9 Şubat 2018 Cuma

SA5618/KY1-CÇ465: Bu, Lafı Dolandırmaktır.."Şey, şey edilmek için değil, şey edilmek içindir!" dendiğinde hiç bir şey söylenmemiş olmadığı gibi tekil bir şey söylenmiş de değildir.. hal böyle olunca anlamak ve anlaşılmak problemi kendiliğinden hasıl olmuş olur.. 

Bu durum karşısında anlamak ve anlaşılmak insan işletim sisteminin üstündedir, bu nedenle sınıflandırmanın ve sınırlandırmanın elzemliği insan tarafından görülmüş böylece hem kendi edimlerinde hem kendinin dahli olmadığı edimlerde sınıflandırma ve sınırlandırmaya gitmiştir.

***

"Senin karşında Amerika var Amerika!"

Sorsan der ki: "La Galibe İllallah!" 

***

Biz müslümanlara 'infak'ı unutturdular.. belki de ulu sarıklı hocalar hiç ama hiç infaktan söz etmediler.. sabah akşam zekatı (o da nasıl verilmeyeceğine yönelik anlamı içkin yanıtlar beklenerek sorulan sorulara beklenilen yanıtlar vererek) anlattılar.. 'infak'ın adı var kendi yok..

Bakın peygamber yaşarken uygulanan infak nasıldı;

"Ve sana neyi infak edeceklerini sorarlar. De ki: 'İhtiyaçtan artakalanı.' Böylece Allah, size ayetlerini açıklar; umulur ki düşünürsünüz!" (Bakara 219)

Ey müslüman ihtiyacından fazlasını infakla yükümlüsün.. hiç lafı dolandırıp durma.. hiç.. ama hiç lafı dolandırıp durma..

Ha diyebilirsin ihtiyacımı kim belirliyor? Bu, lafı dolandırmaktır.. 

Sabah akşam kapitalizme sövüp durmakla olmuyor.. hele 'infak'a başla.. göreceksin öldüğünü.. 

Kapitalist gibi yaşayıp 'Kahrolsun kapitalizm!' demekle olmuyor mirim.

***

"Asgarî" kavramının "Azamî" kavramıyla karıştırıldığını biliyorum.. öyle olmasa "Bunun altı yok!"u "Bunun üstü yok!" olarak değerlendirir mi işverenler?Cemal Çalık, 09.02.2018,  Konuk Yazar, Sonsuz Ark, Deneme, Sözcüklerin Düş HâliSonsuz Ark'tan
  1. Sonsuz Ark'ta yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. 
  2. Sonsuz Ark linki verilerek kısmen alıntı yapılabilir.
  3. Sonsuz Ark yayınları Sonsuz Ark Manifestosu'na aykırı yayın yapan sitelerde yayınlanamaz.

Hiç yorum yok :

Seçkin Deniz Twitter Akışı