9 Mart 2017 Perşembe

SA4072/KY14-MBY3: Yahya Kemal'in Itrî Şiiri

"Burada 'şafak vakti cihangiri' nedir? Çoğunuz anlamlandıramadı değil mi?" 


Bu yazı kısa, ama aslında çok uzun ve anlamlı... belki birilerine çok çarpıcı gelecek, belki de şimşekleri üzerine çekecek. Ancak bazı araştırmaları anlamları ile birleştirdiğimizde ortaya neler çıkacak hep beraber göreceğiz. 


Konumuz ünlü musiki sevdalısı "Itrî". Asıl ası Buhurizade Mustafa Itrî (d. 1640, İstanbul - ö. 1712). Asıl adı Mustafa, takma adı ise Itrî'ydi. Çiçekçilik ve meyvecilikle uğraştığı için bu mahlası almış olduğu söylenir. Ustaları arasında Hâfız Post, Nasrullah Vakıf Halhali, Kasımpaşalı Koca Osman Efendi, Derviş Ömer Efendi gibi, 17. yüzyıl bestecileri vardır. Çağının kaynakları mevlevi olduğunu göstermektedir. Mevlevi mukabelesinde okunan bir Segah ayin bestelemiş olduğundan bu rivayetlerde haklılık payı olabileceği düşünülmektedir.


Çoğumuzun belki de tanımadığı bu insan aslında çok tanıdık bir yüz; 


Şimdi tanıdık geldi mi? 


Gelelim konumuza. Bu adam ne anlatmak istiyor diyorsunuz (?). Itrî üzerinden gideceğimiz bu serüvende karşımıza acayip ilişkiler çıkacak. 


Daha önce Bahçeşehir okullarının zihin göçü ile bizim evlatlarımızı, kardeşlerimizi bizden nasıl aldıklarından, muazzam eğitimlerle yurt dışına yolladığından bahsetmiştik. Şimdi ise gene Bahçeşehir okullarına ait bir organizasyondan bahsedelim . 
Gördüğünüz gibi Bahçeşehir okulları Vatikan'da Itrî'yi anıyor. Bilim ve eğitimde bu kadar ileri seviyedeki okullarda bir ideoloji eğitimi veriyorlar. Bugün mevlevi olduğu söylenen Itrî ve batı dünyasının Mevlana sevgisi uzun vadede yürütülen bir planın parçası. Hatta şu sıralar kabalist Madonna' nın Mevlana'yı ziyareti de öyle boş meselelerden değil. 


Itrî meselesi sadece bunlardan ibaret değil. Bugün FETÖ iddianamesinde yer alan bir "yıldız" var. 
Evet bu yıldız Halley Kuyruklu Yıldızı. Yıldız'ın özelliği yana doğru kaymış genişlemiş bir boyutsal açıdan gözükmesi. 

Gelelim, "Pagan ve Gnostiklerde Mesih'in gelişini sembolize eden bu Halley Yıldızı İslam'a sokulmuş mudur?" sorusunun cevabına. Evet, sokulmuştur. Halley yıldızı Mehdi'nin gelişinin alameti olarak İslam'a sokulmuştur. Aynı inanış kendilerine evirdikleri Mesih İsa'nın gelişi Beytlehem yıldızı içinde geçerlidir, ki bu yıldız da Halley Kuyruklu Yıldızı'dır.Kaynak: Wikipedia

Konumuza devam etmeden önce sizlere bu Halley konusunda açıklama yapmak isterim ;
Sürpriz!!!

Evet  şu an tedavülde olan banknotlarımız "Halley Yıldızı" ile süslü. Benim burada anlatmak istediğim mevzu iste işte tam burada. Şu saatten sonra pür dikkat okuyun. Birileri (FETÖ) mesihi temsil eden (Gülen kendisini Mesih olarak pazarlıyor) Halley Yıldızı'nı ve Itrî'yi koyuyor. Aynı Itrî birilerince Vatikan' da anılıyor. 


Yani Fetö ile Itrî arasında görünen bir bağ var ve konumuz sadece bununla sınırlı değil; bu yüzden devam edelim.  
Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, tarihçi Prof. Dr. Halil İnalcık ve eski kültür bakanı, edebiyatçı Prof. Dr. Talat Halman ile 'Çankaya Sofrası'nda bir araya gelmişti. Gül, cumhurbaşkanı olarak ülkenin ünlü isimlerini sofrasında onurlandırmıştı.

Biz burada Talat Harman'ı konuşalım, keza kendisi de "Gül" gibi şövalyelik unvanı almıştı. 
Kaynak: Wikipedia

Görüldüğü gibi yazıda Talat Harman, bizzat kraliçeden "Sir" yani Büyük Haç Şövalye Unvanı ile onurlandırılmış. 


Halil İnalcık da İngiltere'de çalışmış ve orada sevilen bir tarihçi. 


Resimde görüldüğü gibi Robert Koleji (Cizvit okulu) mezunu Talat Halman, Aralık 1971'de besteci Itrî’nin 259. ölüm yılı nedeniyle düzenlenen bir klasik Türk müziği konseri için Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu’nun tahsis edilmesini onaylamış. Bu karar o zaman tepkilere yol açmıştı. 


(Wikipedia: 12 Mart Muhtırası’nın ardından Türkiye’ye döndü ve birinci Nihat Erim kabinesinde oluşturulan Kültür Bakanlığı’nda ilk Kültür Bakanı olarak görev alma teklifini kabul etti. Beş ay süren bakanlığı döneminde Galata Mevlevîhânesi’nin sema gösterileri için yeniden açılması kararına imza attı. Ekim ayında Türkiye’yi ziyaret eden İngiltere Kraliçesi Elizabeth kendisini, “Sir” unvanı kullanmasını sağlayan Büyük Haç Şövalyelik Nişanı ile onurlandırdı. Halman, Aralık ayında besteci Itrî’nin 259. ölüm yılı nedeniyle düzenlenen bir klasik Türk müziği konseri için Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu’nun tahsis edilmesini onayladı. Bu karar, Atatürk devrimlerine aykırı olduğu düşüncesi ile tepki topladı.11 Aralık 1971’de birinci Erim hükümetinin sona ermesinin ardından kurulan ikinci Erim hükümetinde Kültür Bakanlığı kaldırılmış ve Halman, ABD’ye dönerek Princeton Üniversitesi’nde akademik hayatına devam etmiştir.)


Bu kadar çok ağ ve ilişkilerle gelişmiş bir networku anlatmak o kadar basit değil. Bizler bunu birleştirmeye devam ederken Itrî'nin kişiliğine ve hakkında söylenen sözlere ve şiirlere bakalım dedik;


Şöyle demektedir Yahya Kemal Itrî şiirinde:


Büyük Itrî'ye eskiler derler, 

Bizim öz mûsikîmizin piri;
O kadar halkı sevkedip yer yer, 
O şafak vaktinin cihangiri, 

Burada 'şafak vakti cihangiri' nedir? Çoğunuz anlamlandıramadı değil mi? 


Şafak vakti bazı Batıni/ Ezoterik doktrinlerde önemli bir vakittir. Keza hem güneşin doğuşunu sembolize eder hem de "Sabah Yıldızı"nın görüldüğü vakittir. Sabah Yıldızı, Venüs'tür. Hermetik Golden Dawn örgütü yani Altın Şafak cemiyeti de bu ismi bu sebepten almıştır.
Latincede "Lucifer" kelimesi "Işık Getiren" (lux, lucis, "ışık" ve ferre "getirmek") anlamına gelmektedir ve "Sabah Yıldızı"na yani Venüs'e verilen isimdir.

İşte böyle bir şafak vaktinde doğan yıldızın cengaveri "Itrî"...


Kim bilir belki de biz fazla evhamlıyız; tesadüflerin bu kadar çok (!) olduğu bir dünyada aralarında hiçbir bağ yoktur:)Mustafa Bedri Yazar, 08.03.2017, Sonsuz Ark, Konuk Yazar, Perdeler ve Gerçekler

Mustafa Bedri Yazar Yazıları


Sonsuz Ark'tan
  1. Sonsuz Ark'ta yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. 
  2. Sonsuz Ark linki verilerek kısmen alıntı yapılabilir.
  3. Sonsuz Ark yayınları Sonsuz Ark manifestosuna aykırı yayın yapan sitelerde yayınlanamaz.
Yorum Gönder

Seçkin Deniz Twitter Akışı