışan Lord, "Hamas'ın kendini yeniden yapılandırmayı başarması ve İsrail'in planlamadığı ya da diğer tüm rakip tehditleri göz önünde bulundurarak karşılayamayacağı bir çatışmanın içine çekilmesi de bunlar arasında yer alıyor" dedi. "Bu durum Gazze'deki Filistinli siviller için de savunulamaz."

Washington liderliği üstleniyor mu?

Çeşitli planları değerlendirirken netleşen bir şey var ki o da pek çok analist ve yetkilinin savaş sonrası senaryoyu Washington'un üstlenmesini istediği.

Bazıları bu konuda inceliklidir. Diğerleri açık sözlüdür.

Eski yetkililer ve akademisyenlerden oluşan bir grup tarafından hazırlanan bir plana göre, "Sadece ABD'nin bunu yeterince hızlı başlatacak ve diğer kilit ülkelerin katılımını sağlayacak sivil ve askeri kapasitesi ve kaynakları var ve İsrail dışında sadece ABD, İsrail'in güvenliğinin savaş sonrası Gazze'de en önemli hedeflerden biri olarak kalmasını sağlayacak siyasi iradeye sahip."

Washington Yakın Doğu Politikası Enstitüsü ve İsrail Politika Forumu'ndan akademisyenlerin planları gibi bazı planlar, büyük çatışmalar sona erdiğinde Gazze'de güvenliği sağlayacak bir tür çok uluslu güç oluşturulmasını öngörüyor.

Genel olarak bu tür planlar güvenlik güçlerinin çoğunun Arap ülkelerinden gelmesini ve Filistinlilerin kendileri yönetimi devralana kadar bu tür güçlere duyulan ihtiyacın geçici olmasını öngörmektedir. Vandenberg Koalisyonu ve Amerika Ulusal Güvenlik için Yahudi Enstitüsü tarafından desteklenen bir plan, gerekirse özel güvenlik müteahhitlerinin kullanılmasını öneriyor.

Ancak bu tür planların birçoğu ABD'nin liderlik etmesini ya da gücün örgütlenmesi ve yürütülmesinde önemli bir rol üstlenmesini istiyor.

Bu, ABD askerlerinin Gazze'de açıkça devriye gezeceği anlamına gelmiyor, ancak hemen dışında olabilirler. Ya da Gazzelilerin onları görmesini gerektirmeyen işlevleri yerine getirmek üzere bölgenin içinde olabilirler. (Bazı Arap ülkeleri ABD'ye, ABD rol almazsa kendilerinin de rol almayacağını söyledi).

Orta Doğu politikasına aşina dört ABD'li yetkili ve konuya aşina bir Arap yetkiliye göre, Biden yönetimi savaş sonrası planlarını ABD'nin büyük ölçüde Arap güçlerinden oluşan çok uluslu bir güçte önemli bir rol oynayacağı fikri üzerine inşa ediyor. Ancak Başkan Joe Biden'ın herhangi bir ABD askerinin Gazze'ye girmesine izin vermesi pek olası görünmüyor.

Filistinlilere gelince...

ABD'nin peşinde olduğu bir başka fikir de (ve birçok planda yer alan bir tema) Gazze'nin sivil işlerini geçici olarak yürütecek bir Filistin organı oluşturmak.

Netanyahu bu girişim için Filistin Yönetimi'nin devreye sokulmasını reddetti; Batı Şeria merkezli kurumun Hamas'tan daha iyi olmadığını söylüyor. ABD'nin "Filistin Konseyi" fikri, Filistin Yönetimi temsilcilerinin bu kurulda yer almasını ancak kurula liderlik etmemesini öngörüyor.

Diğer planlar Filistin Yönetimi'nin daha merkezi bir rol üstlenmesini istiyor ve Biden yönetimi bile uzun vadede Filistin Yönetimi'nin Gazze'nin yönetimini üstlenmesi gerektiğini söyledi. Ancak mevcut Filistin Yönetimi'nin yönetime geçmeden önce ciddi reformlar yapması gerektiği ve bunun da yıllar alabileceği yönünde yaygın bir kanı var. (Birçok planın gerçek Gazzelilerden çok az ya da hiç katkı almaması şaşırtıcı ama şaşırtıcı değil).

Tüm bunlarla birlikte, Biden yönetimi resmi bir planı olduğunu ya da savaş sonrası gösteriyi yöneteceğini söylemekten çekiniyor. Unutmayın, bu yönetim Amerika'nın Orta Doğu'ya odaklanmasını azaltmaya çalışıyordu.

Netanyahu ve oyunları

Şubat ayındaki raporlara göre Netanyahu'nun planı, İsrail'in öngörülebilir gelecekte Gazze'nin tamamında askeri operasyon yapma hakkını elinde tutmasına izin veriyor. Sivil yönetim ise belirtilmemiş yerel yetkililer tarafından yürütülecek.

Eleştirmenler Netanyahu'nun planının zayıf olduğunu ve birçok İsraillinin istemediği İsrail işgali anlamına geldiğini söylüyor.

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, "İsrail'in Gazze Şeridi üzerinde sivil kontrol kurmayacağını, İsrail'in Gazze Şeridi'nde askeri yönetim kurmayacağını ve Gazze Şeridi'nde Hamas'a karşı bir yönetim alternatifinin derhal gündeme getirileceğini ilan etmesini" istedi. İsrailli siyasetçi Benny Gantz, başbakanın daha iyi bir çatışma sonrası planı ortaya koyamaması nedeniyle Netanyahu'nun koalisyonundan ayrıldı.

Akademisyenler, iş dünyası liderleri ve diğerlerinin ortaya koyduğu planlar genellikle İsrail ordusunun zaman içinde Gazze'de oynayacağı rolü açıklayamıyor. Planlar ayrıca, Biden yönetiminin uzun vadeli hedef olması gerektiğini söylediği ancak Netanyahu'nun reddettiği, nihayetinde bir Filistin devletinin kurulup kurulmayacağı sorusundan da genellikle kaçıyor.

Ancak planlar, belirsiz de olsa, yaratıcılıktan ilgi çekiciliğe uzanan başka fikirler de içeriyordu. Örneğin: ABD'nin savaş sonrası çabaları başlatmak üzere uluslararası bir konferans düzenlemesi; Gazzelilerin büyük çaplı "radikalleşmeden arındırma" programlarına tabi tutulması; ya da Gazze'de yardım ve yeniden inşayı denetlemek üzere uluslararası bir "vakıf" kurulması.

Muhtemel hikaye

Orta Doğu için bir öngörüde bulunmak muhtemelen bir plan yapmak kadar aptalca, ama yine de bir tane yapacağım:

İki yıl içinde Gazze, İsrail ordusu tarafından denetlenen, moloz yığınlarından oluşan bir çadır kampına dönüşecek. Başka bir deyişle, İsrail kabul etmese de Gazze Şeridi'ni işgal etmiş olacak. İsrail ayrıca ister Hamas'tan ister başka bir gruptan olsun militanlarla savaşmaya devam edecek, çünkü savaşa yaklaşımı o kadar çok Filistinliyi öfkelendirdi ki bu kişilerin radikalleşme ihtimali herhangi bir "radikalleşmeyi azaltma" çabasının ihtimalinden daha yüksek.

Bu, ertesi günü şimdiden planlamanın değersiz olduğu anlamına gelmez, ancak liderlik de hız kadar önemlidir. Savaşın paramparça ettiği insanlara sunacak bir umut olmadan, barışçıl bir "ertesi gün" asla gelmeyebilir.

Nahal Toosi, 12 Haziran 2024, POLİTİCO

(Nahal Toosi POLITICO'nun kıdemli dış ilişkiler muhabiridir. Kendisini dünyanın dört bir yanına götüren kariyerinde savaş, soykırım ve siyasi kaos hakkında haberler yapmıştır. Pusula adlı köşesinde, küresel ulusal güvenlik ve dış politika kurumlarının karar alma süreçlerini ve bunların yol açtığı sonuçları inceliyor.)


Eyüp Kaan, 08.07.2024, Sonsuz Ark, Çevirmen Yazar, Sonsuz Ark Çevirileri


Eyüp Kaan Yazıları


Sonsuz Ark'tan


  1. Sonsuz Ark'ta yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. 
  2. Sonsuz Ark linki verilerek kısmen alıntı yapılabilir.
  3. Sonsuz Ark yayınları Sonsuz Ark manifestosuna aykırı yayın yapan sitelerde yayınlanamaz.
  4. Sonsuz Ark Yayınlarının Kullanımına İlişkin Önemli Duyuru için lütfen tıklayınız.

Seçkin Deniz Twitter Akışı