17 Temmuz 2016 Pazar

SA3185/Sonsuz Ark-YD31: 15 Temmuz 2016 Başarısız Darbe Girişimi; FETÖ'cü Câni Cunta

Darbeci Câni FETÖ Cuntası

Silahlı FETÖ mensuplarının darbe girişimine ilişkin ülke genelinde başlatılan soruşturmalar kapsamında gözaltılar sürüyor.

Sonsuz Ark'ın Önemli Notu: 

Aşağıdaki fotoğraflar TRT'den alınmıştır. Ancak İlk Fotoğraftaki KKK Eğitim ve Doktrin (EDOK) Muharebe ve Destek Eğitim Komutanı Korgeneral Metin İyidil, DHA'ya "Ankara'ya 200 tankın inmesini engelledim, görevimin başındayım" şeklinde açıklama yapmıştır.  Sorumlu yayıncılık anlayışımız gereği aşağıdaki notta (***) tam açıklamasını yayınlıyoruz. Hükümetçe doğru bilgilendirme yapıldığında da fotoğraflar kaldırılacaktır.
Seçkin Deniz, 17.07.2016

28.07.2016-Güncel Not:

"Soruşturmada alınan ifadeler birbirleriyle karşılaştırılırken, HTS kayıtları ve Genelkurmay’dan gelen notlar da teyit ediliyor. Kamera kayıtları ve görüntüleri de detaylı bir şekilde inceleyen ve analiz ettiren savcılık, Korgeneral Metin İyidil’in darbe girişiminin yaşandığı gece Ankara Polatlı’da bulunan zırhlı birliklere gittiğini ve burada da 1. ve 2. komutanlara talimatlar verdiğini belirledi."(****)
Seçkin Deniz

14.06.2017 Güncel Not:
MİT'in yazısı: İyidil FETÖ'cü/ Hürriyet
"İddianamede, 3 kez müebbet hapis cezasına çarptırılması istenen İyidil’in ‘15 Temmuz öncesinde FETÖ mensubu askerlerle darbeye hazırlık konusunda düzenli görüşmelerinin bulunduğu, olay günü de sözde Yurtta Sulh Konseyi üyesi ve atama listelerinde imzası bulunan Partigöç ile Genelkurmay Karargâhı’nda görüştüğü’ belirtildi. İyidil’in, Isparta Dağ Komando Okulu’nda eğitim gören Harbiyelilerin kalkışmada kullanılabilmek için Ankara’ya getirilmesi için çaba gösterdiği iddia edildi." (*****)
Seçkin Deniz
Gözaltılar

Sahil Güvenlik Komutanı Üstem görevden alındı

İçişleri Bakanı Efkan Ala, Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Hakan Üstem'i görevden aldı. İçişleri Bakanlığından alınan bilgide, Ala'nın darbe girişimi soruşturması kapsamında Tümamiral Üstem'i görevden aldığı belirtildi.

Deniz Hava Üs Komutanı Tuğamiral Tezcan Kızılelma gözaltına alındı

FETÖ'nün darbe girişimi kapsamında Deniz Hava Üs Komutanı Tuğamiral Tezcan Kızılelma, Kocaeli'de gözaltına alındı. 

Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı gözaltına alındı

FETÖ'nün darbe girişimi kapsamında, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Serdar Ahmet Gündoğdu gözaltına alındı. 

Bölücü terör örgütü FETÖ mensuplarının darbe girişimine ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında, Tümgeneral Suat Murat Semiz, 1. Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral Dursun Pak ile JFAC Komutanı Tuğgeneral Recep Ünal gözaltına alındı. 

Kilimli İlçe Emniyet Müdürü gözaltına alındı

Zonguldak'ın Kilimli İlçe Emniyet Müdürü Soner Durgun, "darbe girişimine destek olduğu" iddiasıyla gözaltına alındı.

FETÖ'nün darbe girişimiyle ilgili soruşturma kapsamında Mardin 70. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Salih Kırhan gözaltına alındı.

Balıkesir Garnizon Komutanı gözaltına alındı

FETÖ'nün darbe girişimi kapsamında, Balıkesir Garnizon Komutanı Tümgeneral Mehmet Akyürek gözaltına alındı.

Ankara ve İstanbul'da düzenlenen darbe girişimi soruşturması kapsamında, Tümgeneral Özkan Aydoğdu gözaltına alındı.

FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin, Aksaz Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Namık Alper, Muğla'nın Marmaris ilçesinde gözaltına alındı.

İncirlik Üs Komutanı  Hava Pilot Tuğgeneral Bekir Ercan gözaltına alındı

FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin, Adana İncirlik 10. Tanker Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Bekir Ercan gözaltına alındı.

Iğdır Garnizon ve 5. Hudut Alay Komutanı Piyade Kurmay Albay Ekrem Küçükberber gözaltına alındı.

FETÖ'nün darbe girişimiyle ilgili Iğdır Garnizon ve 5. Hudut Alay Komutanı Piyade Kurmay Albay Ekrem Küçükberber gözaltına alındı.

Edinilen bilgiye göre, darbe girişimiyle ilgili Iğdır Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında Iğdır Garnizon ve 5. Hudut Alay Komutanı Albay Küçükberber'in yakalanması için çalışma başlatıldı.

Sürdürülen çalışmalar sonucu Albay Küçükberber gözaltına alınarak Iğdır Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

Eğirdir Dağ Komando Okulu Komutanı ile Isparta Garnizon Komutanı gözaltında.

FETÖ'nün darbe girişimiyle ilgili, Eğirdir Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkez Komutanı Tümgeneral Metin Akkaya ile Isparta Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mustafa Kurutmaz gözaltına alındı.

Tuğgeneral Mustafa Yılmaz gözaltına alındı.

FETÖ'nün darbe girişimiyle ilgili, Amasya'da 15. Piyade Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Yılmaz gözaltına alındı.

Bolu 2. Komando Tugay Komutanı Güneşer gözaltında.

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde bulunan Bolu 2. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral İsmail Güneşer gözaltına alındı.

Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişimiyle ilgili soruşturma kapsamında 5 asker ile 1 polis gözaltına alındı.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında etkisiz hale getirilen 11'i subay 67 askerin Atatürk Havalimanı Emniyet Şube Müdürlüğü'nde işlemleri sürüyor.

15. Piyade Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Yılmaz gözaltında.

Amasya'da 15. Piyade Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Yılmaz gözaltına alındı. Kastamonu Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Faruk Bal hakkında da gözaltı kararı verildi.

Konya'da sürdürülen operasyonda, aralarında Konya Bölge Jandarma Komutanı Kurmay Albay Mustafa Sakaoğlu'nun da bulunduğu 2'si polis 7 kişi gözaltına alındı. Konya 3. Ana Jet Üs ve Garnizon Komutanı Hava Pilot Tümgeneral Haluk Şahar hakkında da yakalama kararı çıkartıldığı bildirildi.

Şırnak'ta Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali Osman Gürcan gözaltına alındı.

Şırnak'ta Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali Osman Gürcan ile 2'si binbaşı 3'ü yüzbaşı 309 asker yakalandı.

FETÖ'nün darbe girişimiyle ilgili soruşturma kapsamında, Deniz Hava Üs Komutanı Tuğamiral Tezcan Kızılelma, Kocaeli'de gözaltına alındı.

FETÖ'nün darbe girişimi kapsamında, Muğla'nın Marmaris ilçesindeki Aksaz Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Namık Alper gözaltına alındı.

Bölücü terör örgütü FETÖ mensuplarının darbe girişimine ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında, Tümgeneral Suat Murat Semiz, 1. Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral Dursun Pak ile JFAC Komutanı Tuğgeneral Recep Ünal gözaltına alındı. 

FETÖ'nün darbe girişimiyle ilgili, 3. Ordu Harekat Kurmay Başkanı Tuğgeneral Ekrem Çağlar gözaltına alındı. 

Tuğgeneral Soysal görev yaptığı birlikte yakalandı.

FETÖ'nün darbe girişimiyle ilgili 5. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Murat Soysal gözaltına alındı.  Bu arada, Soysal'ın ismi, darbe girişiminde Gaziantep ve Kilis sıkıyönetim komutanı olarak geçiyordu. 

Tuğgeneral Fatih Celaleddin Sağır gözaltına alındı

FETÖ'nün darbe girişimiyle ilgili, 5. Piyade Er Eğitim Tugay ve Sivas Garnizon Komutanı Tuğgeneral Fatih Celaleddin Sağır gözaltına alındı.

Tuğgeneraller Faruk Bal ve Adnan Arslan gözaltında

Darbe girişimiyle ilgili soruşturma kapsamında, Kastamonu Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Faruk Bal ve Tokat Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Adnan Arslan gözaltına alındı.

Tuğgeneraller Arı ve Eken gözaltına alındı

Soruşturma kapsamında, Edirne'de 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Hidayet Arı gözaltına alındı.

Samsun Valisi İbrahim Şahin, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Şükrü Eken'in gözaltına alındığını belirterek, Başsavcı Vekili gözetiminde araması yapılacak yerlerin arandığını bildirdi.

Tuğgeneral Ali Avcı gözaltına alındı

Kars Valisi Rahmi Doğan'ın, FETÖ'nün darbe girişiminde yer aldıkları için teslim olmaları çağrısı yaptığı 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali Avcı ve 9. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Murat Yetkin ile 3'ü subay 4 askeri personel gözaltına alındı. 

Jandarma Kurmay Albay gözaltında

Kayseri'de FETÖ'nün darbe girişimiyle ilgili Jandarma Kurmay Albay Emre Fırat gözaltına alındı.

Tunceli'nin Hozat ilçesindeki 51. Motorlu Piyade Tugay Komutanlığı ile Pertek ilçesindeki 1. Motorlu Piyade Tabur Komutanlığında görevli, Albay Suat Erdoğmuş, Kurmay Yarbay Cömert Boncuk, Kurmay Yarbay Eyüp Şengöz, Kurmay Binbaşı Oğuz Ünal ve Yüzbaşı Erdem Çalışkan'ın gözaltına alındığı bildirildi.

Tuğgeneral Ahmet Şimşek gözaltına alındı

Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı soruşturma kapsamında düzenlenen operasyonda 3. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Ahmet Şimşek ile yardımcısı Albay Alican Erkilitlioğlu gözaltına alındı.

Hakkari Dağ ve Tugay Komutanı Tuğgeneral Ahmet Otal, Van Jandarma Asayiş Komutanlığı Askeri Mahkemesinde görevli 4 hakim ve savcı, Çaldıran İlçe Jandarma Komutanı Kandır ve İlçe Komando Bölük Komutanı Yıldırım gözaltına alındı. (*)

Kaynak:
***

Gözaltı ve Tutuklamalar


Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimiyle ilgili yurt genelinde 70 general ve amiral gözaltına alındı.


FETÖ mensubu askerlerin 15 Temmuz Cuma akşamı başlattığı darbe girişimi engellenirken, Türkiye genelinde başlatılan soruşturmalar çerçevesinde, aralarında generallerin de bulunduğu çok sayıda asker yakalandı.

Gözaltına alınan darbe girişimcilerinin bir bölümünün sorguları devam ederken, bir bölümü adliyeye sevk edildi.


Şırnak'ta yakalanan Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali Osman Gürcan ve Elazığ'da yakalanan 51. Motorlu Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Abdulkerim Ünlü çıkarıldığı mahkemece, Türk Ceza Kanunu'nun 309. maddesindeki, "Anayasayı ihlale teşebbüs" ve 312. maddesindeki "Cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti'ni ortadan kaldırmaya ve görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs edilmesi" suçlarından tutuklandı.


Isparta'da gözaltına alınan Eğirdir Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkez Komutanı Tümgeneral Metin Akkaya ile Isparta Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mustafa Kurutmaz, savcılıktaki ifadelerinin ardından tutuklanma talebiyle sevk edildikleri mahkemece, "Anayasal Düzeni Silah Zoruyla Değiştirmek" suçlarından tutuklama kararı verildi.


Kastamonu Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Faruk Bal, çıkarıldığı mahkemece Türk Ceza Kanunu'nun 309. maddesindeki "Anayasa'yı ihlale teşebbüs" ve 312. maddesindeki "Cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti'ni ortadan kaldırmaya ve görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs edilmesi" suçlarından tutuklandı.


Siirt 3. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Ahmet Şimşek, çıkarıldığı mahkemece "darbeye teşebbüs" suçu nedeniyle tutuklandı.


FETÖ darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında, adliyeye sevk edilen Denizli Garnizon ve 11. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Kamil Özhan Özbakır, "Anayasal düzeni silah yoluyla değiştirmeye teşebbüs", "Cumhurbaşkanına suikast ve fiili saldırı", "Yasama organına karşı silahlı isyan", "Silahlı örgüt kurmak" suçlarından tutuklandı.


Amasya 15. Piyade Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Yılmaz, Türk Ceza Kanunu'nun 309. maddesindeki "Anayasayı ihlale teşebbüs" ve 312. maddesindeki "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti'ni ortadan kaldırmaya ve görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs edilmesi" suçlarından tutuklandı.


Samsun Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Şükrü Eken, Türk Ceza Kanunu'nun 309. maddesindeki "Anayasayı ihlale teşebbüs" ve 312. maddesindeki "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti'ni ortadan kaldırmaya ve görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs edilmesi" suçlarından tutuklandı.


Soruşturma kapsamında gözaltına alınan Bingöl 49. Komando Tugayı Komutanı Tuğgeneral Yunus Kotaman, Kırklareli'de gözaltına alınan 55. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Bekir Koçak tutuklandı.


Öte yandan, Konya'da sürdürülen operasyon kapsamında Hava Savunma Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Orhan Gündüz ve Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Timurcan Ermiş hakkında yakalama kararı çıkartıldı.


Güvenlik güçlerinin hakkında gözaltı kararı olanları yakalama çalışmaları sürüyor.


Yakalanan generallerden 70'inin ismi şöyle:


- 2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti


- Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk


- 3. Kolordu Komutanı Korgeneral Erdal Öztürk


- Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali Osman Gürcan


- 70. Mekanize Piyade Tugay Komutanı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Salih Kırhan


- Bingöl 49. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Yunus Kotaman


- Bolu 2. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral İsmail Güneşer


- Sivas Garnizon Komutanı ve 5. Piyade Er Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Fatih Celaleddin Sağır


- Aksaz Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Namık Alper


- Eğirdir Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkez Komutanı Tümgeneral Metin Akkaya


- Isparta Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mustafa Kurutmaz


- Balıkesir Garnizon Komutanı Tümgeneral Mehmet Akyürek


- Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Serdar Ahmet Gündoğdu


- Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanı Kurmay Başkanı Hava Pilot Tümgeneral Suat Murat Semiz


- 1. Ana Jet Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Dursun Pak


- 1. Birleştirilmiş Hava Harekat Merkezi ve JFAC Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Recep Ünal


- 5. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Murat Soysal


- Ege Ordu Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümgeneral Memduh Hakbilen


- 20. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Metin Alpcan


- Mersin Garnizon ve Akdeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan


- 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Hasan Polat


- 10. Tanker Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Bekir Ercan Van


- 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Hidayet Arı


- Anfibi Deniz Piyade Tugay Komutanı Tuğamiral Halil İbrahim Yıldız


- Deniz Hava Us Komutanı Tuğamiral Tezcan Kızılelma


- Bornova 57. Topçu Tugay Komutanı Tuğgeneral Mehmed Nuri Başol


- 3. Ordu Harekat Kurmay Başkanı Tuğgeneral Ekrem Çağlar


- Amasya 15. Piyade Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Yılmaz


- 55. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Bekir Koçak


- 65. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Cemalettin Doğan


- Tokat Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Adnan Arslan


- Samsun Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Şükrü Eken


- Kastamonu Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Faruk Bal


- Manisa Garnizon Komutanı Tuğgeneral Yavuz Ekrem Arslan


- Bitlis 10. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Arif Settar Afşar


- Ardahan 2. Hudut Tugay Komutanı Tuğgeneral Erdem Kargın


- Ağrı 1. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Mehmet Ozan


- Kara Kuvvetleri Astsubay Meslek Yüksekokulu Komutanı Tuğgeneral Şenol Alkış


- 2. Ordu Kurmay Başkanı ve Malatya Garnizon Komutanı Tümgeneral Avni Angun


- 51. Motorlu Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Abdulkerim Ünlü


- Çukurca 2. Hudut Tugay Komutanı Tuğgeneral Cihat Erdoğan


- Kayseri Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Aydoğan Aydın


- 12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanı Tuğgeneral Cemal Akyıldız


- Erzincan 59. Topçu Eğitim Tugayı Komutanı Tuğgeneral Yüksel Gönültaş


- Denizli Garnizon ve 11. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Kamil Özhan Özbakır


- Siirt 3. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Ahmet Şimşek


- Afyonkarahisar İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral İsmet Gökhan Gülmez


- 34. Hudut Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali Salnur


- Hava Kuvvetleri Komutanlığı Personel Başkanı Tümgeneral Cevat Yazgılı


- Kara Kuvvetleri Komutanlığı Personel Plan Daire Başkanı Tuğgeneral Ahmet Bican Kırker


- Genelkurmay Başkanlığı Harekat Plan Daire Başkan Yardımcısı Tuğgeneral Alpaslan Çetin


- Genelkurmay Komuta Kontrol ve Hava Füze Savunma Komutanı Tuğgeneral Mehmet Arif Pazarlıoğlu


- Hava Kuvvetleri Komutanlığı Lojistik Başkanlığı Sistemler Daire Başkanı Tuğgeneral Recep Sami Özatak


- Hava Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Daire Başkanı Tuğgeneral Aydemir Taşçı


- Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kuvvet Geliştirme Teşkilat Daire Başkanı Tuğgeneral Erkan Caha


- Hava Kuvvetleri Komutanlığı Hava Savunma Komuta Kontrol Başkanı Tuğgeneral Kemal Mutlum


- Kara Kuvvetleri Komutanlığı Eğitim Daire Başkanı Tuğgeneral Ali Rıza Çağlar


- Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda görevli Tuğgeneral Adem Boduroğlu


- Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Denetleme Değerlendirme Başkanı Tuğamiral Ali Murat Dede


- Kara Harp Okulu Dekanı Tuğgeneral Kerim Acar


- Genelkurmay Başkanlığı Personel Başkanı Korgeneral İlhan Talu


- Genelkurmay Başkanlığı Personel İşlem Daire Başkanı Tuğgeneral Uğur Şahin


- Konya Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Timurcan Ermiş


- Deniz Kuvvetleri Komutanlığı İkmal Daire Başkanı Tuğamiral Hasan Kulaç


- Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Plan ve Prensipler Başkanı Tuğamiral Oğuz Karaman


- Genelkurmay Başkanlığı İstihbarat Daire Başkanı Korgeneral Mustafa Özsoy


- Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Eğitim Daire Başkanı Tuğamiral İhsan Bakar


- Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk


- Deniz Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Daire Başkanı Tuğamiral Murat Şirzai


- Jandarma Okullar Komutanı Tuğgeneral Sadık Köroğlu (**)Kaynak:

(**) http://www.haberturk.com/yerel-haberler/haber/8946278-fetonun-darbe-girisimi


Seçkin Deniz, 17.07.2016, Sonsuz Ark, Yayın Dünyası'ndan, 
Sonsuz Ark'ın Önemli Notu:

EDOK Komutanı Korgenaral Metin İyidil, gece yaşananları Doğan Haber Ajansı'na anlattı. Darbe girişimiyle ilgili ilk bilgileri duyar duymaz önlem almak için Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı'ndan Tümgeneral Erdoğan Akyol'u aradığını belirten Korgeneral İyidil, "Çünkü Ankara'da böyle bir darbe girişimi için kullanılacak en önemli silah olan tankların mevcut olduğu birlik bu birliktir" dedi.


Tümgeneral Akyol'un telefonda "Komutanım burada karargâhtan gelenler ellerindeki bir emri gösterdiler. Emirde benim görevden alındığım ifade ediliyor" dediğini söyleyen Korgeneral İyidil şunları söyledi:


"O emre uymamasını söyledim, telefon kesildi. Korgeneral Faruk Şengül ile bir araya geldik. Okula nizamiyeden giremeyince alay ve okul komutanını aradım. Tümen karargâhına 4 tank gönderilerek ikaz edilmelerini, teslim olmadıkları takdirde tümen karargâhı binasının tank topu ile yıkılmasını emrettim."


LOJMANLARA SİVİL SIZDI


Korgeneral Şengül ile sivil kıyafetle lojman nizamiyesinden içeri sızdıklarını belirten Korgeneral İyidil, "Bütün beklentimiz, birlikteki subay ve astsubayların emir ve komutamızı kabul etmesiydi. İstediğimiz oldu. Okul Komutanı Tank Albay koşarak geldi ve ‘Komutanım emrinizdeyiz' diye tekmil verdi. Kalkışmacılar da kelepçelenmiş vaziyette kontrol altına alındı. Bu şekilde bir anda Ankara'ya inmesi planlanan 200'den fazla tank hareket edemeden sevk ve idare tekrar Anayasal düzene gönülden bağlı komuta kademesine geçti" dedi.


HARBİYELİLER ISPARTA'DA


Durum kontrol altına alındıktan sonra darbecilerin birçok yer için Harbiyelileri kullanmayı planladıkları bilgisini edindiklerini belirten Korgeneral İyidil, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bir tabur Kara Harp Okulu öğrencisi Harbiyeli, EDOK'ta bana bağlı Eğridir Dağ ve Komando Okulu'nda komando eğitimindeydi. Çekilen bir mesajda buradaki işbirlikçilerin kiraladıkları otobüsler ile Harbiyelileri Isparta Havalimanı'na götürmek istedikleri bilgisi geldi. Hemen Tümen Komutanını aradım ve Harbiyelilerin kesinlikle kışladan çıkarılmaması emrini verdim. Tümen Komutanı emre uydu ve Harbiyeliler Ankara için yola çıkarılmak istenirken durduruldular."

"CANLI BAĞLANTI YAPTIM"


Hızlı davranarak önlem aldıklarına dikkat çeken Korgeneral İyidil, "Bu tür girişimleri yaparken bir yandan da halkımızın cesaretlenmesi için bazı televizyon kanallarına canlı bağlantı yaparak bilgi verdim. Bütün bu faaliyetlerim esnasında Genelkurmay Başkanlığı'na vekâlet eden 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar'ın emir komutasında hareket ettim ve kendisini sürekli bilgilendirdim" dedi. (***)


Kaynak: 

(***)
http://www.haberturk.com/gundem/haber/1268033-korgeneral-iyidil-200-tankin-ankaraya-inmesi-engellendi


(****)
http://www.haber7.com/guncel/haber/2058680-ihanet-konseyinin-5-kisilik-beyin-takimi-aciklandi

(*****)

MİT'in yazısı: İyidil FETÖ'cü

Mesut Hasan BENLİ / ANKARA 13 Haziran 2017 - 22:41 Son Güncelleme : 13 Haziran 2017 - 22:43

15 Temmuz’dan sonra tutuklanan eski Korgeneral Metin İyidil’in de aralarında olduğu 7 şüpheli hakkında iddianame hazırlandı. Darbe girişiminin yöneticilerinden Mehmet Partigöç’ün kasasında, İyidil’in FETÖ üyesi olduğunu gösteren MİT yazısı bulunduğu belirtildi.

15 Temmuz darbe girişimi sırasında televizyona bağlanarak, darbe karşıtı açıklamalarda bulunan eski Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığı (EDOK) Muhabere ve Muhabere Destek Eğitim Komutanı Korgeneral Metin İyidil’in de aralarında olduğu 7 şüpheli hakkındaki soruşturma tamamlandı. İddianamede, darbe girişiminin yöneticilerinden eski Genelkurmay Personel Plan Yönetim Daire Başkanı Tuğgeneral Mehmet Partigöç’ün kasasında bulunduğu belirtilen T.C. Başbakanlık MİT Müsteşarlığı’ndan 23 Haziran 2015 tarihinde Genelkurmay Başkanlığı’na gönderilen ‘Çok Gizli’, ‘Kişiye Özel’ ibareli, 004141 No’lu yazıya da yer verildi. Yazıda, İyidil’in Paralel Devlet Yapılanması (PDY) mensubu olduğuna dair iddiaların bulunduğu kaydedildi. İddianamede, aynı kasada İyidil’in imzasını taşıyan 13 Temmuz 2015 tarihli emeklilik dilekçesi suretinin de bulunduğu ifade edildi.

İddianamede, 3 kez müebbet hapis cezasına çarptırılması istenen İyidil’in ‘15 Temmuz öncesinde FETÖ mensubu askerlerle darbeye hazırlık konusunda düzenli görüşmelerinin bulunduğu, olay günü de sözde Yurtta Sulh Konseyi üyesi ve atama listelerinde imzası bulunan Partigöç ile Genelkurmay Karargâhı’nda görüştüğü’ belirtildi. İyidil’in, Isparta Dağ Komando Okulu’nda eğitim gören Harbiyelilerin kalkışmada kullanılabilmek için Ankara’ya getirilmesi için çaba gösterdiği iddia edildi.

‘YÖNETİM KADROSUNDA’

İyidil’in darbe girişiminin bastırıldığı sabah saatlerinde zırhlı birliklere giderek burada zaten derdest edilmiş darbecileri teslim aldığı ve adli kolluk görevlilerine teslim edilmemesi için yoğun çaba gösterdiği öne sürüldü. İddianamede “Şüphelinin örgüt adına faaliyet gösteren bir mensup olmaktan ziyade örgütün yönetim kadrosunda yer aldığının kabulü gerekmektedir” denildi.

‘TV’DEKİ KONUŞMASI TAKİYE‘

İDDİANAMEDE darbe girişiminin başarısız olduğunun anlaşılması üzerine İyidil’in darbe karşıtı olduğunu gösterecek şekilde faaliyetler sergilemeye çalıştığı, bu kapsamda TV’de açıklama yaptığı, kendisinin zırhlı birliklerde bulunduğunu gösteren kamera görüntülerini temin etmeye çalıştığı belirtilerek, “Bu eylemler örgütün en başarılı olduğu takiye uygulanmasını göstermektedir. EDOK Karargahı’nda bir problem olmadığını öğrenmesine rağmen darbenin engellenmesi için görevinin başına geçerek, olay gecesi ülke genelinde çok önemli olayların yaşandığı bağlı birliklerine resmi yollardan yazılı ve sözlü talimatlar verebilecek durumda olmasına rağmen bir kafede telefon görüşmeleri ile darbe kalkışmasının gidişatını anlamaya çalışmıştır” denildi.

http://www.hurriyet.com.tr/mitin-yazisi-iyidil-fetocu-40489208

Seçkin Deniz Twitter Akışı