12 Mart 2018 Pazartesi

SA5778/KY13-AO166: Büyük Balıklar ve Küçük Balıklar

"Bir arada yaşamanın, bu yaşamı ileriye taşıyabilmenin yolu ancak güç dengesinin kurulabilmesiyle mümkün."Dünya, büyük balıkların küçük balıkları yutarak kendini dev yapmak istediği bir arenadır. Gücü olan, dişine kestirdiği üzerinden her tür nemalanmanın yolunu arar. Dünya kurulalı bu kural değişmiş değil.

Küçüklerin, zayıfların güce dayalı devinim içerisinde ayakta kalabilmelerinin tek yolu büyüğün kaybettiği duygu ve düşünceleri harekete geçirip kolay lokma olmadıklarını güçlüye kabul ettirmesinden geçer.

Küçük balıklar kendilerine verilmiş öz hünerleriyle büyük balıklarla mücadeleye girişebilirler. Veya küçükler bir araya gelerek büyük olana karşı güç devşirebilirler. Kısaca çeşitli yollarla büyüğün kendilerine zarar vermesini önleyebilir, ona karşı güçler dengesi oluşturabilirler.

Bir arada yaşamanın, bu yaşamı ileriye taşıyabilmenin yolu ancak güç dengesinin kurulabilmesiyle mümkün. 

Güçsüz sanılanlar hiç de öyle olmadıklarını gösterebilecek bir pozisyona ulaşırlarsa, büyük güç kullanmanın işe yaramadığını görerek, sorunlara birlikte çözüm arama yoluna girebilir. 

Böylece büyük ve küçükler, birbirinden farklı güçlere sahip olanlar bir diğerinin yeteneğini keşfedip, onun neleri yapabileceğine ikna olduktan sonra bir arada yaşamayı geliştirebilirler.

Yaratıcı, kainattaki bu kavgayı akıl ve vicdan ile suhulete eriştirme görevini insanoğluna vermiş. 

Yani kadına ve erkeğe..Adnan ONAY, 12.03.2018, Sonsuz Ark, Konuk Yazar


Sonsuz Ark'tan
  1. Sonsuz Ark'ta yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. 
  2. Sonsuz Ark linki verilerek kısmen alıntı yapılabilir.
  3. Sonsuz Ark yayınları Sonsuz Ark Manifestosu'na aykırı yayın yapan sitelerde yayınlanamaz.

Seçkin Deniz Twitter Akışı