20 Nisan 2018 Cuma

SA5991/ÇY4-DB125: Yirmi Yıllık Savaş, Amerika Birliklerinin Moralini Tüketti -1-

Sonsuz Ark'ın Notu:
Aşağıda çevirisini yayınladığımız analiz The Atlantic dergisinin Mayıs ayında yayınlanacaktır ve  Amerikan Ordusu'nun yaşadığı büyük travmanın detaylarını anlatmakta, Amerikan Ordusunun tıpkı Roma İmparatorluğu ordusunun kaybettiği savaş yeteneğine benzer bir şekilde özgüvenini, birliğini ve amacını kaybetmiş olduğunu açık bir şekilde anlatmaktadır. Amerikan Yüzyılı'nın bittiğine, ABD'nin çöktüğüne dair en net yorum analizin şu cümlesinde saklıdır:
"Eğer savaşta genç erkek ve kadınların cesareti gerçekten sivil toplumumuzun kalitesine bağlıysa, çok endişelenmeliyiz."
Seçkin Deniz, 20.04.1018


Two Decades of War Have Eroded the Morale of America’s Troops

"After nearly 17 years of war, service members have seen plenty of patriotic displays but little public debate about why they’re fighting."

"Yaklaşık 17 yıl süren savaştan sonra, ordu mensupları, çok sayıda vatanseverlik gösterisi gördü, ancak neden savaştıklarına dair çok az kamuoyu tartışması izledi."

Felluce’nın güneyindeki Route Fran, çukur hatlarını kazan, yol kenarındaki bombaları tuzaklayan, sokakları barikatlayan, silahlı eğitim yapan, Kuran okuyan ve savaşmak için onlara ilham verecek olan intihar bombacısının videolarını izleyen yüzlerce isyancıyla doluydu. Route Fran'ın kuzeyinde, 1. Tabur'un, 8. Deniz Alayı'nın, kendilerini saldırıya hazırlayan yaklaşık 1000 adamı vardı. Route Fran'ın kendisi geniş, dört şeritli bir otoyoldu. 9 Kasım 2004'te otoyol ıslaktı - bir önceki gün yağmur yağmıştı - ve gökyüzü gri ve bir şeylere gebeydi.

Denizci Justin Best daha sonra bir gazeteciye, “Bütün bölüğün bu yolu geçtiğini biliyorsunuz” diyordu. “Birisi vurulacak”


Illustration: Attila Futaki; Coloring: Gregory Guilhaumond

Fran gibi açık bir alanı geçerken, düşmanların size ve arkadaşlarınıza ateş edebileceği yerlere ateş eden gözcü birimlere sahip olmak önemlidir. Savaşta harcanan mermilerin çoğu, düşmanı öldürmekten çok onu öldürebilmek için manevra yaptığınız yere giderken düşmanı baş aşağı tutmak için harcanır. Her zaman işe yaramaz. Fran'in her iki tarafında, denizcilerin her pencereye yetişemeyeceği kadar büyük binalar vardı.

Denizciler - tam hızda çalışan bir takım, diğerleri ateş ederek gökyüzünü mermilerle doldururken- karşıya geçmeye başladı. Diğer tarafta isyancılar da ateş açtı, bunlardan biri, dört çocuk babası 29 yaşındaki Çavuş Lonny Wells'i vurdu. Mermi bacağını deldi, yalpaladı ve yere düştü. Wells, annesinin daha sonra söylediğine göre, gençliğinden beri orduya katılmak istemişti. O da ona “Neden manken olmaya çalışmıyorsun? İyi bir görünüme sahipsin.” diye sormuş, o da “Ah anne, ben bir denizci olacağım” diye cevap vermişti. Şimdi, Felluce'deki açık bir karayolunun ortasında, vücudunun etrafında bir kan gölüyle yüzükoyun yatıyordu.

Müfrezesi koruma ateşi sağlayan Topçu Çavuş Ryan Shane, tüfeğini yere koydu. Kıdemli bir lider olarak, Wells'i kurtarması beklenen kişi o değildi. Yine de, düşmüş denizciye doğru koştu, vücut zırhındaki sürtünme kayışıyla yakaladı ve bir başka denizciyle birlikte onu emniyete çekmeye başladı. Shane birkaç adım attıktan sonra, alt sırtına bir mermi isabet etti ve yere düştü. Şimdi açık yolun ortasında, ıslak kaldırımın üzerinde kanaması olan iki yaralı adam vardı.

Koruma birliğindeki herkes Wells'in düştüğünü ve yardım etmeye çalıştığı zaman Shane'e ne olduğunu gördüler. Hepsi de iki yaralı adamın şimdi yem olduğunu, isyancıların kardeşlerini kurtarmaya çalışacak kadar aptalca hareket edeceklere ateş etmeyi beklediklerini biliyor olmalılardı. Doğal olarak, denizci denizciydi, iki tanesinin işi bitmişti. Onlar sayesinde Shane yaşayacaktı, ama Wells için çok geç kalmışlardı. Kan kaybından ölmüştü.

Bu yaygın bir savaş hikayesidir. Her savaş onlara -genç erkekler ve kadınlara hayatlarını tehlikeye sokan ve bazen de kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya bırakan- bir tür uğursuz huşu kazandırır. Bunu nasıl ve neden yapıyorlar? 

Amerika’da, çok özel bir cevap setimiz var. Kiliselerin dışında, güneye doğru ilerlerken, bir Mesih imgesi taşıyan bir işaretin yanında, bir Düşmüş Asker Savaş Haçı görürsünüz ve mesaj şöyledir: "Her ikisi de özgürlüğünüz için öldüler."

Ronald Reagan bir keresinde yazar James Michener’in Kore Savaşı’nın kahramanları hakkındaki sorusunu sormuştu: “Böyle adamları nerede bulabiliriz?” – cevap şu sadece “Onları her zaman bulduğumuz yerlerde buluruz. Onlar insanların bildiği en özgür toplumun meyveleri. ”

Bu görüşe göre bizimki, toplumumuzun doğasının ve niteliğinin en saf yansıması olan demokratik bir cesarettir. Ateş altında koşan adamlar sivil bedenimiz tarafından oluşturuldu. Amerikan demokrasimizde yetişmiş, özgürlük aşkıyla, güçlü sivil kurumları ve görkemli geçmişiyle, bu adamlar George Washington’un “Özgür Adamlar” dediği şekilde“kiralık ve paralı askerler” olarak değil, cesurca savaşırlardı.

Eğer savaşta genç erkek ve kadınların cesareti gerçekten sivil toplumumuzun kalitesine bağlıysa, çok endişelenmeliyiz.

Buna karşılık, geldikleri o bedenin üyeleri olarak bizler, kendilerinden örnek almak ve kendimizi böyle bir cesarete ilham vermeye devam edecek bir Amerikan sivil toplumunu sürdürmek için eşit bir gayret sarf etmek zorundayız. Abraham Lincoln, Gettysburg'da durduğunda, Birliğin demokratik dürtüleri olduğunu iddia ettiği şeyi kanalize etti ve ulusun kendisini “son tam özveriyi gösterdiği bu amaca daha fazla bağlılık” ile kendini yeniden ispatlamaya çağırdı. Woodrow Wilson ayağa kalktığında Fransa'nın Suresnes kentindeki Amerikan mezarlığında, aynı dürtüleri “ölülerimizin dile getirilmemiş emirleri” olarak adlandırdıklarını ifade etti.

Karşıt muharebe bağları her zaman politik amaçlara çağrıldı. Fakat 17 yıllık savaşın kenarında durduğumuz için, bu uçlar daha da küçüldü, aslında neredeyse acınacak hale geldi. 

Donald Trump, Şubat 2017'de Kongreye yapılan bir konuşmanın ortasında, düşmüş-ölmüş bir Donanma askerinin dul eşine hitap ettiğinde, Amerikan idealleri vizyonunu dile getirmemiş ya da dünyadaki daha geniş ahlaki amacımızı tasvir etmemişti; sadece, askerin öldürüldüğü baskının, hiç bitmeyen Terörle Mücadele Savaşı'nda daha fazla hedefe yol açacak bir istihbarat üreterek, bir başarı olduğu iddiasını savundu. Başkan ve dul eş, müthiş alkış aldı. 

CNN'deki bir siyasi yorumcu, yaslı dulun orada bulundurulmasının “birleştirici” olduğunu savunarak, “O anda Birleşik Devletler'in başkanı oldu” dedi. Eğer öyle idiyse, düşmüş denizcinin kanı, Capitol binasını kısaca dolduran alkıştan biraz daha uzun süren zayıf bir tutkal olduğunu kanıtladı.

Bir dergi, Amerika'nın ilk büyük askeri hayal kırıklığı olan 1812 Savaşı'nın arifesinde, “Savaş siyasi atmosferi arındırır” dedi. “Tüm kamu erdemleri rafine edilecek ve kutsallaştırılacak; ve yine 1776 ölümsüz erkeğine rakip olabilecek yurttaşlarını göreceğiz.” 

Sürekli savaş çağımızda, tam tersi bir şey oluyor. Ordunun şu anda stratosferik onay derecelerine sahip olmasına rağmen, Amerikalıların yüzde 72'si ona “bir hayli” ya da “oldukça fazla” bir güven duyuyor. Amerikan hayatının neredeyse tüm büyük kurumları kırmızı renkte: Kongre için yüzde 12 onay, gazeteler için yüzde 27, Yüksek Mahkeme için yüzde 40 ve organize din için yüzde 41. Bu arada, Demokratların yüzde 27'si ve Cumhuriyetçilerin yüzde 36'sı muhalif partiyi millete yönelik bir tehdit olarak görüyor.

Eğer savaşta genç erkeklerin ve kadınların cesareti gerçekten sivil toplumumuzun niteliğine ve niteliğine bağlıysa, çok endişelenmeliyiz. Kamu hayatımızdan yayılan bir hastalığın ve dikkati dağınık bir millet adına hayatlarını riske atmaya devam eden erkeklerin ve kadınların kalplerinin görülmesini beklemeliyiz. 

Ve yakından baktığımızda, tam olarak gördüğümüz şey şu: Birliklerimize destek için spor müsabakaları ve Gaziler Günü kutlamalarında ve Kongre salonlarında askerlere verilen tüm ritüel gösterilerde bir hastalık var ve bu tedavi edilemez. Bu tür övgüler “adanmışlığın son tam ölçüsü” nün gerçekte ne anlama geldiğini ya da bunu sürdürmek için ne gerekli olabileceğini göstermeye başlamaz. Savaşta erkeklerin bağları bizim yüce söylemimizin önereceğinden daha tuhaftır ve belki de daha kırılgandır.

1999 yılında Maurice Emerson Decaul, Ku Klux Klan'ın bir üyesiyle yurt dışına gitmeye hazırlanıyordu. Siyah olan Decaul, bir Deniz topçu bataryasında onbaşıydı. Ortalama bir askeri birlik Amerikan toplumunun bir kesiti olduğundan, Kuzey Amerika'nın banliyölerinden beyaz çocuklar, New Mexico'daki küçük kasabalardan Hispanik çocuklar, Indiana kırsal kesimden Vietnamlı mültecilerin çocukları gibi geniş bir Amerikan yelpazesiyle birlikte çalışması bekleniyordu. Daha da şaşırtıcı olanı, Klan'da derin bir aileden gelen Batı Virginia çocuğuydu ki, Deniz Piyadeleri üniformaları arasında yer alan kapüşonlu beyaz bir bornozla bataryan kışlasına geldi. Ben ona “J.” diyeceğim.

Eğer Decaul istemiş olsaydı - eğer ünitedeki herhangi biri isteseydi- J. kolordudan atılmış olabilirdi. Denizciler nefret gruplarına tahammül etmez ve servis, kendi üyelerini tanımlayıp çete ve nefret gruplarına üye olanların nasıl tespit edileceği konusunda düzenli olarak dersler
düzenler. Deniz Kuvvetleri Komutanı General Robert B. Neller, geçen yıl Virginia Charlottesville'deki neo-Nazi mitinginin ardından ırkçı nefreti ve aşırılıkları kınamakla ilgili tweet attığında; 1980'lerdeki bu tedbir politikalarına dikkat çekiyordu. 

Bu politika, bir Körfez Savaşı gazisi olan Timothy McVeigh'in Oklahoma City'deki Alfred P. Murrah Federal Binasını bombalamasından sonra daha da önemsendi. Asker söz konusu olduğunda, J. gibi adamlar, sadece birimdeki birliği ve gücün ahlaki karakterini zedelemiyorlardı, aynı zamanda yerel bir terör tehdidiydiler. Birisi komuta zincirini bilgilendirseydi veya birim avukatının ofisine anonim bir not bırakmış olsaydı, birim bunu araştırılmış olurdu ve bu böyle olmalıydı. Böyle bir şey, bir askeri avukatın bana söylediği gibi oldukça açık bir sorundur. Ama olan bu değildi.

Bunun yerine, J.’in denizci arkadaşları savaşa hazırlandıkları sırada onun eğitimine odaklandılar. Her ne kadar 11 Eylül öncesi olsa da, savaş bir olasılıktı. Planlanan konuşlandırmaya giden önceki birim, Balkanlar yolundaydı. Komutanlık, Decaul’un birimine, hayatları için diğer denizcilere güvenebileceklerini söyledi. Bu Decaul'un ve diğer siyah, İspanyol, Asyalı ve Yahudi çocuklarının da Klansman'a güvenebileceği anlamına geliyordu, sadece bir gün içinde değil, “Bu adama ofiste güvenebilir miyim?” şeklinde. Kardeşlerine ve kız kardeşlerine baktığı zaman bir denizcinin konuşlandırılmasından önceki soru oldukça basittir: "Eğer ben, Çavuş Wells ve Gunny Shane gibi ben de, ateş altında açık bir karayolunun ortasında vurulup yüzükoyun düşersem, hayatımı kurtarmak için koşacak mısın?"

Bu, J'den çok şey beklemek gibi görünebilir, ancak Decaul'un ciddi bir endişesi yoktu. Decaul, “Ben savaşta J.'ye güvenemediğimi hiç hissetmedim,” dedi Decaul, ağzından çıkan sözlerden dolayı biraz şaşkın görünüyordu. “Hiç, J.'nin işini bilmediğini hissetmedim. Eğitimde kime güvenebileceğinizi görüyorsunuz. Utanan adamları görüyorsunuz. Ve o da o adamlardan değildi. ”

Konuşlandırma öncesi baraka partileri kardeşlik partilerine benzer ama kadın yoktur ve daha az sağduyu vardır.

J., Decaul'un Kolordu'da uğraştığı tek ırkçı denizci değildi. Bir keresinde, dağ eğitiminde, Decaul'un bana söylediği meşhur bir hatıra, Irak'taki zamanından bile daha kötü bir şeydi - üstünlük hastalığı geliştirmiş olan yardım ekibinde bir onbaşıya bakmak zorundaydı. Decaul, bu adamın astı olduğu için denizcinin, dağın aşağısında yavaş ve acılı bir şekilde ilerleerken ona yardım etti. Yarı yolda dinlenmek için durdular ve genç denizci, belki de garip bir şükran duygusundan dolayı Decaul'a ailesini ve inanç olarak yetiştirildiği ırkçılığı anlatmaya başladı. Bu bir özür değildi. Bu, kısa bir şeydi, bir açıklık, ahlaki görünüş tarzının olmadığı bir dürüstlük anı, bu tür anların gelmesi gerekiyordu. Irkçı bir uzlaşma girişiminde bulunmadı, ailesinin Decaul'un temel eşitliğini reddettiği bir geçmiş için af dilemedi. Decaul, denizcisi ve sorumlusu olan onbaşıyı dinledi ve sonra dağa kadar devam etti.

Decaul, Amerika'da siyah bir adam olarak, ulusal bir örgütün parçası olmanın, Deniz Kolordusu ya da başka bir şey olsun, kendisi gibi insanları kuşakları boyunca geçmişte linç eden ve onlara işkence yapan insanlarla birlikte bir ortak çabaya katkıda bulunmak anlamına gelmesini bekleyebilirdi. Bu bununla ilgili bir şey değildi, ama ordu mensupları için ortak bir zorunluluk olan pragmatizmle kabul etti ve işini yaptı. Ve biriminin J. ile ilişkisini o bağlamda değerlendirdi.

Konuşlandırılmadan hemen önce, Batarya  üyeleri  patlak veren büyük bir kışla partisi yaptı. Bir kışla partisine hiç gitmemiş olanlar veya takip eden kaosla baş etmekle sorumlu olan görevli memurlar için, bir baraka partisi hayal edin, neredeyse hiç kadın yokken ve daha az sağduyu var. “19 yaşındaydık; belki de ölebiliriz diye bir duygu vardı.” Decaul bana, “S*kt*r et, eğlen, bu b*ktan sistemden kurtul.” dedi.

Bir çavuş Batman olduğunu iddia etti. Denizciler buna saçmalık dediğinde, çavuş, kışlanın üçüncü kattaki balkonundan atlayarak arkadaşlarının yanıldıklarını kanıtlamaya karar verdi. Bacaklarını kırdı. Görünüşe göre o Batman değildi. Diğer bir denizci, bir onbaşı, başka bir kışlayı sarhoş bir şekilde basmak için yüksek hızlı bir araç kullandı, ama Decaul'un o geceden en canlı olarak hatırladığı şey, J'nin Ku Klux Klan kılığıyla, kukuletasıyla kışladaki barakalarda ortaya çıkmasıydı.

Başka bir siyah denizci, Batı Virginia’lı Klancı’ya bir hamle yaptı. Herkesin siyah bir denizciyle Amerikan beyaz üstünlüğünün somutlaşmışlığı arasındaki bu çatışmada neler olabileceğini merak ederek izlediği sırada J.'nin yüzüne “Hey,” dedi, J.'nin gözlerine bakarak, “Klan elbiseni giymeme izin ver” J. Bornozunu ve başlığını çıkardı ve onları siyah denizciye uzattı. O da Klan üniformasıyla, insanlara beşlikler çaktı ve şakalar yaptı.

Decaul'un artık Brown Üniversitesi'nde bir oyun yazarlığı bursu var. Burada ırk diyaloğunun Kolordu'dakinden çok farklı bir şekilde gerçekleştiğini emin bir şekilde anlatıyor. Ama geri dönüp baktığımda bana şöyle dedi: “Ben de dahil olmak üzere kimse rahatsız edilmedi. Herkes çok komik olduğunu düşündü.” Parti devam etti ve ardından herkes olaysız bir şekilde dağıldı. Decaul, son zamanlarda J.'den, Facebook'tan kendisine “arkadaşlık teklifi” gönderdiği bir bildiri ile tekrar haberdar oldu. “Onu reddettim,” dedi Maurice. “Düşündüm de, bende yeterince J. var.”

Denizciler genç olmalarına rağmen, birimin güç yapısında önemli sayıda siyah Amerikalıya sahip olması; Amerika'nın siyah radikalizmden çok beyaz radikalizmi kabul ettiği; denizcilerin ışığa koşan pervaneler gibi tehlikeli, transgresif ve karanlık şakalara yönelmesi Decaul’un hiç kimsenin zarar görmediği iddiasını gerçekçi kılmıyor. Her şeyden önce sınırlar var ve muhtemelen Amerikan tarihinin en acımasız iç terör örgütüne uyum sağlamaktan vazgeçmeliler.

Bazen denizciler - sadece beyaz olanlar değil, aynı zamanda renkli olanlar- askeriyeyi, insanların kendi ırkları ya da arka planlarıyla değil, yetenekleri ve karakterleri için yargılanan bir renk körlüğü kurumu olarak resmetmekten hoşlanır. İlk siyah dört yıldızlı general olan General Daniel “Chappie” James Jr., “Denizcilerin herhangi bir ırk problemi yok” dedi. “Herkese siyah gibi davranıyorlar.” 

Bu doğru değil. Kolorduya katılan Amerikalılar, onlara Amerikan toplumundan miras kalan önyargıları getirirler. Askerde bazı vahşi şeyler duydum. Bir kez, gaz odasından geçtikten sonra, eğitimdeki deniz kuvvetlerinin CS gazına maruz kaldığı bir egzersiz sırasında tüm birimim dışarıdaydı, yüzlerimizden akan gözyaşları, burnumuzdan sarkan uzun sümükler, yanan derimiz, çavuş eğitmenimiz, bizden birine yaklaştı ve “Hey, aday! Yahudisin, değil mi? ” Gaz odasını işaret etti ve “Tekrar gitmelisin” dedi. “Buna alışmışsınızdır. ” 

Ancak, deniz kuvvetlerine yeni katılanalrın Adalar'a getirdiği önyargılar ne olursa olsun, insanların nasıl etkileşime girdiği ve değerlerinin ne olduğuyla ilgili durumları değiştiren güçlü bir grup kimliğinden süzülürler

Bunun en açık örneği, eşcinsellerin orduda hizmet etmelerine izin verilip verilmemesi konusundaki mücadeleydi. 'Sorma, Söyleme' politikasından önce, Rand Corporation, ordudaki eşcinsellerin üniteye hazır olup olmadığına dair neyin etki ettiğini araştırdı. Eşcinsellerin hizmet etmesine karşı olan argüman, ortalama askerlerin gay erkeklere ve kadınlara antipati duyacakları, birlikle savaşan eski homoerotisizm miktarını sınırlandıracağı ve genellikle askerlerin birbirlerine karşı rahatsızlık duydukları şeklindeydi. Ancak Rand’ın 1993’te yayınladığı raporunda, bunun bir sorun olmayacağı sonucuna varıldı. Rand, orduda aşırı homofobi kanıtı bulamadığı için değildi. Sizi temin ederim ki, on yıl sonra bile, katıldığımda, bu tür düşünceler kuvvetliydi. Önemli olmamalarının sebebi, kişilerarası çekimin (kişinin sahip olduğu niteliklerin, normal şartlar altında, onların iş dışında zaman geçirmesini sağlamaktır) birim etkinliği üzerinde hiçbir güvenilir etkisi olmamasıydı. Aslında, yüksek sosyal bütünlük, bireylerin örgütlenmeden toplumsal önceliklerini değiştirerek birim etkinliğini bile incitebilir. Bunun yerine en önemli unsur, bir göreve yönelik ortak bir taahhüttür. Toplumsal cinsiyet ve ırk arasındaki bölünmelerden ziyade, birliğin önemi, misyonun önemi üzerinde de önemli bir faktör oldu.

Sebep bir arkadaş grubu değil, kardeş grubu olmalarıydı çünkü tüm gün boyunca kardeşinizle savaşabilir ve yine de onun için ölmeye istekli olursunuz. J., Decaul’un birimindeki tek uyumsuzluk değildi. Decaul’un oda arkadaşı, alkol ve sert uyuşturuculara düşkündü. “Her zaman kavga ederdik,” dedi Decaul. “Ben yumruk dövüşlerinden bahsediyorum.” 

Ama oda arkadaşının arkadaşları da ondan kurtulamadı, çünkü sahada, dışarıda top parçaları üzerinde mucizeler yaratıyordu. Uyuşturucu bağımlısı ve Klancı (her ikisi de atılmalıydı), diğer denizciler tarafından, birliğin katkıda bulunan üyeleri olarak, eldeki işe yararlı şeyler olarak görülüyordu.

Bir tehdit olduğunda, bireysel vardiyada değer verdiğiniz nitelikler önemlidir. Decaul gibi denizciler, hayatlarının ince bir çizgide olabileceği gerçeğine rağmen bir Klancı ve uyuşturucu bağımlısı ile çalışmaya istekli değildi, hayatları onlara bağlı olduğu için onlarla birlikte çalışmaya istekliydiler. Kolordu askerlerinin dediği gibi, “Bir denizciye hayatını emanet edebilirsin, ama paranı ya da eşini değil.”

II. Dünya Savaşı'nda istihbarat subayı olarak görev yapan filozof J. Glenn Grey, buna arkadaşlık ve yoldaşlık arasındaki ayrım olarak işaret ediyor. Arkadaşlık, gerçek duygusal ve entelektüel yakınlığa sahip olanlar arasındaki bir ilişkidir - kimliklerini kaybetmek istemezler, aksine “birbirlerini bulmaya ve böylece daha fazla özbilinç ve kendi kendine sahip olma”yı kazanırlar.

Yoldaşlık, aksine, kolektif olarak içine dalma ile ilgilidir. Kızıl Ordu gazetesi için Stalingrad Savaşı'nı ele alan Rus yazar Vasili Grossman, bu dalkavukluğu savaş alanı başarısının en önemli parçası olarak gördü. Savaşta şöyle yazıyordu: “Ben, biz, ben, saldırıya giden piyade kitlesiyim, destekleyici tanklar ve topçuyum, ortak amacımızı aydınlatan parlamayım.” 

Bu geçişin nasıl yönetileceğini anlamak “Zayıf Ben, Zeki Biz”, Grossman'ın “sadece tugayların ve taburların gece saldırılarının başarısı için değil, tüm orduların ve halkların askeri başarısı ve başarısızlığı için bir anahtar olarak gördüğü şeydi”

Bu duygular geçicidir - Grey daha sonra, eski dostluk hissinin sadece güçlü çaba ve alkol uygulamasıyla tekrar yönetilebildiği İkinci Dünya Savaşı-gazileri toplantılarının garipliğine işaret etti, ama onlar çok güçlüydüler. Birçok insan için, yaşamlarında deneyimleyecekleri en güçlü ve en yoğun duygular. Ne kadar sıklıkla 30 erkek ve kadından oluşan bir gruba bakarsınız ve düşünürsünüz? Bu odadaki herhangi bir insan benim için ölüme koşabilir mi?

Bunun anlamı şudur; bir askeri birliği etkin yapmaktan söz ederken, sadece istekli bir seçimden bahsetmiyoruz, yoldaşlıktan doğan bu tuhaf aşkı şansa kavuşturmaktan bahsediyoruz, normal şartlarda birbirini sevmek için bir sebebi olmayan erkekler arasında, böyle bir sevgiyi bile hak etmeyecek erkekler olabilir. Belki de Martin Luther King Jr.'ın söylediği gibi “acımasız bir dayanışma” ama yine de bir dayanışma. 

Böyle bir şeyi mümkün kılan kısmen, orduya katılan, zorlu eğitime boyun eğen kadın ve erkeğin özverili karakteri ve arkada kimseyi bırakmama sözü vermesidir. Fakat daha az önemli olan, birim dışındaki bir şeye bağlılıklarının olmamasıdır. Mümkün olan, ahlaki ve temsil ettikleri toplumun değerlerine uygun ve onların üniformalarını giydikleri bayraklara sahip olan bir göreve ihtiyaçları vardır.

Uzun vadede, ordunun gücü ve meşruluğu, temsil etmesi gereken projenin algılanan gücünü ve meşruiyetinin bir işlevi olacaktır. Adamları savaşta birleştirmek için bu kadar merkezi olan amaç netliği, yalnızca askeri olandan ortaya çıkamaz. Ve şu andaki durumun, birkaç kıtada on iki buçuk savaştan sonra, bu kadar açıkça ortada olması umudu çürütüyor.

Kolordudan ayrıldığımda, ben misyona sert bir şekilde inanmıştım ve böyle olmak zorundaydım. Lonny Wells'in ve birçok başka denizcinin öldüğü veya uzuvlarını kaybettiği ya da yüzlerinin tanınmayacak şekilde yanmış olduğu yoldan, Route Fran'dan aşağı indim. Yol kenarındaki bombalar, keskin nişancı saldırıları, pusu. Fran, bir ölüm ve şiddet bölgesiydi. Ama Fran'daki zamanım çok cesaret gerektirmedi. Felluce’nin isyancılarının çoğunu temizleyen ve yerel kabilelerin işbirliği ile ortak güvenlik istasyonları kurmuş olan Alljah Operasyonu'ndan sonra oradaydım. Moloz yığınları, mermi delikleriyle dolu binaları geçerken, Iraklı çocuklar bisikletlerini sürerken, beklemediğimiz bir şey gördük. "Vay canına," dedi bir denizci. “Bu… bu bir gelinlik dükkânı mı?”

Ve orada, Fran'in kenarında duran yeni açılan bir gelinlik dükkanıydı. İnanamadık. Başka bir denizci, “Fran'da bir gelinlik dükkanı” dedi iç çekerek."Yüce İsa."

Bu, dalganın çok müjdeli “başarısı”nın bir parçasıydı, George W. Bush'un Irak'taki asker sayısını arttırdı ve 2006 yılında ortaya çıkan yeni karşı-ayaklanma alanı el kitabının General David Petraeus'a dayanan bir stratejiye bağlı olması kararı alındı. Bilim adamları ve askeri stratejistler politika alanındaki yarışın şiddette dramatik düşüşe neden olduğunu tartışıyorlar, ama bizim yerimizde olanlar için, bu bağ varsayıldı.

Bu arada, eve döndüğümüzde, askeri politika hakkında sıkı bir tartışma sürüyordu. General Petraeus ve Irak'taki ABD büyükelçisi Ryan Crocker, Eylül 2007'de Kongre'de tanıklık etmeye gelmeden önce, savaş karşıtı bir grup olan MoveOn.org, The New York Times'a, Petraeus'un “General Bize İhanet Etti” denilerek suçlanıp suçlanmayacağını ve onun Beyaz Saray için bir kitap yazıp yazmadığını merak eden bir tam sayfa ilan verdi. 

New Yorklu bir senatör olan Hillary Clinton, Petraeus ve Crocker'a ikisinin raporlarını kabul etmek için “istekli bir inançsızlık duyduğunu” söyledi; Sözcü Nancy Pelosi, önerdikleri planın “açık uçlu bir mevcudiyete ve 10 yıllık savaşa en azından bir taahhüt” gibi geldiğini söyledi; Cumhuriyetçi Senatör John W. Warner, Irak'taki stratejinin Amerika'yı daha güvenli hale getirmek için herhangi bir şey yapıp yapmadığını sorduğunda, Petraeus, “Efendim, bilmiyorum aslında” diye cevap verilmişti. İki gün sonra Başkan Bush, Irak'taki ilerleyişte gördüklerini tartışmak ve devam eden bir askeri taahhüdün gerekçesini açıklamak için bir televizyon yayınına çıktı.

Şahinler bazen bu tür tartışmaları birliklere bir hakaret olarak göstermeye çalışırlar. Eski bir denizci olan Beyaz Saray genelkurmay başkanı General John F. Kelly, bir zamanlar ordu mensupları için “onları desteklediklerini iddia edenleri küçümserler, ancak bu masumiyetlerini, bacaklarını ve hatta hayatlarını alan bir sebep değildir” demişti. Fakat geriye dönüp baktığımda, kamuoyundaki tartışmanın kesilmesinin ve bir kenara itilmesinin, amacımızın ne olduğu ve nasıl bir başarının olması gerektiği ile ilgili kendi anlayışımı oluştururken çok önemli olduğunu anlıyorum. 

Irak Anbar'da 2007'de bir denizci olarak, TV’yi açabiliyor ve Irak'taki güvenlik, siyasi uzlaşma, diplomatik katılım, ekonomik ve temel hizmetler gibi çeşitli başarı ölçütlerini Kongrede tartıştıklarını görebiliyordum. Bush yönetiminin iddiaları sunuldu, saldırıya uğradı, savunuldu ve tekrar sunuldu. 

Aksi görüş - bu yükselişin abartılı olduğu ve büyük bir ABD askerinin bulunmadığı Irak'ta kalıcı istikrarı sağlamak için gerekli olan daha geniş siyasi uzlaşmalara ulaşma ihtimalinin düşük olduğu şeklindeki görüş - aynı muameleyi gördü. Argümanların, karşı ya da aleyhtar sıcaklığı, politikanın ve bizim varlığımızın önemli olduğunu açıkça ortaya koydu.


2008'de Irak'tan döndüm ve sonraki bir yıl içinde Kolordu Afganistan'a rampa ediyordu. Barack Obama, orada birlikler oluştuğunu duyurduğunda, Irak mucizesini tekrarlamak için çağrıldığımızı hissettik ve etrafımızdaki denizciler aniden konuşlanmak için yola çıktı. Anbar çok güvendeydi, çok sıkıcıydı. Savaş Afganistan’daydı. Ve belki de yıldırım iki kez çarpabilirdi. Belki karşı-ayaklanma teorisi gerçekten işe yaradı. 

Bir noktada, bir saha eğitiminde genç bir onbaşıya, biriminin Helmand vilayetine geldiğinde nasıl başarılı olacağını sordum. “Karşılaştığımız herkesi öldürme planına sahip olmak” doğrultusunda bir şey bekledim. Bunun yerine, “kültürel etkililikle, Efendim” diyerek başarılı olacaklarını söyledi, o zamanki tabur komutanının, bölük komutanının, müfreze komutanının, müfreze çavuşunun ve kadro liderlerinin dilini kullanarak. Daha umut verici bir zamandı.

Konuşlanmak ve avlanmak yerine, Kolordu'dan çıkmayı ve okula gitmeyi seçtim. İlk senemde New York'ta rahat bir yaşam sürerken, tanıdığım, bir birime yüzbaşı olarak atandıktan sonra Afganistan'a gönüllü olarak giden bir denizcinin patlamada öldüğünü öğrendim. Birlikte çalıştığım bir denizcinin, el yapımı bir patlayıcı tarafından vurulduğunu ve şarapnelle gözlerinin kısmen kör olduğunu öğrendim. Onu görmek için Walter Reed'e otobüsle gittim, onu ancak Batı Sahili'ne transfer edildikten saatler sonra görebildim. İyice iyileşti, Kolordu'da kaldı, şimdi bir çavuş ve öğrenciler için Deniz Kuvvetleri'nin kartal-küre-ve-çapa amblemi ile takma bir gözü var.

Irak çözülüyordu ve Afganistan muazzam ilerleme işaretleri göstermiyordu. 2010 ve 2011 yıllarında Helmand eyaletinde savaşan bir deniz taburu, önceki 10 yıldaki savaşta herhangi bir deniz taburununun karşılaştığı kayıplardan daha kötü kayıplar verdi. Bir savaş muhabiri tarafından taburdaki çavuşların en iyilerine böyle bir fedakarlığın sebebi sorulduğunda: “Bu savaş aptalca. Peki, ne oldu? Ülkemiz bunun içinde. ”

Bu dönemde Kuzey Afganistan'da bulunan ordudan bir arkadaşım bir mektupta şöyle yazıyordu: “Bütün bunlar için bir son durum hayal etmenin bir anlamı yok, çünkü zaten bir şiddete karşı değil, zaten bir şiddete karşı değil.” 

2012'de gönderildiği yerdeki uzaklığı tarif eden bir arkadaştan bir e-posta almıştım; Irak'ta daha iyi yemeğe ve daha güvenilir suya sahip bir konfor eksikliği olduğunu anlatmıştı; ve en büyük sorununun şiddet'in “değişime uğramış, kötü tanımlanmış bir misyon grubuyla çılgınca belirsiz bir ortam” olarak ele alınmasıyla o kadar da fazla uğraşmamıştı. Afganistan'daki denizciler düşmanlarıyla ilgili şöyle şaka yapmaya başlamışlardı: “Bizim kol saatlerimiz var” diyorlardı, “Onlarınsa zamanları”

Bu arada, denizcilerin seçilmiş liderleri, bu erkeklerin ve kadınların gerçekleştirdiği misyonu açıklığa kavuşturacak türden bir tartışmadan kaçınmak için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlardı. Özel kuvvetlerin ve danışmanların Irak'a tekrar girmesiyle birlikte, Obama yönetiminin, bu askerlerin “askeri güç” olarak sayılmadıklarını defalarca söylemesi, bazı gazilerin özel birliklerin savaş terliği giymeleri gerektiğine dair şakalar yapmasına neden oldu. Temmuz 2015'te Başkan Obama,bir bağış kurumunda  “İki savaşı bitirdik” diyerek böbürlendi. Askerlerin neden savaştıklarını açıklamakta zorluk çektiklerine şaşırmayın. Baş komutan, hala savaşta olduğumuzu bile itiraf edemedi.

Tutarsızlık Başkan Trump'la derinleşti. Düşmanlara karşı zaferlerin uzun vadeli istikrar ve çıkarlarımızı tehdit eden yeni terörist grupların bastırılmasıyla sonuçlanmasını sağlamak için, ordu sürekli olarak hükümetler arası işbirliği vizyonuna eklenmiştir. Bu, Savunma Bakanlığı, istihbarat örgütleri, Dışişleri Bakanlığı, USAID ve insani yardım ve geliştirme uzmanlığı sağlayabilecek diğer bölümler arasında işbirliği anlamına gelir. Eski Savunma Bakanı Robert M. Gates, “Değişiklik olmadan Irak ya da Afganistan'da başarılı olamayacağız.” 

Trump’ın kısa süreli ulusal güvenlik danışmanı olan eski General Michael Flynn’in “Orta Doğu Marshall Planı” için bir noktada çağrıda bulunmasına rağmen, Trump yönetimi bu koordinasyon ve planlamaya çok az ilgi göstermiştir ya da çok az ilgilenmiştir. 2016 yılında, kameraların bulunduğu bir gazi forumunda o zaman aday olan Trump'a bir soru sorma fırsatım oldu. Ona IŞİD'ten sonraki planını sordum. “Petrolü almalıyız” gibi şaşırtıcı bir önerinin ötesinde çok fazla bir cevabı yoktu.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, şu anki askeri liderlik, eğer bir şey olursa, DOD olmayan desteğin gerekliliği Obama yıllarında olduğundan daha iddialıydı. Centcom'un komutanı James Mattis, 2013'te Kongre'ye Devlet Departmanı'na yapılan finansman kesilirse savunma bakanı sıfatıyla “ daha fazla cephane satın almam gerekiyor”, diyerek diplomasinin önemini savunmaya devam ettiğini ifade etti. 

Centcom'un bir sonraki, şimdiki komutanı General Joseph L. Votel, “Ordunun yapabileceği çok şey var, ama diplomatlarımızın, Devlet Departmanımızın, diğer kalkınma ajanslarımızın ve diğerlerinin de dahil olması olağanüstü derecede önemlidir." diyordu.

Ancak, DOD’un ABD’nin güçsüz bileşenlerini finanse etmek için güçlü baskı kurması karşısında Trump yönetimi, Dışişleri Bakanlığı ve USAID bütçesini  2017 seviyesinden yüzde 26 oranında azaltacak ve Hazine Bakanlığı’nın uluslararası programlarını yüzde 20 oranında kesecek 2019 yılına ait bir bütçe önerdi. Eski Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’un liderliğinde, Dışişleri Bakanlığı dış politika uzmanlarının yüzde 12’sini sessizce azalttı; düzinelerce yüksek seviye pozisyonları doldurulmadı; emekli Dışişleri yetkilileri basın mensuplarına moralin hiç bir zaman bu kadar bozulmadığını söylediler. 

Geçen yaz Afganistan politikası konusundaki konuşmasında Donald Trump, “yeni stratejimizin temel dayanağının, Amerikan gücünün tüm araçlarının (diplomatik, ekonomik ve askeri) başarılı bir sonuca doğru entegrasyonu olduğunu” ve “cesur” olduğunu iddia etmiş olabilir. Trump, "Amerikan halkının savunucuları, bu stratejiyi hayata geçirmek için gerekli araçlara ve kurallara sahip olacaklar ” dedi, ancak kendi yönetimi, kendi askeri liderlerinin görev için çok önemli olduğunu söyledikleri araçlardan çok azını sağladı.

Amerikan iktidarının tüm araçlarının gerçek bir entegrasyonu olmadan, son askeri başarılarımız, Irak'ta El Kaide'ye karşı askeri zaferin peşinde olduğumuzdan daha iyi bir şekilde çıkamazdı. Görevin tamamlandığına inanan Obama yönetimi, bu başarıları Irak'la diplomatik ilişkileri kısıtladı, sivil programlarda keskin kesintiler yaptı ve ekonomik yardımı düşürdü. Birkaç yıl sonra ülke, IŞİD biçiminde gelen yeni bir tehdidin doğması için olgunlaştı. Vakum- boşluk oluşturduğumuzda, bir şey onu doldurur. 

Stratejik Araştırmalar Merkezi direktörü Denise Natali'nin dediği gibi, Musul'da IŞİD'e karşı zaferden sonra, İran İslam Devrim Muhafızları tarafından desteklenen milisler, Bağdat'ın ve uluslararası toplumun yapmadığı işlerin bir kısmını yaptı, sadece Şii Müslümanlar arasında değil, Sünniler arasında da. Diğer bir deyişle, İran destekli milisler, mevcut yönetimin küçümsediği bir tür yumuşak iktidarı vurgulayarak, Amerikan ve Irak taktik başarılarını İran'ın stratejik zaferlerine çevirmeye çalışıyorlar.

Bu arada, Trump yönetimi Yemen, Pakistan ve Somali'deki ölümcül terörle mücadele operasyonlarını Obama başkanlığının son altı ayında bu tür operasyonların sayısından fazla olacak şekilde genişletti. Fakat bir terör saldırısı politika yapmaz. 2014'ten 2016'ya kadar Özel Harekat Komutanlığı'nı yürüten General Votel'in de belirttiği gibi, “Bunu liderlerin öldürüldüğünü bilmek için yeterince uzun süredir yapıyoruz ve bu liderlerin çoğunu öldürdük. Ve her zaman bu pozisyonlara doğru ilerleyecek birileri var. ”

Ulusal güvenlik camiasındaki insanlar bazen bu türden baskınlara“ çimleri biçmek ”olarak atıfta bulunurlar. Bu da eski piyade beyninin bilmecesini akla getirmektedir: “Çimleri ne büyütür?" Cevap: "Kan."
Phil Klay, Mayıs 2018 Sayısı, The Atlantic


Derya Beyaz, 20.04.2018, Sonsuz Ark, Çırak-Çevirmen Yazar, Çeviri 


Sonsuz Ark'tan
  1. Sonsuz Ark'ta yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. 
  2. Sonsuz Ark linki verilerek kısmen alıntı yapılabilir.
  3. Sonsuz Ark yayınları Sonsuz Ark Manifestosu'na aykırı yayın yapan sitelerde yayınlanamaz.

Seçkin Deniz Twitter Akışı