13 Haziran 2024 Perşembe

SA10804/AF20: Reisi'nin Ölümü İran'da Lider Azlığını Ortaya Çıkardı

 Sonsuz Ark/ Evrensel Çerçeveye Yolculuk

Sonsuz Ark'ın Notu:
Çevirisini yayınladığımız analiz, CEPA'da yerleşik olmayan araştırmacı ve internetteki otoriter etkiyi takip eden Omelas'ın kurucusu Ben Dubow'a aittir ve İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopter kazasında ölmesi sonrası İran'daki lider eksikliğine odaklanmaktadır. Koruyucular Konseyi, cumhurbaşkanı adaylığı için kayıt yaptıran 80 kişiden altısının uygunluğunu onayladı: Muhammed Bakır Ghalibaf, Emir Hüseyin Gazizade Haşemi, Said Celili, Mesud Pezeşkiyan, Mustafa Purmuhammedi ve Alirıza Zakani.
Seçkin Deniz, 13.06.2024, Sonsuz Ark 


Raisi’s Death Exposes Scarcity of Iranian Leaders

"İran'ın üst düzey kadroları kaza ve suikastlarla zayıflarken, karşı karşıya olduğu zorlukları çözmek de giderek zorlaşıyor."

Etkinlik birçok açıdan İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hossein Amir-Abdollahanian'ın yetkinliklerinin bir göstergesi oldu.

Bir yıl önce İran ve Azerbaycan savaşın eşiğindeydi. Şimdi ise Reisi ve Abdollahanian Azeri mevkidaşlarının karşısında durdular ve İran Cumhurbaşkanı ortaklaşa inşa edilen bir barajın açılışını yaparken "İki ülke ve iki millet arasındaki bu samimi ilişki koparılamaz" dedi.

Birkaç saat içinde her iki İranlı lider, yerel eyaletin valisi ve bölgenin merkez camisinin baş imamı ile birlikte öldü. Yoğun sis ve İran ekipmanlarının yetersizliği (geçen yıl yaşanan bir başka helikopter kazasında az kalsın Spor Bakanı da ölüyordu) kaza sonucu ölümü en olası açıklama haline getiriyor. Eski Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, konuyu daha da derinleştirmek için ABD'yi bir suikasttan değil, İran'a helikopter parçaları satmamakla suçladı.

Reisi'nin ölümü, İran'ı, içeride ve dışarıda önemli zorluklarla karşı karşıya kalmasına rağmen, Yüce Ayetullah Ali Hamaney'in varsayılan varisinden yoksun bıraktı. Reisi'nin üç yıllık cumhurbaşkanlığı döneminde hükümet içindeki reformcu fraksiyon tamamen marjinalleşti ve bir sonraki cumhurbaşkanının Hamaney'in tercih ettiği sert çizgide devam edeceği neredeyse garanti altına alındı. Ancak bu durum İran'ın sınırlarını zorladı. Bir dört yıl daha çok fazla olabilir.

İbrahim Reisi, 5.000 siyasi mahkumu idam etmesi ve 2009'da liberal protestoları acımasızca bastırmasıyla şekillenen bir itibarla iktidara geldi. Ayetullahlar, ülkeyi sarsan kargaşayla başa çıkabilmesi için tüm ciddi reformcu rakiplerin aday olmasını yasaklayarak onun önünü açmışlardı. Önceki yönetim döneminde, ABD yaptırımlarının kaldırılmasından elde edilen faydalar neredeyse sadece Devrim Muhafızları Ordusu'na (DMO) akmış, bunun sonucunda yakıt ve gıda fiyatlarındaki artış İslam Cumhuriyeti'nin o güne kadar tanık olduğu en büyük protestolara yol açmıştı.

Reisi'nin cumhurbaşkanlığı bu eğilimi devam ettirdi. Rusya ile ilişkilerini derinleştirirken, Moskova'nın 2022'deki geniş çaplı işgali gıda fiyatlarının yeniden yükselmesine ve protestocuların yeniden sokaklara dökülmesine neden oldu. Reisi yönetimi medyayı ve interneti engelledi ve protestocuları öldürmeye başladı. Bu sadece geçici bir rahatlama sağladı, çünkü ahlak polisi aynı yılın ilerleyen günlerinde genç bir Kürt blog yazarını öldürdü ve büyük şehirlerde kadın hakları ve İran'ın sınırlarındaki Kürt ve Beluç bölgelerinde özerklik talep eden protestocularla daha da büyük bir protesto hareketini ateşledi. Ne yapacağı kestirilemeyen rejim, göstericilerin üzerine çevik kuvvet ekiplerini ve Basij paramiliter haydutlarını gönderdi. Yüzlerce kişi öldü.

Bu durum protestoları durdurmadı. Geçen yıl İranlılar, yolsuzluk ve kötü giden ekonominin İranlıları daha parlak bir gelecekten mahrum bırakmaya devam etmesi nedeniyle, çoğunlukla işçi ve ticaret gösterileri için 2.000 kez daha sokaklara döküldü.

Çok ciddi dış sorunlar da var. İran, Irak, Yemen, Suriye ve Lübnan'daki vekilleri aracılığıyla nüfuzunu Basra Körfezi'nden Akdeniz ve Kızıldeniz'e kadar genişletmek için büyük yatırımlar yaptı ve yakın zamanda İsrail'e ilk doğrudan saldırısını başlattı. Bu durum ülkeyi içeride kullanabileceği kaynaklardan mahrum bırakıyor ve emperyal maceralardan ziyade ekmek ve tereyağı meseleleriyle ilgilenen pek çok İranlı arasında öfke yaratıyor.

Kapsamlı ve tehlikeli bir dış politikayı yönetirken içeride barışı korumak en iyi zamanlarda bile zor bir dengedir, ancak üst düzey politikacılar ve askeri liderler İsrail tarafından öldürüldüğünde ya da öldürüldüğünde daha da zorlaşır.

Dolayısıyla rejimin biraz yetenekli ve incelikli bir adama ihtiyacı var (ve bu bir adam olacak). Bu görev için adayların bu anı karşılayabilecekleri çok açık değil (yine de başkaları da ortaya çıkabilir.)

Cumhurbaşkanlığının yeni favorisi 68 yaşındaki geçici Cumhurbaşkanı Mohammad Mokhbar, mevcut rejimin, karanlık mali ilişkilerinin ve arka oda bürokratlarına olan güveninin bir örneği. Uzun süre Setad'ın başkanlığını yapmış olan Mokhbar, sözde muhtaçlara yardım eden ama çoğunlukla rejim düşmanlarının el konulan servetleriyle geçinen bir kuruluş. Setad, yüce lider tarafından kontrol edilen milyarlarca dolarlık büyük bir fon olarak hareket eden yolsuzluklarıyla ünlüdür.

Geçici cumhurbaşkanlığı konseyinde Mokhbar'a İran parlamentosu İslami Danışma Meclisi'nin başkanı ve sürekli cumhurbaşkanı adayı olan Mohammed Bagher Ghalibaf da katılıyor. Tahran Belediye Başkanı olarak Ghalibaf'ın DMO generallerinin belediye kasasından 3 milyar doları zimmetine geçirmesini örtbas ettiği iddia ediliyor. Parlamentoyu yöneten Prinicipalist (sertlik yanlısı) koalisyonda birliği sağlamakta zorlanıyor ve bu yılki yasama seçimlerinde olduğu gibi aday olması halinde diğer sertlik yanlılarının meydan okumalarıyla karşılaşabilir.

Reformcu ya da ılımlı kamp, Reisi'nin seçilmesinden bu yana adaylara getirilen yasaklarla içleri boşaltılmış durumda. Yaklaşan seçimlerde önde gelen adayları eski cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve eski meclis başkanı Ali Laricani'nin, aday olmalarına izin verilmesi halinde bile moralleri bozulmuş bir tabana ek olarak önemli bürokratik engellerle karşılaşmaları muhtemeldir.

Raisi'nin ölümü rejimin rotasını değiştirmesi için bir fırsat sunsa da rejim buna neredeyse hiç ilgi göstermiyor. Rejime yönelik en önemli tehditler içeriden geliyor ve hepsi de 2012'deki zirvesinden bu yana ekonomik büyümenin yaklaşık üçte bir oranında düşmesine neden olan beceriksizlik, yolsuzluk ve düşmanlaştırmanın bir sonucu. Önde gelen adayların hepsi bu patolojilerin örnekleridir. Ne de olsa başka türlü bu kadar üst düzey pozisyonlara gelemezlerdi.

Yeni cumhurbaşkanı İslam Cumhuriyeti'nin politikasında bir değişikliği temsil etmese de, İran halkının yolsuzluğa karşı tahammül sınırını zorlamaya devam edecektir. Huzursuzluğun dağılacağına dair hiçbir işaret yokken, Ayetullahlar ve müttefikleri son derece tehlikeli bir oyun oynuyorlar.

Ben Dubow, 21 Mayıs 2024, CEPA

(Ben Dubow CEPA'da Yerleşik Olmayan Araştırmacı ve internetteki otoriter etkiyi takip eden Omelas'ın kurucusudur.)


Ahmet Faruk, 13.06.2024, Sonsuz Ark, Çevirmen Yazar, Sonsuz Ark Çevirileri


Ahmet Faruk Yazıları              Sonsuz Ark'tan

  1. Sonsuz Ark'ta yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. 
  2. Sonsuz Ark linki verilerek kısmen alıntı yapılabilir.
  3. Sonsuz Ark yayınları Sonsuz Ark manifestosuna aykırı yayın yapan sitelerde yayınlanamaz.
  4. Sonsuz Ark Yayınlarının Kullanımına İlişkin Önemli Duyuru için lütfen tıklayınız.

Seçkin Deniz Twitter Akışı