12 Nisan 2017 Çarşamba

SA4196/KY13-AO120: Kitaplar, Şairler ve Eserler

"Neredeyse elimize aldığımız her şiir kitabı bizleri hayal kırıklığına uğratıyor. Ünlü bazı şairler ise bu garabetin öncüsü!"


Son yıllarda yeni yeni kitaplar çıkıyor. Okuyucu kitlesi farklılaştıkça ortak okunan eserler hızla azalıyor, onun yerine bir kitle hedefleyen kitaplar piyasaya sürülüyor. Satış odaklı hazırlanan bu kitapların çoğu okunmaya değer olamayacak türden.

Elbette bu kitapların okuyucuları yok değil, elbet okuyucuları var, üstelik bazıları satış rekorları bile kırıyor! Ancak okuyanlar ve yazanların aynı saçmalık düzeyinde buluştukları bu basılı şeyler "eser" denmeyi hiçbir zaman hak etmeyecek şeyler.

Piyasaya sürülen kitaplar arasında her şeye rağmen önerebilecek olanlar da var. O nedenle seçkin okurun okuyabileceği türden eserler her daim mevcut.

Kitap dünyasında en kötü manzara ise şiir alanında. 

Neredeyse elimize aldığımız her şiir kitabı bizleri hayal kırıklığına uğratıyor. Ünlü bazı şairler ise bu garabetin öncüsü! 

Sanırım ünlüler yeni kitapları çıkmazsa unutulacaklarından korkuyorlar. Bu düzeysizlik alelacele şiir kitabı yayınlamayı marifet görenlerin sayısını artırıyor.. O nedenle önerebilecek şiir kitabı bulmak imkânsız gibi. 

Diyeceksiniz ki, o halde neden ahalide habire şiir kitabı yayınlatma merakı var?

Bunun cevabı da herkesin anlayabileceği türden.

Stalin'e sormuşlar; 

"Bu yoldaş muazzam aşk şiirleri yazıyor; kitabını basalım mı?"

"İki adet basın!" demiş Stalin.. "Birini kendine verin diğerini sevgilisine.."

'Niçin bir şiir kitabım yok'? diyen şairler alınmasın yine de.Adnan ONAY, 12.04.2017, Sonsuz Ark, Konuk YazarSonsuz Ark'tan
  1. Sonsuz Ark'ta yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. 
  2. Sonsuz Ark linki verilerek kısmen alıntı yapılabilir.
  3. Sonsuz Ark yayınları Sonsuz Ark Manifestosu'na aykırı yayın yapan sitelerde yayınlanamaz
Yorum Gönder

Seçkin Deniz Twitter Akışı