2 Şubat 2018 Cuma

SA5577/KY48-SY39: Sosyal Adalet Kuşunun Nesli Tükeniyor!

"Hükümetin geleceğe ilişkin projeksiyonları arasında bu çıplak adaletsizliğin, bu köle düzeninin tasfiyesi de var. Umarız Sayın Ecevit'in -geçmişte başında daha çok gördüğümüz -kasketi, yalnızca bir aksesuardan ibaret değildir."


02 Temmuz 2000, Pazar

Oturdum, 8. Beş Yıllık Kalkınma Planı'nı baştan sona okudum. Bu, üniversiteyi bitirdiğim 1997 yılından beri, ayağı yere basan ilk metindi, okuduğum. Bakalım, dedim, nasıl bir ülkede yaşıyormuşuz. Ekonomi mühendislerinin gözünden bu ülkenin fotoğrafı nasıl gözüküyor...

Metin sayfaları arasında ilerledikçe, Türkiye fotoğrafının derin, dramatik çelişkileri de yavaş yavaş belirginleşmeye başladı. Bir süre sonra fotoğraf, artık rötuş filan kaldıramayacak hale gelmişti. Aklıma, fotoğrafçılıktaki "montaj" ve "bindirme" teknikleri geldi. Hani şu Mona Lisa'nın yüzünün yarısını Yasemin Yalçın'ın yüzü yapan, ya da Tayyip Erdoğan'ın başının altına Maradona''nın vücudunu koyan teknikler var ya..

Arkadaşlar! Birkaç gün önce kabul edilip yürürlüğe konan Plan'ın geçmişe yönelik tespitleri aynen şöyle: 

Halkımızın en fakir % 20''lik kesiminin ekonomiden aldığı pay, 1987'den 1994'e kadar % 5.4'ten % 4.86'ya düşmüş. Buna karşılık; en zengin % 20'lik kesimin payı, aynı süre içinde % 49'dan % 54.9'a çıkmış. Geriye kalan 4 tane % 20'lik kesimin payı da, en zengin birinci dilim % 20'lik kesim lehine azalmış. Yani, ekonominin yarıdan fazlasının sahibi olan % 20'lik azınlık geçen süre içinde % 80'lik kesimin aleyhine sürekli büyümüş!..

Metinde dikkatimi çeken en önemli rakam ise, Türkiye'de mutlak yoksulluk sınırının altında bulunanların oranı: % 8. (Mutlak yoksul: BM''nin tanımına göre ''biyolojik varlığını sürdürebilmek için gerekli en az besini bulamayan'')

Hükümetin geleceğe ilişkin projeksiyonları arasında bu çıplak adaletsizliğin, bu köle düzeninin tasfiyesi de var. Umarız Sayın Ecevit'in -geçmişte başında daha çok gördüğümüz -kasketi, yalnızca bir aksesuardan ibaret değildir. Ve umarız morali bozuk "devlet" adamı da ona yardımcı olur.- Çünkü durum gerçekten çok acil...


Selahattin Yusuf, 02.02.2018, Sonsuz Ark, Konuk Yazar, Yolda
Selahattin Yusuf YazılarıSonsuz Ark'ın Notu: Selahattin Yusuf Beyefendi'nin 2006'den geriye doğru yayınladığımız yazılarının büyük bir kısmını Şimdiki Zamanın İzinde adlı kitabında bulabilirsiniz.
Sonsuz Ark'ın Notu: Selahattin Yusuf  Beyefendi'ye, 'tamamen hür, tamamen geniş nefesler alarak' yazdığı yazıları bizimle paylaştığı için teşekkür ederiz... Seçkin Deniz, 15.04.2016İlk yayınlandığı yer: Yeni Şafak
Sonsuz Ark'tan
  1. Sonsuz Ark'ta yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. 
  2. Sonsuz Ark linki verilerek kısmen alıntı yapılabilir.
  3. Sonsuz Ark yayınları Sonsuz Ark manifestosuna aykırı yayın yapan sitelerde yayınlanamaz.
Yorum Gönder

Seçkin Deniz Twitter Akışı