16 Mart 2019 Cumartesi

SA7514/KY23-NN34: Christchurch Müslüman Katliamı'nda Batı, Medya, İyiler ve Kötüler

"Bu acı olayın hayırlı bir tarafı varsa eğer, o da dünyada iyi Hristiyan ve Musevilerin bir hayli fazla olduğunu göstermiş olmasıydı."


Dünya, 15 Mart 2019 Cuma günü Yeni Zelanda’nın Christchrurch kentinde Cuma namazı vaktinde yaşanan katliam (Bakınız; Sonsuz Ark'ın notu) ile sarsıldı. Yeni Zelanda'nın, Christchurch kentinde iki ayrı camiye cuma namazı sırasında düzenlenen terör saldırılarında 49 kişi şehit oldu, 48 kişi ise yaralandı

DAEŞ gibi küreselci taşeronları sayesinde daima sanık sandalyesinde görmek istedikleri Müslümanlar, bu kez mağdur sandalyesindeydi. 


Donald Trump’ın ABD milliyetçiliği kılıfı ile sunduğu  ve hemen her gün münferit olaylarla gündemde olan beyaz ırkçılık, bu kez çok ağır bir fatura ile dünya gündemine geldi.


“Lisanımın kökenleri Avrupalı, kültürüm Avrupalı, siyasi inançlarım Avrupalı, felsefi inançlarım Avrupalı, kimliğim Avrupalı ve en önemlisi de kanım Avrupalı” diyerek onlarca kişiyi öldüren bir adam aslında batının faşist yüzünün uç bir temsilcisiydi.

Katliam öncesi 74 sayfalık manifesto yayınlayan katil Brenton Tarrant, Yeni Zelanda'nın uzaklığını, katliam için  bu ülkeyi seçmesinin bir nedeni olarak vurgulamıştı. Amacı, Yeni Zelanda dahil dünyadaki hiçbir yerin güvenli olmadığını ve bu ülke kadar uzak bir ülkenin bile kitlesel göçe maruz kalabileceğini göstermekti.


Olay her ne kadar çok uzaklarda gerçekleşmiş olsa da, son yıllarda yaşanan batıya göç dalgasının da etkisi ile ırkçılık artık dünyanın en büyük sorunlarından birisi.


Müslümanız, her şeyde bir hayır aramaya çalışırız. 


Bu acı olayın hayırlı bir tarafı varsa eğer, o da dünyada iyi Hristiyan ve Musevilerin bir hayli fazla olduğunu göstermiş olmasıydı.


ABD Pittsburgh Yahudi topluluğu, "Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinde meydan gelen ve en az 49 kişinin katledildiği İslamofobik saldırıdan dolayı dehşet ve derin hüzün içerisindeyiz. Christchurch'teki, Pittsburgh'daki ve tüm dünyadaki Müslüman toplulukları ile dayanışma içerisindeyiz. Bu anlamsız nefret olayından dolayı çok üzüntülüyüz. Umarız yaralılar kısa zamanda tamamen iyileşir ve hayatını kaybedenler sonsuza kadar hatıralarda kalır." açıklamasını yaparak mağdurlar için bir yardım kampanyası başlattı.


Yeni Zelanda Yahudi cemaati, ülkedeki Müslüman cemaatle dayanışma larını göstermek için tarihinde ilk kez Şabat'ta sinagoglarını kapattı.


Büyük Amerikan Yahudi Örgütleri Başkanları Konferansı Başkanı Arthur Stark ve Yardımcısı CEO Malcolm Hoenlein, “Yeni Zelanda'daki camilerdeki korkunç saldırılardan öfke duyuyoruz. Sevdiklerini kaybedenlere başsağlığı , yaralılara şifa diliyoruz. Bu kadar öfke, asla hoş görülemez. Sorumlu olanların ve onlara yardım ve yataklık yapanların adalete teslim edileceğinii umuyoruz. Tüm iyi niyetli insanlar bu barbar katliamı kınamaya katılmalı. ” mesajı yayınladılar.


Yeni Zelanda, Avustralya ve İngiltere'deki Anglikan başpiskoposları; “Mağdurlar için dua ediyoruz ama katil ve destekçileri için de dua ediyoruz. Çünkü bir insanın bunu yapabilmesi için kalbinde çok büyük  bir nefret olmalı. Bu nefretten kurtulabilmeleri için onların da dualarımıza ihtiyaçları var” diyerek üzüntülerini dile getirdiler.


Melbourne/Avustralya’da binlerce kişinin katılımı ile ülkedeki Müslüman topluluklara bir dayanışma yürüyüşü düzenlendi. Ülkedeki bir çok bina Yeni Zelanda bayraklarının rengi mavi, kırmızı ve beyaz ışıklara büründü.


İngiltere’de bir çok şehrin resmi web sitelerinde, Christchruch mağdurlarının yanında oldukları ve ırkçılığı lanetledikleri mesajları yayınlandı.


Katliama dünya basınından da farklı tepkiler geldi..


İngiliz Daily Mirror gibi tabloid gazeteler,  katliam öncesi “parti başlasın” diyen 28 yaşındaki katil Brenton Tarrant’ın masum çocukluk resimlerinin yayınlayıp  “çocuklara ücretsiz spor dersleri veren ve normal bir ailede büyüyen bir çocuk nasıl böyle bir katil olabildi?” sorusunu sordu ve katili insacıl bir kılıfa sokmak istedi.


New York Times köşe yazarı “Müslümanların tehdit oluşturduğu efsanesini dünyaya yaymaya yardım edenlerin herkesinbu katliamın kanı ellerindedir.Dua etmek yetmiyor. Bu saldırılar, büyüyen ve küreselleşmiş bir beyaz ırkçılık ideolojisinin en son tezahürüdür” diyerek sert bir tepki gösterdi.


Huffington Post tepkisini Donald Trump’ın “beyaz ırkçılığı yükselen bir tehdit olarak görmüyorum” açıklaması üzerinden göstererek “Beyaz ırkçılığın yalnızca  rakamlara bakarak bile “küçük bir grup insan” tarafından temsil edilmediğini görüyoruz. Irkçılıkla bağları olan farklı aşırılık yanlısı gruplar ülke genelinde gösteriler düzenliyor. Sayıları yüzlerle ifade edilen bu gruplar, GOP’a sızmak, üniversite kampüslerinde boy göstermek ve kendi adayları lehine çalışmak gibi farklı alanlarda faaliyet gösteriyorlar. Sadece ABD’de değil, Avrupa’da da durum vahim.. Örneğin 60.000'i Polonya'da “beyaz Avrupa” yı savunmak için yürüyüş yaptı.” yorumlarında bulundu.
Nehir Nil, 16.03.2019, Sonsuz Ark, Konuk Yazar, Sonsuz Ark'ın Notu:

Yeni Zelanda’da Cuma katliamı: 49 şehit 48 yaralı
Sabah Gazetesi, 16.3.2019

Yeni Zelanda'nın, Christchurch kentinde iki ayrı camiye cuma namazı sırasında düzenlenen terör saldırılarında 49 kişi şehit oldu, 48 kişi ise yaralandı. Avustralyalı aşırı sağcı, ırkçı ve İslamofobik terörist Brenton Tarrant (28), saldırıyı sosyal medyadan canlı olarak yayınladı.

Teröristin katliamı bilgisayar oyunlarına benzer şekilde gerçekleştirdiği, saldırı sırasında silahın şarjörünü birçok kez değiştirdiği görülüyor. Tam 17 dakika süren videoda araçtan inen saldırgan, caminin kapısından girer girmez AR15 tipi tüfeğiyle ateş etmeye başlıyor.

Hagley Park bölgesindeki Al Noor (Nur) Camisi ve Linwood'daki camilerde bu sırada en az 300 kişi bulunduğu, yaralılar arasında çocukların da olduğu belirtildi. Yeni Zelanda polisi, saldırıların ardından biri kadın 4 kişinin yakaladığını açıkladı. Teröristlerden birinin, Papanui lisesi dışında intihar yeleğiyle eylem yapacağı sırada ele geçirildiği belirtildi.

Polis bu kişilerin araçlarında el yapımı bomba olduğundan şüphelenilen düzenekler bulunduğunu, askerlerin bunları etkisiz hale getirdiğini söyledi.

Dünya Yeni Zelanda'da camide katliam yapan caninin silahındaki Türk ve İslam düşmanı ırkçı yazıları konuşuyor!

AYASOFYALI TEHDİT

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun terör saldırısına ilişkin açıklaması sosyal medyada büyük tepki çekti. 'İslam dünyasından kaynaklanan terör tüm dünyada farklı yorumlara yol açtı. İslam dünyasının da oturup düşünmesi gerekiyor, 'Neden benim ülkemde terör var?' diye' diyen Kılıçdaroğlu'nun, terör saldırısını İslam dünyasına mal etmesi tepkiyle karşılandı. 

Terörist Tarrant, saldırı öncesinde 74 sayfalık bir manifesto yayımladı. Başkan Recep Tayyip Erdoğan'a "İnsanımızın en büyük düşmanı" diyerek tehditler savuran terörist, "Boğaz'ın Batı yakasındakileri öldüreceğiz. Tüm cami ve minareleri yıkarız. Ayasofya minarelerden kurtulucak ve 'Konstantinapol' hak edildiği gibi tekrar Hıristiyan şehri olacak" diyor. Tarrant ayrıca, Norveç'te 77 kişiyi öldüren Anders Behring Breivik'ten ilham aldığını da yazdı.

Teröristin, camiye giderken aracında dinlediği Sırpça Çetnik şarkısının sözlerinde ise "Bosna Kasabı" olarak bilinen Sırp savaş suçlusu Radovan Karadzic'e yönelik övgü dolu ifadeler dikkat çekiyor.
Saldırıya tepki gösteren Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, "Biz nefretin kucak açtığı bir yer değiliz. Değerlerimiz bu saldırıyla kesinlikle sarsılmayacak" diye konuştu.

Bu arada Bangladeş Kriket Milli Takımı'nın da saldırı sırasında olay yerinde bulunduğu bildirildi. Takımın kondisyon antrenörü Mario Vallavarayen "Otobüstelerdi ve saldırı başladığında araç yanaşmaya çalışıyordu. Sarsılmış haldeler ama iyiler" dedi.

İSTANBUL'A GELMİŞ

Terörist Tarrant'ın 2016'da Türkiye'ye geldiği de ortaya çıktı. Bu sırada kaydedilen görüntüleri TRT World tarafından yayınlandı. Teröristin 15 Temmuz darbe girişiminden yaklaşık 4 ay önce, 17-20 Mart ve sonrasında ise 13 Eylül-25 Ekim 2016 tarihlerinde Türkiye'de olduğu belirtildi. Türkiye bağlantıları araştırılan teröristin, 7 yılda Bulgaristan, Pakistan ve Kuzey Kore'nin aralarında bulunduğu çok sayıda ülkeye gittiği belirlendi.

TÜRK VE MÜSLÜMAN DÜŞMANLIĞI!

Terörist Tarrant'ın katliamı gerçekleştirdiği silah ve mühimmatın üzerinde, farklı dillerdeki yazılar dikkat çekti. AR15 tipi tüfekte "Mülteciler Cehenneme Gidin", Osmanlı'nın Viyana Kuşatması'na ithafen "1683 Viyana", Ermenice olarak 'Sarıkamış" yazıyor. Ayrıca Endülüs Emevilerini yenilgiye uğratan Charles Martel, Osmanlı'ya karşı ayaklanan Arnavut İskender Bey, Magosa'da Türk esirleri şehit eden Venedikli Antonio Bragadin'in isimlerinin yazdığı görülüyor. Tarihte Osmanlılara karşı savaşmış Lazar Hrebeljanovic, Milos Obilic, Baja Pivljanin, Novak Vujosevic gibi Sırp figürlerin adları da yer alıyor.

3 TÜRK YARALANDI

Saldırıda yaralanan 3 Türk'ten ikisinin Mustafa Boztaş ve Zekeriya Tuya olduğu öğrenildi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Hayati tehlikeleri yok" dedi. Başkan Erdoğan, Yeni Zelanda Genel Valisi Dame Patsy Reddy ile telefonla görüştü. Erdoğan'ın talimatı üzerine Başkan Yardımcısı Fuat Oktay ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun Yeni Zelanda'ya gideceği duyuruldu. Öte yandan Türkiye Hahambaşılığı Vafkı da bugün sinagoglarda terör saldırısında şehit olanlar için dualar okunacağını duyurdu.
Sonsuz Ark'tan
  1. Sonsuz Ark'ta yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. 
  2. Sonsuz Ark linki verilerek kısmen alıntı yapılabilir.
  3. Sonsuz Ark yayınları Sonsuz Ark manifestosuna aykırı yayın yapan sitelerde yayınlanamaz.

Seçkin Deniz Twitter Akışı