16 Şubat 2019 Cumartesi

SA7448/KY1-CÇ591: İhtikârcılık Nedir?

"Günümüz tüccarı da aynen böyle yapıyordur değil mi?:)"


İmam Bâkır (İmam Câfer de olabilir, aklımda imam bakır kalmış.. hatta başka birileri de olabilir:)) hizmetlisini bir kervana katar.. kervan bir kente varır.. kente girmeden önce gözlemci gönderilir.. gözlemci gelip getirdikleri malların bir iki gün sonra kente sokulmasıyla daha fazla paraya satılabileceğini söyler. 

Kervandakiler kendi aralarında malları bir iki gün daha bekletmek üzere anlaşırlar.. ve iki gün sonra kente girerler.. 

Gözlemcinin dediği gibi olur.. iki gün önce satacakları malda, diyelim 500 dirhem elde edeceklerken şimdi bin dirhem kâr etmişlerdir.. alan razı satan razı.. memleketlerine dönerler..

İmam Bâkır'ın hizmetlisi sevinçle İmam Bâkır'ın huzuruna varır.. ve kazancı İmam Bâkır'a verir.. 

İmam Bâkır, "Bu çok," der.. "Nasıl oldu bu?"

 Hizmetli durumu olduğu gibi anlatır..

İmam Bâkır kaşlarını çatar, "Demek malı pazara geç sürerek ihtikârcılık yapıp fiyatın artmasını sağladınız? Bu dinimizde, meşrebimizde haramdır.. şimdi bu fazla parayı al.. şehirde yoksullara dağıt!" der.

Günümüz tüccarı da aynen böyle yapıyordur değil mi?:)Not: Muhammed el-Bakır, şiadaki On İki İmâm inanışına göre beşincidir. Dördüncü imam ve Hüseyin'in oğlu olan Ali bin Hüseyin'in oğludur. Ayrıca annesi de ikinci imam Hasan bin Ali'in kızı olan Fatıma bint Hasan el-Mûctebâ'dır. Cemal Çalık, 16.02.2019,  Konuk Yazar, Sonsuz Ark, Siyasi Hatıralar, Kafa Koçanıma Göre
Facebook Sonsuz Ark'tan
  1. Sonsuz Ark'ta yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. 
  2. Sonsuz Ark linki verilerek kısmen alıntı yapılabilir.
  3. Sonsuz Ark yayınları Sonsuz Ark Manifestosu'na aykırı yayın yapan sitelerde yayınlanamaz.

Seçkin Deniz Twitter Akışı