12 Mart 2017 Pazar

SA4087/KY14-MBY4: Kısa Kılıçlı Hollanda

 "Bu, bilinmeyen gladyatörlerin arenada hesaplaşmasından başka bir şey değildi."


Evet arkadaşlar; gündem hızlı gelişti, birkaç olay birbiri ile katmanlı şekilde birleşerek 'Hollanda Krizi'ni aslında 'Avrupa Krizi'ni meydana getirdi.

Burada anlatacaklarım uzun vadeli bir birikmişliğin tezahürü. Çünkü bunda da çok uzun ağlar ve bağlantılarla karmaşık  bir network var. Bendeniz ilk izlenimlerimi aktaracağım. 

İngiltere' nin Türkiye büyük elçisi Richard Moore önce böyle bir tweet paylaştı (şifreli olduğunu anlamıştım tweeti ilk gördüğümde).


Daha sonra Hollanda olaylarına baktım; Avrupa baya karışmış...

Sonra bu tweete geri döndüm ve anlamına baktım.  

Resimde 'Collesium' var. Collesium eski gladyatörlerin savaş alanı. Sonra aklıma Gladio geldi. Gladio Latince kısa kılıç demek.

"Bellum forti et gladium gladio " 

"Kısa kılıçla savaşanların kahramanlaştığı dünya"

Gladio için çalışan savaşan her bireyin modern "gladyatör" olduğunu bilmeyen yok. Ve birileri bu gün Avrupa'yı karıştırdı. Hangi arenanın savaşçılarıydı bunlar?

Gelelim 2. tweetine; 


Anzio'daki Nazilerle savaşan ve yaşamını yitiren amerikan askerlerine minnettarlığını sunuyor. Burada diplomatlığını konuşturuyor. Çünkü Erdoğan Hollanda yöneticileri için "Nazi kırıntıları" demişti.

'Nazi Kırıntısı' deyimi çok derin, mevzu Hollanda ile sınırlı kalamaz; Almanya ve diğer nordik-germen ülkelerini de kapsıyor. Erdoğan,  burada diplomatik dille Hollanda üstünden 'Nazi Avrupası'nı kastediyor. 

Gelelim 3. tweetine; Moore burada "Her ne olursa olsun biz Avrupa Birliğinden çıksak da köklerimiz Avrupa 'ya derinden bağlıdır" mesajını veriyor. Bu sembolik mesajları bir diplomattan almak günümüz dünyasında pek alışılagelen bir durum değil. 

Daha sonra bu tweet savaşları Hollandalı ırkçı siyasetçilerle devam ediyor ; 


Hollanda'da sağ popülist Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders ise son gelişmelere ilişkin Twitter hesabından birbiri ardına açıklama yaptı. "Erdoğan ile aynı fikirde olan Hollanda'daki Türklere söylüyorum: Türkiye'ye gidin ve asla geri gelmeyin" şeklinde yazdı.

Erdoğan'ın: "Bunlar Nazi kalıntısı-kırıntısı" sözüne cevap olarak . 

Peki tüm bu olaylar nasıl gerçekleşti? Bütün olayların algoritmasını anlatmak öyle pek kolay değil. 

Olayı sadece referandum, Hollanda seçimleri ya da Evet-Hayır olayı olarak bakmak hata ve yanlış algı olur. Doğru iz üzerinden gitmeliyiz. 

Bu iz ise şunlarda saklı; 

Avrupa-Rus ilişkileri 

Türk-Rus ilişkileri 

Bu adam ne diyor diyorsunuz(?) 

Olayı öncelikle geçmişe giderek açıklayalım; 


24 Nisan 2014 ' te Tupolev 95s tipi olduğu tahmin edilen iki Rus bombardıman uçağının, İskoçya’nın kuzeydoğusu yakınlarında görüldüğü kaydedildi. Haberde Rus uçaklarının, Dundee yakınlarındaki Leuchars Üssü’nden havalanan İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetlerine ait savaş uçağı tarafından uzaklaştırıldığı belirtildi.

İngiliz savaş uçağının, Rus uçaklarını "Hollanda" ve "Danimarka" askeri uçaklarıyla İskandinavya’ya doğru yönlendirdiği ifade edildi.

Burada İngiliz hava sahasını işgal eden Rus bombardıman uçaklarını korumak için anında Hollanda Hava kuvvetleri devreye giriyor. Tabi bu Rusların alan yoklaması; Putin kim kimi koruyacak kim korumayacak bir bilgi toplaması yapıyor. 

Gelelim diğer Mesele'ye ; 

Okuyucuyu sıkmamak adına resim atmayacağım, ancak bugün Doğu Avrupa' ya yapılan askeri sevkiyatın haddi hesabı yok. Bu sevkiyat amerikan ordusunun envanterinden oluşuyor çoğunlukla ve güzergahlar "Hollanda" , "Polonya" "Almanya" üzerinden. Oluşturdukları savunma hatları basına pek yansımasa da önemli içerikte ve miktarda askeri sevkiyat gerçekleştiriliyor. Ve bu sevkiyatlar Rus eksenine karşı.

Konumuza devam edelim ve parçaları birleştirelim. Bilindiği üzere bir Rus diplomat ülkemizde suikastle öldürüldü. Daha sonra başka ülkelerde Rus diplomatları öldürüldü. Bu bilinmeyen gladyatörlerin arenada hesaplaşmasından başka bir şey değildi.

Kasım 2015'te güney sınırlarımızın içinde manevra yapan Rus uçağının düşürülmesi de cabası. 

Konumuza devam edelim;

Hepimizin bildiği bir mesele Aydın Doğan'ın Almanlarla ilişkili olması, özellikle küresel sermaye ile ilintili Deutsche Bank ilişkisi. Bu da savaşı kızdıran önemli etmen. 

Devam edelim;


10 mart 2017'de yani 2 gün önce Erdoğan, Putin ile Moskova'da ile stratejik bir görüşme gerçekleştirdi. Bu görüşme Rusya ile ekonomik, ticari, askeri ve savunma sanayine yönelik birçok alanda atacakları adımların, Üst Düzey İşbirliği Konseyi (ÜDİK) toplantısının ana başlıklarını teşkil ettiği bir görüşme idi. Üst düzey olarak bizim Ruslarla 6. görüşmemizdi. Ve asıl ince olan nokta şu ki unutmayalım; bizim dünyada şu anda üst düzey anlaşma görüşme yaptığımız başka ülke yok . 

Akabinde şöyle bir olay gerçekleşti;

2 gün önce İstanbul’da düşen Eczacıbaşı Grubu’na ait Sikorsky S-76 tipi helikopter, Bilecik’in Bozüyük İlçesi’ne gidiyordu. Helikopterde 1'inci Kaptan Ali Akgün Nacar ve ikinci kaptan Ahmet Bulut ile yolcu olarak Eczacıbaşı Vitra Rusya Genel Müdürü Salim Özen ve 4 Rus müşterinin bulunduğu belirtilmekteydi.

Olay yerine itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edilirken, helikopterin Kuğu Havacılık ve Turizm A.Ş'ye ait olduğu belirlendi. Helikopterde yolcu olarak Eczacıbaşı Vitra Rusya Genel Müdürü Salim Özen ve Aleksandr Vanin, Igor Kochergin, Luidmina Churova, Elena Badraga isimli 4 Rus müşterinin bulunduğu belirtildi. Pilotlar ise Ahmet Nacar ve Ahmet Bulut olarak açıklandı.

İlginçtir ki ölenlerin içinde "Ruslar" da vardı. Ve olayın akabinde tüm puzzle birleştiğinde Hollanda' da patlak veren olayın güç savaşlarının bir parçası olduğu gerçeği ortaya çıkıyor. 

Özetle geçersek, burada Rus sevicilik ya da herhangi bir şey yaptığımız yok. Var olan verileri birleştirdiğimizde oluşan tablo bu. 

Avrupa'nın derin Rus krizi (küresel sermaye) ile bizim Rus yakınlaşmamız artık birilerini çileden çıkardı ve olay Hollanda'da patlak verdi. Devamı gelir mi? Kesinlikle gelir.

Olay henüz taze tabi ki bunun derin çete ve mahfillerle alakası da var. Onları da diğer yazımızda yazarız. 

Olay ana tema olarak bu ...


Mustafa Bedri Yazar, 12.03.2017, Sonsuz Ark, Konuk Yazar, Perdeler ve Gerçekler
Mustafa Bedri Yazar Yazıları


Sonsuz Ark'tan
  1. Sonsuz Ark'ta yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. 
  2. Sonsuz Ark linki verilerek kısmen alıntı yapılabilir.
  3. Sonsuz Ark yayınları Sonsuz Ark manifestosuna aykırı yayın yapan sitelerde yayınlanamaz.
Yorum Gönder

Seçkin Deniz Twitter Akışı