9 Nisan 2020 Perşembe

SA8495/81KY1-CÇ713: Covid-19, Livaneli'nin New York Gezisi, İslamoğlu, West Virginia Umresi, Laikuslar, Selâ, Pasta..

"Laikuslar dinsel olan her şeyden rahatsızlar.. onları anlıyorum, rahatsızlıklarına söyleyecek bir sözüm de yok.. sizi niye rahatsız ediyor müslümana, inanana 'yalnız değilsin!' anlamındaki Selâ?"New York gezisinden (siz ona umre deyin, ki adı lazım değil bir yüksek teoloji mühendisi west wirginia umresi, diyerek size fetva alt yapısı da vermiştir, haberiniz ola😂) dönüşte eşi ve kızı koronadan tedavi altına alan kişinin gittiği bodrumda kaç kişiyi enfekte ettiğini tespit olası mı? New York'u yurt dışından dönen bir tek kişinin enfekte ettiğini abd'de yaşayan bir hekimden öğrendik.. ya bodrum? Kimilerinin tuhaf bir dokunulmazlığı var.. değilse de ki değil🌹🙃

"Zülfü Livaneli, Zafer Mutlu ve Demet Sağıroğlu 1 martta ABD de katıldıkları bir etkinlikte koronavirüs kapıyorlar. 11 Martta ülkeye dönüş yapıyorlar. Zafer Mutlu, Demet Sağıroğlu, Zülfü Livaneli'nin eşi ve kızı test olurken, kendisi tüm semptomları gösterdiği halde test olmadan arabasına binip direk Bodrumda ki evine gidiyor. Diğerlerine yapılan testler pozitif çıkıyor. Bulaşı yaya yaya, ey özgürlük diyerek Bodrum'a giden Zülfü bey, sonra nasılsa test yaptırmaya karar veriyor. Ve pozitif çıkıyor. Tedavi sürecini ve ne kadar sorumsuz olduğunu saklamak için de, Twitterdan sorumlu vatandaş havasında millete koronavirüs reçetesi yazıyor. Ey Özgürlük güzel bişey de, başkasının özgür alanına bodoslama girdiğinde sakat. O çizgi önemli işte. Bir kişinin 30 kişiye bulaştırdığı bir salgında ve sağlık bakanlığının o tarihten önce yaptığı uyarıya uymamayı, aklı sıra sivil itaatsizlik olarak gördüyse mankafa muhalifliği demek" 🌹 (ravi Duhan Tuglu) Nazan Esra AyanoğluBodrumda mukim olanlar yurt dışı dönüşü karantina kurallarına uymayan ve beldelerine gelen korona testi pozitif çıkan sanatçıya dava açabilirler mi?

***

Ramazan geliyor.. yüksek teoloji mühendislerinin pasta payını büyütme savaşımları pek sönük geçeceğe benziyor.. sanal alemin pencerelerini kim daha ustaca kullanırsa o bu savaşımda mevcut müntesiplerine bir iki kişiyi katar mı katamaz mı bilemem.. birbir müntesiplerinden birilerini ayartma yerine klasik toplumsal grupların dışına yönelenler daha kârlı çıkacak gibi.. yüksek teoloji mühendislerinden İslamoğlu bu yönde ilk adımları ustaca atıyor.. siz de geri kalmayın derim😂🌹

Sayın pasta payını büyütme sevdası ve gayretindeki yüksek teoloji mühendisi Bay İslamoğlu; malum Ramazan geliyor.. bu konuda (karantinanın zorunlu olduğu bu dönemde) mesleğinizin bir gereği olarak düşüncenizi öğrenmek isterdim.. Bakara Suresi 184. ayet hastalar için ruhsat.. dirençli olunması gerekiyor.. salgın var.. bu durumda ne yapmalı?

Yav pardon.. Ezan'dan-Selâ'dan rahatsızlık duyan laikusların derdine derman olmak daha elzem.. de.. unutmuş olmalısınız.. niye unuttunuz demem.. zira hafıza-i beşer nisyan ile malüldür.. laikuslar dinsel olan herşeyden rahatsızlık duyarlar.. hep bir bahaneleri vardır.. ben gençliğimde, çocukluğumda çokça denk gelmişimdir.. siz de gelmişsinizdir.. her ezan okunuşunda öfkeden tüküren, alenen küfreden, çokça denk gelmiş olmalısınız siz benden daha büyüksünüz.. hep bir bahaneleri de vardır.. 

Laikuslar bizim varlığımızdan rahatsızlar.. bunu en iyi siz bilirsiniz, diye umuyorum.. sizi zindana atan da laikuslardı.. suçunuz da İslam, Kur'an demenizdi.. unutmuş olabilirsiniz.. insan unutkanlıkla arızalı.. neyse ramazan geliyor.. sahi salgın zamanı oruç hakkında bir içtihadınız, görüşünüz olur mu?

Yüksek teoloji mühendislerinden Sayın İslamoğlu'na kendi sayfasından da yanıt verdim.. buradan da yanıt vereyim;

Sayın İslamoğlu, siz yüksek teoloji mühendislerinin pasta savaşımında yer almadım, almam da.. sorunuz teolojik bir konudan çok sosyoloji alanında yanıtlanması gereken bir soru.. diyanetteki yüksek teoloji mühendislerinin yanıtı ne olur bilemem (İcma derler mi? derler.. olur m? bilemem.. niye olmasın?) ama böyle bir günde, insanların çaresiz, yeis içinde olduğu -neredeyse tüm dünya- bir dönemde güneşin batmasıyla daha bir hüzünlenilen, daha bir kederlenen, kendini yalnız hisseden insanlara 'yalnız değilsin!' anlamındaki sala sizi niye rahatsız eder? 

Laikuslar dinsel olan her şeyden rahatsızlar.. onları anlıyorum, rahatsızlıklarına söyleyecek bir sözüm de yok.. sizi niye rahatsız ediyor müslümana, inanana 'yalnız değilsin!' anlamındaki selâ? 

Yüksek teoloji mühendisliğinin bir gereği olarak (pasta büyütme edimi yerine) insanlara (sağaltım hekimi olmamanız hasebiyle) moral verici edimlerde bulunmanız gerekmez mi? sahi sayın yüksek teoloji mühendisi sizi "selâ" 'yalnız değilsiniz!' niye rahatsız eder?😅🌹Not: Samimi bir sorudur.. ama pasta payınızda bir azalma olma ihtimali kuvvetle muhtemeldir.. yani görüş belirtmeseniz de olur🙃🌹Cemal Çalık, 09.04.2020,  Konuk Yazar, Sonsuz Ark, Siyasi Hatıralar, Kafa Koçanıma Göre


Facebook 
Sonsuz Ark'tan

  1. Sonsuz Ark'ta yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. 
  2. Sonsuz Ark linki verilerek kısmen alıntı yapılabilir.
  3. Sonsuz Ark yayınları Sonsuz Ark Manifestosu'na aykırı yayın yapan sitelerde yayınlanamaz.

Seçkin Deniz Twitter Akışı