25 Aralık 2019 Çarşamba

SA8235/KY13-AO323: İşin Kokusu Nasıl Çıkıyor?

"Araya başka hesaplar girmeyince olup bitenin kamuoyuna sızması ise neredeyse imkânsız.."


Belediyeler elde edilen rantın değerine göre mal sahibinden himmet, yardım, bahşiş, avanta, v.s, adına ne derseniz deyin bir para talep ederler. İddialara göre bazı belediyelerde ödenecek oranlar önceden bellidir. O nedenle o bölgenin (il, ilçe)başkanlarının isimlerinin önüne %10-15 gibi rakamlar yerleştirilmiştir. Onlar o isimle anılırlar..

Bazı belediyeler bu gibi işlerini bazı yerlere yönlendirerek yaparlar. Hatta bu konu öyle sistematik hale gelmiştir ki; hangi belediye adına kimin, nerede, ne kadar para alacağı bellidir..

Ödeme yaptığınız yer gönlünüzü rahat tutmanız için o paranın okul, yol, köprü, cami, kuran kursu, kreş, sağlık ocağı vs. gibi yerlerde harcanacağını beyan ederler. Böylece siz de yardımsever pozisyonuna yerleşirsiniz:)

Bu geleneğin son yıllarda çok daha genişlediği ve siyasi partilerden aday gösterilen kimi milletvekillerinin, belediye başkanlarının partilerine ödediği paralarla aday yapıldıklarını duymayan yoktur herhalde.

Tabi bütün bunlar söylenti mi, gerçek mi bunları bilme şansımız yok.

Zira, alan ve veren memnunsa, kaz gelen yerden gelen tavuğun esirgenmeyeceği bildiğimiz bir gerçekse bu iddialara boş iddia diye de bakmak zor.

Araya başka hesaplar girmeyince olup bitenin kamuoyuna sızması ise neredeyse imkânsız..

İşe ancak aşk, memnuniyetsizlik, sözde durmama gibi şeyler girince işin kokusu çıkıyor..Adnan ONAY, 21.12.2019, Sonsuz Ark, Konuk Yazar, Gündem'in Düşündürdükleri
Sonsuz Ark'tan
  1. Sonsuz Ark'ta yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. 
  2. Sonsuz Ark linki verilerek kısmen alıntı yapılabilir.
  3. Sonsuz Ark yayınları Sonsuz Ark manifestosuna aykırı yayın yapan sitelerde yayınlanamaz.

Seçkin Deniz Twitter Akışı