30 Ağustos 2017 Çarşamba

SA4803/KY51-HA9: Nesnelerin İnterneti IOT Teknolojisi Nedir?

"Bu kadar internete bağlı olan bir gelecek ne kadar güvende olacak, o da merakımı yerinden oynatan bir konu..."


Nesnelerin interneti; çeşitli haberleşme protokolleri sayesinde birbirleri ile haberleşen ve birbirine bağlanarak, bilgi paylaşarak akıllı bir ağ oluşturmuş cihazları temsil ediyor.


Sadece evimizdeki eşyaları ya da yoldaki trafik ışıklarını değil fabrikalarda üretim yapan makineleri da kapsıyor. Eşyalar düşünüyorlar, karar veriyorlar ve uyguluyorlar.


Buna bağlı olarak da internet trafiği çılgın bir biçimde artışa geçiyor.


Tüm nesneler bir "IP" numarası alarak internete bağlanıyor. 2008 yılında internete bağlı nesne sayısı yeryüzündeki toplam insan nüfusundan daha fazlaydı ve bu rakamın 2020‘de 50 milyar seviyesine çıkması bekleniyor. 


Sigfox, LoRa, Wi-Fi, Bluetooth LE 'yi hücresel veri aktarımını destekleyen Pycom FiPy

Nesnelerin internetini basitçe örnekleyelim;

Diyelim ki;


Yarın sabah 9.00 da önemli bir iş toplantınız var... 


Gece IOT uyumlu elektronik saatinizi sabah 6.45 e kuruyorsunuz. İş toplantınız siz uyuduğunuz sırada saat 9.45'e erteleniyor ve size iş yerinden bir mail geliyor. Bilgisayarınız evinizin IOT merkezi olarak bunu algılıyor, yine IOT teknolojisi ile uyumlu aracınızın sistemine bağlanıp benzin deponuzda kalan benzinin miktarını hesaplıyor. Gideceğiniz güzergaha göre yeterli benzininizin kalmadığını hesaplayıp yolda benzin almanız gerektiğini düşündükten sonra ne kadar süre içinde iş yerinizde olacağınızı çıkarıyor. 


Tabi günlük trafik ortalamasını da göz önünde bulundurarak. 


Elektronik saatinize bir veri gönderiyor. Tüm hesaplamalar sonucunda 7:00'da kalkmanızın yeterli olacağını düşünüyor ve saatinizin alarmını 7:00'a siz uyurken erteliyor.


Belki bu teknoloji bilmeyenler için uçuk bir durum söz konusu olabilir. Fakat bu sistem yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandı. Üstelikte Evdeki (merkez olarak kabul ettiğimiz) bilgisayarınızın donanımlandırılmasına göre 1-10 km arasında wi-fi desteği sağlayarak... Yani o kadar güçlendirilmiş bir internet ağı kurabiliyorsunuz. Wi-fi ağının dışında kaldığınız yerlerdeki yerel internet ile de iletişiminiz kendi merkezinizle devam ediyor.


Aslında tüm elektronik cihazlarınızın bağlı olduğu bir merkeziniz olabiliyor. 
Biraz daha ileri düşünelim. 


Kendi merkezinizin kurulu olduğu 10 km çapında iletişim kurabileceğiniz bir sistemi oturttunuz, teknoloji ilerledi ve bu 100 hatta 1000 km çapına kadar ulaşabildi... Bu, 10 km çapında kendi baz istasyonunuz hatta mini bir telekominikasyon ağınız olduğu anlamına geliyor. 


Bazı devletler bu sistemi çok ciddi derecede kullanmaya başladı, hatta kendine ait kapalı bir iletişim ağı oluşturmuş durumdalar. Maalesef yine ülke olarak "G" sistemine kafa yorduğumuzdan yine geç kalıp GELECEK'in "G"sini kaçırıyoruz.


Son cümlemi baz alarak yapılabilecekleri düşünelim...


10 km çapında basit birkaç telefon programı ve merkez iletişim sistemi kurarak aile içinde tamamen ücretsiz sesli, görüntülü mesajlaşma sistemi olan bir iletişim ağı oluşturabilirsiniz. Hatta ağınızın kaldırma kapasitesine göre çevrenizi dahil edebilir, onların iletişim ağına da dahil olabilirsiniz.Parçacık Elektronu (2G / 3G) hücresel bağlantılı mikro denetleyici kartı. 

Bu da şu anlama çıkar...


2G, 3G, 4.5 G derken tüm cep telefonu iletişim ağını tek elinde tutan firmaların büyük yatırımlarının gelecekte olmayacağı...


Ya da radyo frekansı ile internet ağı sistemini oluşturarak gelecekte telefon kablosunun internetle hiç bir alakasının kalmayacağı ...


Sadece uydu istasyonları ile tüm dünyanın internete erişebileceği...


Direksiyonu, gazı, freni olmayan; kendi gidebilen arabalar, trenler otobüsler...


Uçakları dahil etmiyorum zira çok çok yakın bir zamanda drone sistemleri zaten pilotluk mesleğinin sonunu getireceği çok aşikar...


Buzdolabınıza attığınız etin ne kadar sürede dondurulması gerektiğini ya da son kullanma tarihinin ne zaman olduğuna karar veren cihazlar...


Çamaşır makinanızın dolup dolmadığına karar veren akıllı algılama sistemleri...


Bu kadar internete bağlı olan bir gelecek ne kadar güvende olacak, o da merakımı yerinden oynatan bir konu...


Unuttuğum ya da gözden kaçırdığım "anlamları" sizler de sadece düşünerek sonuçlandırabilirsiniz...


1 km çapında bir IOT kartının neler yapabileceğini anlatan malesef ülkemizde bilinmediği için ingilizce olan bir video ekliyorum.
WiPy The Internet of Things

Bu da 10 km'lik bir sistem ... 


İyi bakan arkadaşlar mini bir wi-fi baz istasyonu kurulduğunu anlayacaktır.
ESP32 WiFi Range Testing - 10km using Directional Antenna

Yazının sonunda sayın Seçkin Deniz'e teşekkür etmek istiyorum.


Benim gözden kaçırdığım bir sistemin ne boyuta geldiğinin farkına varmamı sağladığı için...


Bu sistemi de kendi sistemlerim arasına dahil etmek için çabalayacağım...


Saygılar...Hakkı Aslan, 30.08.2017, Sonsuz Ark, Konuk Yazar, Dümenciler Dünyası, Kybernétes, 

Sonsuz Ark'tan


  1. Sonsuz Ark'ta yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. 
  2. Sonsuz Ark linki verilerek kısmen alıntı yapılabilir.
  3. Sonsuz Ark yayınları Sonsuz Ark Manifestosu'na aykırı yayın yapan sitelerde yayınlanamaz
Yorum Gönder

Seçkin Deniz Twitter Akışı