31 Temmuz 2017 Pazartesi

SA4666/ÇY4-DB92: Rus Ordusu Yeni Nesil Savaş Uçakları İçin Füze Kayış Lazeri Planlıyor, İşe Yarayacak mı?

 "Uçak ve helikopter savunması için lazer sistemleri zaten var ve şimdi lazer vuruşları alanında çalışmayı tartışıyoruz, bu da saldıran roketin keskin başlıklarını fiziksel olarak yok edecek"


RUSSIAN MILITARY PLANS MISSILE KILLING LASER FOR NEXT-GENERATION WARPLANES. DOES IT WORK?

Rus silah tasarımcıları, ülkenin gelecekteki savaş uçağının füze uçlarını yalnızca ısı ile patlatarak gelen atışları yok eden yerleşik lazer savunmasıyla silahlandırmak istiyorlar - ancak gelişmeler 2030'ların sonuna kadar gün ışığı göremeyebilir.

Bu ayın başlarında ABD, yeni lazer silahının başarılı bir şekilde drone kullandığını açıkladı. Rusya'nın devlet radyo elektronik silah geliştiricisi KRET, lazer yetenekleri geliştirdiğini açıkladı; devlet haber ajansı Itar-Tass bunu haber yaptı.

Ancak, yeni savunma, Rusya'nın gelecek nesil (beşinci kuşak) uçaklarında kullanılmaya hazır olmayacak, ama bundan sonraki nesilde başlatılması planlanıyor. Rus ordusunun beşinci kuşağının poster jeti olan Sukhoi PAK FA T-50 prototip aşamasında, uzmanlar Rusya'nın altıncı kuşağının gün ışığını yaklaşık 20 yıl daha göremeyeceği konusunda spekülasyon yapmaya devam ediyor.KRET direktörü Vladimir Mikheev Perşembe günü Tass’a yaptığı açıklamada, "Uçak ve helikopter savunması için lazer sistemleri zaten var ve şimdi lazer vuruşları alanında çalışmayı tartışıyoruz, bu da saldıran roketin keskin başlıklarını fiziksel olarak yok edecek" dedi. "Kabaca söylemek gerekirse, bize bakan roketlerin 'gözlerini' yakacağız. Bu sistemler doğal olarak altıncı nesil jetler üzerine monte edilecek."

Geliştirme süresi çerçevesinde, KRET'in lazer projesiyle ilgili ifadesi günümüzdeki bilim kurgu çalışmalarına yakın olduğunu öne sürüyor. Lazerli füzeleri yok etmek, savaş başlıklarını bir mesafeden patlatmak için ateşleyicilere atanacak alternatif teorik bir rota olmasına rağmen, sürdürülebilirliği pek çok faktöre bağlı.

Bir lazerin kıtalararası balistik füzeler gibi uzun menzilli füzelere karşı, atmosfere yeniden girişten sağ çıkmak için tasarlanan bir dış yüzeyin içine nüfuz edebilmesi için muazzam bir ısıya ihtiyacı olacaktır. Kısa mesafeli füzeler karşısında lazerin yüksek seviyede çok hızlı ateşlenmesi gerekiyor.

Cna Corporation'daki araştırma bilim adamı Michael Kofman, hafif ve hareketli bir savaş uçağına monte edilmesi düşünülen şeyler hakkında bunun kadar zor bir istek olduğunu Newsweek'e şu şekilde anlatıyor:

Kofman, "Uçakta bir lazer için gerekli olan tahrip edici enerjiyi üretmek oldukça zor, burada kilo prim ve füzeyi kesmek için az miktarda zaman verildiğinde işe yaramayacak" dedi.

Böyle bir lazerin muhtemel hedefi üzerinde yorum yapan Kofman, taşınabilir hava savunma sistemlerine karşı mevcut savunmalara, yani birliklerin yere fırlattığı güdümlü füzeler için teorik bir gelişme olduğuna inanıyor. Bu tür silahları hedeflemek için başlatma süresi ve seyahat mesafesi kısa, bu nedenle savunmaların yıldırımdan daha hızlı olması gerekiyor.

Kofman, "Çalışması milisaniye kadar ve bu nedenle, füzeyi etkilemek için gereken gücü mümkün olan en kısa sürede verdiği şüpheli" dedi. "Bu lazerin çalışması için gücün nereden geleceği belli değil ve daha çok basın-reklam işine benziyor, bu sadece KRET'in reklamını yapmaktır."

Damien Sharkov  27 Temmuz 2017, Newsweek
Derya Beyaz, 31.07.2017, Sonsuz Ark, Çırak-Çevirmen Yazar, Çeviri 
Orijinal Metin:
http://www.newsweek.com/russia-plans-missile-killing-laser-next-generation-warplanes-does-it-work-642906Sonsuz Ark'tan
  1. Sonsuz Ark'ta yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. 
  2. Sonsuz Ark linki verilerek kısmen alıntı yapılabilir.
  3. Sonsuz Ark yayınları Sonsuz Ark Manifestosu'na aykırı yayın yapan sitelerde yayınlanamaz

Seçkin Deniz Twitter Akışı