5 Nisan 2019 Cuma

SA7560/KY13-AO239: 31 Mart Seçim Analizi ve Seçim Sonrası İttifaklar

"Türkiye iki partili bir siyasal düzene kayar gözükse de köprülerin altından daha çok suların akacağı açıktır."


Yerel seçim sonuçlarına bakıldığında Türkiye’nin iki kutuplu bir siyasal düzene doğru kaydığı göze çarpsa da, bundan sonra bunun nasıl netleşeceğini kestirmek zor.

Gidişata bakılırsa, Cumhur İttifakı artık bir AKPARTİ+MHP koalisyonuna dönüşmüştür. Ancak hala MHP ile İYİ parti arasındaki geçişkenlik sona ermiş değildir. 

Öyle anlaşılıyor ki; İYİ parti bir yandan CHP ve onunla gizli işbirliği içerisinde olduğu HDP ve marjinal sol ile aynı zeminde buluşurken, diğer yandan MHP’yi zayıflatmak İçin Milliyetçi/ülkücü isimleri bu birlikteliğe monte edebilmektedir. Milliyetçi cepheyi ortada bırakan bu akıl karışıklığının nasıl giderileceği ve milliyetçi/ülkücülerin nerede yer alacağının netleşmesi epeyce zaman alacaktır..

Yine bu cephede gözüken Saadet Partisi'nin bu işbirliğini nasıl devam ettireceği de belirsizdir. Bu haliyle Saadet Partisi kazanmaya oynayan bir parti yerine Cumhur İttifakını kaybettirmeye yönelik var olan bir parti konumundadır. Saadet Partisi seçmeninin bu durumu ne kadar daha sürdürebileceğini kestirmek zordur.

Erbakan’ın kurduğu partinin ne yapacağı da şu anda belirsiz durumdadır.

PKK’nın siyasal uzantısı olarak nitelendirilen ve bu yerel seçimde bilhassa bazı büyük şehirlerde Cumhur İttifakı karşısındaki adayları destekleyen HDP, gelecekte bu ittifak içerisinde nasıl bir yer edinecektir?

Beka sorunu içinde ima edilen bu partinin gelecekteki durumu ne olacaktır? 

Bunu da zaman gösterecektir.

Sonuç olarak; Türkiye iki partili bir siyasal düzene kayar gözükse de köprülerin altından daha çok suların akacağı açıktır.

O nedenle hiç kimse bu seçim sonuçlarından gelecek adına sağlıklı bir değerlendirme çıkaramaz..

Yerel seçim sonuçları ülkemiz, milletimiz için hayırlı olsun..

***

Rize’de seçim sonuçları beklediğim gibi çıktı.

Daha önce de belirttiğim gibi Rize merkezde Ak Parti'den memnun olmayanların sayısı her seçim öncesinde biraz daha yükselirken, Cumhur İttifakı karşısındaki siyasi partilerin ortak aday çıkartamamaları her şeye rağmen seçimin tek favorisinin Cumhur İttifakı adayı olduğunu ortaya koyuyordu.

Ayrıca; Ak Partili adayın her kesimle ilişkisi iyi olan, aldığı siyasi görevlerde başarılar elde eden, eğitimci Rahmi Metin olması Cumhur İttifakının Rize merkezde seçimi açık ara kazanacağını gösteriyordu.

Bu tablo açıktı ancak ilçe ve beldelerde Ak Parti'nin en önemli rakibinin CHP’den ziyade MHP olacağını, Ak Parti küskünlerinin bazı ilçelerde MHP’ye yöneleceğini de ilaveten belirtmiştim.

Nitekim dediğim gerçekleşti ve MHP birçok yerde oyunu artırdığı gibi üç önemli ilçede de seçimi kazandı, buradaki belediyeleri Ak Parti'nin elinden aldı.

MHP’nin seçim kazandığı belediyelerden Derepazarı’nda oldukça başarılı hizmetlerde bulunan Yakup Samangül’ün yeniden aday gösterilmemesi daha önce bu ilçede belediye başkanlığı yapmış olan Selim Metin için önemli bir avantaj doğurdu.

Öyle anlaşılıyor ki; Bu kez MHP’den aday olan Selim Metin, Samangül’e oy vermiş olan çevrelerden de önemli miktarda oy aldı.

Ak Parti'nin kaybettiği yerlerden olan Çayeli’nin Ak Parti'nin ağır toplarından,Ak Parti genel başkan yardımcısı, Rize Milletvekili Hayati Yazıcı’nın ilçesi olması ise adeta şok etkisi yarattı.

MHP’nin adayı olan İsmail Hakkı Çiftçi önceki yerel seçimde Saadet Partisinden aday olmuş olup, aynı zamanda Ak Parti çevresine de yakın bir isimdi. MHP, Çiftçi’yi aday göstererek isabetli bir seçim yaptı ve karşısında rakip olarak Mustafa Baltacı gibi güçlü bir isim olmasına rağmen, beklenmedik bir sonuçla yarışı kazanan isim oldu.

İkizdere’de de iki yeni ismin rekabeti bekleniyordu. MHP burada seçimi kazanmak için sistemli bir çalışma içindeydi. Sonuçta bu çalışmalar sonuç verdi ve burada da MHP adayı Hakan Karagöz kazanan isim oldu.

Bu seçimde Pazar, Ardeşen gibi ilçelerde kazanmayı hesap eden CHP yine umduğunu bulamadı ve Rize’de sadece Fındıklı’da millet ittifakıyla seçime giren adayları Şahin Çervatoğlu’yla tek ilçeyi kazanabildi.

CHP, Rize merkezde daha tanınmış, güçlü bir ismini ortak aday olarak çıkarabilmiş olsaydı, muhtemeldir ki bunun ilçelere de olumlu bir yansıması olurdu..

Sonuç olarak; Rize seçimine bakıldığında Ak Parti merkezdeki oy oranıyla Türkiye’de birinci parti olsa da, il geneli itibarıyla en çok kayba uğrayan parti oldu..

Daha önceki seçimde Rize genelinde her yerde birinci parti olan Ak Parti'nin bu seçimde aldığı bu sonuçlar bence seçmen tarafından Ak Parti'ye verilmiş önemli bir mesaj.

Bunun siyaset sahnesine nasıl yansıyacağını ise önümüzdeki günler hep birlikte göreceğiz..

Seçimler ilimiz için, ülkemiz için hayırlı olsun.


Adnan ONAY, 05.04.2019, Sonsuz Ark, Konuk Yazar, Gündem'in Düşündürdükleri

Sonsuz Ark'tan
  1. Sonsuz Ark'ta yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. 
  2. Sonsuz Ark linki verilerek kısmen alıntı yapılabilir.
  3. Sonsuz Ark yayınları Sonsuz Ark manifestosuna aykırı yayın yapan sitelerde yayınlanamaz.

Seçkin Deniz Twitter Akışı