18 Haziran 2024 Salı

SA10812/SD3152: ABD Ordusunun Karşılaştığı Zorluklar

      Sonsuz Ark/ Evrensel Çerçeveye Yolculuk

Sonsuz Ark'ın Notu:
Çevirisini yayınladığımız podcast çözümü, David Rockefeller Çalışmaları Programı'ndaki altı düzineden fazla bursiyerin yanı sıra CFR'nin on bir burs programının çalışmalarını denetleyen, Amerikan dış politika yapım süreci ve Amerikan dış politikasının iç siyaseti konularında önde gelen bir otorite olarak tanımlanan Dış İlişkiler Konseyi (CFR) kıdemli başkan yardımcısı, araştırmalar direktörü ve Maurice R. Greenberg kürsüsü başkanı James M. Lindsay'e aittir ve ABD Deniz Kuvvetleri'nde yüzbaşı ve CFR'de misafir askeri araştırmacı olan John Barrientos ve ABD Hava Kuvvetleri'nde albay ve CFR'de misafir askeri araştırmacı olan Kristen Thompson ile ABD ordusunun karşılaştığı zorluklara nasıl uyum sağladığına dair içeriden bir bakış açısı sunmak için gerçekleştirilmiştir.
Seçkin Deniz, 18.06.2024, Sonsuz Ark 

Challenges Facing the U.S. Military, With John Barrientos and Kristen Thompson

ABD Ordusunun Karşılaştığı Zorluklar, John Barrientos ve Kristen Thompson ile

ABD Deniz Kuvvetleri'nde yüzbaşı ve CFR'de misafir askeri araştırmacı olan John Barrientos ve ABD Hava Kuvvetleri'nde albay ve CFR'de misafir askeri araştırmacı olan Kristen Thompson, ABD ordusunun karşılaştığı zorluklara nasıl uyum sağladığına dair içeriden bir bakış açısı sunmak için James M. Lindsay ile bir araya geldi.

LINDSAY:

Amerika Birleşik Devletleri'nin karşı karşıya olduğu dış politika zorlukları hakkında bir CFR podcast'i olan The President's Inbox'a (Başkanın Gelen Kutusu) hoş geldiniz. Ben Jim Lindsay, Dış İlişkiler Konseyi Araştırmalar Direktörü. Bu haftanın konusu, ABD Ordusunun Karşılaştığı Zorluklar. ABD ordusunun yenilenen jeopolitik rekabet çağında karşılaştığı zorluklara nasıl uyum sağladığına dair içeriden bir bakış sunmak üzere benimle birlikte Yüzbaşı John Barrientos ve Albay Kristen Thompson var. John ve Kristen, misafir askeri bursiyer olarak Konsey'de bir yıl geçirecekler.

John, Birleşik Devletler Donanması'nda yüzbaşı olarak görev yapmaktadır. Son olarak USS Carl Vinson uçak gemisinde reaktör subayı olarak görev yapmış ve Batı Pasifik'te görevlendirilmiştir. Kristen, Birleşik Devletler Hava Kuvvetleri'nde Albay rütbesiyle görev yapmaktadır. Son olarak Nebraska'daki Offutt Hava Kuvvetleri Üssü'nde 55. Kanat komutanıydı ve burada altı grup ve otuz filonun organize edilmesi, eğitilmesi ve donatılmasından, dünya çapında istihbarat gözetleme ve keşif görevlerinin yerine getirilmesinden, elektronik saldırıdan ve nükleer komuta kontrol ve iletişim desteğinden sorumluydu. Bu ayın başlarında Başkan Biden Kristen'ı Tuğgeneralliğe terfi için aday gösterdi. John ve Kristen bugün kişisel sıfatlarıyla konuşmaktadırlar ve görüşleri genel olarak ABD hükümetinin ya da özel olarak Savunma Bakanlığı'nın görüşlerini yansıtmayabilir. John ve Kristen, The President's Inbox'a katıldığınız için teşekkür ederiz.

THOMPSON:

Teşekkürler, Jim.

BARRIENTOS:

Teşekkürler, Jim. Bizi ağırladığın için teşekkürler.

LINDSAY:

Kristen, seninle başlayalım. İzin verirsen kişisel bir soruyla başlamak istiyorum. Neden Birleşik Devletler Hava Kuvvetleri'ne katıldın?

THOMPSON:

Teşekkürler, Jim. Bizi ağırladığın için teşekkürler. Birleşik Devletler Hava Kuvvetleri'ne katılma sebebimin bir tür tesadüf olduğunu söyleyebilirim. Komik bir hikayesi var. Lisede akademik olarak iyiydim, ancak gerçekten spor genim vardı ve bu yüzden çok hevesliydim, üniversiteye veya koleje gideceğim yer için bir numaralı önceliğim futbol oynamaktı. Bu yüzden başvuru sürecim devam ederken Hava Harp Okulu'nu ziyaret ettim ve kesinlikle çok sevdim. Colorado'da sevilecek çok şey var. Özellikle de Hava Kuvvetleri Akademisi, ne kadar harika bir ekip. Dağlar muhteşem, sınıflar gerçekten çok küçük, birçok farklı konuda eğitim alma fırsatı bana gerçekten cazip geldi ve tabii ki disiplin.

Ama oraya gittiğimde kesinlikle oraya aşık oldum, tüm takım arkadaşlarıma aşık oldum. Seçme sınıfımızda birlikte geldiğim sekiz kız hâlâ en iyi sekiz arkadaşımdan bazıları ve hepimiz hâlâ birbirimizle iletişim halindeyiz, bu gerçekten harika. Ve tabii ki uçma fırsatı gerçekten çok derin bulduğum bir şeydi ve bu fırsatı gerçekten çok önemsedim. Gidip uçma fırsatına sahip olmak, bunun bir şey olduğunu düşündüm, eğer Hava Kuvvetleri'nde olacaksam, süper havalı bir şey yapmak istedim ve uçmanın en büyük fırsat olduğunu düşündüm ve kariyerim boyunca pek çok farklı uçağı uçurabilmek gerçekten Hava Kuvvetleri Akademisi'nde başladı.

LINDSAY:

Peki, ne uçurmaya başladın?

THOMPSON:

T-37 ile uçmaya başladım.

LINDSAY:

T, eğitmen gibi mi?

THOMPSON:

T, eğitmen demek. Emekliye ayrıldı. T-6'ya transfer oldular. Küçük küçük jetlerle başladım ve ilerledikçe Learjet'e geçtim, Learjet'ten de normalde büyük uçaklar olarak adlandırdığım E-3 AWACS ve son olarak da RC-135'e geçtim. Ancak görevdeyken insansız hava araçlarından büyük tanker uçaklarına kadar her şeyi ve aradaki her şeyi uçurma fırsatım oldu. Bu yüzden oldukça dikkat çekiciydi.

LINDSAY:

Uçmak için en sevdiğin uçak?

THOMPSON:

Oh adamım, Jim.

LINDSAY:

Çocukların arasından seçim yapmanı istediğimi biliyorum. Bunu anlıyorum.

THOMPSON:

Uçuş saatlerimin çoğunun, yaklaşık 4.000 saatin, ağırlıklı olarak E-3 AWACS'larda geçtiğini söyleyebilirim, yani hem ABD versiyonu hem de NATO versiyonu. Ancak RC-135 ve tüm türevlerini uçurmayı da kesinlikle çok sevdim.

LINDSAY:

Şimdi izin verirsen John'a geçmek istiyorum. John, ben sana da aynı soruyu soracağım. Neden Birleşik Devletler Donanması'na katıldın?

BARRIENTOS:

Bekâr bir anne tarafından büyütüldüm, aslında sadece annem ve ikiz kardeşim vardı. Ve üniversiteye gideceksem, ki gitmek istiyordum, bunu yapmak için kendi yolumu bulmam gerektiği çok açıktı. Sonunda birkaç farklı burs buldum ama Donanma her zaman ilgimi çekmiştir. Gidip okyanusu görme, seyahat etme ve diğer limanları görme fikri çok ilgimi çekiyordu. Ağabeyim de burs kazanmıştı ama o bursu almamaya karar verdi, bu yüzden her zaman geleneksel yoldan gitseydim, onun gibi üniversiteye gitseydim hayatımın nasıl olacağını düşündüm.

Dediğim gibi, sonunda Donanma'ya katıldım ve Donanma'nın pek çok farklı avantajı vardı ve çalışma şansı, üniversiteye gidebilmek ve mali durum hakkında endişelenmemek inanılmazdı. Ayrıca Donanmaya katıldım çünkü olgunlaşmak, büyümek, daha iddialı olmak ve sesimi duyurmak için bir yol bulmam gerektiğini biliyordum. Donanmaya katıldığımda ilk planım sadece dört yıl görev yapıp sonra ayrılmaktı.

LINDSAY:

Deniz Harp Okulu'na gitmedin, peki hangi okula gittin?

BARRIENTOS:

Hayır, gitmedim. ROTC bursu aldım, yani Yedek Subay Eğitim Kolordusu Bursu ile Michigan Üniversitesi'nde okudum-

LINDSAY:

Dünyadaki en sevdiğim üniversite.

BARRIENTOS:

Benimki de öyle.

LINDSAY:

Bu yıl futbolda ulusal şampiyonlar.

BARRIENTOS:

Evet, efendim.

LINDSAY:

Pardon, bunu da eklemek zorundaydım. Tamam, yani sadece dört yıl çalışıp ayrılacağını düşünmüştün ve bu da bir sonraki sorumu öngörüyor, yani neden kaldın?

BARRIENTOS:

Dört yıl, aslında beş yıl sonra, çünkü nükleer eğitim almıştım, aslında dönüşmekte olduğum kişiyi sevdiğimi fark ettim, ama henüz tam olarak o noktada olduğumu düşünmüyordum. Bu yüzden, bu yolculuğa devam etmek için beş yıllık bir sözleşme daha imzaladım. Ama aynı zamanda birlikte çalıştığım insanlarla da ilgiliydi. Ülkenin her yerinden ve her kesimden insanlarla çalışmaktan gerçekten keyif alıyordum. Kendimi bu işin liderlik yönünden keyif alırken buldum ve sonunda, onuncu yılıma geldiğimde, komuta için, yani bir geminin kaptanı olmak için seçilmiştim ve bu seçeneği geri çeviremezdim. Böylece yirmi yılımı doldurdum ve yirmi dört yıl sonra işte buradayım. Donanmanın bana sağladığı tüm fırsatlar muazzamdı.

LINDSAY:

En iyi liman hangisiydi?

BARRIENTOS:

En iyi uğrak noktamın Hong Kong olduğunu söyleyebilirim. Aslında Hong Kong'a birkaç kez gittim, en son 2011'de gittim ve yemeklerden, kültürden, atmosferden gerçekten keyif aldım. Gezmeye bayıldım. İnanılmaz bir yerdi.

LINDSAY:

Hong Kong harika bir yer, ancak Çinlilerin Büyük Britanya ile yapılan anlaşmayı iptal edip doğrudan kontrolü ele geçirmesinden bu yana eskisi gibi olmadığını düşünüyorum. Ama Kirsten, ben de sana aynı soruyu soracağım. Hava Kuvvetleri'ne katıldın. İlk taahhüdünü yerine getirdin ve kalmaya devam ettin. Neden kaldın?

THOMPSON:

Evet, Jim. Benim için bunun yüzde 100 nedeni insanlardı diyebilirim. Hayatımda sadece birlikte değil, yanlarında da hizmet ettiğim pek çok insanla hayatımı değiştiren ve ezber bozan pek çok an yaşadım diyebilirim. Ve benim için muhtemelen en özel kısım buydu. Hava Harp Okulu'nda geçirdiğim zaman hakkında konuşurken daha önce bahsetmemiştim ama ben birinci sınıftayken ya da son sınıftayken küçük kız kardeşim de benimle birlikteydi. O birinci sınıf ya da dördüncü sınıftaydı. Kız kardeşler olarak lisede sahip olduğumuz ve daha sonra üniversiteye taşıyabildiğimiz bu gerçekten özel bağa sahip olmak benim için ve kesinlikle ailem için gerçekten çok etkiliydi. Ayrıca komutan olmanın da insanların hayatlarını olumlu bir şekilde şekillendirme fırsatı verdiğini söyleyebilirim. Özellikle de savaşta komutan olmak. Pek çok kez insanları ya savaşa gönderdim ya da onlarla birlikte savaşa gittim, ancak bu görevlerden ve bu fırsatlardan yüzlerinde kocaman bir gülümsemeyle ya da kalplerinde büyük bir gururla geri döndüklerini görmek sizi gerçekten derinden etkiliyor ve bunun benim için gerçekten doğru iş kolu olduğunu düşünmemi sağladı çünkü pek çok insanın hayatı üzerinde çok büyük bir etkiye sahip olduğumu hissediyorum. Ve karşılığında, tüm bu insanların benim hayatım üzerinde çok büyük bir etkisi oluyor. Bu gerçekten çok harika, özellikle de üniformalarında Amerikan bayrağı armasıyla geri dönen insanları gördüğünüzde. Bunda gerçekten özel bir şey var.

LINDSAY:

İkiniz de askeri doktrinimizin ana itici gücünün kontrgerilla olduğu, kesinlikle ana odak noktası olduğu bir dönemde askerlik hizmetine girdiniz, her ne kadar tüm servisler için büyüklük ve çok geniş görev seti göz önüne alındığında, terörle mücadele dosyadaki tek şey olmasa da. Ancak şimdi büyük güç rekabetinin yaşandığı bir dönemdeyiz, büyük güç savaşlarından daha çok bahsediliyor ve Rusya'nın Ukrayna'yı işgali bu konuyu bir kez daha ön plana çıkardı. Bu yüzden jeopolitik ortamdaki değişim ışığında ordunun nasıl değiştiğini ya da geliştiğini gördüğünüzü merak ediyorum. Belki seninle başlayabiliriz Kristen.

THOMPSON:

Jim, 2001 yılında mezun oldum, yani 11 Eylül saldırısından sadece birkaç ay önce. Açıkçası, sadece genç bir subay olarak değil, bir Amerikalı olarak da benim için oldukça derin bir andı. Ancak yıllar içinde, kesinlikle başladığım zamandan şu anda bulunduğum yere kadar değiştiğini gördüğümüz şeylerin stratejik ortam olduğunu söyleyebilirim. Tüm uçuş ekiplerime her zaman şunu söylerim; büyük bir uçakta uçtuğunuzda ve gerçekten önemli bir göreviniz olduğunda, platformlarımızda ya da hizmetimizde veya ordumuzda verdiğimiz taktik kararların birçoğunun sadece çoğu zaman değil, her zaman stratejik etkileri veya stratejik sonuçları vardır. Dolayısıyla her zaman tetikte olmalıyız çünkü özellikle de büyük güçlerin rekabeti söz konusu olduğunda ne olacağını asla bilemeyiz. Ayrıca geleceğe baktığımızda hava kuvvetlerimizin, havacılarımızın ve iş gücümüzün kesinlikle değişmesi gerektiğini görüyorum. Bu nedenle, geleceğin havacılarını ya da savaşçılarını inşa ederken, çok alanlı akıcı olmaya dikkat etmeleri gerektiğini söyleyebilirim.

LINDSAY:

Çoklu alan derken neyi kastediyorsun? Bu ne anlama geliyor?

THOMPSON:

Bu sadece havacılar ve hava gücü uygulayıcıları olarak ne yaptığımızı anlamak değil, aynı zamanda kara gücümüzü, deniz gücümüzü, uzay gücümüzü ve siber gücümüzü de anlamak anlamına geliyor. Eğer bu farklı dillerin birçoğuna hakim değilseniz, oldukça hızlı bir şekilde demode oluruz. Ayrıca personelimizden görev komutanı dediğimiz kişiler olmalarını beklediğimizi de söyleyebilirim. Büyük coğrafi alanlarda düşmanlarla savaşırken, genç bir lider olarak bir dizi emir alıp uygulayabilmek, kesinlikle gri alanda, yeterli zaman, sermaye, kaynak ya da bilgiye sahip olmamak, çalışanlarımızdan istediklerimizi yapabilmek, bu gerçekten zor olacaktır. Dolayısıyla bu gri alanlarda gezinebilmek, yeni bir büyük güç rekabeti çağına girerken millet olarak gerçekten aradığımız bir şey olacak.

LINDSAY:

John, aynı soruyu ben sana da sorayım. Tekrar ediyorum, Donanmanın çok uzun bir geçmişi var. Geçmişi 1775 yılına kadar uzanıyor. Misyonu belli ve bir seviyede hiç değişmedi. Öte yandan, kendisinin çok çeşitli farklı versiyonlarından geçti. Donanma kendi evrimi ve şu anda karşılaştığı zorluklar hakkında ne düşünüyor?

BARRIENTOS:

Evet, teşekkürler Jim. Dediğin gibi, Donanma, en azından Soğuk Savaş'tan bu yana, dünya genelinde deniz yollarına sınırsız erişime sahip olmuştur. Dolayısıyla her an her yere gidebilmeye ve her yerden güç projeksiyonu yapabilmeye çok alıştık ve büyük güç rekabetinde gördüğümüz gibi, bu yolların bazıları, bu alanların bazıları tartışmalı, bu yüzden geçmişte olduğu kadar basit olmayacak. Dünyanın giderek daha karmaşık hale geldiğini fark etmemek için bir kayanın altında uyuyor olmanız gerekir ve geleceğe baktığımda daha az karmaşık hale geleceğini düşünmüyorum. Sadece daha da karmaşıklaşacak. Bununla birlikte, tüm servisler dünya çapında daha fazla yerde bulunmaları gerektiği için daha büyük bir zorluk yaşayacaklar ve Donanma da bunun bir parçası. Dolayısıyla gemi inşası ve personel istihdamına baktığınızda, bunlar kesinlikle kamuoyuna iyi bir şekilde duyurulmuş sorunlardır. Kısa bir süre önce Donanma Harekat Başkanı Amiral Lisa Franchetti, geçtiğimiz hafta Maryland National Harbor'da düzenlenen Donanma Birliği Yıllık Deniz Hava ve Uzay Konferansı'nda 2016'dan bu yana yapılan her çalışmanın Donanmanın daha büyük olması gerektiğini gösterdiğini söyledi. Amiral Franchetti, bunu hızlandırmak için endüstri ortaklarıyla birlikte endüstriyel tabanlı işgücü altyapısına yatırım yapmamız ve yapay zeka yoluyla tedarik zinciri esnekliğimizi arttırmamız gerektiğini söyledi. Donanma Bakanı Del Toro, gemi inşasını destekliyor ve kısa bir süre önce Kore'ye giderek Mitsubishi gemi inşa fabrikasındaki en iyi uygulamaları gördü ve bu uygulamalardan bazılarını alıp Amerika Birleşik Devletleri'ne geri getirmeye çalıştı.

LINDSAY:

İzin ver seni bu konuda biraz daha açayım çünkü burada çok fazla şey var çünkü kısmen şu soruyla karşı karşıyayız: Yeterince malımız var mı? Ayrıca şu soru da var: Doğru malzemeye sahip miyiz? Yeterli esnekliğe sahip miyiz? Donanmanın daha da büyümekten bahsettiğini biliyorum ama donanma pahalı. Donanımınız, bir uçak gemisini donatmaya bakarsanız, bu milyarlarca dolarlık bir yatırımdır. Bir uçak geminiz olduğunda, tek başına değildir. Onu korumak için tasarlanmış bir dizi gemiyle birlikte gelir. Donanma bunun bileşimi hakkında nasıl düşünüyor? Sadece sayılar değil, daha büyük olmayı istemeyi anlıyorum ama Donanma doğru gemi çeşitliliğinin ne olduğunu nasıl düşünüyor? Birkaç yıl önce kıyı muharebe gemilerinden bahsedildiğini ve bu gemilerin inşasına yatırım yapıldığını biliyorum. Sanırım Donanma artık bu yoldan gitmemeye karar verdi. Bana donanmanın yapısı hakkında bir fikir verin. Bir zamanlar savaş gemilerini geride bıraktığımız gibi uçak gemilerini de geride bırakacak mıyız?

BARRIENTOS:

Bu harika bir soru. Eğer bakarsanız, savunma sanayi her yıl otuz yıllık bir gemi inşa planında gelecek yılların savunma programını ortaya koyar. Bu yıl 134 insansız gemi de dahil olmak üzere 381 insanlı gemi için çağrıda bulunuldu. Bu bütçeye bakarsanız, hala uçak gemileri, denizaltılar, su üstü gemileri için bütçeler olduğunu görürsünüz. Bence su üstü gemilerinin yanı sıra uçak gemileri için de hala bir yer var. Gördüğünüz gibi, denizaltılar bu büyük platformların yapabildiği bazı görevleri yapamıyor. 7 Ekim'de Hamas İsrail'e saldırdığında Başkan'ın yaptığı ilk şey Ford Uçak Gemisi Taarruz Grubunu Doğu Akdeniz'e taşımak oldu. Ford zaten Akdeniz'deydi, dolayısıyla uçak gemisi çok hayati bir platform olduğunu kanıtladı.

LINDSAY:

Açıkçası, uçak gemileri kuvvet projeksiyonu için çok iyidir çünkü hareket ederler ve dünyanın dört bir yanına gidebilirler.

BARRIENTOS:

Evet, bu doğru. Yani hala dünyanın en mobil havalimanı ve bence ilerledikçe her zaman en mobil platform olacak, her zaman kullanışlı olacak, her zaman bir yeri olacak.

LINDSAY:

Ancak aynı zamanda gemi savar füzelerine ve saldırılara karşı potansiyel olarak savunmasız olan büyük ve pahalı bir ekipman parçasıdır.

BARRIENTOS:

Bu doğru. Donanma, elektronik savaş ve algılama platformlarındaki ileri teknikler de dahil olmak üzere uzun süredir bu konuyu inceliyor. Uçak gemilerini son derece etkili bir şekilde kullanabiliriz. Bence hala onlar için bir yer bulabilir, onları daha uzağa taşıyabilir ve gerekirse uçaklarını daha uzaklardan yansıtabiliriz.

LINDSAY:

Kristen, Hava Kuvvetleri'nin tedarik planları hakkında konuşmak istiyorum ve aynı dinamikler işliyor. Uçaklar çok daha pahalı hale geldi. Bunlar milyonlarca dolarlık ekipman parçaları, dolayısıyla herhangi birinin kaybı önemli. Ayrıca yüksek fiyat etiketi, eskisi kadar çok sayıda satın alamayacağınız anlamına geliyor. Ama aynı zamanda drone teknolojisi, çeşitli tarz ve tiplerde insansız hava araçları da gelişiyor ve özellikle Rusya'nın Ukrayna'ya karşı savaşında drone'ların kullanıldığını görüyoruz. Hava Kuvvetleri insanlı uçaklara karşı insansız hava araçları ve görevini yerine getirmenin diğer yolları hakkında ne düşünüyor?

THOMPSON:

Evet Jim, şu anda içinde bulunduğumuz ortamın, yani stratejik ortamın kesinlikle çok önemli, çok ilginç ve çoğu zaman da karmaşık olduğunu söyleyebilirim. Dolayısıyla havacıların kullanabileceği tüm kabiliyetlere sahip olmak kesinlikle çok önemli. Ve daha sonra yaptığımız kombine silah işlerini yapabilmek.

LINDSAY:

Askeri dili bilmeyenler için birleşik silahlar nedir?

THOMPSON:

Evet, sadece birlikte çalıştığımız diğer servislerle ortak çalışabilmek ve onların dillerini anlayabilmek. Bir güç projeksiyonu kabiliyeti olarak, Donanma ile bu anlamda çalışabilmek gerçekten çok önemli. Körfez bölgesinde görev yapan bir komutan olarak F-35'lere sahip olduğum için çok şanslıydım, tüm elektronik harp paketlerine ve günümüz kuvvetlerinde gerçekten yüksek güçlü ve zorlu bir düşmana karşı koymak için ihtiyaç duyduğumuz tüm Gucci teknolojisine sahip en üst düzey platform. Ve sonra RQ-4'lerimiz ve EQ-4'lerimiz vardı.

LINDSAY:

Bunlar ne?

THOMPSON:

Faaliyet gösterdiğimiz ortamı anlamlandırmak için kullanabildiğimiz dronlar da vardı. Dolayısıyla, bu kabiliyetlerin tamamını görmek benim için gerçekten önemliydi, sadece bir hava gücü uygulayıcısı olarak değil, aynı zamanda faaliyet gösterdiğim bölgelerde bir hava savaşı yürütürken daha geniş hava gücü yapısını anlamak da çok önemliydi. Ayrıca şunu da söyleyebilirim ki, bilgi savaşına çok önem veren sayılı hava kuvvetlerinden geldiğim için bu da çok önemli. Dolayısıyla, havacılarımıza veri toplamanın, algılamanın, bir araya getirmenin, bu verileri anlamlandırmanın, bu verileri paylaşmanın ve daha sonra bu verileri korumanın önemini öğretmek gerçekten çok önemli. Ve bu Hava Kuvvetlerinde yaptığımız her şey için geçerli, ister platform işletmek olsun, ister istihbarat gözetleme keşif yapmak olsun, benim son üssümde yaptığım gibi. Dolayısıyla, bilgi savaşının kesinlikle birçok kuvvetin yönelmeye başladığı bir alan olduğunu düşünüyorum çünkü bunun gelecek için gerçekten önemli bir kabiliyet olduğunu biliyoruz.

LINDSAY:

Çok iyi geliştirilmiş bir sistem ağına, özellikle de uzayda faaliyet gösterebilmeye bağlı olarak görebilmeye bağımlı olmak, Hava Kuvvetleri ya da diğer servisler için potansiyel bir zafiyet yaratıyor mu? Bu ABD'ye kesin bir avantaj sağlıyor ama kör olma riski de var. Peki o zaman nasıl çalışıyorsunuz? Hava Kuvvetleri bu tür konular hakkında nasıl düşünüyor?

THOMPSON:

Evet, Jim, bunun büyük bir kısmının farklı güçler ve sahip olduğumuz kabiliyetler arasındaki esneklikle ilgili olduğunu söyleyebilirim. Dediğim gibi, tüm bu verileri kullanabilirsek, bu verileri aynı verilere ihtiyaç duyan ortaklarımızla paylaşabilir, anlamlandırabilir ve ardından bu verileri korumak için geliştirebileceğimiz tüm araç ve teknikler ileriye dönük olarak gerçekten önemli olacaktır - bu gerçekten esnek komuta ve kontrol mimarilerine sahip olmak. Yani komuta ve kontrolün ya da bizim deyimimizle C-2'nin gerçekten önemli olduğu bir geçmişten geliyorlar. Yani, bu verileri alabilmek ve daha sonra bu verileri ağa bağlı olduğumuz tüm farklı platformlara fayda sağlamak için kullanabilmek. Bu Hava Kuvvetleri platformları olabilir, Donanma platformları olabilir, Ordu olabilir, ortaklarımızdan herhangi biri olabilir ve dünya genelinde, sadece esnek değil aynı zamanda korunan düğümlere sahip olduğumuzdan emin olmak gerçekten çok ama çok önemli olacaktır.

LINDSAY:

İkiniz de insansız yetenekler konusuna değindiniz. Ayrıca yapay zekanın ve yapay zekanın askeri entegrasyonu olarak tanımlandığını duyduğum şeyin yükselişini görüyoruz. Bu da "döngüdeki adam sorunu" ya da "dümendeki insan" olarak da tanımlandığını duyduğum, hem teknolojiden en iyi şekilde yararlanmaya çalıştığımız hem de tüm kararlarımızı teknolojiye devretmediğimiz bir sorun hakkında çok konuşulmasına yol açıyor. Merak ediyorum ve seninle başlayacağım, John, Donanmadaki rolünü hızla geliştiren bir yapay zeka teknolojisine sahip olduğumuz için ileriye dönük olarak nasıl düşünüyorsun?

BARRIENTOS:

Açık olmak gerekirse, Aegis Silah Sistemine baktığımızda her zaman bir tür yapay zekaya sahip olduğumuzu görüyoruz.

LINDSAY:

Aegis Silah Sistemi'nin ne olduğunu açıklamak zorundasın.

BARRIENTOS:

Aegis Silah Sistemi, savunma taramasının tamamıdır. Radar, takip radarları, tespit radarı, algılama ve gelen bir füzeyi veya uçağı takip etmek, tespit etmek ve bir atış kontrol çözümü üretmek ve ona başka bir füze göndermek için donanım ve yazılımı içerir.

LINDSAY:

Ateş kontrol çözümü hedefin yerini belirleyip onu vurmak mı?

BARRIENTOS:

Hedefin yerini tespit etmek ve onu vurmak. Yani baktığınızda, geçmişte, uzun zamandır bu sistem vardı ve bu sistemin birkaç farklı ayarı var. Tam otomatik moda geçebilirsiniz, bu durumda belirli bir profile, belirli bir yüksekliğe, belirli bir hıza sahip gelen bir uçak ya da füze gördüğünde onu tespit eder, takip eder ve füzeyi tam üzerine gönderir. Tam otomatik modda da kullanabilirsiniz, ancak biz genellikle bunu kesinlikle yapmamız gerektiğini düşünmediğimiz sürece yapmayız. Çoğunlukla, sistemi tüm işi yapacak şekilde kurabilirsiniz, ancak en sonunda füzeyi gerçekten ateşlemek için bir operatöre ihtiyaç duyarsınız. Bence yapay zeka kullanımımız da aynı şekilde olacak. Saldırıya geçmek için her zaman döngüde bir insan olacak. Savunmada, ne kadar zamanımız olduğuna bağlı olarak YZ'nin yapması gerekeni yapmasına izin verebiliriz, ancak düşmana gerçekten saldırmak ve onu öldürmek için döngüde her zaman bir insan olacağını düşünüyorum.

LINDSAY:

Kristen, aynı soruyu sana da sorayım. Hava Kuvvetleri yapay zekanın askeri entegrasyonu konusunda ne düşünüyor?

THOMPSON:

CFR'de geçirdiğim süre bana yapay zeka gibi, bir komutan olarak benim ilgi alanımın biraz dışında kalabilecek alanları inceleme fırsatı verdi. New York City ve D.C.'deki ve hatta Kuzey Kaliforniya'daki teknoloji uzmanlarıyla konuşurken gerçekten gördüğüm şey, yapay zekanın ilerlememiz için ne kadar önemli olduğudur. Sadece teknoloji açısından değil, kesinlikle askeri açıdan da. Bugün sadece orduda değil, herhangi bir şirketin yöneticisi olarak lider olmak için ne gerektiğini konuştuk. Finans, ticaret, yapay zeka, iklim değişikliği, ekonomimizin tüm bu yönlerinin liderlik rolünde nasıl bir rol oynadığını, kesinlikle birden fazla sektörde ve yapay zekanın bu gerçekten önemli sütunlardan biri olduğunu anlayabilmek. Hava Kuvvetleri çok teknik çözümler peşinde koşan teknik bir güç ve Uzay Kuvvetleri için de aynı şey geçerli, otomasyon bizim için gerçekten çok büyük bir önem taşıyor. Ve sonra, otomasyon, kesinlikle yapay zeka ile. Daha önce de bahsetmiştim, elimizde çok fazla veri var. Bir ton veri ve bilgiyi emen ve bu bilgilerin çoğunu depolayan bir platforma sahip olduğumuz bir üsten geldim. Esasen ve bir noktada yapmamız gereken şey, muhtemelen tüm bu verileri anlamlandırabilecek ve daha sonra bu verileri çok zamanında ihtiyacı olan birine ulaştırabilecek bazı yapay zeka veya otomatik araçlara sahip olmaktır. Ve sonra bence döngüde bir insan olmasından, bu verileri anlamlandıran ve daha sonra kullanması gereken nedenler için kullanan bir insan olmasından bahsettiğimizde, o zaman devam edecek olan kısım budur çünkü hedefleme söz konusu olduğunda veya bu gerçekten zor kararları verdiğimizde, döngüde bir insan olmasını isteyeceksiniz.

BARRIENTOS:

Jim, şunu da eklemeliyim ki, yapay zeka sadece katı bir savaş anlamında kullanılmayacak. Tedarik zinciri esnekliğinde de kullanılacak. Hangi parçalara ihtiyacımız olacağını, bunları nasıl donatmamız gerektiğini, dünya genelinde en iyi rotaların nereler olduğunu söylemek için yapay zekayı kullanabileceğiz. Bence yapay zeka yaptığımız her şeye sızacak ve sadece daha iyi hale getirecek. Çalışanların işlerini gerçekten yapmalarını kolaylaştıracak. Bence yapay zeka sadece yaptığımız işi hızlandıracak ve bence tüm Savunma Bakanlığı için bir nimet olacak.

LINDSAY:

Ekipman ve yapay zekanın bu ekipmanı savaş alanında veya sahada daha etkili hale getirmede oynayabileceği rol hakkında çok konuştuk, ancak geri dönüp insanlar hakkında konuşmak istiyorum. İkiniz de çok büyük hizmetlerde çalışıyorsunuz. Ordunun eleman bulma konusundaki zorlukları hakkında çok şey okudum. Bence bu Hava Kuvvetleri için diğer bazı servislere göre daha az sorun teşkil ediyor. Sanırım size iki uçlu bir sorum var ve Kristen ile başlayacağız, yani bu podcast'i dinleyen bir gence neden orduya ya da Hava Kuvvetlerine katılması gerektiğine dair argümanın, tabiri caizse söylemin ne olurdu?

THOMPSON:

Sizinle aynı değerleri paylaşan insanlarla birlikte hizmet etmek için size harika fırsatlar sunuyor. Amerikalılara Hava Kuvvetleri ve kesinlikle diğer ordu mensupları hakkında bilmeleri gereken bir şey söyleyecek olursam, biz savaşa değerlerimizi getiriyoruz.

LINDSAY:

Bu değerleri ne olarak tanımlarsınız?

THOMPSON:

Başkalarını savunmak, olayları başkalarının bakış açısından görmek, zorluklar karşısında geri adım atmamak, diğer insanlarla ilgilenmek, elit bir takımın parçası olmak ve kesinlikle demokrasi ve ifade özgürlüğü gibi çok değer verdiğimiz şeyler. Bizi Amerikalı yapan tüm bu şeyler gerçekten çok güzel ve bence muhtemelen kendilerinden daha büyük bir şey yapma fırsatı arayan genç erkek ve kadınlar için gerçekten çok etkili. Ayrıca, dünyanın dört bir yanındaki diğer uluslarla, diğer pek çok kişinin yararına ortaklık kurma fırsatının da çok önemli olduğunu düşünüyorum.

Son görevimde günde yirmi dört saatin yirmi ikisinde uçakların havada olduğunu biliyorum, dünyanın dört bir yanına yayılmıştı, sanırım on bir zaman dilimiydi ve genç havacılarımız değerlerini savaşa getirmezlerse, harika Amerikan çıkarlarımız adına iş yapan aynı önemli ulusların çoğunda olamamamızın hiçbir yolu yoktu. Bu nedenle, bence insani düzeyde herkesin bağ kurabileceği bir şey var ve bu da hepimizin paylaştığı o eşsiz ve harika Amerikan değerleri.

LINDSAY:

John, aynı soruyu sana da sorayım ve bunu özellikle Donanma için soracağım, çünkü Donanma'nın gemileri var ve insanlar bu gemilere binmek zorunda ve uzun süreler boyunca görev yapıyorlar, bu da ailelerinden ve arkadaşlarından uzakta oldukları anlamına geliyor. Donanmaya katılmayı düşünen birisine, özellikle de böyle bir ortamda, ne söylemek istersin? Çünkü tüm hizmet üyelerinin ve tüm servislerin yapması gereken fedakârlıklar olduğu açık.

BARRIENTOS:

Özellikle Donanma ile ilgili olarak, bir denizci gemiyi yola çıkarmak için neler yaptıklarına, ne kadar çok çalıştıklarına baktığında, gemideki her bir kişinin, 300 kişilik bir destroyerin, gemiyi yola çıkarmak için herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini düşünüyorum. Ve bence buna baktıklarında, geminin yola çıkmasındaki rolleri ve daha sonra konuşlandırılmaları ve bu gemilerin yapması gereken tüm görevleri yapabilmeleri, bence buna baktığınızda ve katıldığınız ekibi düşündüğünüzde, bu oldukça ezici bir şey. Bence orduyu düşünen her genç için, size gerçekten değer verilen insanlardan oluşan bu ekibe katılmayı düşünün derim. Gemilerde denizcilerin çoğu zaman seslerinin duyulmadığını düşündüklerini biliyorum ama bence gerçekten duyuluyor. Bence Donanma denizcileri dinleme konusunda oldukça iyi bir iş çıkarıyor. Yapılan her ankette Donanma aslında en üst düzeyde sonuçları görüyor ve gerçekten de değişiklik yapmaya çalışıyor. Bu anketler sonucunda pek çok politika değişikliği yapılıyor. Dolayısıyla, genç bir insan fikirlerinin önemli olduğunu, dikkate alındığını görürse, bunun yardımcı olduğunu düşünüyorum. Bence bu onlara orduya, özellikle de Donanma'ya katılırlarsa, bu deneyimi çok faydalı bulacaklarını, hatta düşündüklerinden çok daha faydalı bulacaklarını gösteriyor. Tecrübelerime dayanarak konuşuyorum. Ben dört yıl yapacağımı düşünüyordum ve o zamandan bu yana yirmi yıl geçti, yirmi dört yıl. Bence çoğu insan bu deneyimi hayal bile edemeyecek.

LINDSAY:

Kapanışı her ikinize de liderlikle ilgili bir soru sorarak yapmak istiyorum, çünkü Birleşik Devletler ordusunda tüm servislerdeki insanlarla etkileşim içinde olduğum yıllar boyunca dikkatimi çeken şey, servislerin insanlara liderliği öğretmek, hizmet üyelerine liderlik becerilerini geliştirme fırsatı vermek için harcadıkları zaman ve çaba, bilinçli zaman ve çaba miktarıdır ve liderlik beceri gerektirir. Liderlik hakkında ne düşünüyorsunuz? Liderlik hakkında ne gibi tavsiyeleriniz var? Belki de seninle başlayabiliriz, Kristen.

THOMPSON:

Jim, liderlik söz konusu olduğunda her şeyin insan merkezli olduğunu söyleyebilirim. En azından benim liderlik felsefemde, ellerimi havaya kaldırıp "Bir tarafta süreçler, diğer tarafta ilişkiler var" diyecek olsam. Benim için bu her zaman ilişkilere doğru kayacaktır çünkü liderliğin güzelliğinin gerçekten bu olduğunu düşünüyorum, en azından benim beynimde. Ve bence insanlar kesinlikle buna değer. Onlara çok şey borçluyuz. Ben, bir lider olarak, liderlik etme şansına sahip olduğum pek çok insana soracağım. Onlara her zaman, "Hey, dinleyin, sizden gerçekten zor şeyler yapmanızı isteyeceğim, ama bunun da ötesinde, sizden bu gerçekten zor şeyleri iyi yapmanızı isteyeceğim" diyorum. Ve böylece onları bu beklentiyle bıraktığınızda, şüphesiz sizi hayal kırıklığına uğratmayacaklardır. Ve sonra, bence bunu onlara her gün söylemek zorunda değilsiniz, ama bence liderliğin bir parçası da insan insana bağlantıdır, onlara bunu hatırlatırsınız ve benim bunu her zaman söyleyen bir patronum vardı, kendilerini ilgili, değerli ve sevilen hissettiklerini söylerdi. Bunun gerçekten önemli olduğunu düşünüyorum, özellikle de onlardan zor şeyleri yapmalarını ve bu zor şeyleri iyi yapmalarını istediğimizde. İnsanları tehlikeye atarken, dışarı çıkıp gerçekten zorlu muharebe görevlerinde uçururken çoğu zaman şunu söylerdim: Eğer dışarı çıkarlarsa ve sıkı savaşırlarsa, ama daha çok severlerse, bu gerçekten de çalışanlarımızla sahip olmak istediğimiz mantradır, yaptıkları şeyin sadece benim tarafımdan değil, zincirdeki yukarı ve aşağı liderlik tarafından da çok değerli ve çok değerli olduğunu bilmeleridir.

LINDSAY:

John, aynı soruyu sana da sorayım ve Kristen'in az önce söylediklerinde saklı olan bir noktayı vurgulamak istiyorum. Liderlik önemlidir çünkü insanlardan fedakârlık yapmalarını, potansiyel olarak en büyük fedakârlığı yapmalarını istiyorsunuz. Ve binlerce yıl boyunca savaş üzerine çalışmış olan herkes günün sonunda liderliğin kazanma açısından sahip olabileceğiniz teçhizattan bile daha kritik olduğunu bilir. Liderlik hakkında ne düşünüyorsun?

BARRIENTOS:

Bir donanma gemisi ya da denizaltı bağlamında liderliğin ilginç olduğunu düşünüyorum çünkü nihayetinde göreve çıktığınızda, başarılı olmak için gerçekten elinizden gelenin en iyisini yaptığınız kişiler yanınızdaki insanlardır. Görevlendirildiğimizde denizcilerle, güvenecekleri kişilerin birbirleri olacağını konuşurdum. Donanmada, bir gemide, savaşa girdiğimizde hepimiz aynı gemide olduğumuz için benzersiziz.

LINDSAY:

Tam anlamıyla.

BARRIENTOS:

Tam anlamıyla. Yani kaptandan en kıdemsiz denizciye kadar hepimiz aynı mücadelenin içindeyiz. Ve bazı tarihi örneklere bakarsanız, sistemdeki hiyerarşiye rağmen, iş başa düştüğünde liderler kendilerini gösterir ve liderler öne çıkar. Bence ordunun güzelliklerinden biri de liderliği erkenden ve sık sık elde etmenizdir. Kıdemsiz bir denizci olarak emirlere uymak ve işinizi yapmak zorundasınız, ancak eninde sonunda siz farkına bile varmadan, sivil meslektaşınızdan çok daha erken bir zamanda liderlik pozisyonuna getirileceksiniz. Aynı şey bir subay için de geçerlidir, özellikle de bir subay için, çünkü bir gemiye gittiğinizde bir bölüme atanırsınız ve bölüm subayı olursunuz. Dolayısıyla, liderlik fikrinin erken ve sık sık ordunun her yerine nüfuz ettiğini düşünüyorum. Denizciler, askerler, havacılar, edindikleri becerilerin, liderlikle ilgili sert ve yumuşak becerilerin ölçülemez olduğunu göreceklerdir. Ve bunu sivil meslektaşlarıyla kıyasladıklarında, aynı yaştaki meslektaşlarından kilometrelerce ileride olduklarını göreceklerdir ve bunun nedeni ordudur. Yaşadıkları zorluklar, vermek zorunda kaldıkları zor kararlar yüzünden. Kendilerinin hızlı, diğerlerinin yavaş hızda çalıştığını fark edecekler. Yıllar boyunca bu adamlarla iletişim halinde olduğumda ve sonra bana ulaştıklarında, "Hey, sen haklıymışsın" demeleri benim için güven verici oldu. Donanmadan ayrıldım ve başka bir şirkete geçtim ve donanmada öğrendiğim beceriler sayesinde kendimi herkesten ışık yılı ileride buluyorum.

LINDSAY:

Bu notla birlikte Başkan'ın Gelen Kutusu'nu bu hafta için kapatıyorum. Konuklarım Yüzbaşı John Barrientos ve Albay Kristen Thompson. Her ikisi de Dış İlişkiler Konseyi'nde misafir asker olarak bulunuyorlar. John, Kristen, The President's Inbox'ın bu bölümünde bana katıldığınız için çok teşekkür ederim ve ayrıca hizmetiniz için çok teşekkür ederim.

THOMPSON:

Teşekkürler, Jim.

BARRIENTOS:

Teşekkürler, Jim.

LINDSAY:

 (...) Her zaman olduğu gibi, Başkanın Gelen Kutusu'nda ifade edilen görüşler yalnızca sunucuya veya konuklarımıza aittir, politika konularında kurumsal bir pozisyon almayan CFR'ye ait değildir. Yine, John ve Kristen bugün kişisel sıfatlarıyla konuştular ve görüşleri genel olarak ABD hükümetinin veya özel olarak Savunma Bakanlığı'nın görüşlerini yansıtmak zorunda değildir. Bugünkü bölüm Podcasting Direktörü Gabrielle Sierra ile birlikte Ester Fang tarafından hazırlanmıştır. Araştırma desteği için Michelle Kurilla'ya ve redaksiyon desteği için Justin Schuster'a özel teşekkürlerimizi sunarız. Ben Jim Lindsay. Dinlediğiniz için teşekkürler.

,James M. Lindsay, The President's Inbox, 23 Nisan 2024, CFR

(James M. Lindsay, Dış İlişkiler Konseyi'nde (CFR) kıdemli başkan yardımcısı, çalışmalar direktörü ve Maurice R. Greenberg kürsüsü başkanıdır ve David Rockefeller Çalışmaları Programı'ndaki altı düzineden fazla bursiyerin yanı sıra CFR'nin on bir burs programının çalışmalarını denetlemektedir. Amerikan dış politika yapım süreci ve Amerikan dış politikasının iç siyaseti konularında önde gelen bir otoritedir.)


Seçkin Deniz, 18.06.2024, Sonsuz Ark, Çeviri, Çeviri ve Yansımalar


Sonsuz Ark'tan
  1. Sonsuz Ark'ta yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. 
  2. Sonsuz Ark linki verilerek kısmen alıntı yapılabilir.
  3. Sonsuz Ark yayınları Sonsuz Ark manifestosuna aykırı yayın yapan sitelerde yayınlanamaz.
  4. Sonsuz Ark Yayınlarının Kullanımına İlişkin Önemli Duyuru için lütfen tıklayınız.

Seçkin Deniz Twitter Akışı