6 Temmuz 2018 Cuma

SA6449/KY72-DP1: Bir Netflix Dizisi, Sense 8; Sapkınlığın Görsel Propagandası

"Bu platformun birçok dizisinde bu çarpık ilişkiler, son derece sanatsal detaylar ve efektif görselleştirme ile 'normalleştiriliyor.'"


Matrix üçlemesini izlemeyen yoktur. (Matrix, Larry (Lana) ve Andy (Lily) Wachowski kardeşlerin yazıp-yönettiği bir bilim kurgu film. 1999 yılında gösterime girdi. Filmde Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss ve Hugo Weaving gibi oyuncular yer almaktadır.)

Bu yazının konusu yine aynı yönetmenlerin elinden çıkmış bir Netflix dizisi: Sense 8 (*)

Bu dizide farklı ülke ve kıtalardaki 8 insanın telepatik bağları ile benzer hislere sahip olması ve kazara iletişimden bilinçli iletişime geçmeleri konu edinilmiş. Ancak filmin baştan sona teması şu: "Aile kurumu bağnaz bir kurumdur, insanlar özellikle cinsellik konusunda olabildiğince özgür olmalıdır."Özgürlükten kasıt ne peki?

Bir heteroseksüel ilişki, bir lezbiyen ilişki (bir birey erkek iken kadın olmuş), bir kadının 2 erkek partneri ile üçlü ilişkisi ve nihayetinde tümünün (8 kişinin) grup ilişkisi...

Ve bu dizide FETÖ yine karşımıza çıkıyor. Sense 8, bir "dinler arası diyalog" toplantısını saygıyla karşılarken, bir İngiliz politikacının bu toplantı sırasında öldürülüşünü - tabi ki bağnazlar tarafından - esefle karşılıyor.Netflix en son bir dizide 9 yaşındaki bir kızın cinsel tatmin görüntülerini yayınladı. (Elbette ülkemizdeki, bu konulara "hassas" Netflix abonesi "seküler insanlar" görmemiş, yoksa ortalığı ayağa kaldırırdılar, "Netflix kapatılsın hülooooğ" derdiler, değil mi?)

Bu platformun birçok dizisinde bu çarpık ilişkiler, son derece sanatsal detaylar ve efektif görselleştirme ile "normalleştiriliyor".

En özgür İnsanların "dahi" elbette bir özgürlük sınırı vardır. Ama duyargaların körleştiği noktaları farketmek çoğu zaman mümkün olmayabilir. Bu da "sınırsız özgürlüğün nerede bittiğini fark edememek" sorununa sebep olabilir. Sonra sapkınlık teriminin dini bir terim, yani bir "maymun akrabası uydurması" olduğuna kendinizi ikna etmeye çalışırken bulabilirsiniz.

Bize de uyarması düşüyor.


Dilaver Peksever, 06.07.2018, Sonsuz Ark, Konuk Yazar,  Gösterilenler ve Gördüklerimiz

Dilaver Peksever Yazıları(*) Sonsuz Ark'ın Notu:

Sense 8, Amerikan bilimkurgu ve dram dizisi. Wachowski kardeşler, Lana ve Lily Wachowski ile J. Michael Straczynski tarafından Netflix için çekilen dizinin oyuncuları, Aml Ameen, Doona Bae, Jamie Clayton, Tina Desai, Tuppence Middleton, Max Riemelt, Miguel Ángel Silvestre ve Brian J./  Wikipedia

İlk bölüm yayın tarihi: 5 Haziran 2015
Son bölüm yayın tarihi: 8 Haziran 2018
Sezon sayısı: 2
Prodüksiyon yerleri: Berlin, Şikago, Londra, Meksiko, Mumbai,vs 

Larry Wachowski, 2007 yılında geçirdiği cinsiyet değiştirme ameliyatı ile kadın oldu, adını Lana olarak değiştirdi.


Lana'dan tam 9 yıl sonra,2016'da  Andy Wachowski, artık trans bir kadın olduğunu ve yeni adının Lily Wachowski olduğunu açıkladıAslen Polonya yahudisi olan Amerikalı Wachowski kardeşler bundan sonra "Wachowski kız kardeşler" olarak anılmaya başlandı..Sonsuz Ark'tan
  1. Sonsuz Ark'ta yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. 
  2. Sonsuz Ark linki verilerek kısmen alıntı yapılabilir.
  3. Sonsuz Ark yayınları Sonsuz Ark manifestosuna aykırı yayın yapan sitelerde yayınlanamaz.

Hiç yorum yok :

Seçkin Deniz Twitter Akışı