26 Haziran 2024 Çarşamba

SA10825/MT275: Etkili Öfke Yönetimi: Sakinleşmek ve Öfkeyi Boşaltmak

 Sonsuz Ark/ Evrensel Çerçeveye Yolculuk

"154 çalışmanın kapsamlı bir incelemesi, koşu gibi yaygın öfke yönetimi tekniklerinin uyarılmayı ve öfkeyi artırdığını, meditasyon ve yoga gibi uyarılmayı azaltan aktivitelerin ise öfke yönetiminde etkili olduğunu ortaya koymuştur. Bu bulgu, çeşitli demografik özellikler ve ortamlar için önemlidir ve kanıta dayalı öfke yönetimi stratejilerine duyulan ihtiyacı vurgulamaktadır."


Effective Anger Management: Chilling Out vs. Blowing Off Steam

Etkili öfke yönetimi, derin nefes alma ve yoga gibi yöntemlerle fizyolojik uyarılmayı azaltarak geleneksel "buhar üfleme" tekniklerinin etkinliğine meydan okumaktan geçer.

Kum torbasına vurmak, koşu yapmak ve bisiklete binmek gibi öfkeyi yönetmek için yaygın olarak önerilen bazı taktikler, insanların sakinleşmesine yardımcı olmada etkili değildir. Fizyolojik uyarılmayı artıran ve azaltan faaliyetlerin öfke ve saldırganlığı nasıl etkilediğini inceleyen 154 çalışmayı kapsayan yeni incelememizin temel çıkarımı budur.


Uyarılma, bizim gibi araştırmacıların bir kişinin ne kadar uyanık ve enerjik olduğunu tanımlama şeklidir. Yüksek fizyolojik uyarılma durumunda olduğunuzda, ter bezi aktivitesine bağlı olarak kalp atış hızınız, kan basıncınız, nefes alma hızınız ve cilt iletkenliğiniz artacaktır. Öfke, yüksek fizyolojik uyarılma ile ilişkili olumsuz bir duygudur.

Araştırmamızda, uyarılma düzeylerini etkileyen faaliyetlerin öfke ve saldırganlık üzerinde derin bir etkisi olduğunu bulduk.

Derin nefes alma, kas gevşetme, yoga, meditasyon ve farkındalık gibi uyarılmayı azaltan faaliyetlerde bulunarak öfkeli duygularınızı ve agresif dürtülerinizi kontrol edebilir veya "kısabilirsiniz". (Seçkin Deniz'in Notu: Müslümanların abdest almaları, namaz kılmaları öfkeye ve agresif dürtülere karşı çok daha etkili bir yöntem olarak değerlendirilebilir)

En önemlisi, birden fazla çalışmadan katılımcıların meta-analizi, uyarılmayı azaltmaya yardımcı olan faaliyetlerin hem laboratuvarda hem de gerçek dünya koşullarında, hem çevrimdışı hem de çevrimiçi olarak ve hem grup hem de bireysel oturumlar dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda işe yaradığını ortaya koymuştur.

Buna ek olarak, uyarılmayı azaltan faaliyetler, öğrenciler ve öğrenci olmayanlar, suçlular ve suçlu olmayanlar, engelli olanlar ve olmayanlar ve çeşitli cinsiyet, ırk, yaş ve ülkelerden katılımcılar gibi çok çeşitli insanlar için etkili olmuştur.

Bunun aksine, insanların öfkelerini yönetmek için kullandıkları bazı aktiviteler uyarılmayı artırarak öfke ve saldırganlık seviyelerini yükseltmektedir. Popüler bir stres giderme aktivitesi olan koşu, incelediğimiz çalışmalarda aslında öfkeyi artırmıştır. Koşu yapmanın tekrarlayan doğası, monotonluk ve hayal kırıklığı duygularını tetikleyerek öfkeyi hafifletmek yerine potansiyel olarak şiddetlendirebilir. Buna karşılık, top sporları ve beden eğitimi derslerine katılmak, muhtemelen olumlu duygular uyandıran eğlenceli grup aktiviteleri oldukları için öfkeyi azaltmıştır.

Benzer şekilde, öfkeyi dışa vurmak öfke ve saldırganlığı artırmıştır. Bu araştırma, öfkeyi dışa vurmanın ve "içini dökmenin" ya da "göğsünü boşaltmanın" iyi olduğu efsanesini ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır. Yastığınıza bağırmayı veya kum torbasına vurmayı bırakın. Beyzbol sopalarıyla bir şeyler kırmak için öfke odasına gitmek yerine paranızı saklayın. Bu tür faaliyetler terapötik değildir.


Derin nefes alma ve farkındalık gibi basit ve ücretsiz teknikler, öfkeyi azaltmak için etkili, kanıta dayalı stratejilerdir.

Neden Önemli?

Öfke, potansiyel olarak yıkıcı sonuçları olan yaygın bir duygudur. Fiziksel çatışmalardan yol verme olaylarına kadar, öfke yaygın olarak bir sorun ve insanların dizginlemeye çalışması gereken bir duygu olarak görülmektedir.

Ancak çoğu insan öfkesini kontrol etmek için etkili tekniklere sahip değildir. Öfkeyi azaltmak ve yönetmek için etkili stratejilerin belirlenmesine büyük ihtiyaç vardır. Çalışmamız, uyarılmayı azaltan faaliyetlerin oldukça etkili olduğunu göstermektedir. Bu faaliyetlerin birçoğu da ucuz ya da ücretsizdir.

Kontrolsüz öfkenin tehlikeleriyle boğuşan bir dünyada, araştırmalarımız insanları etkili öfke yönetimi için kanıta dayalı araçlarla güçlendiriyor, daha sağlıklı sonuçları ve toplumsal refahı teşvik ediyor.

İşimizi Nasıl Yapıyoruz

Clinical Psychology Review dergisindeki çalışmamız meta-analitik bir incelemeydi. Uyarılmayı azaltan ya da artıran aktiviteleri ve bunların öfke ve saldırganlık üzerindeki etkilerini inceleyen 154 çalışmadan elde edilen verileri bir araya getirmiştir.

Bir meta-analizden elde edilen sonuçlar, büyük örneklem - bizim durumumuzda 10.186 katılımcı - nedeniyle istatistiksel olarak daha güçlüdür. Bir meta-analiz, tek bir çalışmada daha az belirgin olan kalıpları da ortaya çıkarabilir. Bir yaprağı uzaklaştırarak ağacın tamamını görebilirsiniz.

İlk olarak The Conversation'da yayınlanan bir makaleden uyarlanmıştır.


Sophie L. Kjaervik, Brad Bushman, 4 Nisan 2024, SciTechDaily


Mustafa Tamer, 26.06.2024, Sonsuz Ark, Çeviri, Bilim ve Teknoloji, Aklın Merdivenleri

Mustafa Tamer Yayınları

Aklın Merdivenleri


Referans: Sophie L. Kjaervik - Virginia Commonwealth Üniversitesi Yaralanma ve Şiddet Önleme Programında Doktora Sonrası Araştırmacı Brad Bushman - İletişim Profesörü, Ohio Eyalet Üniversitesi

Sonsuz Ark'tan
  1. Sonsuz Ark'ta yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. 
  2. Sonsuz Ark linki verilerek kısmen alıntı yapılabilir.
  3. Sonsuz Ark yayınları Sonsuz Ark manifestosuna aykırı yayın yapan sitelerde yayınlanamaz.
  4. Sonsuz Ark Yayınlarının Kullanımına İlişkin Önemli Duyuru için lütfen tıklayınız.Seçkin Deniz Twitter Akışı